کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

آخرین اخبار از فروریختن ساختمان پلاسکو تهران

عملیات حفاری و آواربرداری ساختمان پلاسکو تهران که اندکی پیش از ساعت ۸ صبح پنجشنبه ۳۰ دی ۹۵ دچار آتش‌سوزی گسترده شد و در نهایت فروریخت همچنان ادامه دارد و با ورود تجهيزات پیشرفته زنده ياب به محل حادثه پلاسکو و استفاده از سگ های زنده یاب در حال نجات مأموران آتش‌نشانی که در طبقات مختلف مشغول به کار بوده‌اند، کارکنان و همچنین جمعی از کسبه که نگران دارایی خود بوده‌اند و در ساختمان محبوس شده اند با سرعت بیشتری پیش می رود. در این نوشتار آخرین اخبار از روند آواربرداری، تاریخچه ساختمان پلاسکو و پیامهای منتشر شده توسط مقامات عالی رتبه ایران و واکنش سایر کشورهای جهان درباره فاجعه ساختمان پلاسکو و نیز اخبار شایعات بمب گذاری و … را می خوانیم.

ساختمان پلاسکو تهران

در همین رابطه سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرده است که خانواده ها می توانند جهت دادن اطلاعات عزیزانشان که در محل حادثه بوده اند و تا کنون خبری از آنها نشده به کلانتری بهارستان مراجعه کنند‌‌‌.

آواربرداری ۲ روز طول می کشد

مدیر روابط عمومی شهرداری تهران مدعی شد که تا کنون ۳۰ بار به مدیران ساختمان پلاسکو هشدار داده شده است. رئیس پلیس تهران احتمال می‌دهد که کار آواربرداری دو روز طول بکشد. این در حالی است که هنوز از سرنوشت شماری از ماموران آتش‌نشانی اطلاعی در دست نیست. و خبر ارسال پیامک از سوی ماموران آتش‌نشانی از زیر آوار‌های ساختمان پلاسکو از سوی مسئولان تکذیب شده است.

آخرین اخبار از فروریختن ساختمان پلاسکو تهران و روند آواربرداری

معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی تهران آخرین وضعیت روند آواربرداری ساختمان پلاسکو را تشریح کرد. داوری با تاکید بر اینکه حجم آوار بسیار زیاد است و به همین دلیل کار آواربرداری به سختی انجام می‌شود، ادامه داد: ما تلاش کرده‌ایم با افزایش توان خود در بخش‌هایی مثل برش‌کاری سرعت کار را افزایش دهیم. همچنین تمام کانال‌هایی که حدس می‌زدیم احتمالا در طبقات زیرین دسترسی پیدا کنیم را بررسی می‌کنیم.

وی افزود: ما در حال بررسی نقشه‌ها و مسیرهایی هستیم که هرچه سریع‌تر افراد را پیدا کنیم. از سمت شمال و غرب نیز تونل زده بودیم اما کسی را پیدا نکردیم.

معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی تهران ضمن اشاره به برنامه تیم‌های عملیاتی برای ورود از کانال فاضلاب که در ضلع جنوبی ساختمان و در پیاده‌رو قرار دارد، گفت: به علت قرار داشتن در کانال فاضلاب در پیاده‌رو تلاش می‌کنیم که ابتدا آهن‌آلات را برداریم و از همان مسیر نفوذ کنیم. این مورد یکی از گزینه‌های اصلی ما برای بررسی است.

داوری ادامه داد: کار آواربرداری در جناح شمالی به خاطر شرایط خاص سازه در این سمت کمی مشکل‌تر است اما در جناح شرقی با سرعت بیشتری پیش می‌رویم.

وی درخصوص برخی شایعات مبنی بر شنیده شدن صدای محبوسان زیر آوار نیز گفت: تاکنون خبر مستندی برای ما در این خصوص وجود نداشته است. امیدواریم سرعت کار افزایش یابد، در عین حال ما قطعات بزرگ را برش داده و به پایین منتقل کرده‌ایم.

معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی تهران در ادامه تصریح کرد: با همکاری سازمان هلال‌احمر و سنگ‌های زنده یاب در همه نقاط تلاش کرده‌ایم نشانی از زیر آوارماندگان پیدا کنیم اما تاکنون نتیجه‌ای حاصل نشده است. داوری همچنین تاکید کرد: حضور شهروندان در حال حاضر نه تنها کمکی نمی‌کند بلکه روند امدادرسانی را کند می‌کند.

تاریخچه ساختمان پلاسکو تهران

ساختمان پلاسکو تهران ساختمانی تجاری در ضلع شرقی چهارراه استانبول، تهران بود و از آن به‌عنوان اولین ساختمان مرتفع و مُدرن ایران یاد می‌شد. این ساختمان ۱۷ طبقه اسکلت فلزی که در سال ۱۳۴۱ افتتاح شده بود ساختمان پلاسکو که در کنارساختمان آلومینیوم از اولین بلندمرتبه‌های تهران شمرده می‌شد. ساختمان پلاسکو نماد تهران جدید و معماری مدرن در پایتخت و به عنوان یک مونومان شاخص شهری محسوب می‌شد. ساختمان پلاسکو توسط حبیب‌الله القانیان، رئیس انجمن کلیمیان تهران و مالک شرکت پلاسکو، بزرگترین کارخانجات صنایع پلاستیک‌سازی ایران، ساخته‌شد. کار ساخت این ساختمان که از نوع اسکلت فلزی بود، از سال ۱۳۳۹ تا ۱۳۴۱ جریان داشت و در سال ۱۳۴۱ افتتاح گردید.

ساختمان پلاسکو تهران

پلاسکو در حقیقت بعد از ساختمان ۱۰ طبقه‌ای که مهندس هوشنگ خانشقاقی در سال‌های ۳۰–۱۳۲۸۸ در جوار باغ سپهسالار ساخت، دومین ساختمان بلندمرتبه تهران بود. در برخی از منابع خبری به اشتباه نام مهندس خانشقاقی به عنوان معمار پلاسکو آمده اما در خصوص هویت معمار این بنا شبهه‌هایی وجود دارد و گروهی سازنده آن را فردی آلمانی و گروهی دیگر فردی کلیمی می‌دانند.

ساختمان پلاسکو تهران پس از فروریختن

منابع مستقر در محل وقوع فاجعه پلاسکو حاکی از آن است که ساختمان مجاور آن در خطر فروریزی قرار دارد. دیواره های پاساژ کویتی ها در مجاورت مخروبه پلاسکو ترک برداشته و خطر ریزش این بنا هم جدی به نظر می رسد.  اقبال شاکری رییس کمیسیون عمران شورای شهر تهران صبح امروز جمعه ۱ بهمن ۹۵ اعلام کرد محل آتش نشانانی که محبوس شده اند مشخص شده است و در حال حاضر باید ستون ها و تیرآهن های بسیار سنگین جابجا شود تا گروههای امدادی بتوانند وارد ساختمان شوند.

ساختمان پلاسکو تهران

همچنین براساس آخرین اخبار اعلام شده است که آتش نشانان در حال تلاش برای باز کردن راهی از طریق کانال فاضلاب ساختمان پلاسکو برای نجات افرادی که در زیر آوار مانده اند هستند وفعالیت کامیون ها در جهت انتقال آوار به طور مستمر ادامه دارد.

پیامهای تسلیت مقامات لشکری و کشوری

در پی خبر دردناک فروریختن ساختمان پلاسکو تهران بسیاری از مقامات لشکری و کشوری از دیروز تا امروز در محل فاجعه حاضر شده اند. مقاماتی همچون قالیباف شهردار تهران، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، حسین هاشمی، استاندار تهران، و حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت ، رحمانی فضلی وزیر کشور، سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی ، امیر پوردستان جانشین فرمانده کل ارتش و … .

همچنین پیام های تسلیتی از سران کشور در پی حادثه ساختمان پلاسکو تهران انتشار یافت که در ادامه به مهمترین آنان اشاره میکنیم:

پیام رهبر انقلاب برای حادثه دردناک ساختمان پلاسکو تهران

بسمه‌تعالی
حادثه­ دردناک آتش‌­سوزی و فروریختگی ساختمان در مرکز شهر مایه­ اندوه و تأسف و نگرانی عمیق اینجانب است.

شهامت و فداکاری آتش­‌نشانانی که در عملیات نجات مردم، خود دچار حادثه­ خطیر شده و در حال فداکاری متعهدانه به امتحانی دشوار گرفتار آمده‌­اند، دل را از تحسین و تمجید و نیز از نگرانی و اندوه آکنده می‌سازد.

در حال حاضر همه­ تلاش‌ها باید برای نجات جان گرفتارشدگان جهت­‌دهی شود.
رسیدگی به علل حادثه مسأله­ بعدی است.
از همه مسئولان می‌خواهم همانگونه که در این چند ساعت، تلاش کرده‌­اند کار مجاهدانه­ خود را ادامه دهند و وظیفه­ فوری را بر هر حرف و حدیثی مقدم بدارند.
خداوند کمک فرماید انشاءالله.
سیدعلی خامنه‌ای
۳۰ دی‌ماه ۱۳۹۵

پیام توئیتری رئیس جمهور در پی حادثه دردناک ساختمان پلاسکو تهران

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در دستوری به وزیر کشور، ضمن ابراز تأسف از حادثه رخ داده، تصریح کرد: «مقتضی است در اسرع وقت،‌ علل حادثه و مسئولیت حادثه بررسی و گزارش شود و نسبت به رسیدگی به مجروحان و جبران خسارات آسیب‌دیدگان توسط نهادهای مسئول اقدام فوری صورت پذیرد».

ساختمان پلاسکو تهران

پیام رئیس مجلس در پی حادثه ناگوار ساختمان پلاسکو تهران

علی لاریجانی:
وقوع حادثه غمبار آتش سوزی و فرو ریختن ساختمان پلاسکو در تهران که باعث بروز خسارات ، مصدومیت جمعی از مردم و نیروهای امدادرسان و شهادت ماموران فداکار شد موجب تاسف و تاثر گردید.
شهامت و فداکاری آتش نشانان که درعملیات امداد و نجات مردم،خود را در معرض خطر قرار دادند و با فداکاری و رشادت و از جان گذشتگی تلاشی جانانه از خود نشان دادند، دل و جان هر انسانی را به تحسین و ستایش معطوف می سازد.

فرزندان شجاع و دلاور ملت در این حماسه به نبرد با آتش رفتند و بطور یقین نام و آوازه آنان تا ابد در تاریخ این ملت جاودان خواهد ماند .

ضرورت دارد ستاد بحران و نیروهای امداد رسان در اسرع وقت بطور جدی به وضعیت خسارت دیدگان، مصدومان و جان باختگان اقدام کنند و کلیه دستگاههای امدادی ،انتظامی و خدمات شهری موظفند تا برقراری شرایط عادی در محل حادثه به انجام وظایف اقدام کنند.
اینجانب ضمن عرض تسلیت شهادت ماموران افتخار آفرین و فداکار آتش نشانی را به ملت شریف ایران و خانواده های این عزیزان و آرزوی سلامتی مصدومان امیدوارم شاهد اینگونه حوادث تلخ نباشیم.

پیام تسلیت و ابراز همدردی بیت ایت الله هاشمی رفسنجانی در پی اتش سوزی ساختمان پلاسکو تهران

‎مَنْ یَخْرُجْ مِنْ بَیْتِهِ مُهاجِراً إِلَى اللَّهِ وَ رَسُولِهِ ثُمَّ یُدْرِکْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلَى اللَّه

‎حادثه ی تلخ و غمبار جان باختن شهادت گونه تعدادی از آتش نشان های فداکار، عزای بیت آیت الله هاشمی رفسنجانی (قدس سره) را دوچندان و چشمان مان را در این مصیبت بزرگ و داغ مضاعف گریان ساخت.

‎بی تردید فداکاری، ایثار و از جان گذشتگی این بزرگمردان در چشم و جان و حافظه مردم شریف و قدرشناس ایران اسلامی خواهد ماند و در تارک تاریخ این ملت خواهد درخشید.

‎ملت ما به تمام قامت به احترام ایثار و جوانمردی این سرو قامتان خواهد ایستاد و با شرکت گسترده در مراسم تشییع آن مسافران ملکوت به مقام شامخ و بلند آنان ادای احترام خواهد کرد.

‎بيت آیت الله هاشمی رفسنجانی ضمن تعزیه و تسلیت به خانواده های شریف و بزرگوار انان و نیز همکاران و همه پرسنل شریف مجموعه اتش نشانی، با چشم گریان در مراسم بدرقه و تشییع این عزیزان شرکت خواهند کرد و حضور و همدردی را کمترین وظیفه خویش در قبال از خودگذشتی و فداکاری این قهرمانان می داند.

‎از خداوند قادر متعال برای اتش نشانان جان باخته غفران رضوان و برای خانواده های بزرگوار انان و همکاران شریف آنان در اتش نشانی صبر جمیل و اجر جزیل و برای مجروحان عزیز این سانحه جانسوز شفای عاجل تمنا دارد.

بيت ايت الله هاشمي رفسنجاني

بازتاب جهانی حادثه پلاسکو؛ “ایران در شوک”

در بیشتر اخبار منتشر شده از رسانه‌های انگلیسی زبان، از ریزش ساختمان پلاسکو به عنوان حادثه‌ای یاد شد که ایران را شوک زده کرده‌ است.
شبکه خبری بی‌بی‌سی انگلیس نیز با اشاره به وقوع این حادثه در یکی از ساختمان‌های قدیمی تهران نوشت: به گفته مقامات ایران علت وقوع این حادثه مشخص نیست اما پیش از این چندین مرتبه به مالکان این ساختمان نسبت به ناایمن بودن آن هشدار داده شده بود.

شبکه خبری اسکای نیوز با اشاره به فجیع بودن حادثه ریزش ساختمان تجاری پلاسکو به نقل از رسانه‌های داخلی ایران نوشت: عملیات جستجو در میان آوار این ساختمان ۱۷ طبقه دست‌کم دو روز طول می‌کشد.
همچنین روزنامه انگلیسی زبان لس‌آنجلس تایمز نیز در خبری به انتشار تصویر و فیلم از محل حادثه، بهت و شوکه شدن حاضران و نیروهای آتش نشان پرداخت.
رسانه‌های جنوب شرق آسیا روز جمعه آتش سوزی و فرو ریختن قدیمی ترین ساختمان بلند تهران (ساختمان پلاسکو) را با انتشار فیلم و تصاویری از این حادثه بازتاب دادند.

تکذیب شایعه بمب‌گذاری

شایعه امنیتی بودن حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو توسط رئیس پلیس تهران تکذیب شد. خبرگزاری ایسنا به نقل از رئیس پلیس تهران احتمال بمب‌گذاری یا خرابکاری در حادثه یاد شده را کاملا منتفی دانسته و تکذیب کرده است. گفته می‌شود که انفجار یک مخزن ۴۰۰۰ لیتری گازوئیل علت بروز آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکو بوده است. برای این پرسش که چرا این مخزن گازوئیل منفجر شده، تا کنون پاسخی از سوی مسئولان داده نشده است.

خبر کشته شدن ۲۰ مامور آتش‌نشانی

سایت میزان به نقل از شهردار تهران خبر از کشته شدن ۲۰ نفر از ماموران آتش نشانی داده است. و ستاد بحران با حضور معاونان دادستان و شهرداری تهران برای چاره اندیشی این مشکل تشکیل جلسه داده است. همچنین برادر رئیس جمهور نیز برای رسیدگی به وضعیت امدادرسانی به محل حادثه رفته است. شایان ذکر است که بیمارستان‌های تهران به حالت آماده باش کامل درآمده‌اند.

این مطلب درحال بروزرسانی و تکمیل است…


 وبگردی سایت کسب و کار بازده

آخرین اخبار از فروریختن ساختمان پلاسکو تهران


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی