کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۶ روش طبیعی و آسان برای افزایش اندورفین در بدن‌تان

برای افزایش اندورفین به طور طبیعی در بدن‌تان چه کارهایی می‌توانید انجام دهید؟ برخلاف آن‌چه شاید فکر می‌کنید، برای افزایش اندورفین در بدن نیاز نیست به اندازه‌ی یک مسابقه‌ی ماراتن بدوید یا کارهای عجیب و غریب انجام بدهید. با این‌که در حقیقت، انجام فعالیت‌های بدنی نسبتا شدید در مقایسه با ورزش‌هایی با شدت پایین‌تر، باعث تولید اندورفین بیش‌تری در بدن می‌شود، هم‌چنان راه‌های مختلف دیگری نیز پیش روی‌تان دارید تا بدون نیاز به رد کردن خط پایان یک مسابقه‌ی دوی ۵۰ کیلومتری بتوانید سطح اندورفین بدن‌تان را افزایش دهید.

روش طبیعی و آسان برای افزایش اندورفین در بدن‌تان

روش های افزایش اندورفین

۱. خوردن شکلات تلخ

آیا شکلات دوست دارید؟ پس خوش‌شانس هستید. خوردن فقط یک تکه از شکلات تلخ می‌تواند به افزایش سطح اندورفین در بدن کمک کند.

۲. خوردن غذاهای تند

آیا می‌دانستید خوردن غذاهای تند و پر ادویه می‌تواند سطح اندورفین‌ بدن‌تان را بالا ببرد؟ بنابراین، این مسئله دلیل خوبی است که برای یک بار هم که شده، به یک رستوران هندی بروید یا امروز برای درست کردن ناهار کمی بیش‌تر از فلفل یا سایر ادویه‌های تند در غذای‌تان استفاده کنید.

۳. فعالیت بدنی

انجام فعالیت‌های بدنی با شدت متوسط می‌تواند برای افزایش اندورفین در بدن مفید باشد. دست‌کم هفته‌ای ۳ روز، و روزی ۴۵ دقیقه به انجام فعالیت‌های ورزشی بپردازید.

۴. رابطه‌ی جنسی

هنگام برقراری رابطه‌ی جنسی نیز بدن‌تان شروع به ترشح اندورفین می‌کند. البته، نه تنها برقراری رابطه‌ی جنسی به صورت فیزیکی، بلکه ایجاد یک پیوند اجتماعی با دیگران نیز می‌تواند به ترشح اندورفین در بدن کمک کند.

۵. ساختن یا گوش دادن به یک آهنگ

موسیقی فقط یک سرگرمی نیست؛ بلکه می‌تواند سطح سلامت و تندرستی‌تان را بهبود ببخشد و میزان اندورفین را در بدن‌تان افزایش دهد.

۶. خلق یک اثر هنری

درست مانند ساختن یک آهنگ، خلق هر نوع اثر هنری نیز می‌تواند برای افزایش سطح اندورفین در بدن مفید باشد.

۷. رقصیدن

اگر علاقه‌ای به دویدن یا انجام ورزش‌های خاص ندارید، به سادگی می‌توانید با رقصیدن در خانه‌تان نیز به افزایش سطوح اندورفین در بدن‌تان کمک کنید.

۸. استفاده از طب سوزنی

طبق برخی شواهد، دریافت طب سوزنی می‌تواند به افزایش سطح اندورفین در بدن کمک کند. صحت این ادعا هنگامی پررنگ‌تر می‌شود که بدانید طب سوزنی می‌تواند گیرنده‌های درد را نیز در بدن تحریک کند.

۹. خندیدن

آیا خندیدن را دوست دارید؟ شاید علاقه‌تان به خندیدن دلیل خاصی داشته باشد؛ خنده نیز می‌تواند باعث تحریک ترشح اندورفین در بدن شود. بنابراین، سعی کنید هر روز دلیل خوبی برای خندیدن پیدا کنید و از ته دل بخندید. تماشای یک برنامه‌ی تلویزیونی خنده‌دار یا معاشرت با آدم‌هایی که باعث خندیدن‌تان می‌شوند، راه‌های خوبی برای افزایش سطح اندورفین در بدن هستند.

۱۰. ماساژ

ماساژ نیز درست مثل طب سوزنی می‌تواند به افزایش سطوح اندورفین در بدن کمک کند. بدین منظور، برای دریافت ماساژ حتی لازم نیست به یک مرکز حرفه‌ای بروید یا از یک ماساژور حرفه‌ای بخواهید شما را ماساژ بدهد؛ به راحتی از همسر یا دوست خود می‌توانید درخواست کنید کمی ماساژتان بدهد، یا این‌که یک صندلی مخصوص ماساژ بخرید؛ هم‌چنین، از دستگاه‌های ماساژور برقی نیز می‌توانید برای آرام کردن ماهیچه‌های‌تان استفاده کنید.

۱۱. سونا

آیا می‌دانستید نشستن در سونا نیز می‌تواند اندورفین موجود در بدن‌تان را افزایش بدهد؟ استفاده از سونا، نه تنها باعث کاهش استرس و رسیدن به آرامش می‌شود، بلکه به بهبود وضعیت سلامتی‌تان نیز کمک می‌کند.

۱۲. استفاده از رایحه درمانی

آیا تا به حال از رایحه درمانی یا آروماتراپی استفاده کرده‌اید؟ استفاده از این روش بسیار آسان است؛ به راحتی می‌توانید هنگام تمیز کردن خانه از روغن‌های عصاره‌ای معطر استفاده کنید، یا یک دستگاه دیفیوزر یا پخش کننده‌ی رایحه‌ی روغن معطر خریداری و از آن برای معطر کردن محیط خانه‌تان استفاده کنید؛‌ هر دو روش می‌توانند به افزایش سطوح اندورفین در بدن‌تان کمک کنند.

۱۳. تماشای یک فیلم یا سریال تلویزیونی

اگر گاهی اوقات حوصله‌ی تماشای برنامه‌های خنده‌دار را ندارید، می‌توانید یک فیلم یا سریال نگاه کنید. طبق شواهد علمی، این کار نیز می‌تواند به افزایش اندورفین در بدن منجر شود.

۱۴. انجام مراقبه

آیا تاکنون مراقبه را امتحان کرده‌اید؟ مراقبه نیز از جمله راه‌های ساده‌ و موثری است که می‌تواند اندورفین موجود در بدن‌تان را افزایش بدهند؛ به خصوص که این روش نیاز به هزینه و پرداخت پول ندارد نیز ندارد. تنها چیزهایی که به آن نیاز دارید، ۲۰ دقیقه وقت و یک ویدئو جهت راهنمایی برای انجام صحیح مراقبه هستند – که با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید به چنین ویدئوهایی دسترسی پیدا کنید.

۱۵. انجام کارهای داوطلبانه و خیریه

وقتی کارهای داوطلبانه و خیر انجام می‌دهید، نه تنها به دیگران کمک می‌کنید، بلکه سطح اندورفین بدن‌تان را نیز افزایش می‌دهید. این روش نیز یکی دیگر از گزینه‌های ساده‌ای است که به بهبود وضعیت سلامت و تندرستی‌تان کمک می‌کنند.

۱۶. معاشرت با دوستان

اگر احساس می‌کنید سطح اندورفین بدن‌تان پایین است، سعی کنید خودتان را از انزوا و تنهایی در بیاورید. وقت‌گذرانی و معاشرت با دوستان نیز می‌تواند به ایجاد حس شادابی و تندرستی در شما کمک کند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: verywellmind

۱۶ روش طبیعی و آسان برای افزایش اندورفین در بدن‌تان


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی