کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ روش طبیعی و خانگی برای درمان خس خس سینه

خس خس سینه به صدای زیر و سوت مانندی گفته می‌شود که گاهی اوقات همراه صدای تنفس (دم و بازدم) آدم‌ها شنیده می‌شود. این صدا در اثر تنگ شدن مجاری هوا ایجاد می‌شود. تنگی مجاری هوا ممکن است بر اثر عوامل زیر ایجاد شود:

الف. آلرژی یا حساسیت
ب. عفونت
پ. مصرف برخی از داروها
ت. بیماری آسم
ث. بازگشت اسید به مری
ج. بیماری مزمن انسدادی ریه
چ. هر عاملی که باعث بروز تورم یا التهاب در مجاری هوا شود

چنان‌چه در مورد علت بروز خس خس سینه‌تان دچار تردید هستید، نزد پزشک بروید تا وی احتمال بروز هر گونه وضعیتی را که نیازمند اقدامات درمانی فوری است، بررسی کند. علاوه بر هر گونه دارو و روش درمانی تجویزی پزشک، درمان‌های خانگی بسیاری نیز وجود دارند که ممکن است به کاهش خس خس سینه کمک کنند.

روش طبیعی برای درمان خس خس سینه

روش طبیعی برای درمان خس خس سینه

۱. نوشیدن مایعات گرم

چنان‌چه علائم مربوط به خس خس سینه‌تان به خاطر وجود مخاط در نای باشد، نوشیدن مایعات گرم ممکن است برای‌تان اثربخش باشد. نوشیدن دمنوش گیاهی یا حتی مقداری آب گرم می‌تواند به تجزیه‌ی هر گونه مخاط سرسخت کمک کند. حفظ آب‌رسانی به بدن برای درمان هر گونه گرفتگی بااهمیت است.

۲. استنشاق هوای مرطوب

استنشاق هوای مرطوب یا بخار آب اثری مشابه‌ی نوشیدن مایعات گرم دارد. این کار می‌تواند به باز شدن گرفتگی و مخاط در مجاری هوا کمک کند، و باعث شود بتوانید راحت‌تر نفس بکشید. بنابراین، می‌توانید داخل حمام بروید، درب را ببندید، و آب گرم را باز کنید تا فضای حمام پر از بخار شود؛ هم‌چنین، می‌توانید در خانه‌تان از دستگاه‌های مرطوب کننده استفاده کنید. به علاوه، می‌توانید مدتی در سونای بخار بمانید؛ البته به خاطر داشته باشید، از رفتن به سونای خشک خودداری کنید.

۳. افزایش مصرف میوه و سبزی

برخی از وضعیت‌های تنفسی مزمن می‌توانند به بروز علائمی نظیر خس خس سینه منجر شوند. پژوهشگران هر روز به یافته‌های بیش‌تری در خصوص نقش مواد مغذی در کنترل این علائم دست می‌یابند. طبق نتایج بررسی مطالعات موجود در ۲۰۱۵، مصرف ویتامین C ممکن است از سلامت دستگاه تنفسی محافظت کند. با وجود این، بررسی همین مطالعات نیز نشان داد، مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین C بیش‌تر از مصرف مکمل‌های ویتامین C اثربخش خواهد بود.

برای بهره‌مندی از حداکثر فواید بالقوه‌ی ویتامین C برای سلامتی، می‌توانید برخی مواد غذایی زیر را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید:‌

الف. اسفناج
ب. بروکلی
پ. گوجه فرنگی
ت. فلفل دلمه‌ای
ث. پرتقال

هم‌چنین، این بررسی خاطرنشان کرد، میان رژیم غذایی سرشار از ویتامین‌های D و E و بهبود وضعیت سلامت دستگاه تنفسی ارتباط وجود دارد. ویتامین D مورد نیاز بدن‌تان را می‌توانید از طریق مصرف مواد غذایی زیر به دست بیاورید:

الف. محصولات لبنی
ب. گوشت قرمز
پ. ماهی روغنی نظیر سالمون
ت. زرده‌ی تخم مرغ

ویتامین E را نیز می‌توانید در مواد غذایی زیر بیابید:

الف. تخمه‌ی آفتابگردان
ب. بادام
پ. اسفناج
ت. کره‌ی بادام زمینی

هم‌چنین، نتایج مطالعه‌ای که در ۲۰۱۳ منتشر شد نشان می‌دهند، زنجبیل تازه حاوی ترکیباتی است که شاید به مبارزه علیه ویروس‌ها دستگاه تنفسی کمک کنند. یک فنجان دمنوش زنجبیل تازه تهیه کنید تا فواید زنجبیل را با فواید نوشیدن مایعات گرم ترکیب کنید. اگر خس خس سینه‌تان به خاطر عفونت ویروسی باشد، خواص ضد ویروسی بالقوه‌ی زنجبیل می‌تواند برای‌تان اثربخش باشد.

۴. ترک سیگار

سیگار علاوه بر تحریک کردن مجاری تنفسی‌تان، می‌تواند به بروز وضعیت‌های خطرناکی منجر شود که باعث ایجاد خس خس سینه در بیماری مزمن انسدادی ریه می‌شوند؛ از جمله آمفیزم و برونشیت مزمن.

استنشاق دود دست دوم سیگار نیز می‌توان باعث خس خس سینه‌‌ی دیگران، به خصوص کودکان، شود. به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در ایالات متحده، احتمال ابتلا به حملات شدید آسم و هم‌چنین عفونت‌های دستگاه تنفسی در کودکانی که در معرض دود دست دوم سیگار قرار دارند، در مقایسه با دیگر کودکان بسیار بالاتر است.

هم‌چنین، دوری از دود شومینه، باربیکیو، و سایر منابع غیر تنباکو نیز می‌تواند به کاهش خس خس سینه کمک کند.

۵. تنفس با لب‌های بسته

تنفس با لب‌های بسته تکنیکی است برای کاهش سرعت تنفس و افزایش اثربخشی هر تنفس – از طریق باز نگه داشتن مجاری تنفسی به مدت بیش‌تر. وقتی موثرتر نفس بکشید، برای هر دم و بازدم به تلاش زیاد نیاز نخواهید داشت. بنابراین، با این کار می‌تواند تنگی نفس‌تان را بهبود ببخشید و خس خس سینه‌تان را نیز کاهش دهید.

برای اجرای این تکنیک، ابتدا گردن و شانه‌های‌تان را شل کنید. به آرامی به مدت دو ثانیه از راه بینی نفس بکشید، سپس لب‌های‌تان را جمع کنید – مانند آن‌که می‌خواهید سوت بزنید. نفس‌تان را به آرامی به مدت چهار ثانیه خارج کنید. این تمرین را بارها و بارها تکرار کنید تا بتوانید آسان‌تر نفس بکشید. بعد از تمرین تنفس با دهان بسته، خس خس سینه‌تان برطرف خواهد شد، یا دست‌کم تا حدود زیادی بهبود خواهد یافت.

۶. خودداری از فعالیت در هوای سرد و خشک

انجام فعالیت بدنی در هوای خشک و سرد باعث می‌شود مجاری تنفسی برخی از آدم‌ها دچار تنگی و انسداد شود. در این وضعیت، هر چه بیش‌تر نفس بکشید، خس خس سینه‌تان افزایش خواهد یافت. به این وضعیت، انقباض برونش ناشی از فعالیت بدنی گفته می‌شود، و می‌تواند آدم‌های مبتلا به آسم مزمن و هم‌چنین، سایر آدم‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

چنان‌چه فقط هنگام انجام فعالیت‌های بدنی در هوای سرد به خس خس سینه مبتلا می‌شوید، یا وضعیت‌تان در سرما وخیم‌تر می‌شود، هنگام سرما سعی کنید داخل خانه یا محیط بسته به انجام فعالیت بپردازید.

نشانه‌های هشدار دهنده

با این‌که خس خس سینه به خودی خود وضعیت خطرناکی نیست، می‌تواند نشانه‌ای از بروز وضعیت‌های خطرناک باشد. چنان‌چه نوزاد یا کودک خردسال‌تان دچار خس خس سینه شده است یا دچار خس خس بسیار شدیدی شده‌اید، فورا نزد پزشک بروید.

اگر همراه با هر یک از علائم زیر دچار خس خس سینه‌ شده‌اید، باید با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید یا به نزدیک‌ترین مرکز اورژانس بروید:

الف. آبی یا کبود شدن پوست
ب. درد قفسه‌ی سینه
پ. تنفس بسیار سریع که با تمرین‌های تنفسی نیز قابل کنترل نباشد
ت. دشواری در تنفس
ث. سر درد
ج. سرگیجه

اگر در اثر گیر کردن ماده‌ی غذایی در گلو احساس خفگی کرده‌اید، دچار آلرژی غذایی شده‌اید، یا زنبور نیش‌تان زده باشد، و پس این اتفاقات دچار خس خس سینه شده باشید، باید در سریع‌ترین زمان ممکن است به اورژانس بروید.

جمع‌بندی

خس خس سینه هنگامی ایجاد می‌شود که مجاری تنفسی عمدتا در اثر واکنش به یک وضعیت، محرک، یا بیماری اصلی دچار تنگی می‌شود. در صورت ابتلا به خس خس سینه باید نزد پزشک بروید، زیرا این وضعیت ممکن است نشان‌دهنده‌ی مشکلات تنفسی باشد. هنگامی که از توصیه‌ها و تجویزهای پزشک پیروی می‌کنید، می‌توانید از درمان‌های خانگی نیز بهره‌مند شوید؛ بنابراین، برای کاهش خس خس سینه‌تان علاوه بر داروهای تجویزی می‌توانید از درمان‌های طبیعی نیز استفاده کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع:healthline

۶ روش طبیعی و خانگی برای درمان خس خس سینه


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی