کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ نکته درباره سندرم مردانگی سمی که حتما باید بدانید

سندرم مردانگی سمی پدیده‌ای است که در اثر فشارهای فرهنگی بر مردان برای رفتار بر اساس برخی شیوه‌های خاص ایجاد می‌شود؛ و به نظر می‌رسد، این مسئله از برخی جهات بر همه‌ی پسران و مردان تاثیرگذار باشد. مردانگی سمی به باور و اعتقادی در ذهن برخی از آدم‌ها بر می‌گردد که “‌مرد بودن‌”‌ را همواره با سلطه‌جویی، همجنسگرا ستیزی (هوموفوبیا)، و پرخاشگری یکی می‌دانند.

این باور که مردان باید همیشه محکم و چغر باشند و از بروز هر هیجانی اجتناب کنند، می‌تواند برای سلامت روان آن‌ها مضر باشد و ممکن است پیامدهای خطرناکی برای جامعه به همراه داشته باشد؛ به همین دلیل نیز این پدیده را “‌مردانگی سمی‌”‌ نامیده‌اند.

سندرم مردانگی سمی

۱. مردانگی سمی چیست؟

مردانگی سمی صرفا درباره‌ی رفتارهای مردانه نیست؛ بلکه به فشار شدیدی مربوط است که باعث می‌شود برخی از مردان احساس کنند باید به شیوه‌ای خاص عمل کنند که واقعا می‌تواند برای آن‌ها و سایر آدم‌ها مضر باشد.

بر اساس نتایج پژوهش‌ها و هم‌چنین، در فرهنگ عامه تعاریف مختلفی از “‌مردانگی سمی‌”‌ وجود دارند. برخی از پژوهشگران به اتفاق به این باور رسیده‌اند که مردانگی سمی دارای سه جزء اصلی است:

الف. چغر بودن: برخی از آدم‌ها فکر می‌کنند مردان باید همیشه از لحاظ جسمی قدرتمند، از لحاظ هیجانی بی عاطفه،‌ و از لحاظ رفتاری پرخاشگر باشند.

ب. ضد زن بودن: بر اساس این باور، مردان باید هر چیزی را که زنانه تلقی می‌شود، از خود دور کنند – از جمله نشان دادن هیجان‌ها و احساسات یا پذیرفتن کمک از دیگران.

پ. قدرت طلب بودن: برخی می‌پندارند، مردن باید همیشه به سختی تلاش کنند که قدرت و جایگاهی از لحاظ اجتماعی و مالی به دست بیاورند تا بتوانند احترام دیگران را برای خود حفظ‌ کنند.

۲. ترویج عادات ناپسند

باورها و تفکراتی که بر پایه‌ی مردانگی سمی شکل گرفته‌اند، همواره عادات ناپسند را پسندیده شمرده‌اند. بر اساس این باورها، “‌مراقبت از خود فقط مخصوص زنان است‌”‌ و مردان باید با بدن‌شان مانند یک دستگاه مکانیکی رفتار کنند؛ مثلا خواب را بر خود حرام دانند، حتی وقتی بدن‌شان آسیب دیده است، به کار و تلاش ادامه دهند، و خودشان را از لحاظ بدنی در محدودیت و مضیقه قرار دهند.

مردانگی سمی علاوه بر این‌که مردان را به تحمل سختی‌ها و دردهای بدنی ترغیب می‌کند، آن‌ها را از رفتن نزد پزشکان نیز باز می‌دارد.

بر اساس نتایج یک مطالعه در ۲۰۱۱، احتمال استفاده از مراقبت‌های بهداشتی پیشگیرانه در مردانی که به شدت بر مردانگی خود اعتقاد دارند و پافشاری می‌کنند، نصف آن‌هایی است که باورهای میانه‌روتری درباره‌ی مردانگی دارند. برای مثال، رفتن نزد پزشک برای معاینه‌ی بدنی سالانه مغایر با باورهای برخی مردان درباره‌ی چغر و محکم بودن آن‌ها است.

مردانگی سمی علاوه بر اجتناب از انجام اقدامات درمانی پیشگیرانه، مردان را به انجام رفتارهای ناسالم نیز ترغیب می‌کند.

نتایج مطالعه‌ای در ۲۰۰۷ نشان دادند، هر چه مردان باور قوی‌تری با باورهای مردانگی داشته باشند، احتمال ارتکاب رفتارهای پرخطر نظیر مصرف بیش از حد مشروبات الکلی، استفاده از دخانیات، و عدم مصرف سبزیجات در آن بیش‌تر می‌شود. به علاوه، این قبیل مردان به احتمال زیاد، چنین رفتارهای پرخطری را به عنوان یک رفتار “‌عادی‌”‌ برای مردان می‌پندارند.

۳. شرم داشتن از صحبت درباره سلامت روان

هم‌چنین، مردانگی سمی مردان را از پیگیری اقدامات درمانی در خصوص سلامت روان‌شان منع می‌کند. بر اساس این باور، افسردگی، اضطراب، مشکلات ناشی از سوء مصرف مواد، و مشکلات مربوط به سلامت روان جزء مواردی در نظر گرفته می‌شوند که نشان‌دهنده‌ی ضعف مردان هستند.

نتایج مطالعه‌ای در ۲۰۱۵ نشان دادند، مردانی که به باورهای سنتی درباره‌ی مردانگی اعتقاد دارند، در مقایسه با مردانی که از نگرش جنسیتی انعطاف ‌پذیرتری برخوردار هستند، نگرش منفی‌تری درباره‌ی پیگیری اقدامات درمانی در خصوص سلامت روان‌شان دارند.

هم‌چنین، مردانگی سمی ممکن است مردان را وادار کند تا صحبت درباره‌ی احساسات‌شان را نامناسب و مایه‌ی شرمندگی بپندارند. اجتناب از صحبت درباره‌ی مشکلات و هیجان‌ها ممکن است باعث تشدید احساس انزوا و تنهایی شود.

همین مسئله شاید باعث شود این قبیل مردان به شدت احساس تنهایی کنند. هم‌چنین، این مسئله هنگام ابتلای این قبیل مردان به مشکلات مربوط به سلامت روان، ممکن است تمایل آن‌ها را به درخواست و دریافت کمک کاهش ‌دهد.

۴. نژاد، قومیت، و جنسیت

نژاد و قومیت مردان نیز ممکن است در نحوه‌ی نگرش آن‌ها به مردانگی و هم‌چنین، نحوه‌ی برداشت اطرافیان نسبت به مردانگی آن‌ها نقش مهمی ایفا کنند.

نتایج مطالعه‌ای در ۲۰۱۳ نشان داد، از نظر دانشجویان سفید پوست مردان آمریکایی آسیایی تبار در مقایسه با مردان سفید یا سیاه پوست از قدرت مردانگی کم‌تر برخوردار هستند.

این باور در میان آمریکایی‌های آفریقایی تباری که لازمه‌ی مرد بودن را تحمل درد بدون نشان دادن احساسات و برخورداری از شخصیت مطلقا حامی می‌دانند، می‌تواند آن‌ها را به پیروی از “‌جان هنری‌”‌ وادار کند – جان هنری نماد سخت‌کوشی و تحمل درد شدید در میان سیاه‌پوستان آمریکایی است که در نهایت، به علت همین مقاومت‌ها جان خود را از دست داد. به همین خاطر، اصطلاحی به نام “‌جان هنریسم‌” به وجود آمده است که از آن برای توصیف وضعیت مردانی استفاده می‌شود که علی‌رغم مواجهه با استرس مزمن و انواع تبعیضات، هم‌چنان برای مقابله با مشکلات دائما به سختی تلاش می‌کنند. مطالعه‌ای در ۲۰۱۶ به ارتباط میان “‌جان هنریسم‌”‌ و افزایش احتمال ابتلا به فشار خون بالا و افسردگی پی برد.

پسرهایی از هر نژاد و قومیت که به اندازه‌ی کافی از خود مردانگی نشان نمی‌دهند، ممکن است در مدرسه با آزار و اذیت سایرین مواجه شوند.

نتایج یک نظرسنجی ملی در ایالات متحده در ۲۰۱۵ نشان دادند، ۸۵ درصد از دانش‌آموزان دگرباش جنسی به دلیل عقاید جنسیتی یا تمایل جنسی‌شان در مدرسه مورد آزار و اذیت لفظی قرار می‌گیرند.

به علاوه، دانش‌آموزانی که دارای ناسازگاری جنسیتی هستند (یعنی رفتارهایی مغایر با جنسیت ظاهری‌شان انجام می‌دهند) در مقایسه با کودکانی که رفتارهای‌شان مطابق با هنجارهای سنتی جنسیتی است، و در عین حال، به عنوان دگرباش جنسی نیز شناخته می‌شوند، بیش‌تر در معرض آزار و اذیت همسالان خود قرار می‌گیرند.

با این حال، شاید برای‌تان جالب باشد ۶۵ معروفترین زوج همجنسگرا هالیوود را بشناسید.

۵. رفتار یاری‌رسان

مردانی که رفتارهای خود را نسبت به دیگران مردانه‌تر می‌پندارند، کم‌تر از دیگران درگیر مسئله‌ای می‌شوند که پژوهشگران آن را “‌رفتار یاری‌رسان‌”‌ می‌نامند. به این معنی که آن‌ها هنگام مشاهده‌ی پرخاشگری و قلدری یا ظلم و تعرض به سایر افراد احتمالا تمایلی به دخالت در این اتفاق ندارند.

نتایج مطالعه‌ای در ۲۰۱۹ نشان دادند، مردانگی سمی می‌تواند مردان را از تسلی دادن به یک قربانی، درخواست کمک از دیگران، و ایستادن در برابر یک فرد ظالم یا متجاوز منصرف کند.

مردانی که این باور را ترویج می‌کنند که جنس مذکر باید همیشه قدرتمند و تهاجمی باشد، بیش‌تر از دیگران ممکن است پیامدهای اجتماعی منفی مربوط به مداخله به عنوان یک تماشاچی فعال در ذهن‌شان بزرگ به نظر برسد.

برای مثال، در مورد یک تعرض جنسی، مردانی که بیش از همه با رفتارهای مردانه‌شان شناخته می‌شوند، کم‌تر از دیگران احتمال دارد،‌ برای توقف این تعرض تلاش کنند. نتایج یک مطالعه نشان دادند، مردان در صورتی در یک درگیری دخالت می‌کنند که متوجه شوند شهرت و آبروی‌شان – از نگاه یک مرد سنتی – ممکن است در معرض خطر قرار داشته باشد.

۶. دستورالعمل‌های انجمن روان‌شناسی آمریکا

انجمن روان‌شناسی آمریکا (APA) طی سال‌ها به تدریج به این نتیجه رسیده است که فشارهای اجتماعی بر مردان می‌توانند پیامدهای شدیدی بر افراد و به طور کلی، بر جامعه داشته باشند.

اعضای انجمن روان‌شناسی آمریکا دستورالعمل‌های جدیدی را برای اقدامات روانشناختی تهیه‌ کرده‌اند که از طریق آن‌ها می‌توان به پسرها و مردان در مقابله با مشکلات ناشی از مردانگی سمی کمک کرد.

پژوهشگران این انجمن با بررسی پژوهش‌های بیش از ۴۰ سال اخیر، به این نتیجه رسیدند که نگرش سنتی از مردانگی می‌تواند از لحاظ روانشناختی آسیب‌رسان باشد. هم‌چنین، طبق گزارش این پژوهشگران، سرکوب هیجان‌های پسران جوان به منظور سازگار شدن با هنجارهای اجتماعی می‌تواند از درون و بیرون به آن‌ها آسیب وارد کند.

پژوهشگران دریافته‌اند، هنگامی این پسران جوان بتوانند از شر کلیشه‌ها و انتظارات فرهنگی خلاص شوند، تفاوت‌های چندانی در رفتارهای اساسی میان زنان و مردان وجود نخواهد داشت. مطالعه بر روی یادداشت‌های روزانه‌ی شرکت کنندگان (مطالعه‌ای که طی آن، شرکت کنندگان باید اتفاقات و فعالیت‌های روزانه‌شان را بنویسند و به پژوهشگران بدهند) نشان داد، مردان تقریبا هم اندازه‌ی زنان از مراقبت از کودکان لذت می‌برند.

تفاوت‌ها در نمودهای هیجانی بین پسران و دختران نسبتا ناچیز هستند و همیشه طبق رسوم کلیشه‌ای شکل نمی‌گیرند. برای مثال، نتایج مطالعه‌ای در ۲۰۱۳ نشان دادند، پسران نوجوان در واقع کم‌تر از دختران نوجوان هیجان‌های بیرونی خود را نظیر خشم بروز می‌دهند.

دستورالعمل‌های جدید انجمن روان‌شناسی آمریکا با این هدف تهیه‌ شده‌اند که به روانشناسان در حمایت از مردان جهت در هم شکستن آن دسته از قواعد مردانگی کمک کنند که ضررهای‌شان از فواید آن‌ها بیش‌تر هستند.

سخن آخر

اگر احساس می‌کنید دچار اثرات منفی مردانگی سمی شده‌اید، حتما از افراد متخصص در این زمینه کمک بخواهید. یک متخصص سلامت روان می‌تواند در تشخیص چگونگی اثرگذاری مردانگی سمی بر زندگی‌تان و در هم شکستن الگوهای ناسالمی که شما را دائما درگیر خود می‌کنند، کمک کند.

هر چه آدم‌ها اطلاعات بیش‌تری درباره‌ی مردانگی سمی به دست بیاورند و هر چه کمک بیش‌تری در این زمینه به آن‌ها ارائه شود، احتمال آن‌که شاهد تغییراتی در سطوح بالاتر باشیم، بیش‌تر خواهد بود؛ زیرا در این شرایط، جامعه برای وادار کردن مردان به انجام رفتارها و اعمال خاصی که شایسته‌ی مردان سنتی می‌داند، فشار کم‌تری بر آن‌ها وارد خواهد کرد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: verywellmind

۶ نکته درباره سندرم مردانگی سمی که حتما باید بدانید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی