کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

سرگذشت ۷ رئیس جمهوری اسلامی ایران : از عزل تا کلیدداری

انتخابات دوازدهمین دوره رئیس جمهوری اسلامی ایران در حالی وارد مرحله ثبت نام نامزدها شده که شش رئیس جمهور دوره‌های قبل سرگذشت‌های متفاوتی در پایان دوره خود داشته‌اند.

رئیس جمهوری اسلامی ایران

۱. ابوالحسن بنی صدر: معزول و متواری

نخستین رئیس جمهوری اسلامی ایران ، تجربه‌های منحصر به فردی در مقایسه با دیگر روسای جمهوری پشت سر گذاشته است. ابولحسن بنی صدر که در روزهای انقلاب به همراه امام خمینی (ره) از پاریس به ایران بازگشت، در بهمن ۱۳۵۸ در پی استعفای دولت مهدی بازرگان و برگزاری نخستین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران، با کسب بیش از ۱۰ میلیون رای به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد.

بنی صدر که در ابتدا حمایت آیت الله خامنه‌ای و بسیاری از انقلابیون را به همراه داشت،  برای انتخاب محمد علی رجایی به عنوان نخست وزیر با روزهای دشوار کار خود روبرو شد.

آغاز جنگ عراق علیه ایران و حوادث پس از آن نیز انتقادها از بنی صدر را وارد مرحله تازه‌ای کرد چرا که مخالفان او معتقد بودند بنی صدر، به سپاه و بسیج اعتقادی نداشت و سلاح و امکانات در اختیار آنان قرار نمی‌داد.

کشمکش‌ها که در ادامه به درگیری‌ها و اغتشاشات خیابانی منجر شد، موجب شد تا ابتدا امام خمینی (ره) او را از سمت فرماندهی کل قوا عزل کند و مجلس شورای اسلامی نیز در روز ۳۱ خرداد ۱۳۶۰ رای به عدم کفایت او بدهد.

بنی صدر در سه دهه گذشته در پاریس زندگی می کند.

۲. محمد علی رجایی: کوتاه ترین عمر ریاست جمهوری

حدود یک ماه پس از عزل بنی صدر، محمد علی رجایی طی یک انتخابات زود هنگام به عنوان رئیس جمهور برگزیده شد. آقای رجایی که حکم تنفیذ خود را روز ۱۱ مرداد از امام خمینی(ره) دریافت کرد دولت خود را با نخست وزیری باهنر تشکیل داد، با این حال عمر ریاست جمهوری او به یک ماه نرسید و هشتم شهریور همان سال به همراه آقای باهنر و چند نفر دیگر در اثر انفجار در دفتر نخست وزیری شهید شد.

۳. سید علی خامنه‌ای: گله مند از اختیارات 

سید علی خامنه ای، که از ۱۳۶۸ در مقام رهبر جمهوری اسلامی ایران قرار دارد در مهر ۱۳۶۰ و در پی برگزاری انتخاباتی زودهنگام به ریاست جمهوری رسید. سومین رئیس جمهوری اسلامی ایران که نخست وزیران دیگری را مد نظر داشت، با نظر مجلس ناچار به پذیرفتن نخست وزیری میرحسین موسوی شد. آقای سید علی خامنه‌ای در دوره‌ی پر آشوب جنگ با عراق و درگیری با مجاهدین رئیس جمهور خستگی ناپذیر ایران بود.

وی همواره از کم بودن اختیارات رئیس جمهوری گله داشت و به همین دلیل بود که بعد از رسیدن به مقام رهبری، از افزایش اختیارات رییس جمهوری حمایت کرد.

۴. هاشمی رفسنجانی: مردی که روز به روز تضعیف شد

پس از رحلت آیت الله خمینی در خرداد ۱۳۶۸، سید علی خامنه‌ای که ماههای آخر ریاست جمهوری خود را سپری می‌کرد به مقام رهبری رسید. هاشمی رفسنجانی نیز که در سالهای پایانی حیات آیت الله خمینی به قدرتمندترین فرد جمهوری اسلامی تبدیل شده بود، در انتخابات ریاست جمهوری مرداد ۱۳۶۸ نامزد شد و با بیش از ۱۵ میلیون رای به ریاست جمهوری رسید.

او که در دو دوره چهارساله تا سال ۱۳۷۶ رئیس جمهوری اسلامی ایران بود، بیشترین توان دولت خود را بر بازسازی ویرانه‌های جنگ و نوسازی ایران گذاشت. این اقدامات او موجب شد تا هوادارانش عنوان سردار سازندگی را برای او برگزینند و نسل جدیدی از مدیران در جمهوری اسلامی پرورش یابد.

اکبر هاشمی رفسنجانی بعد از ریاست جمهوری جز انتخابات خبرگان، در انتخابات دیگر موفقیتی نداشت. در مجلس ششم در ۱۳۷۸ انصراف داد، در انتخابات ۱۳۸۴ به دور دوم رفت اما به احمدی نژاد باخت و در ۱۳۹۲ که نامزد شد، شورای نگهبان او را رد صلاحیت کرد.

در ۱۳۹۵ اکبر هاشمی رفسنجانی در استخری نزدیک محل کارش ناگهان درگذشت.

۵. محمد خاتمی: شوک دوم خرداد

هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران با تجربه ای متفاوت همراه شد. محمد خاتمی که سخن از اصلاحات در جمهوری اسلامی ایران و توسعه سیاسی زده بود، با رای بیست میلیونی به ریاست جمهوری رسید.

او که حمایت حزب کارگزاران سازندگی، قوی‌ترین تشکل سیاسی آن روزها را پشت خود داشت تنها یکسال آرامش را به خود دید و از سال دوم ریاست جمهوری خود با بحران‌هایی نظیر ماجرای کوی دانشگاه و اعتراضات دانشگاهی، دادگاهی شدن شخصیت‌های حامی دولت، ترور سعید حجاریان، بسته شدن مطبوعات و فشارهای سیاسی روبرو شد.

کارنامه محمد خاتمی در حوزه اقتصادی به نسبت دیگران موفق تر بود. او موفق شد با وجود نوسان قیمت نفت، رشد اقتصادی را به شش درصد برساند، تورم را تا حدودی کنترل کند و بدهی های خارجی ایران را کاهش دهد.

نرخ بیکاری نیز در این دوره کاهش یافت. اما موفقیت‌های اقتصادی خاتمی در پی ناکامی‌های او در کشمش سیاسی و فرهنگی با اصولگرایان ، از محبوبیت او در سالهای پایانی ریاست جمهوری به شدت کاست. طوریکه در سالهای آخر ریاست جمهوری او، ابتدا اصولگرایان شورا را در اختیار گرفتند، بعد مجلس هفتم را از آن خود کردند، و سپس محمود احمدی نژاد در انتخاباتی که خاتمی برگزار کرد رئیس جمهور شد.

محمد خاتمی در اواخر دولت خود دو لایحه برای افزایش اختیارات ریاست جمهوری و تغییر قانون انتخابات ارایه داد که به ثمر ننشست. او درباره رد صلاحیت های گسترده انتخابات مجلس هفتم اقدام موثری نداشت و در نهایت وقتی مهدی کروبی و اکبر هاشمی به انتخابات ۱۳۸۴ اعتراض کردند، او اقدامی نکرد تا دولت را بی حاشیه به انتها برساند.

۶. محمود احمدی‌نژاد: مورد حمایت نظامیان

دو دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد که از ۱۳۸۴ آغاز و در ۱۳۹۲ به پایان رسید، بدون شک بهترین دوران برای گسترش نفوذ نظامیان در عرصه اقتصاد و فرهنگ ایران بود.

او که پس از دوسال تجربه شهرداری تهران موفق شد اکبر هاشمی رفسنجانی را در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری شکست دهد، از حمایت نهادهای وابسته به نظامیان بهره می‌برد.

احمدی نژاد در دوره ریاست جمهوری خود طرح حذف یارانه‌ها را به اجرا گذاشت. اقدامات او در توسعه برنامه هسته‌ای ایران به تحریم‌های گسترده علیه ایران منجر شد و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دهم توسط او به اعتراضات شدید ۱۳۸۸ختم شد.

رئیس جمهور وقت ایران چند بار به روسای جمهوری آمریکا نامه نوشت اما پاسخی دریافت نکرد. او در دوران هشت ساله ریاست جمهوری خود از هر فرصتی برای سفر به آمریکا استفاده کرد و نطق های او در سازمان ملل، مورد بحث و نقد کاربران فضای مجازی قرار می گرفت.

سالهای پایانی دولت احمدی‌نژاد نیز از یک سو با اصطکاک با مخالفان سیاسی و از سوی دیگر با مشکلات اقتصادی مثل رکود تورمی شدید سپری شد.

محمود احمدی نژاد تا مدتی از صحنه سیاسی دور بود اما در شهریور ۱۳۹۵ سفر های استانی خود را آغاز کرد که برخی آن را زمینه ای برای حضور انتخاباتی تحلیل کردند اما رهبر جمهوری اسلامی مهر ۱۳۹۵ او را از شرکت در انتخابات نهی کرد. با این حال، آقای احمدی نژاد در ماههای گذشته از بقایی معاون خود حمایت کرد و روز دوم ثبت نام، ناگهان در وزارت کشور برای انتخابات ریاست جمهوری اسم نویسی کرد.

۷. حسن روحانی: کلیددار بنفش

دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی با نشان دادن نماد کلید و انتخاب رنگ بنفش، با شعار حل گره‌های کور در سیاست و اقتصاد ایران به عرصه‌ی ریاست جمهوری اسلامی ایران پای گذاشت.

حسن روحانی که در ۱۳۹۲ در کارزار انتخاباتی با حمایت اصلاح طلبان موفق به شکست نامزدهای اصولگرا شد، بلافاصله تلاش برای گشودن گره از مذاکرات هسته‌ای را آغاز کرد.

در دوره او به دلیل عزم دو دولت ایران و آمریکا در حل پرونده هسته ای ایران برای نخستین بار پس از قطع روابط، وزرای خارجه جمهوری اسلامی و ایالات متحده مقابل هم نشستند و روسای جمهوری دو کشور تلفنی گفت و گو کردند.

تیم اقتصادی آقای روحانی در پی موفقیت مذاکرات هسته‌ای و رفع تحریمها، موفق شد تورم را کاهش دهد، رشد اقتصادی را مثبت کند و پای قدرتهای اقتصادی را به ایران باز کند. در مقابل، اصولگرایان تداوم رکود در تولید و افزایش بیکاری را به عاملی برای انتقاد شدید از دولت تبدیل کردند.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

سرگذشت ۷ رئیس جمهوری اسلامی ایران : از عزل تا کلیدداری


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی