کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ نکته درباره روش ها و اثربخشی درمان و مشاوره آنلاین

درمان و مشاوره آنلاین که به عنوان تله تراپی نیز شناخته می‌شود، شامل ارائه خدمات بهداشت روان و پشتیبانی از طریق اینترنت است. این درمان می‌تواند از طریق ایمیل، پیام رسانی متنی، کنفرانس ویدیویی، چت آنلاین، پیام رسانی یا تلفن اینترنتی رخ دهد. درمان آنلاین می‌تواند در زمان واقعی انجام شود، مانند مکالمات تلفنی و پیام رسانی متنی یا با تأخیر در زمان، مانند پیام‌های ایمیلی.

روش ها و اثربخشی درمان و مشاوره آنلاین

درمان آنلاین محدودیت‌هایی دارد، اما با سرعت زیادی تبدیل به منبع مهمی برای تعداد فزاینده‌ای از مصرف‌کنندگان می‌شود. دلایل زیادی وجود دارد که چرا افراد ممکن است گزینه درمانی آنلاین را انتخاب کنند، از جمله راحتی و دسترسی آسانی که این روش دارد.

۱. درمان آنلاین چگونه کار می‌کند

ابزار اصلی برای برقراری ارتباط در درمان آنلاین شامل موارد زیر است:

– ایمیل

– پیامک زدن

– چت در زمان واقعی

–  تلفن اینترنتی

– کنفرانس ویدیویی

– اپلیکیشن‌های تلفن همراه

چنین سرویس‌هایی ممکن است از طریق رایانه رومیزی یا لپ تاپ قابل دسترسی باشند، اما اپلیکیشن‌های تلفن همراه نیز کم کم به گزینه‌ای رایج تبدیل می‌شوند.

مطلب مرتبط: ۴ دلیل که مشاوره کسب و کار را به فهرست خدمات تان اضافه کنید

۲. تاریخچه درمان و مشاوره آنلاین

ارتباط از راه دور بین یک درمانگر و مشتری مفهوم جدیدی نیست. زیگموند فروید از نامه به طور گسترده‌ای برای ارتباط با مشتریان خود استفاده می‌کرد. گروه‌های خودیاری از اوایل سال 1982 در اینترنت شروع به کار کردند. امروزه سایت‌های متعددی وجود دارد که اطلاعات مربوط به سلامت روان را ارائه می‌دهند، به علاوه کلینیک‌های الکترونیکی درمانی که وجود دارند.

رشد مشاوره آنلاین و خدمات بهداشت روان باعث شده‌است که انجمن بین‌المللی بهداشت روان به صورت آنلاین ایجاد شود. این افزایش چشمگیر در دسترس بودن خدمات درمانی آنلاین، نیاز به اطلاعات و دستورالعمل‌هایی را برای مشتریان علاقمند به دریافت خدمات بهداشت روان از طریق اینترنت ایجاب کرده‌است.

در سال‌های اخیر، سایت‌ها و برنامه‌های آنلاین مختص خدمات بهداشت روان به طور فزاینده‌ای محبوب شده‌اند. گزینه‌هایی مانند Talkspace و BetterHelp طیف وسیعی از گزینه‌ها و قیمت‌ها را ارائه می‌دهند، و این گزینه‌ها برای افرادی که به دنبال گزینه‌های درمانی مناسب و مقرون به صرفه هستند جذاب شده‌است.

شیوع تلفن‌های هوشمند منجر به تعدادی گزینه مبتنی بر اپلیکیشن شده‌است که در دسترس بوده و اغلب کاملاً مقرون به صرفه هستند. شواهد همچنین به طور فزاینده‌ای نشان می‌دهند که چنین گزینه‌هایی ممکن است گزینه درمانی مؤثری برای برخی از افراد باشد.

مطلب مرتبط: مشاوره ازدواج:۵۰ بهترین نکته برای ازدواج از ۵۰ کارشناس ازدواج

۳. اثربخشی درمان و مشاوره آنلاین

در حالی که درمان آنلاین چالش‌های خاصی را نیز با خود به همراه دارد، بسیاری از بیمارانی که از روش‌های درمانی آنلاین استفاده می‌کنند، پشتیبانی زیادی را دریافت کرده‌اند. در بررسی مطالعات منتشر شده در ژورنال جهانی روانپزشکی، بیمارانی که از کنفرانس ویدئویی برای سلامت روان استفاده می‌کنند، “سطح بالایی از رضایتمندی” را گزارش کردند.

تحقیقات همچنین نشان می‌دهند که درمان آنلاین ممکن است در معالجه تعدادی از مشکلات بهداشت روان مؤثر باشد. این برای بسیاری از مردم، به ویژه کسانی که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند و دسترسی به خدمات بهداشت روان ندارند، خبر بسیار خوبی است.

در یک مطالعه، محققان دریافتند که CBT آنلاین همراه با مراقبت‌های بالینی در درمان افسردگی، اضطراب و پریشانی عاطفی مرتبط با بیماری مؤثر است. در بعضی موارد، نتایج حاکی از آن است که برخی از بیماران در مقایسه با افرادی که CBT (رفتاردرمانی شناختی) با تماس نزدیک را تجربه کردند، نتایج بهتری با درمان آنلاین داشتند.

رفتاردرمانی شناختی یکی از روش‌های درمانی مورد مطالعه است و ثابت شده که در درمان طیف وسیعی از اختلالات روانی از جمله افسردگی، اضطراب ، PTSD، اختلالات خوردن و سوء مصرف مواد موثر است. CBT به افراد در شناسایی و تغییر افکار و رفتارهای منفی کمک می‌کند.

یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که رفتار درمانی شناختی به صورت اینترنتی، به اندازه CBT رو در رو در معالجه اختلالات اضطرابی مؤثر است. یک بررسی از سال 2017 نیز به این نتیجه رسید که CBT آنلاین یک گزینه مقرون به صرفه و مؤثر برای درمان مسائل بهداشت روان است.

درمان آنلاین برای همه مناسب نیست، اما مواقعی وجود دارد که افراد ممکن است این رویکرد را ترجیح دهند. به عنوان مثال، کسانی که از حضور در گروه‌های پشتیبانی رو در رو ناراحت هستند، می‌توانند از گزینه‌های مبتنی بر اینترنت بهره‌مند شوند.

خدمات روان-درمانی آنلاین مزایا و معایبی به همراه دارد که باید با دقت مورد بررسی قرار بگیرد. راحتی اغلب به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مزایای این شیوه ذکر می‌شود در حالی که غیرقابل اعتماد بودن فناوری و عدم پوشش بیمه، از عوامل جانبی بالقوه این روش است.

قبل از اینکه تصمیم بگیرید که آیا درمان آنلاین برای شما مناسب است یا نه، در مورد موضوعاتی از قبیل محرمانه بودن، مباحث اخلاقی و حقوقی و همچنین صلاحیت‌های درمانگران آنلاین فکر کنید.

۴. در مورد یک درمانگر آنلاین چه چیزهایی را باید جستجو کنیم

همان‌طور که درمانگران و مشاوران در “دنیای واقعی” می‌توانند طیف وسیعی از صلاحیت‌ها و مجوزها را داشته باشند، درمانگران آنلاین نیز می‌توانند در آموزش و اعتبار خود تفاوت‌های چشمگیری داشته باشند. هرچند برخی از سایت‌ها ممکن است نوید روش‌های سریع و آسان برای تبدیل شدن به یک درمانگر آنلاین را وعده بدهند، اما واقعیت این است که شرایط آموزشی و تحصیلی برای تبدیل شدن به یک درمانگر آنلاین دقیقاً مشابه مواردی است که برای یک درمانگر یا مشاور رو در رو ضرورت دارد.

با این حال، عملی کردن روش درمانی آنلاین بسیار دشوار است زیرا از آن‌جایی که درمانگران می‌توانند از هر جای دنیا فعالیت کنند، اجرای قوانین تنظیم کننده آموزش، تحصیل و دامنه فعالیت دشوار می‌شود.

درمان آنلاین برای کسانی که مشکلات سلامت روان دارند جذاب است، زیرا آنها این روش را غالباً به عنوان گزینه‌ای مناسب، اقتصادی و در دسترس برای درمان سنتی رو در رو می‌بینند.

با این وجود، برخی نگرانی‌های منحصر به فرد نیز وجود دارد از جمله سؤالاتی در مورد محرمانه بودن اطلاعات مربوط به مشتری، و مناسب بودن استفاده از روش درمانی آنلاین به عنوان یک روش درمانی برای انواع مختلف اختلالات روانی.

انستیتو درمان آنلاین نیز چهارچوب اخلاقی مناسبی برای استفاده از فناوری در سلامت روان ارائه می‌دهد. این دستورالعمل‌ها حداقل اقدامات و معیارهای مورد نیاز برای درمان اخلاقیِ آنلاین را نشان می‌دهند:

– درمانگران فقط باید در محدوده علم و دانش خود عمل کنند. به عبارت دیگر، درمانگران آنلاین فقط باید خدماتی را ارائه دهند که در آن آموزش دیده‌اند.

– درمانگران آنلاین باید قوانین و دستورالعمل‌های تعیین شده توسط موقعیت جغرافیایی خود را رعایت کنند. به عنوان مثال، در ایالات متحده آمریکا، فقط افرادی که آموزش خاص دریافت کرده‌اند و مراحل صدور مجوز لازم را پشت سر گذاشته‌اند، مجاز هستند خود را روانشناس بنامند.

– درمانگران باید در روش‌ها و تکنیک‌های درمانی آنلاین، دانش، آموزش و نظارت لازم را به دست آورند. این موارد شامل آموزش رسمی (دوره‌های دانشگاهی)، آموزش غیررسمی (کارگاه‌ها و همایش‌ها) و نظارت بالینی (به صورت حضوری یا آنلاین) است.

– درمانگران آنلاین باید درک کاملی از فناوری داشته باشند. این درک شامل چگونگی استفاده از ابزارهای مورد نیاز برای ارائه روان درمانی به صورت آنلاین و چگونگی اطمینان از خصوصی و ایمن ماندن اطلاعات مشتری است.

کلام پایانی

در حالی که تحقیقات به طور فزاینده‌ای نشان می‌دهند که درمان آنلاین می‌تواند گزینه‌ای مؤثر باشد، اما این بدان معنا نیست که روش درمانی آنلاین مناسب همه است. بیماری روانی جدی، از جمله اعتیاد به مواد و اختلالات روانپزشکی از جمله افسردگی شدید و اسکیزوفرنی، به چیزی بیش از آن‌چه که درمان آنلاین ارائه می‌دهد، نیاز دارند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: verywellmind

۴ نکته درباره روش ها و اثربخشی درمان و مشاوره آنلاین


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی