کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ بهترین و آسانترین روش کنار آمدن با شکست در زندگی

چه درخواست‌تان برای ترفیع درجه در محل کارتان رد شده باشد، و چه در مرحله‌ی مقدماتی یک مسابقه‌ی ورزشی شکست خورده باشید، شکست احساس بدی در ذهن‌تان ایجاد می‌کند. بسیاری از آدم‌ها همواره نهایت تلاش‌شان را به خرج می‌دهند تا از شکست جلوگیری کنند تا هرگز مجبور نباشند احساس دردناک شکست را تجربه کنند. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا ۱۰ بهترین و آسانترین روش کنار آمدن با شکست در زندگی را بدانید.

آگاهی از نحوه‌ی کنار آمدن با شکست با روش‌های سالم و کارساز می‌تواند ترس از شکست را تا حدودی از آدم دور کند – و این روش‌ها ممکن است درد و ناراحتی ناشی از مواجهه با شکست را تا حدودی کاهش دهند؛ به این ترتیب، قادر خواهید بود مجددا روی پای‌تان بایستید و بهتر از گذشته به تلاش‌های‌تان برای رسیدن به موفقیت ادامه دهید. در این مقاله، به ۱۰ راه سالم برای کنار آمدن با شکست اشاره می‌کنیم.

کنار آمدن با شکست

۱. با هیجان‌های‌تان به خوبی کنار بیایید

شکست انواع مختلفی از هیجان‌ها را با خود به همراه می‌آورد؛ احساس خجالت، اضطراب، خشم، اندوه، و احساس شرمندگی برای پذیرش و به زبان آوردن علت‌های آن. این احساسات بسیار ناراحت کننده هستند و بسیاری از آدم‌ها دست به هر کاری می‌زنند تا بتوانند از تجربه‌ی احساس ناراحتی‌های هیجانی فرار کنند.

بر اساس مطالعه‌ای در ۲۰۱۷ که نتایج آن در نشریه‌ی تصمیم گیری رفتاری منتشر شدند، پس از تجربه‌ی شکست مجبور نیستید احساسات بد ناشی از آن را نادیده بگیرید و انکار کنید. پژوهشگران دریافتند فکر کردن به این هیجان‌ها – به جای فکر کردن به خودِ شکست – می‌تواند بسیار کارساز و مفید باشد.

عدم انکار و نادیده گرفتن احساسات بد می‌تواند انگیزه‌ی بیش‌تری برای بازیابی توان از دست رفته‌ به شما ببخشد. این کار می‌تواند به شما کمک کند برای دست یافتن به راه‌حل‌های بهتر تلاش بیش‌تری انجام دهید تا در دفعات بهبود بتوانید عملکرد بهتری از خود نشان دهید.

بنابراین، هیجان‌های‌تان را بپذیرید و با آن‌ها کنار بیایید. احساسات خود را، هرچند بد، قبول کنید و به خودتان اجازه دهید مدت کوتاهی آن‌ها را تجربه کنید. هیجان‌های‌تان را بشناسید – دقیقا متوجه شوید چه هیجان‌هایی را تجربه می‌کنید – و به خودتان اجازه دهید آن‌ها را به شکلی سالم پشت سر بگذارید.

۲. روش‌های ناسالم را برای کاهش درد بشناسید

شاید دائما وسوسه می‌شوید تا به خودتان بگویید، “‌من واقعا دیگر آن شغل را نمی‌خواهم،‌”‌ ولی به حداقل رساندن درد هرگز نمی‌تواند آن را به طور کلی از بین ببرد. پرت کردن حواس‌تان یا پر کردن جای خالی حس شادی با پرخوری، مصرف مواد مخدر، یا زیاده‌روی در مصرف الکل هرگز نمی‌توانند دردتان را به طور کلی برطرف کنند. این کارها فقط باعث می‌شوند به طور موقتی احساس درد و ناراحتی ناشی از شکست را فراموش کنید.

روش‌های ناسالمی را که ظاهرا می‌توانند به طور موقتی باعث تسکین یا به حداقل رساندن درد و رنج در زندگی‌تان شوند، شناسایی کنید. استفاده از روش‌هایی که بیش‌تر از آن‌که برای‌تان سودمند باشند، مضر و خطرناک هستند، فقط باعث می‌شود وضعیت‌تان از این هم بدتر شود.

۳. از مهارت‌های سالم برای کنار آمدن با شکست استفاده کنید

تماس گرفتن با یکی از دوستان، انجام تمرین تنفس عمیق، خوابیدن در وان حمام، انجام پیاده‌روی، یا بازی کردن با حیوان خانگی‌تان فقط چند نمونه از روش‌های سالمی هستند که می‌توانند دردتان را تسکین دهند و در کنار آمدن با شکست به شما کمک کنند. با وجود این، تمام این روش‌ها ممکن است برای همه‌ی آدم‌ها کارساز نباشند؛ بنابراین، مهم این است که روش‌هایی را شناسایی و انتخاب کنید که به خوبی بتوانند به شما کمک کنند.

اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که هنگام تجربه‌ی استرس به عادت‌های ناسالمی مانند سیگار کشیدن یا پرخوری و مصرف خوراکی‌های ناسالم روی می‌آورند، فهرستی را از روش‌ها و مهارت‌های سالم برای کنار آمدن با شکست تهیه‌ کنید و در مکانی که همیشه جلوی چشم‌تان باشد، قرار دهید. سپس، هنگامی که احساسات بد به سراغ‌تان می‌آیند، سعی کنید به این فهرست مراجعه کنید تا استراتژی‌های سالم را به خودتان یادآور شوید.

۴. باورهای غیر منطقی را درباره‌ی شکست شناسایی کنید

آدم‌ها در برخی از دوره‌های زندگی‌شان، در مورد شکست و اثرات ناشی از آن، دچار باورهایی غیرمنطقی می‌شوند. شاید شما هم فکر می‌کنید شکست به این معنی است که به اندازه‌ی کافی خوب نیستید یا هرگز قادر نخواهید بود به موفقیت برسید. یا شاید هم فکر می‌کنید اگر در کارهای‌تان شکست بخورید، هیچ کس دوست‌تان نخواهد داشت.

این نوع از باورها قطعا نادرست و غیر منطقی هستند. و هنگامی که دچار شکست می‌شوید، چنین افکار و باورهایی باعث می‌شوند نتوانید مجددا روی پای‌تان بایستید.

۵. به افکار واقع‌بینانه درباره‌ی شکست روی بیاورید

نتایج مطالعه‌ای در ۲۰۱۰ که در نشریه‌ی اپتایت منتشر شدند، نشان می‌دهند آدم‌ها هنگامی که متقاعد می‌شوند بروز یک اشتباه باعث ایجاد یک شکست کامل شده است، خود را تخریب می‌کنند.

پژوهشگران طی یک آزمایش، از شرکت کنندگانی که از یک رژیم غذایی مشخص پیروی می‌کردند، خواستند یک پیتزا بخورند؛ سپس به این شرکت کنندگان گفته شد، آن‌ها با خوردن این پیتزا رژیم غذایی‌شان را کاملا بی‌فایده کردند. آن‌هایی که فکر کردند رژیم غذایی‌شان کاملا با شکست مواجه شده است، فورا به میزان ۵۰ درصد نسبت به آدم‌هایی که اصلا از هیچ رژیم غذایی پیروی نمی‌کردند، شیرینی‌های بیش‌تری مصرف کردند.

هر وقت احساس کردید این فکر به ذهن‌تان رسیده است که شما هیچ راهکار و چاره‌ای ندارید، یا تلاش و کوشش مجدد هیچ فایده‌ای به همراه نخواهد داشت، سعی کنید چارچوب فکری‌تان را تغییر دهید. افکار واقع‌بینانه‌تری را درباره‌ی شکست برای خود یادآور شوید؛ افکاری از قبیل،

الف. من می‌توانم این شکست را مدیریت کنم.
ب. من می‌توانم از این شکست‌ها درس بیاموزم.
پ. شکست نشانه‌‌ای است یادآور می‌شود من با انجام برخی کارهای سخت تلاش دارم خود را به چالش بیندازم.

شاید لازم باشد دائما یک عبارت یا جمله‌ای تاییدی را برای خود تکرار کنید تا بتوانید افکار منفی را از خود کنید یا به خودتان خاطرنشان کنید می‌توانید مجددا روی پای خود بایستید و به تلاش‌تان ادامه دهید.

۶. به اندازه‌ی کافی مسئولیت پذیر باشید

پذیرفتن مسئولیت شکست به شکل منطقی (نه هیجانی) از اهمیت بالایی برخوردار است. پذیرفتن مسئولیت شکست به صورت غیر منطقی و بیش از اندازه (احساسی و هیجانی) باعث می شود خودتان را بیهوده دائما سرزنش کنید. از سویی دیگر، سرزنش کردن سایر آدم‌ها یا انداختن تقصیر شکست به گردن شرایط و بخت بد باعث می‌شود نتوانید از درس‌ها و عبرت‌های شکست به خوبی استفاده کنید.

وقتی به شکست‌های‌تان فکر می‌کنید، به دنبال تحلیل و علت‌های واقع‌بینانه باشید، نه عذر و بهانه. دلایل‌ واقعی شکست‌تان را شناسایی کنید و متوجه شوید دفعه‌ی بعد برای جلوگیری از تکرار شکست باید چه تفاوت‌هایی در عملکردتان ایجاد کنید.

۷. درباره‌ی شکست‌های بزرگ در تاریخ تحقیق کنید

از داستان‌هایی درباره‌ی شکست‌های توماس ادیسون گرفته تا والت دیزنی، نمونه‌هایی مختلفی از این شکست‌های بزرگ وجود دارند که به راحتی می‌توانید آن را مطالعه و بررسی کنید. زمانی را برای پژوهش و مطالعه درباره‌ی شکست‌های آدم‌های مشهور در تاریخ اختصاص دهید. با مطالعه‌ی این داستان‌ها حتما شما نیز متوجه می‌شوید حتی آدم‌های بزرگ نیز بارها و بارها در طول مسیر موفقیت‌شان دچار شکست‌های متعدد شده‌اند.

بسیاری از آدم‌های موفق مرتبا دچار شکست می‌شوند. هنرپیشه‌های بزرگ از نقش‌های بزرگ کنار گذاشته می‌شوند؛ ورزشکاران مشهور از فهرست تیم‌شان خط می‌خورند، و صاحبان کسب و کار موفق نمی‌شوند به معامله‌ی دلخواه‌شان دست پیدا کنند.

با مطالعه‌ی داستان این آدم‌ها متوجه می‌شوید آن‌ها برای بازیابی توان از دست رفته‌شان پس از شکست چه کارهایی انجام دادند. به این ترتیب، مهارت‌هایی را خواهید آموخت که می‌تواند در زندگی از آن‌ها استفاده کنید.

۸. از خودتان بپرسید، چه چیزهایی می‌توانید بیاموزید

اگر آماده‌ی عبرت‌آموزی باشید، شکست می‌تواند معلم بسیار خوبی برای‌تان باشد. آیا مرتکب اشتباهی شده‌اید؟ آیا مرتکب مجموعه‌ای از اشتباهات شده‌اید؟‌

به این موضوع فکر کنید که دفعات بعد چه تغییراتی می‌توانید در عملکردتان اعمال کنید که از بروز شکست جلوگیری کنید. به این ترتیب، پی خواهید برد شکست می‌تواند درس‌های خوبی برای زندگی به همراه داشته باشد.

۹. برنامه‌ای را برای حرکت به سوی جلو تهیه کنید

بارها و بارها یادآوری شکست در ذهن‌تان هیچ نتیجه‌ی مثبتی برای شما به همراه نخواهد داشت. اجازه ندهید اشتباهات و شکست‌های‌تان به موضوعی برای نشخوار ذهنی تبدیل شوند. فکر کردن دائمی به مشکلات یا یادآوری اشتباهات‌تان باعث می‌شوند همیشه گرفتار این مسئله بمانید.

در عوض، به این موضوع فکر کنید در تلاش‌های بعدی‌تان برای رسیدن به موفقیت باید چه تغییراتی در عملکرد خود ایجاد کنید. برنامه‌ای تهیه کنید که بتواند اطلاعاتی را که از شکست‌های‌تان به دست آورده‌اید، در تلاش‌های آتی دائما جلوی چشم‌های‌تان قرار دهد.

۱۰. با ترس‌های‌تان از شکست رو به رو شوید

اگر بیش‌تر وقت زندگی را صرف فرار از شکست کرده باشید، هنگامی که سرانجام دچار شکست شوید، احساس ترس و اضطراب شدیدی وجودتان را فرا خواهد گرفت. با وجود این، رو به رو شدن با ترس‌ها می‌تواند نقش مهمی در کاهش ناراحتی و رنج ناشی از آن‌ها داشته باشد.

تلاش کنید از منطقه‌ی امن ذهنی‌تان خارج شوید. به دنبال چیزهایی بروید که ممکن است نتوانید به آن‌ها دست پیدا کنید، یا کارهای جدیدی را امتحان کنید که احتمال می‌دهید در انجام‌شان با شکست مواجه شوید. به مرور زمان، خواهید آموخت که شکست آن‌چنان هم که فکر می‌کردید، بد و ترسناک نیست.

سخن آخر

گاهی اوقات، شکست می‌تواند ناتوان کننده باشد. اگر پس از تجربه‌ی یک شکست، در بازیابی توان‌ از دست رفته‌تان دچار مشکل هستید، حتما نزد یک روانشناس متخصص بروید.

چه یک ازدواج ناموفق و شکست خورده را تجربه کرده باشید، و چه در کسب و کار‌تان دچار شکست شده باشید، صحبت کردن با یک متخصص سلامت روان می‌تواند در بازیابی توان از دست رفته‌تان به شما کمک کند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- امیر رضا مصطفایی

منبع: verywellmind

۱۰ بهترین و آسانترین روش کنار آمدن با شکست در زندگی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی