کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

سلامتی دندان :۱۰ چیز که دندان هایتان درباره سلامتی شما می‌گویند

سلامتی دندان اهمیت بسیاری در سلامتی عمومی و کلی بدن شمادارد. مشکلات دندانی، از خونریزی لثه گرفته تا ایجاد پلاک، به طرز خارق‌العاده‌ای می‌توانند نشان‌گرهای خوب سایر مشکلات بهداشتی جدی باشند. در این نوشتار ۱۰ چیزی که سلامتی دندان تان درباره سلامتی عمومی بدن تان به شما می‌گویند را می خوانیم.

سلامتی دندان :۱۰ چیز که دندان هایتان درباره سلامتی شما می‌گویند

با این ۱۰ چیز که سلامتی دندان تان درباره سلامت کلی بدن تان می گویند آشنا شوید:

۱. ممکن است دیابت نوع ۲ داشته باشید.

براساس مطالعه‌ای که در فوریه ۲۰۱۷ انجام شده است، بیماری لثه شدید، با نام دیگر پریودنتیت، می‌تواند نشانه‌ی زودهنگام دیابت نوع ۲ باشد. محققان بیش از ۳۰۰ فرد میانسال را بررسی کردند و دریافتند کسانی که بیماری لثه‌ی شدید داشتند ـ حدود یک چهارم مشارکت‌کنندگان ـ بیش‌تر در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار داشتند زیرا با داشتن شاخص توده‌ی بدنی موسط ۲۷ یا بالاتر، احتمال چاق بودن‌شان بیش‌تر بود.

در مقایسه با ۱۰ درصد کسانی که بیماری لثه‌ی خفیف تا متوسط داشتند و ۸.۵ درصد کسانی که هیچ بیماری لثه‌ای نداشتند، حدود یک پنجم کسانی که از بیماری لثه‌ی شدید رنج می‌بردند، پیش‌تر به دیابت نوع ۲ مبتلا بودند که تشخیص داده نشده بود. ارتباط بین آن‌ها چیست؟ به گفته‌ی آکادمی پریودونتالوژی آمریکا، افراد دیابتی بیش‌تر مستعد ابتلا به عفونت‌های هستند.

مطالب مرتبط: ۲۶ ماده غذایی سرشار از کلسیم برای سلامت دندان ها و استخوان ها

۲. ممکن است باردار باشید.

اگر سلامتی دندان تان عالی است اما ناگهان متوجه شوید لثه‌هایتان ملتهب شده و خونریزی دارد، شاید نشانه‌ی بارداری‌تان باشد. به گفته‌ی انجمن بارداری امریکا، التهاب لثه طی دوران بارداری شایع است، زیرا تغییرات هورمونی سبب افزایش جریان خون به بافت لثه شده و باعث می‌شوند لثه‌هایتان حساس‌تر، تحریک پذیرتر و متورم شوند. هم‌چنین، این هورمون‌های جدید می‌توانند توانایی بدن شما را برای مبارزه با باکتری‌ها تحلیل ببرد، و خطر تشکیل جرم را افزایش دهد.

۳. ممکن است بیماری آلزایمر داشته باشید.

طبق مطالعه‌ای که در جولای ۲۰۱۳ انجام گرفت، و متوجه حضور بیش‌تر یک باکتری مربوط به بیماری لثه‌ای ، به نام ژنژیوالیس پورفیروموناس، در مغز افراد مبتلا به زوال عقل شد، مردم عامه‌ای که بهداشت دهان ضعیف دارند یا از بیماری لثه رنج می‌برند ممکن است بیش‌تر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر قرار داشته باشند. انجمن آلزایمر اشاره می‌کند که بیماری لثه باعث زوال عقل نمی‌شود و بیش‌تر احتمال دارد که آلزایمر باعث شود افراد مراقبت درست از دندان‌هایشان را فراموش کنند.

۴. ممکن است کمبود ویتامین‌های خاصی داشته باشید.

سوءتغذیه و بهداشت بد دهان ( سلامتی دندان و دهان) رابطه‌ای متکی به یکدیگر دارند ـ هرکدام ممکن است منجر به ایجاد دیگری شوند. یک بررسی انجام شده در ژانویه‌ی ۲۰۱۳ نشان داد که بدون ویتامین‌های کافی، دهان شما مقاومت کمتری در برابر زیست‌لایه‌ی میکروبی دارد که از پلاک دندان ناشی می‌شود و توانایی آن برای درمان بافت لثه‌ی ملتهب کاهش می‌یابد. فقر ویتامین‌های دی و آ می‌تواند بر مینای دندان‌تان تاثیر بگذارد در حالی که فقر ویتامین ب می‌تواند سبب شود پوست لب‌هایتان ترک بخورد، گونه‌هایتان دچار زخم شود، پوشش لثه-هایتان ملتهب شود، و در دهان و زبان‌تان احساس سوزش کنید.

۵. ممکن است پوکی  استخوان داشته باشید.

در بررسی مطالعاتی ۱۷ پژوهش که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، ۱۱ پژوهش، بین کسانی که بیماری لثه‌ای داشتند و پوکی استخوان یک رابطه نشان دادند. آکادمی پریودونتالوژی آمریکا می‌گوید این ارتباط احتمالا به خاطر آن است که پوکی استخوان با کاهش تراکم استخوان که پشتیبان دندان‌ها است، سبب تشدید خرابی آن‌ها می‌شود و شالوده‌ای را که دندان از آن تغذیه می‌کند، تضعیف می‌کند.

مطلب مرتبط: شخصیت شناسی از روی دندان: شکل دندان تان از شخصیت‌تان چه می‌گوید

۶. ممکن است مشکل قند داشته باشید.

به گفته‌ی مطالعه‌ای که در می ۲۰۱۴ انجام شده است، قند تنها دلیل پوسیدگی دندان، یا کرم خوردگی در کودکان و بزرگسالان است. محققان بریتانیایی با بررسی سوابق درمانی افرادی از سراسر دنیا دریافتند ۶۰ الی ۹۰ درصد کودکان دبستانی آمریکایی و ۹۲ درصد بزرگسالان آمریکایی در برهه‌ای از زندگیشان دچار پوسیدگی دندان شده‌اند. اما  در مقایسه با این میزان، تنها ۲ درصد مردم نیجریه ـ جایی که قند در رژیم غذایی تقریبا وجود ندارد ـ پوسیدگی دندان را تجربه کرده‌اند. این امر توسط مطالعه‌ای در فوریه‌ی ۲۰۱۲ پشتیبانی می‌شود که دریافت کودکان چاق بیش‌تر احتمال دارد کرم خوردگی داشته باشند، زیرا بیش‌تر خوراکی‌های قندی و چرب می‌خورند، و دندان‌هایشان را بیش‌تر در معرض مواد مضر قرار می‌دهند و خطر کرم خوردگی بیش‌تر است.

۷. ممکن است در معرض خطر سرطان ریه قرار داشته باشید.

طبق یافته‌های تحقیقی که در ژوئن ۲۰۱۶ انجام گرفت، افراد مبتلا به بیماریهای لثه بیش‌تر در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه قرار دارند. هم‌چنین، اگر دارای بیماری‌های لثه‌ای و دیابت باشید، خطر سرطان ریه بیش‌تر افزایش می‌یابد. محققان هنوز کاملا از دلیل آن مطمئن نیستند ـ یکی از مطالعات این تحلیل‌ها، باکتری‌های دهانی را بررسی کرد که ممکن است در توسعه‌ی سلول‌های سرطانی ریه نقش داشته باشند، در حالی‌که مطالعه‌ی دیگری نشان می‌دهد که درمان بیماری‌های لثه‌ای ممکن است خطر سرطان ریه را کاهش دهد.

۸. شاید در معرض بیماری‌های قلبی قرار داشته باشید.

انجمن دندان آمریکا اشاره می‌کند که اکنون بیش از سه دهه تحقیقات داریم که ارتباط بین بیماری لثه، تشکیل پلاک دندان، و بیماری‌های قلبی‌عروقی را تایید می کنند. مطالعه‌ای در فوریه‌ی ۲۰۱۷ از سوی انجمن سکته‌ی آمریکا انجام گرفت که تایید کرد حتی بزرگسالان دارای بیماری‌های لثه‌ی خفیف نیز تقریبا دوبرابر بیش‌تر از افراد سالم در معرض خطر سکته‌ی مغزی قرار دارند. اما هنوز درباره‌ی آن که آیا بیماری‌های عفونی و التهابی لثه به بروز بیماری‌های قلبی و سکته کمک می کند یا خیر، یا این دو فقط به خاطر عوامل خطر مشترکی مثل سیگار کشیدن، سن، و دیابت نوع ۲ با یکدیگر تلاقی پیدا می‌کنند، اتفاق نظری وجود ندارد.

مطلب مرتبط: این روش سفید شدن دندان در خانه را حتما باید بدانید

۹. ممکن است به اختلالات خوردن مبتلا باشید.

بله، دندانپزشک‌تان ممکن است اولین فردی باشد که بفهمد اختلال خوردن دارید. به گفته‌ی انجمن دندان آمریکا مطالعات نشان می دهد که تا ۸۹ درصد بیماران مبتلا به پرخوری عصبی اغلب نشانه‌های سایش دندان به خاطر عبور اسید صفرا از میان دندان‌هایشان نشان می‌دهند. با گذر زمان، این از بین رفتن مینای دندان می‌تواند باعث تغییر رنگ، شکل، طول، و سطح حساسیت دنان‌هایتان شود.

۱۰. شاید زیاد عمر نکنید.

در یک مطالعه که در مارس ۲۰۱۷ انجام شد، محققان دانشگاه بوفالو بیش از ۵،۰۰۰ زن ۵۵ ساله و به بالا را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند  طی هفت سال،‌ زنان مبتلا به بیماری لثه‌ای ۱۲ درصد بیش‌تر در معرض خطر مرگ به دلایل مختلف قرار دارند، اما زنانی که تمام دندان‌هایشان را از دست داده بودند ۱۷ درصد بیش‌تر از آن‌هایی که در  کهنسالی هم تا حدودی دندان‌هایشان را حفظ کرده بودند در معرض خطر قرار داشتند. چرا؟ خب، زنانی که دندان‌هایشان را از دست داده بودند پیرتر بودند و عومال خطر بیماری‌های قلبی‌عروقی برای آن‌ها بیش‌تر بود ـ دو چیزی که خطر مرگ شما را بالا می برد (اگر از دیگر قاتلان مرتبط با بیماری لثه که در این فهرست  ذکر کردیم، صرف نظر کنیم).


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – اسما حسنی

منبع: prima

سلامتی دندان :۱۰ چیز که دندان هایتان درباره سلامتی شما می‌گویند


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی