کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ چیز که باید درباره سلامت تیروئید تان بدانید

تیروئیددر این مقاله درباره‌ی ۷ چیز صحبت می‌کنیم که همه باید درباره‌ی سلامت تیروئید‌ بدانند. هم‌چنین، این اطلاعات در مورد سلامت تیروئید را با توضیح روش‌هایی برای بهبود سلامت تیروئید‌ تکمیل می‌کنیم.

اختلالات تیروئید هر سال میلیون‌ها نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با توجه به طیف گسترده‌ی عملکردهایی که این غده‌ی پروانه‌ای شکل به عهده دارد، بسیار مهم است که یک فرد در تمام عمر روی سلامت تیروئید تمرکز داشته‌باشد.

“تیروئید یک غده‌ی هورمونی حیاتی است که در سوخت‌وساز، رشد و بلوغ بدن انسان نقشی اساسی دارد.”- کتابخانه ملی پزشکی امریکا

در این نوشتار ۷ چیز آمده‌است که باید درباره‌ی سلامت تیروئید بدانید:

۱. غده‌ی تیروئید مسئول هزاران عملکرد است

عملکردهای جسمانی تیروئید‌ پرشمار است. این غده درتنفس، وزن بدن، قدرت عضلات، دستگاه‌های عصبی پیرامونی و مرکزی، دمای بدن، ضربان قلب، چرخه‌ی قاعدگی، و بسیاری چیزهای دیگر نقش مهمی دارد. برای همین حفظ سلامت این غده‌ی حیاتی، بسیار مهم است. عملکرد کم‌تر از بهینه‌ی غده‌ی تیروئید‌ می‌تواند سبب شرایط سلامتی ناخوشایند مزمن و حاد شود.

مطلب مرتبط: ۴ چیز که باید درباره‌ی سرطان تیروئید بدانید

۲. بیماری‌های تیروئید شایع است

برآورد شده‌است که کم‌کاری تیروئید‌- کاهش تولید هورمون‌های تیروئید- بیش از ۴۵ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. جالب است بدانید که شیوع این بیماری در مردان ۲ برابر زنان است. از ۴۵ میلیون نفر که کم‌کاری تیروئید دارند، تقریبا ۳۰ میلیون مرد هستند. پرکاری تیروئید- تولید بیش از حد هورمون‌های تیروئید- بیماری‌ای است که شیوع کم‌تری دارد، و در ۱۰۰۰ نفر، در یک نفر بروز می‌کند.

۳. غده‌ی تیروئید ۲ نوع هورمون اصلی را تولید می‌کند

تیروئید‌ ۲ هورمون را که برای سلامتی ضروری است تولید می‌کند: تری‌یدوتیرونین (T۳) و تیروکسین (T۴). T۴ از لحاظ کاربردی غیرفعال است. T۳ هورمون غالب است و در سلامت کلی بدن تاثیر خیلی بیش‌تری دارد. هرچند T۳ نقش کم‌تری دارد، اما برای سوخت‌وساز سالم مهم است. بدن انسان طوری طراحی شده‌است که هورمون‌های T۴ را به T۳ تبدیل کند، اما شرایطی که برای سلامتی مضر است می‌تواند این فرآیند تبدیل را تحت تاثیر قرار دهد. ناهماهنگی روده، استرس، نوسانات هورمونی و کمبود مواد مغذی رایج‌ترین علت‌های تبدیل غیرعادی هورمون‌های T۴ به T۳ است.

۴. بیماری‌ای وجود دارد که به غده‌ی تیروئید حمله می‌کند

بیماری هاشیموتو یکی از شایع‌ترین بیماری‌های خودایمنی در امریکا است. دستگاه ایمنی کسانی که مبتلا به هاشیمونو هستند به بافت‌های موجود در تیروئید‌ حمله می‌کند. این بیماری، که با عنوان تیروئیدیت لنفوسیتی مزمن نیز شناخته می‌شود، در درجه‌ی اول زنان میانسال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هرچند ممکن است در مردان، زنان، و کودکان با هر سنی بروز کند. بسیاری از پزشکان می‌توانند وجود هاشیموتو را تشخیص دهند و یک جایگزینی هورمون ساده و موثر تجویز می‌کنند.

مطلب مرتبط: ۱۰ نشانه که تیروئید شما خوب کار نمی‌کند

۵. تیروئید سالم برای کنترل وزن بدن ضروری است

از میان تمام متغیرهایی که در کنترل وزن بدن دخیل است، تیروئید‌ سالم یکی از مهم‌ترین‌ها است. تیروئید، که بزرگ‌ترین غده‌ی درون‌ریز است، هورمون‌هایی تولید می‌کند که برای تنظیم عملکرد سوخت‌وساز و نیز انرژی ضروری است. هورمون‌های تیروئید که تقریبا روی هر نوع سلول در بدن اثرگذار هستند، عملکردهای سلولی و سوخت‌وساز را آغاز می‌کنند. به عبارت دیگر، تیروئید سالم به‌طور موثر مصرف انرژی مربوط به سوخت‌وساز را تنظیم می‌کند، در حالی که غده‌ی تیروئید ناسالم مانع از چنین سنجش‌هایی می‌شود. عملکرد سوخت‌وساز کُند یا ناقص که ناشی از بیماری تیروئید است، یکی از علت‌های شایع‌تر اضافه وزن و چاقی مفرط است.

۶. پروتئین برای سلامت تیروئید ضروری است

دوپامین، که انتقال‌دهنده‌ی عصبی است، هیپوتالاموس را به ترشح هورمون‌های تحریک‌کننده‌ی تیروئید (TSH) تحریک می‌کند، که تولید T۳ را تحت تاثیر قرار می‌دهد. آمینو اسید تیروزین یک واحد سازنده‌ی مهم برای دوپامین است، و از طریق مصرف پروتئین در بدن انباشته می‌شود. برای همین، مصرف پروتئین باکیفیت هم برای سلامت مغز و هم برای سلامت تیروئید مهم است.

۷. مواد مغذی مختلف برای سلامت تیروئید مهم است

یک رژیم غذایی متوازن برای سلامت تیروئید‌ مهم است، چون رژیم متوازن کمک‌تان می‌کند از مصرف مواد مغذی مهم مطمئن شوید. این مواد مغذی شامل ویتامین A، ویتامین‌های B، اسیدهای چرب ضروری (امگا۳، ۶، و ۹)، ید، سلنیوم، تیروزین، و روی است. مکمل‌های مغذی، از قبیل مولتی‌ویتامین روزانه، می‌تواند کمک کند ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف را که توصیه شده‌است، تامین کنید. مکمل‌های روغن ماهی نیز وجود دارد که برای دریافت اسیدهای چرب ضروری مفید است.

مطلب مرتبط: ۱۳نشانه‌ی خاموش مشکل تیروئید

ترمیم تیروئید‌

حالا که همه‌ی ما اهمیت سلامت تیروئید را درک کردیم، درباره‌ی نحوه‌ی ترمیم طبیعی تیروئید صحبت می‌کنیم. توانایی ترمیم طبیعی تیروئید یک خبر عالی است، چون بیماری‌های تیروئید‌ اغلب اشتباه تشخیص داده می‌شود یا نادیده گرفته می‌شود. از این گذشته، درمان طبیعی تیروئید‌ بسیاری از اثرات جانبی ناشی از تجویز دارو را دور می‌کند.

درمان طبیعی غده‌ی تیروئید‌ حول ۲ محور اساسی می‌چرخد: رژیم غذایی سالم و تغییرات سبک زندگی. از لحاظ رژیم غذایی بهترین کار این است که خوارکی‌های تازه و کامل مصرف کنیم. حذف یا محدود کردن گلوتن، ترکیبی ناسالم از پروتیین که اغلب در محصولات گندمی یافت می‌شود، اهمیت ویژه‌ای دارد.

خوراکی‌هایی که به حفظ سلامت و ترمیم تیروئید‌ کمک می‌کند، شامل این موارد است: غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات تازه، ماهی، جلبک دریایی، لبنیات، لوبیاها و مغزها. جایگزینی‌های ساده‌ی خوراکی، مثلا غله‌ی کامل به جای نان سفید، مغزها به جای چیپس، و شیر به جای نوشابه می‌تواند به سلامت تیروئید‌ کمک کند. البته، لازم است خوراکی‌های ذکرشده جز اصلی رژیم غذایی‌تان باشد تا نتایج بهینه را برای سلامت‌تان بگیرید.

علاوه بر سلامت رژیم غذایی، ورزش مرتب نیز برای سلامت تیروئید‌ مهم است. جلسات ترکیبی ایروبیک و بدن‌سازی بهترین گزینه است. پیاده‌روی سریع، آهسته دویدن، و یوگا همه گزینه‌های مناسبی به جای ایروبیک هستند. ورزش گذشته از تقویت سلامت تیروئید، واقعا به عنوان فعالیتی کامل و جامع هیچ جایگزینی ندارد.

علاوه بر تغییرات رژیم غذایی و تعهد به ورزش، دیگر تغییرات سبک زندگی از قبیل کاهش استرس، خواب کافی (۷ تا ۹ ساعت)، و بررسی سلامت کلی لازمه‌ی سلامت تیروئید‌ است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ مینا بنادکوکی

منبع: powerofpositivity

۷ چیز که باید درباره سلامت تیروئیدبدانید


تمامی محتویات پزشکی و سلامت در این وب‌گاه صرفا بر مبنای ارائه‌ی اطلاعات است و هرگز نباید به عنوان برنامه‌ی تشخیصی یا درمانی خاص برای هرگونه موقعیت فردی تلقی شود. استفاده از این وب‌گاه و اطلاعات موجود در آن هرگز به مثابه‌ی ایجاد رابطه‌ی پزشک و بیمار نیست. همواره در صورت بروز هرگونه پرسش یا مشکلی در زمینه‌ی سلامت شخصی خود یا دیگران حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.


 

برچسب ها

بازده

  1. Somayeh گفت:

    سلام خسته نباشیدمن مشکل کمکاری تیروئیددارم وهاشیموتوتیروئیدم بزرگ شده برای3ماه دیگه وقت عمل دادن میخوام بدونم درمان طبیعی داره حتی اگه۳۰درصدتفاوتی دیده بشه عمل نمیکنن لطفاراهنماییم کنید

    • سلام. حقیقتا ما در این جا متخصص نداریم. لطفا با پزشکان و متخصصان مشورت کنید. انشاء الله همیشه موفق باشید و تندرست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی