کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

سرنوشت بارسا پس از استقلال کاتالونیا چه خواهد بود

در پی همه پرسی جنجالی روز یکشنبه کاتالونیا که با خشونت همراه بود کاتالونیا حق استقلال را به دست آورد. باشگاه اف.ث. بارسلونا از این همه‌پرسی پشتیبانی کرده بود و باعث ناخشنودی دولت مرکزی شده بود. حال سوال این است که سرنوشت بارسا پس از استقلال کاتالونیا چه خواهد بود؟

سرنوشت بارسا پس از استقلال کاتالونیا چه خواهد بود

لیگ برتر فوتبال اسپانیا یا “لالیگا” (پریمرا دیویزیون) بدون تیم فوتبال بارسلونا و بدون دیدارهای حساس این تیم با رقیب همیشگی‌اش رئال مادرید که به “ال‌کلاسیکو” معروف است، چه جایگاهی خواهد داشت؟ آیا ابرستاره‌ای چون لیونل مسی به حاشیه‌ی رویدادهای مهم ورزشی رانده خواهد شد؟

این‌ها پرسش‌هایی است که این روزها ذهن فوتبال‌دوستان را نه فقط در اسپانیا به خود مشغول کرده است. خاویر تباس، رئیس لیگ برتر اسپانیا، به روزنامه “ال‌پایس” گفته بود: «اگر این همه‌پرسی موفقیت‌آمیز باشد، باشگاه‌های کاتالونیا دیگر اجازه‌ی بازی در لیگ اسپانیا را نخواهند داشت».

تباس می‌گوید، دلیل این امر بسیار ساده است: طبق قوانین، تنها کشور مستقلی که اجازه‌ی شرکت در رقابت‌های ملی اسپانیا را دارد، کشور آندورا است. برای آنکه در صورت جدایی کاتالونیا از اسپانیا تیم بارسلونا بتواند همچنان در “لالیگا” بماند، پارلمان اسپانیا در مادرید باید یک محمل قانونی فراهم سازد. اما از آنجا که دولت محلی کاتالونیا، همه‌پرسی در این منطقه را به‌رغم ممنوعیت دادگستری اسپانیا برگزار می‌کند و باشگاه بارسلونا نیز صریحا از جنبش جدایی‌طلبانه پشتیبانی می‌کند، این امر نامحتمل به نظر می‌رسد.

بارسلونا در لیگ‌های غیراسپانیایی؟

جرارد فیگوراس، وزیر ورزش کاتالونیا اما اوضاع را به گونه‌ای دیگر ارزیابی می‌کند و افکار ماجراجویانه‌ای در سر دارد. به گفته‌ی او در صورت استقلال کاتالونیا، تیم‌های کاتالونیا باید تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند در لیگ برتر اسپانیا بازی کنند یا در لیگ کشورهای همسایه مانند ایتالیا، فرانسه یا حتی انگلستان.

به گفته‌ی فیگوراس، بنابراین کنار گذاشتن “بارسا” از “لالیگا” محرز نیست. اما تباس در اوایل ماه سپتامبر گفته بود که باشگاه بارسلونا نمی‌تواند خودش انتخاب کند که می‌خواهد در کدام لیگ بازی کند.

بنابراین می‌توان گفت که روز یکشنبه، برای بارسلونا هم روز خاصی است. این تیم که تا کنون ۲۴ بار قهرمان اسپانیا شده، همزمان با برگزاری همه‌پرسی تاریخی در کاتالونیا، باید در ورزشگاه غول‌آسای “نوکمپ” میزبان تیم “لاس‌پالماس” باشد. گفتنی است که بارسلونا هم‌اکنون با نتایجی درخشان در صدر جدول “لالیگا” قرار دارد.

خوردی کاردونر، معاون باشگاه بارسلونا تصریح می‌کند: «کاملا آشکار است که این یک روز عادی نیست، بلکه روز مهمی در تاریخ ماست. اما ما باید خودمان را روی بازی فوتبال متمرکز کنیم». با این همه این بازی می‌تواند یکی از آخرین بازی‌های باشگاه قدیمی بارسلونا در “لالیگا” باشد که از زمان تاسیس لیگ برتر اسپانیا در سال ۱۹۲۹ به آن تعلق دارد.

لیگ کاتالونیا ارزش چندانی ندارد

در صورت جدایی، باشگاه اف.ث. بارسلونا باید با دو باشگاه دیگر لیگ برتر “اسپانیول بارسلونا” و “اف.ث. ژیرونا” و دو باشگاه دسته دومی “تاراگونا” و “رویس” یک لیگ کاتالونیایی تشکیل دهند. چنین لیگی ارزش چندانی ندارد. برای مقایسه فرض کنیم که در آلمان، ایالت بایرن اعلام استقلال کند و در این صورت لیگ بایرن از بایرن مونیخ، آگسبورگ، اینگولشتات و نورنبرگ تشکیل می‌شد که در مقایسه با کل بوندس‌لیگا چندان ارزشی ندارد.

تباس تصریح می‌‌کند که ارزش لیگ کاتالونیا چیزی در حد لیگ کنونی هلند است و فرستنده‌های تلویزیونی دیگر حاضر نبودند ارقامی را که الان می‌پردازند به باشگاه‌های کاتالونیا بپردازند.

موقعیت “بارسا” در رقابت‌های “چمپینزلیگ” اروپا نیز به خطر می‌افتد، زیرا اتحادیه‌ی فوتبال اروپا “یوفا” نیز به دلیل رویارویی‌هایی که کاتالونیا با دولت اسپانیا ایجاد کرده است، احتمالا کاتالونیا را به رسمیت نمی‌شناسد.

سرنوشت “ال‌کلاسیکو”

گفتنی است که ستاره‌های بارسلونا و از جمله مانند لیونل مسی، که تا کنون پنج بار عنوان بهترین بازیکن جهان را به خود اختصاص داده است، تا کنون درباره‌ی رفراندوم کاتالونیا چیزی نگفته‌اند.

اما بزرگ‌ترین نگرانی در حال حاضر متعلق به رقیب اصلی بارسلونا، یعنی رئال مادرید است. زین‌الدین زیدان، مربی این باشگاه می‌گوید: «برای من لیگ اسپانیا بدون بارسلونا اصلا قابل تصور نیست. ال‌کلاسیکو پس از ۲۳۶ دوئل هیجان‌انگیز دیگر به تاریخ می‌پیوندد. آرزو می‌کنم که چنین اتفاقی نیفتد».


 وبگردی سایت کسب و کار بازده

سرنوشت بارسا پس از استقلال کاتالونیا چه خواهد بود


خبرخوان هفته

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی