کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ دلیل که سرمایه گذاری در بیت کوین در ۲۰۲۱ ضروری است

بیت کوین قیمت‌های بالای همیشگی خود را دارد؛ بنابراین آیا هنوز هم دلایل خوبی برای سرمایه گذاری در بیت کوین در ۲۰۲۱ باقی مانده‌است؟ آیا داستان تازه شروع شده‌است؟ آیا خرید بیت کوین در سال 2021 سرمایه گذاری خوبی است؟ این مقاله پنج دلیل خاص سرمایه گذاری در بیت کوین در سال ۲۰۲۱ را بررسی می‌کند که چرا احتمالاً پاسخ مثبت است و چرا داستان بیت کوین تازه شروع شده‌است. اما بیایید ابتدا مقداری تاریخچه و یک مرور کلی کلان روی این پول دیجیتال داشته باشیم.

سرمایه گذاری در بیت کوین در ۲۰۲۱

در سال 2017، بیت کوین یک سال باورنکردنی داشت، با یک گاو نر بسیار سریع که به عنوان هدیه اولیه کریسمس با 1350 درصد بازده و بالاترین رقم 20،000 دلار به سرمایه گذارانش پاداش داد. در سال 2018، اما تصویر بسیار متفاوت بود. بیت کوین بیش از 70 درصد ارزش خود را از دست داد و با پایان سال از 14000 دلار در اول ژانویه به زیر 4000 دلار کاهش یافت. این بازار خرسی (بازار کم رونق) این پول دیجیتال در طول سال‌های 2018 و 2019 دوام داشت و بسیاری از شرکت‌های مرتبط در زمستان طولانی رمز ارزها دوام نیاوردند.

در آغاز سال 2020، سرمایه گذاران بیت کوین سال را با خلق و خوی بهتری آغاز کردند. بازار خرسی تمام شده بود و دارندگان بیت کوین‌ به دنبال سومین هالوینگ بیت کوین در ماه مه بودند تا کاتالیزور یک بازار پر رونق را فراهم کند. با این حال، بیماری همه گیر کووید-۱۹ یک رویداد نامناسب بود که آب سردی روی امیدهای بازار پررونق ریخت. در ماه مارس، قیمت بیت کوین سقوط کرد و به زیر 4000 دلار رسید، که بیش از 50 درصد افت داشت زیرا سرمایه گذاران در همه بازارها به دلیل همه‌گیری سراغ سرمایه نقدی رفتند.

با وجود خسارات سنگین مارس 2020 و واکنش آشفته دولت‌ها نسبت به کووید، از آن زمان بازارهای جهانی به طور فوق العاده بهبود یافته‌اند. بازارهای سهام نسبت به اخبار در راه بودن واکسن پاسخ مثبتی نشان داده‌اند. میانگین صنعتی داو جونز و شاخص S&P 500 همچنان عملکرد خوبی دارند.

با افزایش قیمت سهام، قیمت طلا نیز در حال افزایش است و به آرامی به سطح 1889 دلار می‌رسد. با این حال، باز هم بیت کوین است که در سال 2020 و در واقع تقریباً در هر بازه زمانی طی ده سال گذشته، از سایر کلاس‌های دارایی پیشی گرفت. و با شروع سال 2021 این روند را همچنان ادامه می‌دهد.

برای سرمایه گذاران جدیدی که برای اولین بار در بیت کوین کاوش و جستجو می‌کنند، چشم‌انداز آن می‌تواند گیج کننده یا حتی ترسناک باشد. چشم‌اندازهای بیت کوین از کسانی که به شدت طرفدار آن هستند تا کسانی که آن را به عنوان یک طرح بی ارزش رد می‌کنند بسیار متفاوت است. اگر از خود می‌پرسید “آیا باید در بیت کوین سرمایه گذاری کنم یا نه” نوشتار حاضر را بخوانید. در این مطلب پنج دلیل برای منطقی بودن سرمایه گذاری در بیت کوین در ۲۰۲۱ آورده شده‌است.

دلایل سرمایه گذاری در بیت کوین در ۲۰۲۱

۱. پذیرش بیت کوین در حال تسریع است

پذیرش جهانی بیت کوین در حال تسریع است. به عنوان مثال، تعداد کاربران کیف پول محبوب Blockchain در طول سال 2020 به طور پیوسته افزایش یافته و از ماه نوامبر گذشته سرعت بیشتری گرفته‌است. اطلاعات این شرکت در دوازده ماه گذشته از 43 میلیون به بیش از 62 میلیون کیف پول افزایش یافته‌است.

با این حال، تعداد کیف پول‌ها تنها بخشی از داستان است. تعداد افرادی که ‌‌BTC را در کیف پول خود نگه می دارند، نسبت به سرمایه گذاران خرده فروشی که می‌خواهند بیت کوین خود را نزد بانک‌های متولی مانند Coinbase ، Square’s Cash App یا PayPal بگذارند، کم‌رشدتر است.

به عنوان مثال تعداد افرادی که از طریق اپلیکیشن Cash BTC می خرند همچنان در حال رشد است. درآمد بیت کوین Cash App با رشد ناخالص 32 میلیون دلار در سه ماهه سوم 2020 به 1.63 میلیارد دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 1000٪ افزایش داشته‌است.

PayPal که با رشد اپلیکیشن Cash متوقف شده‌است، روند سریع رمزگذاری خود را پیگیری کرده و اکنون به همه مشتریان واجد شرایط در ایالات متحده امکان خرید، فروش و نگهداری بیت کوین، اتر، بیت کوین کش و لایت کوین را می‌دهد. خریدهای رمزارز به 20000 دلار در هفته محدود می‌شود، که به دلیل تقاضای بی سابقه کاربران، دو برابر مقدار اولیه که 10.000 دلار است اعلام شده و تا پایان سال ۲۰۲۰ هیچ هزینه‌ای برای معاملات رمزارزها در PayPal وجود نداشت. با شروع مدتی در ربع اول 2021 ، 26 میلیون بازرگان PayPal قادر به قبول رمزارز به عنوان روش پرداخت خواهند بود.

با ادامه روند داغ شدن بازار پر رونق بیت کوین، رمپ‌های ورودی زیادی برای خریداران خرده فروشی و موسسات وجود دارد تا این شتاب را دنبال کنند. اگر این تقاضا به رشد خود ادامه دهد، می‌تواند منجر به تغییرات انفجاری قیمت بیشتری شود، چنانچه در چرخه‌های گذشته بیت کوین مشاهده شد.

۲. گزاره ارزش بیت کوین کاملاً متناسب با شرایط کلان جاری است

بیت کوین از بحران مالی جهانی سال 2009 متولد شد. در پس زمینه شکست‌های بانکی، کمک مالی دولت و تسهیل کمی، بیت کوین بی سر و صدا در جایگاه خود مستقر شد، جایی که توسط همه نادیده گرفته شد، به جز یک گروه کوچک اما در حال رشد ایده آلیست‌ها.

یک دهه گذشت، و ما شاهد یک بحران مالی جدید با کمک مالی بیشتر، نرخ بهره کم به لحاظ تاریخی و افزایش تسهیل کمی هستیم.

آگاهی افراد و شرکت ها، نسبت به گزاره ارزش منحصر به فرد بیت کوین و اینکه بیت کوین در این محیط کلان کجا قرار دارد، رو به رشد است. در سال 2020، سرمایه گذار برجسته ماکرو، پل تودور جونز گفت که بیت کوین نقش طلا را در دهه 1970 به او یادآوری می‌کند. وی در گزارشی با عنوان تورم بزرگ پولی، توضیح داد که چرا صندوق Tudor BVI وی بین 1 تا 2 درصد دارایی خود را در قراردادهای آتی بیت کوین سرمایه گذاری کرده‌است.

تودور جونز می گوید: “کووید-۱۹  یک ویروس منحصر به فرد است که در سراسر جهان باعث واکنش یک سیاست یک نوع شده‌است. و با چنان سرعتی اتفاق افتاده‌است که حتی یک پیشکسوت بازار مانند من هم شوکه شد. از ماه فوریه، یک رقم کلی ۳.۹ تریلیون دلار (6.6٪ از تولید ناخالص داخلی) به طرز جادویی از طریق تسهیل کمی ایجاد شده‌است. ما شاهد تورم بزرگ پولی (GMI) هستیم: گسترش بی سابقه هر شکل پول برخلاف هر آنچه که جهان پیشرفته تاکنون به خود دیده‌است. ”

به نظر می‌رسد ساتاشی ناکاموتو بیت کوین را به عنوان راه حل احتمالی برای این سناریو طراحی کرده‌است. در سال 2009 ، اندکی پس از انتشار مقاله سفید بیت کوین، خالق بیت کوین آن را در یک فروم اینترنتی پست کرد. وی اظهار داشت، “مشکل اساسی ارز متعارف اعتمادی است که برای کارایی آن ضرورت دارد. باید به بانک مرکزی اعتماد کرد که ارز را بی ارزش نکند، اما تاریخچه پول اعتباری پر از نقض این اعتماد است. باید به بانک‌ها اعتماد کرد که پول ما را نگه دارند و آن را به صورت الکترونیکی منتقل کنند، اما آنها آن را در موج حباب‌های اعتباری و با اندکی ذخیره کسری قرض می‌دهند. ”

به همین ترتیب، رائول پال، مدیرعامل Real Vision در ماه مه سال 2020 گفت در حالی که بانک‌های مرکزی تسهیل کمی را اتخاذ می‌کنند، زمینه برای دارایی‌های سخت مانند بیت کوین و طلا فراهم می‌شود تا عملکرد خوبی داشته باشند. وی افزود: “بیت کوین برنده می‌شود. این یکی از بهترین تنظیمات در هر کلاس دارایی است که من تاکنون شاهد بوده‌ام … فنی، بنیادی و جریان بودجه.”

تقابل تسهیل کمی بانک مرکزی و عرضه فزاینده پول در برابر سخت کردن کمی هالوینگ سوم بیت کوین کاملاً آشکار است. عرضه ارز اعتباری به سرعت در حال رشد است، در حالی که روایت کمبود بیت کوین در حال افزایش است.

چاپ پول راه خود را  به قیمت دارایی‌ها یافته‌است – به این معنی که سهام، اوراق قرضه و قیمت املاک و مستغلات همه به سطوح بی سابقه‌ای افزایش یافته‌اند. تخصیص مجدد اندک حتی 1٪ از سایر کلاس‌های دارایی به بیت کوین نمایانگر ورودی سرمایه بیشتر از سقف فعلی بازار بیت کوین است.

با توجه به اینکه پروتکل بیت کوین محدودیت 21 میلیون سکه دارد، این امر کمبود دیجیتال منحصر به فردی را ایجاد می‌کند. در صورت افزایش تقاضا، توانایی افزایش عرضه وجود ندارد.  نهایتا این تأمین تنها از طریق دارندگان موجود بیت کوین صورت می‌گیرد که تمایل به فروش دارند.

۳- اگر مدل  Stock to Flowبیت کوین برقرار باشد چه ؟

از مفهوم سرمایه گذاری به نام “انباشت به جریان” می‌توان برای تعیین کمیت کالای دچار کمبود‌، استفاده کرد. انباشت ( سهام) نشان دهنده کل عرضه در گردش و جریان نشان دهنده میزان عرضه جدید در سال است.

از آنجایی که بیت کوین یک نرم افزار منبع باز با یک برنامه زمان‌بندی ثابت برای عرضه است، اندازه گیری S2F  بیت کوین با دقت 100٪ امکان پذیر است. پس از هالوینگ سوم بیت کوین در ماه مه ، سال 2020، S2F فعلی بیت کوین 56 است که تقریباً مشابه طلا است. با این حال، پس از هالوینگ بعدی، بیت کوین دو برابر طلا کمیاب خواهد شد.

یک معامله‌گر کوچک با نام مستعار که خود را PlanB می‌خواند، مدل انباشت به جریان (S2F) بیت کوین را ایجاد کرد. او معتقد است که کمبود فزاینده بیت کوین ارزش آن را افزایش می‌دهد. از آن زمان PlanB مدل اصلی خود را به مدل قیمت دارایی متقابل به روز کرده‌است. این مدل به لحاظ پیش‌بینی قیمت بیت کوین، می‌گوید که در صورت ادامه مدل، قیمت بیت کوین در این چرخه می‌تواند به 288 هزار دلار برسد. در حالی که هیچ کس نمی‌داند که این اتفاق رخ خواهد داد یا نه، با توجه به احتمال چنین بازدهی بالایی، داشتن یک مقدار کمی بیت کوین، رعایت جانب احتیاط است، نه؟

در حالی که مدل انباشت به جریان منتقدانی دارد، سایر سرمایه گذاران برجسته به آن توجه داشته‌اند. در گزارشی در ژوئیه سال 2020 توسط Fidelity، خانه سرمایه گذاری ایالات متحده آمده که: “کالاهایی با S2F بالا در طول تاریخ به عنوان انباشت با ارزش برتر عمل کرده‌اند. سهام موجود در بیت کوین پس از هالوینگ بعدی (2024) طلا را کنار می‌زند. ”

به همین ترتیب ، سرمایه گذاری Grayscale Investment مستقر در ایالات متحده گزارشی منتشر کرد که “کالاهایی با نسبت سهام به جریان بالا مانند بیت کوین، طلا و نقره در طول تاریخ به عنوان ذخیره ارزش استفاده می‌شدند.”

فاکتورهای مختلفی وجود دارد که ممکن است شرایط مساعد بعدی را برای مدل جریان سهام فراهم کند. و این ممکن است فقط به عرضه و تقاضای ساده برسد. با توجه به اینکه پروتکل بیت کوین محدودیت سخت افزاری 21 میلیون سکه دارد، این امر کمبود دیجیتال منحصر به فردی را ایجاد می‌کند. با افزایش تقاضا، توانایی افزایش عرضه وجود ندارد. این تأمین تنها از طریق دارندگان موجود بیت کوین صورت می‌گیرد که تمایل به فروش دارند. اگر خریداران بیشتر از فروشندگان باشند، تقاضا باید عرضه را با تعادل اقتصادی بالاتر برآورده کند.

برخی از داده‌ها برای پشتیبانی از روایت ایجاد یک بحران عرضه وجود دارد. بلاک جدیدی از معاملات تقریباً هر ده دقیقه به بلاکچین بیت کوین اضافه می‌شود. ماینری که هر بلاک را تأیید می‌کند پاداش بلاک را دریافت می‌کند. پس از هالوینگ سوم در ماه می 2020، پاداش بلاک از 12.5 بیت کوین در هر بلاک به 6.25 بیت کوین در هر بلاک کاهش یافت.

روزانه به طور متوسط ​​144 بلاک استخراج می‌شود و 6.25 بیت کوین جدید با هر بلاک تولید می‌شود. 144 x 6.25 = به طور متوسط ​​900 بیت کوین جدید در روز استخراج می‌شود.

با را‌ه‌اندازی سرویس جدید PayPal که مشتریان را قادر به خرید، فروش و نگهداری رمز ارز به طور مستقیم از حساب‌های PayPal خود می‌کند، به نظر می‌رسد تقاضای PayPal به تنهایی ممکن است از عرضه روزانه بیت کوین‌های جدید فراتر رود.

همانطور که پانترا کپیتال در نامه دسامبر خود اشاره کرده‌است، ارائه دهنده زیرساخت رمزنگاری PayPal پاکسوس است. قبل از ادغام رمزنگاری توسط PayPal ، itBit ، حجم معامله نسبتاً ثابتی را انجام می‌داد – خط سفید در نمودار زیر.

وقتی پی پال به صورت مستقیم شروع به کار کرد، انفجار حجم شروع شد. افزایش حجم ایت بیت نشان می‌دهد که طی دو ماه از زمان فعال شدن، PayPal دارد بیش از 100٪ از عرضه جدید بیت کوین را خریداری می‌کند.

۴. وال استریت هم سراغ رمز ارز رفته‌است

بیت کوین بهترین کلاس دارایی سال 2020 بود. طلا و سهام در مقایسه با آن خرد شدند.

عملکرد قوی بیت کوین از چشم تحلیلگران، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های وال استریت دور نمانده‌است. در ماه آگوست، شرکت تجزیه و تحلیل تجاری MicroStrategy اعلام کرد که 250 میلیون دلار در بیت کوین سرمایه گذاری کرده و 21454 بیت کوین را به عنوان بخشی از استراتژی تخصیص سرمایه خریداری کرده‌است. از ماه آگوست این شرکت کل سرمایه‌گذاری خود در بیت کوین را به 1.125 میلیارد دلار افزایش داده‌است.

مایکل سایلور، مدیرعامل MicroStrategy گفت: “این سرمایه‌گذاری نشان دهنده اعتقاد ما است که بیت کوین، به عنوان رایج‌ترین ارز رمزنگاری شده در جهان، یک ذخیره ارزش قابل اعتماد و یک دارایی سرمایه‌گذاری جذاب با پتانسیل ارزشمندی بلند مدت بیشتر از نگه داشتن پول است. MicroStrategy  بیت کوین را به عنوان یک دارایی سرمایه‌گذاری مشروع می‌داند که می‌تواند برتر از پول نقد باشد و بر این اساس بیت کوین را به عنوان دارایی اصلی در استراتژی ذخیره خزانه خود قرار داده‌است. ”

پس از پیگیری MicroStrategy، در ماه اکتبر پلتفرم پرداخت Square اعلام کرد که 50 میلیون دلار در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده و در مجموع 4709 بیت کوین خریداری کرده‌است. اسکوئر گفت این سرمایه‌گذاری حدود 1 درصد از کل دارایی‌های‌اش را نشان می‌دهد.

اسکوئر گفت که این خرید را انجام می‌دهد زیرا “بیت کوین این امکان را دارد که در آینده یک ارز همه‌گیرتر و ابزاری برای تقویت اقتصادی باشد که راهی برای مشارکت جهان در یک سیستم پولی جهانی فراهم می‌کند.”

جک دورسی، مدیرعامل اسکوئر یک مبلغ و سرمایه‌گذار طولانی مدت بیت کوین است. Square قبلاً از منظر محصول، رهبری و ابتکارات قانونی در بیت کوین سرمایه گذاری کرده‌است و امروز این سرمایه مالی را به آن اضافه می‌کند. این شرکت تجارت بیت کوین را در سال 2018 با Cash App آغاز کرد که خرید و فروش بیت کوین را امکان‌پذیر می‌کند. در سال 201۹، این شرکت Square Crypto را تشکیل داد، یک تیم مستقل که فقط در کار با منبع باز بیت کوین برای منافع همه متمرکز است، و همچنین اخیراً Cryptocurrency Open Patent Alliance (COPA)، یک سازمان غیر انتفاعی که نوآوری رمزنگاری را و تسهیل دسترسی به اختراعات رمزنگاری را تشویق می‌کند.

در ماه دسامبر، چشم‌ها از حدقه بیرون زدند، زیرا خبرها حاکی از آن بود که یک تحلیلگر ارشد در غول مالی ایالات متحده Citibank دارای قیمت هدف بیت کوین بسیار صعودی است. توماس فیتزپاتریک، رئیس بینش بازار CitiFXTechnicals گزارشی برای مشتریان موسسه سیتی بانک نوشت. مطابق با این گزارش شباهت‌های مشخصی بین بازار طلای 1970 و بیت کوین امروز وجود دارد.

فیتزپاتریک – که یک نمودار بیت کوین داشت و میزان تجزیه و تحلیل فنی (TA) از اوج و فرودهای قبلی را تعیین کرده بود، گفت: “کل وجود بیت کوین با تغییرات عمده قیمت مشخص شده‌است،” دقیقاً همان چیزی که یک روند طولانی مدت را حفظ می‌کند. قیمت هدف بیت کوین 318،000 دلار تا دسامبر 2021 است.

فیتزپاتریک گفت: “جدا شدن طلا از ارزهای فیات، بیماری همه ‌گیر کووید-۱۹  و تمایل بانک‌های مرکزی برای پیگیری سیاست‌های تهاجمی تسهیل کمی، می‌تواند منجر به رشد قیمت انفجاری آینده بیت کوین شود”.

واقع بین بودن یا نبودن این هدف قیمت مشخص نیست، اما این واقعیت که این نوع تحلیل صعودی به سرمایه‌گذاران وال استریت ارائه می‌شود، به خودی خود سرسام آور است.

۵. بیت کوین همیشه پس از سقوط قیمت و بهبود، از بالاترین رقم قبلی خود گذشته‌است

سرانجام، برای هر کسی که می‌پرسد “آیا باید بیت کوین بخرم” ، هرگز دیدن داده‌های قیمت تاریخی ضرری ندارد. بیت کوین در 10 سال گذشته قله‌ها و اوج‌های زیادی را دیده‌است و بیش از 383 بار در رسانه های جریان اصلی “مرده” گزارش شده‌است. با این حال، این شرکت همیشه توانسته‌است از بالاترین سطح خود در گذشته بگذرد، بنابراین هیچ دلیلی وجود ندارد که فکر کنید دیگر چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

در اواسط سال 2011، قیمت بیت کوین در محبوب ترین صرافی آن زمان یعنی Mt.Gox به 30 دلار رسید. به دنبال هک ارز، قیمت تا نوامبر 2011 به پایین ترین سطح 2 دلار سقوط کرد تا اینکه دوباره در سال 2012 بهبود یافت.

در آوریل 2013، بیت کوین برای مدت کوتاهی به مرز 260 دلار رسید، در حالی که Mt.Gox نتوانست از پس افزایش حجم معاملات برآید، و با حمله DDoS در معرض نزول بدی قرار گرفت. با وجود کاهش اعتماد سرمایه گذاران به اکوسیستم تجارت بیت کوین، فقط هفت ماه طول کشید تا بیت کوین دوباره از بالاترین نرخ برتر خود عبور کند.

در اواخر سال 2013، بیت کوین برای اولین بار به نماد نمادین $ 1000 رسید، اما قیمت طی دو سال بعد به تدریج سقوط کرد و به پایین ترین سطح یعنی 175 $ رسید. دو سال پس از آن، در آغاز سال 2017، بیت کوین بار دیگر به مرز 1000 دلار رسید و از بالاترین رقم قبلی خود عبور کرد و به بالاترین رقم خود در دسامبر 2017 یعنی 20 هزار دلار برای هر سکه رسید.

داده‌های تاریخی قیمت حاکی از آن است که بیت کوین آماده‌است تا دوباره از آخرین بالاترین قیمت خود در گذشته – که در دسامبر رخ داد، عبور کند. فارغ از اینکه مدل جریان سهام در بازار حامی این موضوع است یا نه، ممکن است در حال حاضر علاقه کافی به بیت کوین برای حفظ یک رشد آهسته و ثابت قیمت وجود داشته باشد. در این میان، کاهش کمی و افزایش سطح بدهی دولت به تورم قیمت دارایی و کاهش ارزش پول کمک می‌کند. با توقف طلا، بیت کوین هنوز ممکن است خود را به عنوان یک راه‌حل نهایی معرفی کند.

به نظر می‌رسد بیت کوین نوعی شرط‌بندی نامتقارن است. اگر کسی فقط آنچه را که توانایی از دست دادن آن را دارد سرمایه گذاری کند، با افزایش قیمت صعودی قابل توجه، خطر ضرر محدود است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- سارا فیضی

منبع: bravenewcoin

۵ دلیل که سرمایه گذاری در بیت کوین در ۲۰۲۱ ضروری است


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی