کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

سرمایه‌گذاری در ایران

با جدا شدن از اقتصاد جهانی در یک دهه‌ی گذشته و داشتن جمعیت ۸۰ میلیونی، ایران یک بستر پر‌ثمر برای کسب و کار است. اما سرمایه‌گذاران بین‌المللی مجبور خواهند بود با موانعی دست و پنجه نرم کنند.

سرمایه گذاری در ایران

ایران یک بستر پر‌ثمر برای کسب و کار است. وقتی مهدی یزدی‌زاده تلاش کرد ربات پیشرفته‌ای را که کارش انبارداری بود به کشور وارد کند و بفروشد، دید که باید از یک اداره‌ در شهر تهران به اداره‌ی دیگر بدود و مجبور است به سیل پرسش‌هایی که برای گرفتن تاییدیه لازم بود جواب بدهد.

یزدی‌زاده، مدیر توسعه‌ی کسب و کارِ شرکت شکوفا‌منش که یک گروه فروش پیشرو‌ و صاحب‌امتیاز در ایران است، می‌گوید: “اداره‌ی راهنامه‌ی مدونی ندارد در نتیجه آنها فقط شما را از شخص ایکس به شخص وای می‌فرستند چون پیشتر با چنین مسئله‌ای روبه‌رو نبوده‌اند. به نوعی مجبور هستید به آنها آموزش بدهید.”

حرف‌های او هشداری است برای شرکت‌هایی مانند آلستوم اس.‌ای فرانسه، روئه آگِ آلمان و سایر شرکت‌هایی که به سرمایه‌گذاری در ایران به محض برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی و به دنبالِ آن یک توافق هسته‌ای تاریخی ابراز علاقمندی کرده‌اند.

با جدا شدن از اقتصاد جهانی در یک دهه‌ی گذشته و داشتن جمعیت ۸۰ میلیونی، ایران یک بستر پر‌ثمر برای کسب و کار است. اما سرمایه‌گذاران بین‌المللی مجبور خواهند بود با موانعی دست و پنجه نرم کنند از جمله نظارت ۷۰ درصدی دولت بر اقتصاد، دستگاه قضائی که برای خارجی‌ها نامطلوب به‌نظر می‌رسد، نرخ دوگانه‌ی تبدیل ارز و فرهنگی که در آن غالبا مذاکراتِ سختی شانه‌به‌شانه‌ی انجام هر کسب و کاری در جریان است.

مایکل مکینزکی، مدیر آگرومیسِ بین‌الملل، یک شرکت مشاوره‌ای در پاریس، که به شرکت‌هایی که قصد دارند در ایران سرمایه‌گذاری کنند راهنمایی می‌دهد، می‌گوید: بازیگران دولتی متعددی در ایران وجود دارند. به این قضیه فرهنگ ایرانی چانه‌زنی در تمام مسیر پیش روی‌تان را نیز اضافه کنید که این خود بازار بسیار پیچیده‌ای را به وجود می‌آورد.

از زمان امضای تفاهمنامه‌ی هسته‌ای در ۱۴ جولای، ایران میزبان حداقل ۱۵ هیات از کشورهایی نظیر آلمان، ژاپن، فرانسه و لهستان بوده است تا بتوانند بسترِ کاری لازم را برای توافقات تجاری پس از برداشته شدن تحریم‌ها از اقتصاد نفت‌خیز فراهم‌کنند. انتظار می‌رود تحریم‌ها تا اوایل فصل نخستِ سال ۲۰۱۶ برداشته شوند.

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، که به دنبال عملی کردن وعده‌ی انتخاباتی خود مبنی بر گشودن گره‌های سیاسی با کشورهای غربی است می‌گوید از مشارکت شرکت‌های خارجی جهت تزریق سرمایه و فناوری استقبال می‌کند. و مجرای اصلی آن فعالیت مشترک با شرکت‌های داخلی است. محسن جلال‌پور رییس اتاق بازرگانی و صنعت ایران طی مصاحبه‌ای در دفتر کارش در تهران اظهارکرد، ما معتقد هستیم باید از اشتغال ایرانیان اطمینان حاصل شود و همچنین شرکت‌های ایرانی بیشتر وارد رقابت شوند.

او بیان کرد: توصیه‌ی ما به کشورهای اروپایی این است که اگر می‌خواهند حضور پیوسته‌ای در ایران داشته باشند، به همراهی و سرمایه‌گذاری در کنار شرکت‌های بخش خصوصی چشم بدوزند. در دفتری در مرکز شهر یک سنگ از طرف وزارت نفت ایران و چند سنگ از طرف بانک‌های بزرگ‌تر کشور پیش پای‌تان انداخته می‌شود. این منطقه همچنین مرکز مجموعه‌ی گسترده‌ای از ساختمان‌ها است که زمانی سفارت ایالات متحده در آن واقع شده بوده.

سعید لیلاز، اقتصاددان ایرانی که دیدگاه‌های وی به دولت روحانی نزدیک است، می‌گوید برداشتن تحریم‌ها نهایتا ۳۰ میلیارد دلار از سرمایه‌ی ارزی ایران را که در خارج نگه داشته شده است آزاد می‌سازد و به ایران اجازه می‌دهد صادرات نفت خود را افزایش دهد. با نزول بیش از ۵۰ درصدی قیمت نفت در سال گذشته، تنها برآورده‌کردن نیازهای سرمایه‌گذاری یا رسیدن به هدف‌ رشد اقتصادی ثابت ۸ درصد در پنج سال آینده برای ایران کافی نخواهد بود.

وی می‌گوید: “من انتظار یک انفجار در سرمایه‌گذاری خارجی را ندارم. این امر تدریجی و در بخش‌های عمده مثل نفت، گاز و پتروشیمی خواهد بود زمینه‌ای که ایرانیان و خارجی‌ها هم‌اینک هم در آن سابقه‌ی همکاری با هم را دارند.”

حتی در آن حوزه‌ها نیز مشارکت دولت در بخش خصوصی ممکن است مشکلاتی به بار آورد. مثلا یکی از برنامه‌ها‌ی خصوصی‌سازی در دهه‌ی گذشته شاهد نوسان شرکت‌هایی در بورس اوراق‌بهادار تهران بود که سابقا توسط دولت اداره می‌شدند از جمله بانک‌ها و شرکت‌های پتروشیمی. ولی بسیاری از سهام‌داران آنها انجمن‌ها یا صندق‌های دولتی بازنشستگی و مالک آنها موسسات دولت-گردان یا شرکت‌های سپاه پاسداران هستند.

سازمان خصوصی‌سازی ایران(سخا) گفت حدود ۴۶.۴ میلیارد دلار از سهام شرکت‌های متعلق به دولت به شیوه‌های مختلفی از ۲۰۰۱ به فروش رسیده‌اند از جمله از طریق عرضه‌ی بورس. تقریبا ۳۰ درصد از آن، یعنی بیش از ۱۲ میلیارد دلار، در دو سال گذشته به بخش خصوصی انتقال داده شده است.

محمد صدر هاشمی‌نژاد، هیات مدیره‌ی بانک اقتصاد نوین ایران و گروه هلدینگ استراتوس که یکی از نخستین مجموعه‌های خصوصی کشور است، در دفتر‌کارش واقع در یک محله‌ی مرفه تهران گفت: “تا زمانی‌که سیاستی اتخاذ نشود که بخش خصوصی را تا سطحی که تمام اقتصاد را قبضه کند حمایت کند، ایران میزان توسعه‌ای را که به آن نیاز دارد به خود نخواهد دید و بیماری اقتصادی ایران درمان نخواهد شد.”

لیلازِ اقتصاددان به مانعی دیگر اشاره می‌کند: نرخ ارزی دوگانه – یکی که توسط بانک مرکزی ایران اعلام می‌شود و دیگری که در بازار آزاد کاربرد دارد—این امر انجام فعالیت را برای کسب و کار‌های خارجی در کشور پیچیده می‌سازد.

نرخ تبدیل ارز

لیلاز می‌گوید: “به عنوان یک سرمایه‌گذار شما باید بتوانید هر زمانی دلارهای‌تان را در بازار آزاد تبدیل کنید اما دولت این کار را قانونی به حساب نمی‌آورد. تنها اگر نرخ تبدیل یکسان شود سرمایه‌گذاری خارجی رسما می‌تواند به داخل کشور آورده شود.”

برای برخی از سرمایه‌گذاران مخاطره‌ی سیاسیِ کار در ایران هنوز پرسش‌های جدی‌ای را برمی‌انگیزد، به خصوص وقتی‌که کار به تضمین سرمایه‌ی آنها می‌رسد. توافق هسته‌ای جدید شامل راهکار بازگشت-سریع می‌شود که بر اساس آن اگر مشاهده شود ایران به تعهدات‌اش پای‌بند نبوده است تحریم‌ها را باز خواهد‌گرداند.

چارلز هالیس، کاردان پیشین و مدیر اداری سازمان مشاوره‌ی اف.تی.آی، ۲۴ سپتامبر در همایش سرمایه‌گذاری در ایران گفت: “اگر این کار آغاز شود یقین داشته باشید قراردادهای‌تان مشمول شرط و شروط خاصی خواهد شد.”

مسئولان ایرانی به هیات‌های تجاری بازدیدکننده گفته‌اند که قوانین حکومتی برای ایمن نگه داشتن سرمایه‌گذاری خارجی توسط بانک مرکزی، به عنوان یک ضامن معتبر، وضع می‌شوند. اما پرسش بر سر حیطه‌‌ی اختیارات قانونی و چگونگی حل اختلافات آتی بین یک نهاد بازرگانی خارجی و دولت ایران همچنان باقی است.

نگرانی‌های سرمایه‌گذار

از نظر پیروزان پروینه، شریک شرکت حقوقی جهانی دنتونز، که مسئولیت رایزنی با آکورسا‌ی فرانسه برای ساخت هتل در ایران را نیز عهده دار بود، کلید مشکل این است که با در نظر گرفتن آداب و سنت‌های ایرانی به مذاکره بپردازیم.

او در کنفرانس ژنو که صدها شرکت اروپایی در آن شرکت کرده بودند گفت: “دور میز مذاکره‌ی ایرانیان چه می‌گذرد؟ چای، قهوه، کیک، میوه، شاید کمی کباب پیش از قهوه‌‌ی بعدی. به عنوان طرف ایرانی ما باید توضیح بدهیم که چگونه کسب و کار آنها از طریق واسطه‌ها انجام‌ خواهد‌شد.”

رهبر ایران، آیت‌اله علی خامنه‌ای، که حرف آخر را در تمام امور حکومتی می‌زند، خواستار تقویت تولید داخلی در کنار کارآمدی و رقابت فزاینده شده‌است. درحالی‌که این امر به روحانی پوشش سیاسی لازم برای وضع سیاست‌های اقتصادی آزادتر را می‌دهد، به دنبال کاستن از دلواپسی‌های محافظه‌کارانی است که مخالف مالکیت خارجی گسترده هستند.

جولیو هاس، سفیر سوئیس در ایران، که در کنفرانسی در هتلِ کمپینسکی واقع در دریاچه‌ی ژنو صحبت می‌کرد گفت: فرصت‌های بسیاری در ایران وجود دارد. باید با احتیاط به دنبال آنها بروید. اما ایران کشوری است که خواهان توسعه است. ولی ما با دسته‌ی گانگسترها طرف نیستم، بلکه این نیز‌ یک بریک ( کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین که در سطح پیشرفت یکسانی از توسعه‌ی اقتصادی هستند) در حال شکل‌گیری است.

 

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: بلومبرگ

 

 

 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی