کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

رژیم غذایی مخصوص گروه خونی o

اگر گروه خونی‌تان O است با ما همراه باشید. در این نوشتار رژیم غذایی مخصوص گروه خونی o را در اختیارتان قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

رژیم غذایی مخصوص گروه خونی o

رژیم غذایی بر اساس گروه خونی توسط دکتر پیتر جی. دی‌آدامو، نویسنده‌ی کتاب‌های پرفروش “مناسب با گروه‌ ‌خونی‌تان بخورید” و “متناسب با گروه خونی‌تان زندگی کنیدِ” ارائه شده‌است. این رژیم غذایی بر اساس این اصل است که بین غذاهایی که می‌خورید و گروه خونی‌تان واکنش‌های شیمیایی رخ می‌دهد. بنا به گفته‌ی دی‌آدامو، اگر شما یک رژیم غذایی طراحی شده برای گروه خون خودتان را دنبال کنید، بدن‌تان مواد غذایی را به طور موثرتری هضم می‌کند، وزن‌تان کاهش می‌یابد، انرژی بیشتری خواهید داشت، و به طور کلی سالم‌تر خواهیدبود.

دی‌آدامو معتقد است، این رژیم غذایی برای گروه خونی‌  O مثبت و همچنین گروه خونی‌  O منفی مفید است. از آنجا که  O رایج‌ترین نوع گروه خونی است، می‌خواهیم نگاهی به رژیم غذایی گروه خونی  O داشته باشیم و درباره‌ی غذاهایی که باید بخورید و غذاهایی که باید از آن‌ها پرهیز کنید، صحبت کنیم.

مطلب مرتبط: چه‌چیز گروه خونی O منحصر به‌فرد است

گروه خونی  O دقیقا چیست؟

گروه خونی توسط آنتی‌ژن‌ها (پادگن) و آنتی‌بادی‌ها (پادتن) در خون شناخته می‌شوند.

آنتی‌بادی‌ها بخشی از دفاع طبیعی بدن‌تان در برابر مواد مهاجمی مانند میکروب‌ها هستند. آنتی‌بادی‌ها هر چیزی خارجی را در بدن شما تشخیص می‌دهند و به سیستم ایمنی بدن‌تان هشدار می‌دهند که آن را نابود کند.

آنتی‌ژن‌ها مولکول‌های پروتئین موجود در سطح سلول‌های قرمز خون هستند.

گروه خونی O هیچ‌گونه آنتی ژنی ندارد، ولی هر دو ضد آنتی ژن A و B‌ را در خود دارند. از آن‌جایی که گروه خونی  O سلول‌های قرمز خون آنتی‌ژن‌های A یا B را ندارد، با خیال راحت می‌توان آن را به هر گروه خونی دیگری (A، B، AB) اهدا کرد.

چه تفاوتی بین گروه خونی  O مثبت و  O منفی است؟

سلول‌های قرمز خون گاهی اوقات آنتی‌ژن دیگری دارند، پروتئینی به نام عامل ارهاش. اگر این آنتی‌ژن وجود داشته باشد، گروه خونی شما ارهاش مثبت است. اگر وجود نداشته باشد، گروه خونی‌تان ارهاش منفی است.

افراد دارای گروه خونی  O می‌توانند  O مثبت ( O +) یا  O منفی (O-) باشند. گروه خونی  O مثبت شامل آنتی‌ژن ارهاش است اما گروه خونی  O منفی آنتی‌ژن ارهاش ندارد. اکثریت مردم گروه خونی  O مثبت دارند.

رژیم غذایی مخصوص گروه خونی o چیست؟

به گفته‌ی دکتر دی‌آدامو، افرادی که گروه خونی  O دارند،‌ اسید معده‌شان بیش‌تر است و همین باعث می‌شود که هضم غذاهای حاوی پروتئین و چربی برای آن‌ها آسان‌تر باشد. بنابراین، رژیم غذایی گروه خونی  O شامل مواد پروتئینی مانند گوشت قرمز، مرغ و ماهی می‌شود.

هرچند، فرد با گروه خونی  O باید مصرف غلات، لوبیا و حبوبات را محدود کند و اصلا از گندم و بعضی از سبزیجات برگ‌دار استفاده نکند. و این به دلیل وجود ترکیبی به نام لکتین در این خوراکی‌ها است.

لکتین به سیستم ایمنی بدن‌تان برای مبارزه با بیماری کمک می‌کند. با این حال، به گفته‌ی دکتر دی‌آدامو، اگر مواد غذایی حاوی لکتین‌هایی که با نوع خون شما ناسازگار است، بخورید ممکن است التهاب در بدن‌تان ایجاد شود و سیستم ایمنی بدن‌تان بیش از حد فعالیت کند. فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی می‌تواند به بیماری خود ایمنی منجر شود.

لازم به ذکر است که رژیم غذایی متناسب با گروه خونی توسط همه تایید نمی‌شود، و همه‌ی پزشکان با مزایای سلامت رژیم غذایی بر اساس گروه خونی موافق نیستند. در پایان این مقاله، در مورد آن‌چه برخی از منتقدان این نوع رژیم می‌گویند، صحبت خواهم کرد و نگاهی خواهم داشت به شواهدی که دکتر دی‌آدامو برای رد ادعای آ‌ن‌ها ارائه کرده‌است.

بیایید نگاهی داشته باشیم به بهترین و بدترین مواد غذایی برای افرادی که گروه خونی  O ( O مثبت یا  O منفی) دارند.

مطلب مرتبط: شخصیت شناسی گروه خونی

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی مخصوص گروه خونی o

افراد با گروه خونی  O باید رژیم غذایی سختی را متشکل از مواد غذایی خاص دنبال کنند. این بدان معنا است که مهم است مطمئن شوید کدام مواد غذایی را حتما می‌توانید بخورید و کدام مواد غذایی اکیدا برای افراد گروه خونی  O اکیدا ممنوع است.

 گوشت لخم (کم‌چربی)

برای رژیم غذایی افرادی که گروه خونی‌شان  O است، گوشت بدون چربی ارگانیک توصیه می‌شود.

بهترین نوع منابع پروتئینی که دارای فوایدی برای افراد با گروه خونی  O مثبت و منفی هستند، ‌عبارتند از گوشت گاو، گوشت گوساله، گوسفند، گوشت گوزن و آهو، و همچنین اغلب طیور. اگر شما گوشت نمی‌خورید، اما غذاهای دریایی را ترجیح می‌دهید، انواع بسیار زیادی ماهی وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را مصرف کنید. به عنوان مثال، ماهی روغن، ماهی قزل آلا، شاه ماهی، ماهی تن، و ماهی خال‌خالی برای گنجاندن در رژیم غذایی گروه خونی  O عالی هستند، زیرا این‌ ماهی‌ها به میزان فراوانی ید دارند، عنصری که برای داشتن غده‌ی تیروئید سالم ضروری است.

از چه گوشتی باید پرهیز کرد

اگر رژیم غذایی گروه خونی  O را دنبال می‌کنید، باید از مصرف یک سری گوشت‌ها پرهیز کنید. این گوشت‌ها عبارتند از اغلب غذاهای فرآوری شده مانند بیکن؛ از میان غذاهای دریایی، قطعا باید از خوردن هشت پا و ماهی خاویار خودداری کنید اگر گروه خونی‌تان  O است.

در نتیجه، از میان منابع پروتئینی، گونه‌های متنوعی از گوشت قرمز و غذای دریایی وجود دارد که می‌توان برای افراد گروه خونی  O انتخاب‌شان کرد.

دانه‌ها و حبوبات

افرادی که گروه خونی  O دارند باید در مورد نوع دانه‌ها و حبوباتی که مصرف می‌کنند،‌ دقت داشته باشند. برخی از دانه‌ها برای گروه خونی  O بسیار عالی هستند. هر چند از برخی دیگر باید اجتناب کرد. به گفته‌ی دکتر دی‌آدامو، افرادی که گروه خونی‌شان  O است، اغلب از اختلالات تیروئید رنج می‌برند و برخی دانه‌ها می‌توانند به تیروئید کمک کنند یا سرعت تیروئید را کم کنند.

اگر شما رژیم غذایی گروه خونی  O را دنبال می‌کنید، می‌توانید از لوبیای سیاه، لوبیای آزوکی و لوبیا سبز استفاده کنید. لوبیا همچنین منبع بسیار ارزشمندی از پروتئین‌ها و بسیاری از مواد مغذی و مفید است. این نوع از دانه‌ها کمک می‌کنند که غده‌ی تیروئید به اندازه‌ی کافی هورمون تیروئید برای بدن تولید کند.

مطلب مرتبط: ۵ چیز که باید از گروه خونی تان بدانید

از کدام دانه‌ها و حبوبات باید اجتناب کرد

برخی از دانه‌ها و حبوبات هستند که ابدا نباید توسط افرادی که گروه خونی  O دارند، مصرف شوند. این دانه‌ها عبارتند از: سویا، عدس، نخود سبز، و بادام زمینی، از جمله کره‌ی بادام زمینی. کسانی که گروه خونی‌شان  O است، باید از خوردن این دانه‌ها پرهیز کنند زیرا برای‌شان مضر هستند یا هیچ فایده‌ای برای‌شان ندارند.

میوه‌ها

بسیاری از میوه‌ها برای افرادی که گروه‌ خونی‌شان  O است مفید هستند. زیرا بعضی از میوه ها به تنظیم اسید معده، که افراد با گروه خونی  O میزان زیادی از آن را دارند، کمک می‌کند.

برخی از بهترین میوه‌ها برای کسانی که گروه خونی‌شان  O است عبارتند از: آلو، انجیر و آلو خشک هستند زیرا این میوه‌ها به کاهش اسید معده کمک می‌کنند و باعث می‌شوند دستگاه گوارش به طور موثر کار کند. خوردن مقادیر کمی از انواع توت‌ها مانند رزبری، انگور فرنگی، کرنبری نیز مجاز است.

از کدام میوه‌ها باید پرهیز کرد

اگر چه بیشتر میوه‌ها منبع خوبی از ویتامین‌ها هستند، اما بعضی میوه‌ها را نباید بخورید اگر گروه خونی‌تان O است. میوه‌هایی که در رژیم غذایی گروه خونی  O باید از آن‌ها اجتناب کرد، عبارتند از: پرتقال، تمشک، توت فرنگی، کیوی، خربزه.  این میوه‌ها تاثیر منفی روی سوخت و ساز بدن‌تان می‌گذارند یا سموم دیگر مواد غذایی را افزایش می‌دهند.

سبزیجات

اگر شما رژیم غذایی مخصوص گروه خونی o  را دنبال می‌کنید، ‌سبزیجات زیادی هستند که برای شما فایده دارند. سبزیجات برگدار سبز بهترین نوع سبزیجات برای افراد با گروه خونی  O هستند چرا که ویتامین و مواد معدنی بسیار زیادی دارند و به کاهش مشکل لخته شدن خون کمک می‌کنند.

با توجه به رژیم غذایی مخصوص گروه خونی o ، می‌توانید مقدار زیادی کاهو، کلم کالی، کلم بروکلی، بامیه، فلفل قرمز، و ریشه‌ی زنجبیل بخورید. این سبزیجات کمک‌تان می‌کنند که سالم بمانید و وزن‌تان را متناسب نگه دارید.

از کدام سبزیجات باید پرهیز کرد

کلم‌برگ، گل کلم و کلم بروکسل سبزیجاتی هستند که قطعا باید از آن‌ها اجتناب کرد زیرا ممکن است تولید هورمون تیروئید را تحت تاثیر قرار بدهند. همچنین، باید از خوردن قارچ و ترشی پرهیز کنید اگر رژیم غذایی گروه خونی  O را دنبال می‌کنید، زیرا این دو می‌توانند باعث التهاب در پوشش گوارشی شوند.

مطلب مرتبط: ۴ نوع چای مناسب برای ۴ گروه خونی مختلف

فراورده های لبنی در رژیم غذایی گروه خونی  O

کسانی که گروه خونی‌شان  O (منفی یا مثبت)، است باید از اغلب محصولات لبنی از جمله ماست و پنیر و تخم‌مرغ اجتناب کنند. با این حال، مقدار کمی کره و موتزارلا را می‌توان در رژیم غذایی مخصوص گروه خونی o  گنجاند.

نکاتی دیگر برای رژیم غذایی مخصوص گروه خونی o

به غیر از مطالبی که تا این‌جا در مورد آن‌چه در رژیم غذایی مخصوص گروه خونی o باید خورده شود و آن‌چه نباید خورده شود، چند محدودیت غذایی دیگر نیز وجود دارد:

  • به افرادی که گروه خونی‌شان O است توصیه می‌شود از دانه‌ها از جمله نان گندم به طور کامل اجتناب کنند به این دلیل که گلوتن موجود در غلات باعث ایجاد تداخل در فرآیند پردازش انسولین می‌شوند.
  • بنا به گفته‌ی دی‌آدامو، برنج، گندم آلمانی، تاج خروس، کینوآ و ارزن می‌توانند برای‌تان مفید باشند اگر گروه خونی‌تان O است.
  • اغلب مشروبات الکلی و نوشیدنی‌های کافئین‌دار اکیدا برای افراد با گروه خونی O ممنوع است. با این حال، شما می‌توانید آب و چای بنوشید.

یک فرد با گروه خونی  O که رژیم غذایی مخصوص گروه خونی o را دنبال می‌کند می‌تواند با استرس و اضطراب بهتر مقابله کند و خطر ابتلا به وابستگی به مواد خاصی مانند مواد مخدر و الکل را کاهش دهد. زیرا ادعا می‌شود که رژیم غذایی گروه خونی O سطح دوپامین و دیگر مواد شیمیایی مهم مغز را متعادل می‌کند.

آیا رژیم غذایی مخصوص گروه خونی o برای همه مناسب است؟ منتقدان چه می‌گویند

اگر یک جستجوی برخط برای عبارت ‌” رژیم غذایی متناسب با گروه خونی‌” انجام بدهید، متوجه خواهید شد که جنجال‌ زیادی در مورد اثربخشی یک رژیم غذایی بر اساس نوع گروه خونی وجود دارد. بعضی‌ها می‌گویند که کمکی که این نوع رژیم به شخص می‌کند به دلیل کم شدن مواد غذایی فرآوری شده و افزایش مصرف سبزیجات است. خیلی اوقات از واژه‌های “افشا “، “تردید”، و “پزشک شیاد” استفاده می‌شود. با این حال، انتقاد از رژیم غذایی متناسب با گروه خونی مجاز است؟

در همه‌ی موارد دکتر دی‌آدامو ادعاهای منتقدان خود را با استدلال‌های علمی خود رد کرد. برای مثال، او اشاره می‌کند که یکی از انتقادات درباره تاثیری که لکتین‌ها روی خون دارند، است. یک مقاله در وب‌گاه وستون پرایس نقشی که لکتین در جریان خون دارد، ‌رد می‌کند. با این حال، چنان‌چه دکتر دی‌آدامو درهمان وب‌گاهی که لکتین را رد می‌کند، گفته‌است، نویسنده ادعا می‌کند که شما باید از مصرف سویا به دلیل وجود لکتین که خاصیت لخته کردن خون را دارد، اجتناب کنید. بنابراین، به نظر می رسد اکه پشت ادعاهایی که علیه رژیم غذایی متناسب با گروه خونی مطرح شده‌اند، ریا و دوروریی وجود دارد.

مطلب مرتبط: گروه خونی AB ریسک سرطان، آلزایمر، و عارضه‌ی قلبی را بالا می‌برد

دکتر دی‌آدامو همچنین اشاره‌ای دارد به این اتهام که او شواهد علمی بسیار کمی برای رژیم غذایی متناسب با گروه خونی ارائه کرده است. با این حال، او در پاسخ‌های‌اش همیشه به پژوهش‌های علمی اشاره دارد که از ادعاهای او مبنی بر مفید بودن رژیم غذایی متناسب با گروه خونی حمایت می‌کنند.

آیا رژیم غذایی متناسب با گروه خونی  O برای شما مناسب است؟ شاید این رژیم برای همه مناسب نباشد، اما دنبال کردن یک رژیم غذایی متناسب با گروه خونی برای بسیاری از آدم‌ها مفید واقع شده‌است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ سارا فیضی

منبع: هلثی اند نچرال ورلد

نویسنده:جنی هیلز

رژیم غذایی مخصوص گروه خونی o


تمامی محتویات پزشکی و سلامت در این وب‌گاه صرفا بر مبنای ارائه‌ی اطلاعات است و هرگز نباید به عنوان برنامه‌ی تشخیصی یا درمانی خاص برای هرگونه موقعیت فردی تلقی شود. استفاده از این وب‌گاه و اطلاعات موجود در آن هرگز به مثابه‌ی ایجاد رابطه‌ی پزشک و بیمار نیست. همواره در صورت بروز هرگونه پرسش یا مشکلی در زمینه‌ی سلامت شخصی خود یا دیگران حتما با پزشک متخصص مشورت کنید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی