کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۵ زیباترین پایتخت های جهان

 زیباترین پایتخت های جهان کجا هستند؟ در این نوشتار به شما زیباترین پایتخت های جهان را معرفی می کنیم و عکس های زیبایی از این شهرها خواهید دید. پایتخت شهری است که توسط دولت هر کشور به عنوان پایتخت شناخته می‌شود و معمولا محل ملاقات‌های مرکزی دولت به شمار می‌رود. برخی از پایتخت‌ها مراکز مذهبی هستند مثل رم، قسطنطنیه، مسکو، بلگراد و اورشلیم اما پایتخت‌ها معمولا دارای نمایشی نمادین هستند که آنها را از دیگر کلان شهرها متمایز می‌سازد. اگرچه پایتخت‌ها بر اساس قانون یا قانون اساسی یک کشور انتخاب می‌شوند اما برخی از پایتخت‌ها فاقد منشا قانونی هستند که از آن جمله می‌توان لندن، ادینبرا (پایتخت اسکاتلند)، پاریس، برن (پایتخت سوئیس)، ولینگتون (پایتخت کشور نیوزیلند) و برخی کشورهای دیگر را نام برد.

این شهرها طبق توافقات انجام شده به عنوان پایتخت هر یک از این کشورها انتخاب شده‌اند زیرا همه سازمان‌ها و موسسات مرکزی هر کشور مثل سفارتخانه ها، شعب مرکزی ادارات دولتی، دیوان عالی کشور و محل مجلس شورای هر کشور در این شهرها قرار گرفته است. کشورها معمولا اقداماتی را با استفاده از طراحی‌های معماری مدرن برای زیبا‌سازی پایتخت انجام می‌دهند و به این ترتیب تاریخ، تمدن و فرهنگ آن کشور را نمادین می‌سازند.

در ادامه فهرست ۲۵ زیباترین پایتخت های جهان را با هم می‌خوانیم.

۲۵. مراکش

۲۵ زیباترین پایتخت های جهان

شهر مراکش پایتخت سابق کشور مراکش است. این شهر یکی از قطب‌های اقتصادی اصلی کشور مراکش به شمار می‌رود و شهرت آن به دلیل مسجدها، کاخ‌های سلطنتی و باغ‌های زیبایی است که در آن وجود دارد. مراکش شهری محصور در میان دیوارهای بلند است که قدمت آن به حکومت بربرها باز می‌شود. در بازارهای پررونق کوچه‌های پر پیچ و خم این شهر ظروف سفالین، منسوجات سنتی و جواهرات به فروش می‌رسد. مناره مسجد کوتوبیا از فاصله چند کیلومتری قابل مشاهده است و یکی از نمادهای شهر مراکش به شمار می‌رود.

زیباترین پایتخت های جهان ۲۴: کاتماندو

۲۵ زیباترین پایتخت های جهان

کاتماندو پایتخت کشور نپال در جنوب آسیا است. شهر کاتماندو نام خود را از معبد کاسث‌مانداپ گرفته است. این معبد در سال ۱۵۹۶ ساخته شد. جمعیت این شهر تنها حدود یک میلیون نفر است و این شهر پرجمعیت‌ترین شهر نپال شناخته شده است. اقتصاد کاتماندو بر صنعت گردشگری آن متمرکز است و پیشینه‌ای کاملا غنی و ثروتمند دارد که تقریبا به ۲۰۰۰ سال قبل بر می‌شود. دکتر استیون وینسنت استرنج– شخصیت خیالی ابرقهرمان در کتاب‌های کمدی امریکایی- نیز برای درمان خود در فیلمی که در سال ۲۰۱۶ ساخته شد به این شهر سفر کرد.

مطلب مرتبط: ۱۰ مسافرپذیرترین شهرهای جهان را بشناسید

۲۳. بوئنوس آیرس

زیباترین پایتخت های دنیا

کشور آرژانتین به ۲۳ استان و یک شهر خودمختار تقسیم بندی شده است و شهر بوئنوس آیرس پر جمعیت‌ترین شهر این کشور و پایتخت آرژانتین است که می‌توانیم آن را شهر ” بادهای ملایم ” و ” هوای دلپذیر ” بنامیم. این شهر در ساحل جنوب شرقی امریکای جنوبی واقع شده است، پر بازدید‌ترین شهر این قاره به شمار می‌رود و دومین شهر امریکای لاتین است که بعد از مکزیکو سیتی مورد بیشترین بازدید قرار می‌گیرد. شهر بوئنوس آیرس یک قطب گردشگری بسیار معروف نیز هست و شهرت آن به دلیل معماری و فرهنگ این شهر است و همچنین متنوع‌ترین شهر در امریکای لاتین به شمار می‌رود.

مطلب مرتبط: ۱۰ ثروتمندترین کشور اروپایی در ۲۰۱۷

زیباترین پایتخت های جهان ۲۲: هانوی

زیباترین پایتخت های دنیا

هانوی پایتخت و دومین شهر بزرگ کشور ویتنام است. هانوی که لقب شهر دریاچه‌ها را دارد برخی اوقات نیز ” پاریس شرق” نامیده می‌شود و دارای شگفتی‌های بسیاری در معماری و نیز کاخ‌ها و موزه‌های معروف، رستوران‌های خیابانی، شرایط آب و هوایی مطلوب و مراکز خرید متعددی است. جاذبه‌های گردشگری این شهر عبارتند از: دریاچه Hoan Kiem، معبد Ngoc Son، دریاچه وست، Old Quarter و قهوه ویتنامی. این شهر در سال‌های اخیر یکی از اصلی‌ترین مقاصد گردشگری بوده است.

۲۱. کیپ ‌تاون

زیباترین پایتخت های دنیا

کیپ ‌تاون پایتخت افریقای جنوبی است. این شهر دارای مناظر طبیعی، کوه ها، عجایب معماری، ساحل‌ها و بندرهای متعدد و آب و هوای بسیار دلپذیری است. جاهای دیدنی و زیبای این شهر ساحلی عبارتند از: کوه تیبل، مویزنبرگ، قلعه گود هوپ، شبه جزیره کیپ پوینت، ساحل کلیفتون و اسکله ویکتوریا و آلفرد. همچنین کیپ تاون یکی از چند فرهنگی‌ترین شهرهای دنیا است.

زیباترین پایتخت های جهان ۲۰: بیروت

زیباترین پایتخت های دنیا

بیروت پایتخت لبنان است. بیروت نه تنها بزرگترین شهر لبنان است بلکه بزرگترین شهر ساحلی و بندر نیز به شمار می‌رود. این شهر یکی از جذاب‌ترین و لذت بخش‌ترین پایتخت‌های دنیا است. برخی از جاذبه‌های گردشگری این شهر عبارتند از: روشه یا صخره‌های کبوتر، سدر لبنانی، غار جعیتا و منطقه مسکونی جبیل. بیروت یکی از قدیمی‌ترین شهرهای دنیا است.

۱۹. وین

زیباترین پایتخت های دنیا

وین پایتخت کشور اتریش است و نه تنها بزرگترین شهر کشور اتریش که هفتمین شهر بزرگ ایالات متحده از نظر جمعیت شناخته شده است. وین که با داشتن میراث موسیقی به ” شهر موسیقی” شهرت دارد تاریخچه‌ای غنی در هنر موسیقی دارد. شهر وین دارای کاخ ها، کلیساها، فروشگاه ها، قلعه ها، موزه‌ها و دیگر آثار معماری بسیار زیادی است. جاذبه‌های دیدنی شهر وین عبارتند از: قصر شون‌برون، قصر هافبرگ، تالار اپرای ایالتی وین و موزه لئوپولد.

۱۸. ادینبورا

زیباترین پایتخت های دنیا

ادینبورا پایتخت اسکاتلند و محل استقرار پارلمان اسکاتلند است. ادینبورا دارای مکان‌های زیبای بسیار زیادی برای بازدید توسط گردشگران است. دژ ادینبورو بر فراز کاسل راک (صخرهٔ بلندی که خود به شکل یک کاخ است) ساخته شد و صحنه‌ای دیدنی را خلق کرده است. دیگر مکان‌های دیدنی این شهر عبارتندد از: تپه کالتون، کاخ هولی‌روود و گالری ملی هنر مدرن اسکاتلند. جشنواره بین‌المللی ادینبورا(جشنوارهٔ سالانهٔ هنرهای نمایشی) و جشنواره فرینج– بزرگترین جشنواره هنری دنیا- نیز شهرت ادینبورا را چند برابر کرده است.

زیباترین پایتخت های جهان ۱۷: پراگ

زیباترین پایتخت های دنیا

پراگ پایتخت جمهوری چک است که با نام بوهم نیز شناخته می‌شود. این شهر زیبا دارای پارک ها، کلیساها و قصر‌های معروف و فراوان و معماری مدرن است. جاذبه‌های گردشگری مشهور پراگ عبارتند از: برج پودر، خانه رقصان، کنیسه قدیمی – جدید، محله‌ی مالا استرانا (Mala strana)، میدان واتسلاو، ساعت نجومی، قلعه پراگ وپل معروف چارلز.

۱۶. مادرید

زیباترین پایتخت های دنیا

مادرید پایتخت اسپانیا با جمعیت تقریبا ۳. ۲ میلیون نفر است و به عنوان یکی از زیباترین پایتخت‌های دنیا به شمار می‌رود. علاوه بر مادرید، بارسلون نیز یکی دیگر از شهرهای زیبای اسپانیا است. کاخ سلطنتی مادرید و باشگاه‌های فوتبال معروف رئال مادرید و اتلتیکو مادرید ازمعروف‌ترین ویژگی‌های این شهر است. ایستگاه قطار آتوچا بزرگترین ایستگاه قطار در شهر مادرید است. در ایستگاه قطار آتوچا یک باغ گیاه شناسی بسیار زیبا که دارای تعدادی آبگیر و گونه‌های گیاهی متعددی است دیده می‌شود و بازدید از آن را دیدنی تر می‌کند.

۱۵. آنکارا

زیباترین پایتخت های دنیا

آنکارا پایتخت ترکیه و پس از استانبول دومین شهر بزرگ این کشور است. مقبره آتاتورک یکی از زیباترین اماکن گردشگری در این شهر است. از دیگر نقاط دیدنی و زیبای این شهر می‌توان قلعه آنکارا، مسجد قوجاتپه و موزه تمدن آناتولی را نام برد.

۱۴. بانکوک

زیباترین پایتخت های دنیا

بانکوک پایتخت تایلند است و بیشتر شهرت آن به دلیل مراکز خرید عالی و حرفه‌ای آن است. بانکوک شهری پرجمعیت، شلوغ، رنگ و وارنگ و پر هیجان است. کاخ بزرگ مکانی تاریخی و یکی از جذاب‌ترین اماکن گردشگری این شهر است. از دیگر جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان معابد بودایی اصلی وات فارا کائو، وات فو و وات آرون، قصر وانگ نا و جاینت سوئینگ و بازار چاتوچاک را نام برد.

زیباترین پایتخت های جهان ۱۳: آتن

زیباترین پایتخت های دنیا

آتن پایتخت یونان است که به دلیل برپایی المپیک در آن به شهرت رسید. این شهر به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای دنیا دارای بناهای تاریخی، آثار هنری و موزه‌های بسیار زیادی است. این شهر همچنان برخی از بناهای تاریخی رومیان، امپراطوری بیزانس و امپراتوری عثمانی را حفظ کرده است. پارتنون یکی از معروف‌ترین مکان‌های این شهر است. برخی دیگر اماکن دیدنی و زیبای آتن عبارتند از: موزه آکروپولیس، کوه لیکابتوس، موزه باستان‌شناسی ملی آتن و معبد زئوس.

۱۲. سیدنی

زیباترین پایتخت های دنیا

سیدنی پایتخت استرالیا است و بر کرانه‌های شرقی قاره اقیانوسیه واقع شده است. این شهر به دلیل جاذبه‌های معماری آن مثل تالار اپرای سیدنی، پل بندرگاه سیدنی و برج سیدنی مورد توجه ویژه گردشگران قرار می‌گیرد. تالار اپرای سیدنی به عنوان یکی از شاهکارهای معماری و یکی از متمایزترین بناهای تاریخی دنیا شناخته می‌شود و پل بندرگاه سیدنی نیز بلندترین پل در معماری جهان است. دیگر اماکن زیبا و دیدنی این شهر عبارتند از آکواریوم سیدنی، منطقه راکس، پارک ملی سلطنتی و بوندای بیچ.

زیباترین پایتخت های جهان ۱۱: اتاوا

زیباترین پایتخت های دنیا

اتاوا پایتخت کشور کانادا است که در کنار رودخانه اتاوا قرار گرفته است. اتاوا نه تنها پایتختی با زیبایی طبیعی چشم نواز است بلکه در پیشینه خود از قدرت تاریخی و سیاسی برجسته‌ای برخوردار است. مجلس شورای کانادا واقع در تپه پارلمان اتاوا یکی از مکان هایی است که گردشگران به دیدن آن می‌روند. هر روز عصر بازدیدکنندگان در تپه پارلمان به قسمت فضای سبز ورودی ساختمان پارلمان دعوت می‌شوند تا شاهد مراسم تغییر محافظان پارلمان باشند. در این مراسم، نورها بر ساختمان پارلمان افکنده می‌شود و تصاویر و کلمات همراه با نورپردازی و موسیقی نشان داده می‌شود.

گالری ملی کانادا و موزه جنگ کانادا نیز توجه بازدیدکنندگان کانال ریدو– یکی دیگر از جذابیت‌های گردشگری شهر اتاوا- را به خود جلب می‌کنند. کانال ریدو از بهار تا پاییز مملو از قایق است و سطح آن در فصل زمستان نیز یخ می‌زند و مردم می‌توانند لذت اسکی روی کانال را تجربه کنند.

۱۰. بوداپست

زیباترین پایتخت های دنیا

بوداپست پایتخت کشور مجارستان است. بوداپست هم به عنوان یک شهر و هم شهرستان دارای نقاط قوت بسیار زیادی در زمینه تجارت، طراحی، آموزش، هنر، فشن و مد، رسانه، تحقیق و پژوهش، سرگرمی و گردشگری دارد. این شهر سالانه بالغ بر ۴ میلیون بازدیدکننده بین‌المللی را جذب می‌کند. برخی از پربازدیدترین اماکن این شهر عبارتند از موزه هنرهای زیبای بوداپست و گالری ملی مجارستان. بوداپست همچنین میراث فرهنگی مجارستان را نیز در خود دارد از جمله قلعه بودا که در مکان قصری ساخته شده است که درطول جنگ نظامی ویران شد.

رود دانوب که از شمال تا جنوب در جریان است این شهر را به دو قسمت تقسیم می‌کند. تپه قلعه بودا و تمام آن منطقه، مجلس پارلمان نئوگوتیک، باسیلیکای سنت استفان و تپه بودا از دیگر جاذبه‌های بوداپست هستند.

زیباترین پایتخت های جهان ۹: مسکو

زیباترین پایتخت های دنیا

مسکو پایتخت روسیه و همچنین مرکز سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و علمی این کشور است. همچنین مسکو شمالی‌ترین و سردترین کلان شهر دنیا و پرجمعیت‌ترین پایتخت در دنیا است که جمعیتی بیش از ۱۰ میلیون نفر دارد. برخی از معروف‌ترین کلیساها، باغ ها، معماری‌ها و موزه‌های دنیا در کشور مسکو قرار دارد. میدان سرخ شهر مسکو اصلی‌ترین میدان آن است. یک طرف این میدان با دیواری پوشیده شده است و در طرف دیگر آن چندین مرکز خرید معروف و شناخته شده قرار دارد. دیگر اماکن زیبای شهر مسکو عبارتند از: اسلحه خانه ی کرملین، قصرهای فراوان این شهر، کلیسای جامع مسیح نجات دهنده و کلیسای جامع سنت باسیل.

۸. توکیو

زیباترین پایتخت های دنیا

توکیو پایتخت ژاپن و یکی از زیباترین پایتخت‌ها در دنیا است. شهرت توکیو به دلیل امنیت، تمیزی، شب زنده داری، غذاها، خرید، تحقیق و پژوهش، فناوری، پیشرفت، تجارت و جزیره آتشفشانی آن است. همچنین توکیو به داشتن بیش از ۲۰۰ دانشگاه تنها در یک شهر شناخته می‌شود. پل رنگین کمان (رینبو بریج)، برج توکیو، موزه ملی توکیو و کاخ امپراتوری توکیو ازجمله شاهکارهای معماری این شهر هستند.

زیباترین پایتخت های جهان ۷: زوریخ

زیباترین پایتخت های دنیا

زوریخ پایتخت و بزرگترین شهر سوئیس و همچنین مهد جاده ها، ترافیک هوایی و راه آهن است و یکی از شلوغ‌ترین شهرهای این کشور به شمار می‌رود. همچنین زوریخ یکی از برترین مراکز مالی دنیا و یکی از ثروتمندترین شهرهای اروپا است. مکان‌های دیدنی زوریخ عبارتند از: موزه هنر زوریخ، موزه ملی سوئیس و Schauspielhaus Zürich.

۶. رم

زیباترین پایتخت های دنیا

رم پایتخت ایتالیا است و دولت شهری مستقل واتیکان را نیز درون مرزهای خود جای داده است. رم همچنین به عنوان نخستین کلان شهر شناخته می‌شود. شهر رم یکی از پر جمعیت‌ترین و پر بازدیدترین شهرها برای گردشگران است و تاریخچه‌ای شناخته شده دارد. برخی از نقاط گردشگری معروف رم عبارتند از: کولوسئوم، رومن فروم، موزه‌های واتیکان، پانتئون (معبد رومی)، پله‌های اسپانیایی، فواره تروی و گوردخمه‌های باستانی.

زیباترین پایتخت های جهان ۵: برلین

زیباترین پایتخت های دنیا

برلین پایتخت و بزرگترین شهر آلمان است. برلین همچنین دومین شهر پرجمعیت اروپا است و به دلیل فرهنگ، جشنواره ها، علم، شب زنده داری، سیاست، معماری، رسانه و سیستم حمل‌ونقل عمومی پیچیده خود شهرت فراوانی به‌دست آورده است. برلین به عنوان یک کلان شهر دارای پارک ها، رودخانه ها، دریاچه ها، باغ‌ها و جنگل‌های متعددی است. افراد بسیاری برای ادامه تحصیل به‌ویژه در رشته‌های مهندسی به برلین می‌روند. برخی از زیباترین اماکن این شهر عبارتند از: رایشتاگ، برج برلین، دیوار برلین، جزیره موزه و دروازه براندنبورگ.

۴. پاریس

زیباترین پایتخت های دنیا

پاریس که در سال ۱۸۶۰ “شهر نور” نامیده شد پایتخت کشور فرانسه و معروف به شهر عشق و داستان‌های عاشقانه است. برج ایفل پاریس یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های دیدنی دنیا است. در سال‌های گذشته اقتصاد و سیاست پاریس پیشرفت بسیار زیادی داشته است و موزه‌ها و آثار معماری فراوان و زیبایی در این شهر دیده می‌شود. معروف‌ترین مکان‌های دیدنی پاریس عبارتند از: کلیسای نوتردام پاریس، موزه لوور، طاق پیروزی، مون‌ مارتر، کاخ ورسای، محله لاتن، کلوپ مولن روژ و دیزنی‌ لند پاریس.

زیباترین پایتخت های جهان ۳: لندن

زیباترین پایتخت های دنیا

لندن پایتخت انگلستان و بریتانیا است و بر رود تیمز واقع شده است. لندن شهری بسیار شلوغ و پرجمعیت است و براساس آمار بین الملی پربازدیدترین شهر دنیا شناخته شده است. صنعت گردشگری، تجارت، رشد و توسعه، مد و فشن، مراکز سلامت و امکانات بهداشتی، تحقیق و پژوهش، فناوری، تحصیل، تفریح و سرگرمی، سرمایه گذاری، کسب و کار و هنر موجب رونق لندن و افزایش شهرت آن شده است. در بخش آموزش، لندن برترین دانشگاه‌ها را در خود جای داده است و افراد را با هدف ادامه تحصیل به این دانشگاه‌ها جذب می‌کند.

لندن دارای جذابیت‌های دیدنی بسیار زیادی است که برخی از آنها عبارتند از: چشم لندن (بلندترین چرخ و فلک اروپا)، برج لندن، کیو گاردنز (باغ‌های گیاه‌شناسی پادشاهی کیو)، منطقه گرینویچ، کلیسای وست‌مینستر و متروی لندن.

۲. اسلام آباد

زیباترین پایتخت های دنیا

اسلام آباد پایتخت پاکستان است و جمعیتی حدود ۲ میلیون نفر دارد. این شهر در شمال شرق پاکستان واقع شده است و به داشتن پارک‌ها و جنگل هایی زیبا مثل پارک ملی مارگارلا هیلز و پارک شاکاپاریان شهرت دارد. دیگر جاذبه‌های دیدنی و زیبای این شهر عبارتند از: مسجد شاه فیصل (بزرگترین مسجد جنوب آسیا)، باغ دامن کوه، دریاچه راول، یادبود ملی پاکستان و میدان دموکراسی.

۱. واشینگتن، دی. سی.

۲۵ زیباترین پایتخت های جهان

واشینگتن، دی. سی.  پایتخت ایالات متحده امریکا است که در امتداد رود پوتوماک در نزدیکی کرانه شرقی کشور امریکا واقع شده است. این شهر در سال ۱۷۹۱ ساخته شد و به احترام رییس‌جمهوری جورج واشینگتن– نخستین رییس‌جمهور امریکا- به این نام نامیده شد.

واشینگتن، دی. سی. مرکز سیاسی کشور امریکا است و ساختمان مجلس، دیوان عالی کشور، کاخ سفید و دیگر ساختمان‌های دولت فدرال این کشور در شهر واشینگتن، دی. سی. قرار گرفته است. دیگر اماکن دیدنی واشینگتن، دی. سی. عبارتند از پارک عمومی نشنال مال، بنای مرمری یادبود لینکلن (شانزدهمین رییس‌جمهور ایالات متحدهٔ امریکا و نخستین رییس‌جمهور حزب جمهوری‌خواه ایالات متحده امریکا)، بنای مشهور یادبود واشینگتن، کاخ سفید، یادبودهای جنگی گوناگون، ساختمان موسسه اسمیتسونیان، موزه ملی تاریخ طبیعی، موزه ملی هوافضای اسمیتسونین و نگارستان ملی هنر امریکا.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه یحیی

منبع: todayscollective

۲۵ زیباترین پایتخت های جهان


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی