کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

زوج درمانی پویشی بهترین روش بهبود روابط میان فردی

قبل از اینکه درباره زوج درمانی پویشی به بحث بپردازیم لازم است بدانید که این مدل درمانی منشعب از روان درمانی پویشی به عنوان یک مدل روان درمانی مبتنی بر بهبود و تحول‌گرا توصیف می‌شود. AEDP که توسط دکتر، دیانا فوشا ، Ph.D، روانشناس آمریکایی مطرح شده‌است، بحران و رنج را فرصتی برای افراد می‌داند تا توانایی خود را در بهبود و تجربه تحولی پیدا کنند که در غیر این صورت فرصتی برای آن ندارند.

پزشکان بالینی که در روان درمانی پویشی / تجربی تسریع‌شده آموزش دیده‌اند در طول سفر درمانی خود با مراجعه‌کنندگان تعامل زیاد دارند. این یک روش درمانی منفعل یا حذف شده نیست، بلکه روشی است که در آن مراجعه‌کننده و درمانگر در طول فرآیند درمان، همکاری مشترک دارند. موارد خاصی وجود دارد که یک درمانگر آموزش‌دیده‌ی AEDP در طول دوره بهبودی انجام خواهد داد.

زوج درمانی پویشی

زوج درمانی پویشی چه روشی است

زوج درمانی پویشی نه تنها یک مدل درمانی موثر برای افراد مجرد است، بلکه زوجین هم می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند. همانطور که انرژی AEDP برای افراد مجرد روی مواردی مانند هماهنگی، اکتشاف ایمن و تجربیات عاطفی اصلاحی متمرکز است، برای زوجین نیز همین انرژی را ارائه می‌دهد.

تأثیر تئوری دلبستگی قطعاً در کار AEDP با زوجین وجود دارد. تجربیات دردناکی که افراد با آن روبرو می‌شوند ممکن است مربوط به شریک زندگی‌شان باشد یا نباشد. زوجین انواع زخم‌ها را در روابط صمیمی خود تجربه می‌کنند مانند:

– خیانت

– عدم صداقت در مورد امور مالی

– عادت‌های خرج کردن

– مدیریت خانه و خانواده

– فرزندپروری

– صمیمیت جنسی

– غفلت احساسی

– قطع ارتباط عاطفی

– عدم ارتباط و گفتگو

– عصبانیت

به همان اندازه که چندین روش برای ابراز عشق به یکدیگر وجود دارد، روش‌هایی هم وجود دارد که می‌توانیم به یکدیگر صدمه بزنیم، به ویژه در روابط صمیمی متعهدانه. وقتی زوجین درمان را با یک درمانگر AEDP شروع می‌کنند، ممکن است سابقه‌ای از آسیب‌های روحی را از گذشته به همراه داشته باشند.

درمانگر AEDP کنار هر دو شریک زندگی حرکت می‌کند، آنها را ردیابی و کمک می‌کند تا تجربیات خود را کشف کنند. ایجاد و حفظ فضای عاطفی امن برای هر دو شریک زندگی در این فرآیند حیاتی است.

درمانگر AEDP در طول درمان، در حال مدل‌سازی برای هر دو طرف است که بداند چگونه به آنها کمک کند در تجربیات خود احساس تنهایی نکنند، چگونه در زمان حال بماند و چگونه تجربه‌های احساسی اصلاحی ارائه دهد. همانطور که ممکن است در مورد افراد مجرد یا کسانی که به تنهایی تحت درمان هستند، به یاد داشته باشید، درمانگر AEDP چیزی را به مراجعه‌کننده ارائه می‌دهد که قبلاً هرگز آن را احساس نکرده‌اند – تجربهای که در آن احساس می‌کنند که دیده می‌شوند، شنیده می‌شوند و به درستی درک می‌شوند.

این روند، تجربه عاطفی اصلاحی نامیده می‌شود – تجربه‌ای که به افراد آسیب‌دیده فضا و فرصتی را برای پردازش کامل احساسات ناراحت‌کننده و حتی تقدیر احساسات مثبت‌تر، با یک فرد حامی می‌دهد.

اساساً زوجین در AEDP از طریق مدلسازی تعاملات با درمانگر و همچنین شناخت بهتر از طریق کشف خود در فرآیند درمان، می‌آموزند که چگونه پردازش احساسات را برای یکدیگر انجام دهند.

زوجین از طریق کاوش در خود بهتر می‌توانند موانع موجود در مسیر را که ممکن است مانع صمیمیت واقعی با شریک زندگی‌شان شود، شناسایی کنند.

ما همیشه در روابط شخصی خود از تاکتیک‌ها برای محافظت از خود استفاده می‌کنیم، غالباً بدون اینکه متوجه تأثیر دردناکی که بر شریک زندگی و سلامت روابط خود می‌گذاریم، باشیم.

شناسایی و روشن شدن این موانع برای ایجاد صمیمیت، سبب می‌شود که به چالش کشیدن و از بین بردن آنها بسیار راحت‌تر باشد، و به این ترتیب زوجین می‌توانند از طریق روش‌های جدید، ملایم‌تر و معتبرتر یکدیگر را بشناسند. زن و شوهرها طی لحظاتی که در AEDP سپری می‌کنند، سطوح بیشتری از صمیمیت را ایجاد می‌کنند و با یکدیگر ارتباط نزدیک‌تری خواهند داشت.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: verywellmind

زوج درمانی پویشی بهترین روش بهبود روابط میان فردی


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی