کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

سن سکته های قلبی و مغزی کاهش یافته است

سن سکته های قلبی و مغزی کاهش یافته است

یکی از حاذق‌ترین پزشکان در پيوند قلب، نسبت به کاهش سن سکته های قلبی و مغزی در کشور هشدار داد.

heart attack

دکتر محمد حسین ماندگار در آستانه برگزاری روز ملی آترودی با بیان این که سكته‌هاي قلبي دومین علت مرگ و مير بعد از تصادفات جاده‌اي در ايران است، گفت: متاسفانه انسداد عروق و كرونر در جوان‌های ایرانی به شدت شيوع پيدا كرده است. حال آن که اين بيماري متعلق به سنين دهه هفتاد به بعد است نه سنين زیر چهل سال.

وی تصریح کرد: استرس، فشارهاي عصبی، آلودگي‌های صوتي و هواي ناسالم ، مصرف نمک، فست فودها و چربي‌هاي اشباع شده مهم‌ترين ريسك فكتورها در بروز سكته‌هاي قلبي و مغزی هستند.

ماندگار با اشاره به مهم‌ترين علل بيماری‌هاي قلبی و عروقی گفت: نمک يكي از عوامل بسيار مضر براي فشار خون و به دنبال آن بيماري‌هاي قلبي است كه متاسفانه به وفور در نان‌های مصرفی کشورنیز استفاده مي‌شود. همچنین مصرف چربي‌هاي اشباع شده به جاي روغن‌هاي مايع و افزايش مصرف فست فودها همگي از موارد زيان‌آور براي سلامتي است.

به گفته وی،كم تحركي به علت توسعه روزافزون زندگي شهري و كنترل نكردن فشار خون به شكل منظم از ديگر ريسك فكتورهاي موثر در بروز بيماري‌هاي قلبي عروقي است.

این جراح قلب و عروق خاطرنشان کرد: فشار خون در علم پزشكي قاتل بی صدا ناميده مي‌شود. چرا که به سرعت پيشرفت مي‌كند بدون اينكه علائمي داشته باشد. اما وقتي پيشرفت كرد باعث بيماري‌هاي قلبي ، مغزي و نارسايي‌های كليه مي‌شود كه بسيار خطرناک است.

عضو انجمن جراحان قلب اروپا و آمریکا، افزايش مصرف سيگار و قليان درکشور را به عنوان يكي ديگر از عوامل خطرناك براي ابتلا به بيماري‌هاي قلبي عروقي  فاجعه بار خواند وتصریح کرد: متاسفانه امروزه مصرف سيگار و قليان بين نوجوانان و جوانان بشدت شيوع پيدا كرده است. همه اين عوامل نیز باعث شده كه سن سکته های قلبی و مغزی و تصلب شرايين به شدت کاهش یابد.

ماندگار تصریح کرد: بدون شک اين يک زنگ خطر براي جامعه محسوب مي‌شود چرا كه جوانان نيروهاي فعال و كاري كشور هستند و افزايش مرگ و مير در اين سن، يك زنگ خطر برای کشور است که تمامی مردم و مسئولان باید در این باره بیش از قبل بکوشند.

این جراح قلب و عروق، نقش اطلاع رساني را در آگاه كردن مردم نسبت به بيماري‌هاي قلبي بسيار موثر دانست و گفت: اين موضوعي است كه با سلامت و جان مردم سرو كار دارد. بنابراين هرچه مردم بيشتر آگاه شوند بدون شک  بهتر و مفید تر است .درهمین راستا نیز رسانه‌ها به خصوص صدا و سيما به علت فراگير بودن وظيفه خطيري بر عهده دارند و بايد هشدارها ، توصيه‌ها و موارد آموزشي را به مردم ارائه كنند تا جامعه را از خطري كه در پيش رو قرار دارد آگاه كنند.

وي درباره وظايف وزارت بهداشت در اين حوزه گفت: وزارت بهداشت متولي سلامت در كشوراست. هر چند  اقدام‌هاي خوبي تا كنون  انجام شده اما بدون شک كافي نيست. به عنوان مثال جمع آوري تنقلات مضر مثل چيپس و پفك و موادي نظير سوسيس و كالباس از بوفه مدارس قدم بسيار مثبتي بود كه وزارت بهداشت برداشت اما معتقدم جاي كار بيشتري همچنان وجود دارد. خانواده‌ها نيز در آموزش تغذيه سالم به بچه‌ها نقش موثري دارند .

به گفته ماندگار، بررسی‌ها نشان می‌دهد علت حدود نيمي از سكته‌هاي مغزي در کشور ما تصلب شرايين است . چرا كه عروق در همه جاي بدن وجود دارد.

وي اظهار داشت: وقتي عروق دچار گرفتگي مي‌شود بيماري‌هاي مختلفي در بدن بروز مي‌كند . بيماري‌هاي  قلبي به خودي خود عامل سكته‌هاي مغزي نيست بلكه تصلب شرايين همانگونه كه منجر به سكته قلبي مي‌شود سكته مغزي را نيز به دنبال دارد.

ماندگار درباره امكانات درماني كشور در حوزه بيماري‌هاي قلبي نیز گفت: ما به اندازه كافي براي درمان بيماري‌هاي قلبي ظرفيت داريم. حتي برخي از مراكز درماني ما کمتراز ظرفيت‌هایشان كار مي‌كنند چرا كه در اين حوزه بيش از حد نياز بودجه صرف شده  و مراكز بسياري داريم كه حتي خالي از بيمار است.  به عبارت ديگر ما در حال حاضر بيمار قلبي كه در نوبت انتظار درمان مانده باشد در كشور نداريم . ضمن اینکه خدمات بهداشتي و درماني در مورد بيماري‌هاي قلبي بسيار زياد است.

وی ضمن توصيه به مردم براي حفظ سلامتي و اهميت به این موضوع گفت: پرهيز از مصرف فست فودها ، كاهش مصرف نمک ،كنترل منظم ديابت و فشار خون، ورزش و تحرك بدني ، حذف سيگار و قليان از اماكن عمومي و خانواده‌ها و ارائه  آموزش‌هاي صحيح تغذيه و  زندگي سالم در رسانه‌ها و اطلاع رساني مناسب همگي  مي‌تواند در كاهش بيماري‌هاي قلبي و عروقي موثر باشد.

سومین همایش یکروزه بررسی و ارزیابی اثرات آترواسکلروز (تصلب شرایین) بر روی عروق بدن انسان با عنوان آترودی با همکاری انجمن آترواسکلروز ایران، انجمن سکته مغزی ایران ، انجمن اینترونشنال کاردیولوژی ایران، انجمن قلب ایران و شرکت سانوفی،  ۲۷ آذر ۹۴  در هتل پارسیان آزادی تهران برگزار می‌گردد.


سایت کسب و کار بازده

منبع: مهر

سن سکته های قلبی و مغزی کاهش یافته است


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی