کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳ نکته درباره فواید ریلکسیشن یا آرام سازی عضلات به صورت تدریجی

ریلکسیشن یا آرام سازی عضلات به صورت تدریجی یک تکنیک ذهنی- بدنی است. مطابق با این تکنیک هر گروه عضلانی را در بدن ابتدا منقبض و بعد شل می‌کنید. گاهی اوقات روش آرام سازی تدریجی عضلات ژاکوبسون یا فرایند آرام‌سازی عمیق عضلات نامیده می‌شود. گفته می‌شود تکنیک ریلکسیشن یا آرام سازی عضلات به صورت تدریجی که به طور معمول برای کاهش تنش به کار می‌رود، باعث افزایش آگاهی شما از احساسات مرتبط با تنش می‌شود (و به نوبه‌ی خود به شما در شناسایی و مقابله با اثرات جسمی استرس روزمره کمک می‌کند). در حقیقت، تعدادی از مطالعات صورت‌گرفته نشان می‌دهند که انجام تکنیک آرام‌سازی تدریجی عضلات به طور منظم می‌تواند به کنترل استرس شما کمک کند (و همچنین مشکلات سلامتی مرتبط با استرس مانند بی‌خوابی و اضطراب را درمان کند).

فواید ریلکسیشن یا آرام سازی عضلات به صورت تدریجی

۱. چگونه تکنیک ریلکسیشن یا آرام سازی عضلات را انجام بدهیم؟

آرام‌سازی تدریجی عضلات بهتر است در یک موقعیت راحت و در یک فضای ساکت و عاری از عوامل پرت‌کننده‌ی حواس انجام شود. برای شروع، با فشار دادن چشم‌های بسته، چروک کردن پیشانی و جمع کردن فک، عضلات موجود در صورت‌تان را به مدت پنج ثانیه منقبض کنید. بعد، در حالی که احساس می‌کنید که تنش از عضلات شما خارج می‌شود، صورت‌تان را شل کنید و نفس عمیق بکشید. به همین ترتیب در باقی قسمت‌های بدن (از جمله دست، بازو، شانه، پشت، معده  باسن، ران و پا) ، فرایند تنش-  آرامش را برای همه‌ی گروه‌های عضلانی (هر بار یک گروه عضلانی) تکرار کنید. اگر هر عضله در پایان جلسه‌ی آرام‌سازی تدریجی عضلات هنوز هم احساس تنش داشت، آن گروه عضلانی را دست کم سه بار دیگر منقبض و بعد شل کنید.

۲. فواید ریلکسیشن یا آرام سازی عضلات به صورت تدریجی

مطالعات متعددی نشان می‌دهند که آرام‌سازی تدریجی عضلات می‌تواند به کاهش استرس کمک کند. به عنوان مثال، در مطالعه‌ای که در سال 2000 در ژورنال طب رفتاری منتشر شد، محققان 67 داوطلب را در معرض وضعیت استرس‌زا قرار دادند و سپس روی برخی از آن‌ها تکنیک آرام‌سازی تدریجی عضلات را پیاده کردند، برخی تحت موسیقی درمانی قرار گرفتند، و برخی دیگر هم در یک گروه کنترل شرکت کردند. نتایج نشان داد که اعضای گروه آرام‌سازی تدریجی عضلات آرامش بیش‌تری را (از جمله کاهش قابل‌توجه ضربان قلب) نسبت به بقیه اعضای مطالعه تجربه کردند. تحقیقات دیگر نشان می‌دهند که آرام‌سازی تدریجی عضلات همچنین می‌تواند با کاهش سطح کورتیزول (هورمونی که در واکنش به استرس آزاد می‌شود) باعث تسکین استرس شود.

علاوه بر این، تعدادی از مطالعات نشان می‌دهند که تکنیک آرام‌سازی تدریجی عضلات ممکن است برای افراد دارای مشکلات سلامتی خاص مفید و موثر باشد. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2003 از ژورنال Psychooncology نشان داد که آرام‌سازی تدریجی عضلات در کاهش اضطراب و بهبود کیفیت زندگی بین 29 بیمار مبتلا به سرطان روده‌ی بزرگ که اخیراً تحت عمل جراحی قرار گرفته بودند، کمک‌کننده بوده‌است. در عین حال، یک مطالعه در سال 2006 که در ژورنال طب جایگزین و مکمل منتشر شد، نشان داد که آرام‌سازی تدریجی عضلات باعث بهبود کیفیت زندگی و کاهش فشار خون در افراد مبتلا به بیماری قلبی می‌شود.

۳. استفاده از تکنیک آرام‌سازی تدریجی عضلات برای سلامتی

در حالی که آرام‌سازی تدریجی عضلات ممکن است به کاهش استرس شما کمک کند، نباید از آن به عنوان روش جایگزین مراقبت‌های پزشکی استاندارد در معالجه هرگونه مشکل سلامتی استفاده کنید. خوددرمانی و اجتناب یا تأخیر در دریافت مراقبت‌های استاندارد می‌تواند عواقب جدی داشته باشد. اگر علاقه‌مند به استفاده از تکنیک آرام‌سازی تدریجی عضلات برای کمک به مدیریت یک اختلال خاص سلامتی هستید، در مورد ترکیب آن با شیوه‌ی درمانی فعلی‌تان، حتما با پزشک‌تان مشورت کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: verywellmind

۳ نکته درباره فواید ریلکسیشن یا آرام سازی عضلات به صورت تدریجی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی