کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۰ روش خانگی درمان سنگ کلیه بدون جراحی

این روزها سنگ کلیه به بیماری کاملا شایعی تبدیل شده است. بیش از ۱۰ درصد جمعیت جهان دست کم یک بار در طول زندگی‌شان دچار سنگ کلیه خواهند شد. این بیماری در میان مردان و زنان شایع است، ولی شیوع آن در مردان بیش‌تر است. درد جانکاهی که فرد مبتلا به سنگ کلیه تحمل می‌کند، قابل وصف نیست. این درد از شکم تا پشت کمر را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. اگر شما یا اطرافیان تان از این درد جانکاه به عذاب هستید با ما همراه باشید تا ۲۰ روش خانگی درمان سنگ کلیه بدون جراحی را بدانید.

سنگ کلیه به دلایل ژنتیکی و هم‌چنین عوامل محیطی در بدن انسان ایجاد می‌شود. شخص مبتلا به سنگ کلیه، علاوه بر تحمل درد، دچار تکرر ادرار، وجود خون در ادرار، و حالت تهوع و استفراغ می‌شود. اگر مشکل سنگ کلیه‌تان به دنبال راه‌حل‌هایی ساده و جایگزینی برای عمل جراحی هستید، خوشبختانه امروز می‌توانید با مطالعه‌ی این مقاله به آن‌ها پی ‌ببرید.

در این مقاله، سایت بازده بهترین درمان‌های خانگی را برای درمان سنگ کلیه بدون جراحی فهرست کرده است که با استفاده از آن‌ها، می‌توانید سایز این سنگ‌ها را کاهش دهید یا به طور کلی آن‌ها را از بدن‌تان خارج کنید.  با کمک این درمان‌های خانگی، با اطمینان می‌توانید از درد و ناراحتی خلاص شوید و هم‌چنین از بروز سنگ کلیه در آینده نیز پیشگیری کنید.

سنگ کلیه چیست؟

کلیه‌ها مسئول سم زدایی از خون و دفع تمام مواد زائد از بدن هستند. در طول این فرایند، احتمال دارد این مواد زائد بتوانند بلورهای کوچکی را ایجاد کنند؛ این بلورهای کوچک نیز ممکن است به یکدیگر بچسبند و به توده‌ی جامدی تبدیل شوند. به این توده‌ها سنگ کلیه گفته می‌شود. سایز و شکل این سنگ‌ها متغیر هستند.

بیش‌تر سنگ‌های کلیه خود به خود از طریق ادرار از بدن خارج می‌شوند، در غیر این صورت، می‌توانند زندگی را برای‌تان مشکل کنند. ولی برای خلاصی از شر آن‌ها، به جای توسل به عمل جراحی و داروهای شیمیایی می‌توانید از درمان‌های خانگی ساده‌ای نیز بهره ببرید. در ادامه‌ی این مقاله، به برخی از روش های خانگی و طبیعی درمان سنگ کلیه بدون جراحی اشاره می‌کنیم.

در ادامه بهترین روش های خانگی درمان سنگ کلیه بدون جراحی آمده است

۱. سرکه سیب

مواد مورد نیاز

الف. ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب
ب. یک لیوان آب

دستورالعمل

سرکه سیب را در آب حل، و نوش جان کنید.

میزان مصرف و طول درمان

این ترکیب را پیش از غذا میل کنید. این کار را تا زمان کاهش علائم سنگ کلیه ادامه دهید. هم‌چنین برای پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه در آینده نیز می‌توانید هفته‌ای یک یا دو بار از این محلول نوش جان کنید.

دلیل اثربخشی

استفاده از محلول سرکه سیب و آب یکی از ساده‌ترین درمان‌های خانگی برای دفع سنگ کلیه از بدن است. ترکیب شیمیایی سرکه سیب به نرم و حل شدن سنگ کلیه کمک می‌کند. مصرف خوراکی مرتب اسیدهای موجود در سرکه سیب از تشکیل سنگ کلیه در آینده نیز پیشگیری می‌کند.

هشدار

مصرف سرکه سیب به صورت خالص (بدون رقیق کردن آن با آب) می‌تواند به مینای دندان و بافت مری آسیب برساند. پیش از مصرف سرکه سیب، همیشه آن را با آب رقیق کنید. در صورت استفاده از داروهای فشار خون و دیابت از این درمان خانگی برای سنگ کلیه استفاده نکنید.

مطلب مرتبط: میوه مفید برای کلیه: ۱۵ میوه و سبزیجات عالی برای سلامتی کلیه

۲. جوش شیرین

مواد مورد نیاز

الف. یک قاشق غذاخوری جوش شیرین
ب. حدود ۳۰۰ میلی لیتر آب ولرم

دستورالعمل

پودر جوش شیرین را در آب حل کنید و فورا بنوشید.

میزان مصرف و طول درمان

این کار را روزی سه مرتبه انجام دهید

دلیل اثربخشی

خاصیت قلیایی جوش شیرین می‌تواند میزان اسیدی ادرار را کاهش دهد؛ اسیدی بودن ادرار باعث تشکیل سنگ کلیه می‌شود. هم‌چنین با کاهش سطح اسیدی ادرار، سنگ کلیه به آسانی از دستگاه ادراری خارج می‌شود.

مطلب مرتبط: درمان درد کلیه: ۳۲ درمان خانگی عفونت کلیه که حتما باید بدانید

۳. آب لیمو و روغن زیتون برای درمان سنگ کلیه بدون جراحی

مواد مورد نیاز

الف. یک قاشق غذاخوری روغن زیتون فرا بکر
ب. یک قاشق غذاخوری آب لیمو
پ. ۶۰ الی ۹۰ میلی لیتر آب

دستورالعمل

الف. آب لیمو و روغن زیتون را در آب حل کنید. این محلول را خوب به هم بزنید و بنوشید.
ب. بعد از آن، چند لیوان آب دیگر نیز بنوشید.

میزان مصرف و طول درمان

اگر ظرف چند ساعت بعد از مصرف این محلول سنگ کلیه از بدن‌تان خارج نشود، این کار را روزی دو الی سه مرتبه تکرار کنید تا به خروج سنگ از بدن‌تان کمک کنید.

دلیل اثربخشی

اسید سیتریک موجود در آب لیمو ساختار سنگ کلیه را در هم می‌شکند. خاصیت روغنی این محلول نیز به حرکت سنگ کلیه در مجاری ادراری و خروج آن از بدن کمک می‌کند.

هشدار

از این درمان خانگی حداکثر به مدت سه روز استفاده کنید. اگر پس از سه روز به نتیجه‌ی مطلوب نرسیدید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

مطلب مرتبط: ۲۸ بهترین درمان خانگی سنگ کلیه

۴. آب نارگیل

مواد مورد نیاز

آب نارگیل

دستورالعمل

در طول روز، چندین بار آب نارگیل بنوشید.

میزان مصرف و طول درمان

به مدت یک هفته به این کار ادامه دهید تا سنگ کلیه از بدن‌تان خارج شود.

دلیل اثربخشی

مصرف آب نارگیل به مقدار زیاد، باعث افزایش میزان ادرار می‌شود. علاوه بر آن، پتاسیم موجود در این نوشیدنی دلپذیر، سطح اسیدی ادرار را خنثی می‌کند و باعث حل شدن سنگ کلیه می‌شود. مصرف آب نارگیل نه تنها برای دستگاه ادراری، بلکه برای دستگاه تناسلی نیز مفید است.

۵. ماءالشعیر برای درمان سنگ کلیه بدون جراحی

مواد مورد نیاز

الف. یک چهارم فنجان جو
ب. ۳ فنجان آب
پ. آب لیمو (در صورت تمایل)

دستورالعمل

الف. جو را دست کم به مدت چهار ساعت در آب قرار دهید.
ب. سپس، ترکیب جو و آب را با شعله‌ی ملایم بجوشانید. این ترکیب را آن‌قدر بجوشانید که حجم‌اش به نصف حجم اولیه برسد.
پ. ماءالشعیر را از صافی عبور دهید و اجازه دهید خنک شود.
ت. برای بهبود طعم این نوشیدنی، نیم تا یک قاشق چای خوری آب لیمو را نیز به آن اضافه، و سپس، نوش جان کنید.

میزان مصرف و طول درمان

چند لیوان از این نوشیدنی را در طول روز بنوشید.

دلیل اثربخشی

مصرف ماءالشعیر یکی از موثرترین درمان‌های خانگی برای سنگ کلیه شناخته می‌شود. این روش درمانی نیز، درست مانند بیش‌تر راه‌حل‌های دیگری که شامل مصرف مایعات می‌شوند، با ایجاد فشار در مثانه، به رفع سنگ کلیه و سایر مواد سمی شیمیایی از کلیه‌ها کمک می‌کند. مصرف مرتب ماءالشعیر سطح pH بدن را تنظیم، و از تشکیل سنگ کلیه در آینده نیز پیشگیری می‌کند.

۶. مارچوبه برای درمان سنگ کلیه بدون جراحی

مقدار زیادی مارچوبه مصرف کنید – چه به صورت کنسروی یا تازه، و چه حتی به صورت منجمد. مارچوبه حاوی ترکیبی به نام آسپاراژین است که به تجزیه‌ی سنگ‌های کلیه کمک می‌کند. این ترکیب با لایه برداری از سطح سنگ کلیه، سایز آن را کاهش می‌دهد و باعث تسهیل حرکت آن در مجاری ادرای، و خروج آن از طریق ادرار می‌شود. مصرف سبزیجات نیز باعث افزایش فعالیت‌های کلیه، و افزایش میزان ادرار می‌شود. بنابراین، مصرف سبزیجات به دفع کامل سنگ‌های کلیه از دستگاه ادراری کمک می‌کند.

۷. آب ترب

مواد مورد نیاز

یک عدد ترب سفید

دستورالعمل

الف. پوست ترب را بگیرید و آن را از ساقه‌های‌اش جدا کنید.
ب. سپس آن را رنده کنید و در نهایت، آب آن را بگیرید.
پ. هنگام صبح، ترجیحا به صورت ناشتا، ۱۰۰ میلی لیتر از آب ترب را بنوشید.

میزان مصرف و طول درمان

این کار را به مدت چند روز ادامه دهید تا سنگ‌ها خود به خود دفع شوند.

دلیل اثربخشی

ترب برای سم زدایی از بدن و حتی دفع سمج‌ترین سنگ‌های کلیه نیز بسیار عالی عمل می‌کند. این ماده‌ی غذایی باعث بهبود عملکرد دستگاه‌های ادراری و گوارشی، و کاهش قابل توجه تمام تورم‌های موجود در بدن می‌شود. تمام این فواید به دلیل وجود خواص ضد التهابی در ترب است.

۸. ریحان برای درمان سنگ کلیه بدون جراحی

مواد مورد نیاز

الف. ۵ الی ۶ عدد برگ ریحان
ب. یک فنجان آب جوش
پ. عسل

دستورالعمل

الف. برگ‌های ریحان را به مدت ۷ الی ۱۰ دقیقه در آب جوش قرار دهید تا دم بکشند.
ب. این دمنوش را از صافی عبور دهید و در صورت تمایل، برای بهبود طعم آن، مقداری عسل نیز اضافه کنید.
پ. این دمنوش را گرم بنوشید.

میزان مصرف و طول درمان

روزی ۲ الی ۳ فنجان دمنوش ریحان بنوشید.

دلیل اثربخشی

ریحان از آن دسته گیاهان دارویی است که معمولا به طور رایج در آشپزی از آن استفاده می‌شود. این گیاه دارویی به طور طبیعی باعث تقویت کلیه‌ها می‌شود و به همین شکل، به دفع سنگ‌های کلیه نیز کمک می‌کند.

۹. انگور

مصرف انگور نیز یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای سنگ کلیه به شمار می‌رود. این میوه حاوی مقدار زیادی آب و پتاسیم – مواد ضروری برای از بین بردن سنگ کلیه – است. هم‌چنین، در طول فرایند درمانی سنگ کلیه، مصرف انواع مختلف انگور به شدت توصیه می‌شود، زیرا این میوه حاوی سدیم کلرید (نمک طعام) و آلبومین اندکی است.

۱۰. هندوانه

همه‌ی ما به خوبی از فواید هندوانه آگاه هستیم؛ هندوانه حاوی مقدار زیادی آب است. اگر از سنگ کلیه رنج می‌برید، باید هر روز از این میوه نوش جان کنید. مصرف هندوانه، بدون درد چندانی، به دفع سنگ کلیه کمک می‌کند. پتاسیم موجود در این میوه به فرایند دفع سنگ‌های کلیه را سرعت می‌بخشد.

۱۱. تخمه هندوانه برای درمان سنگ کلیه بدون جراحی

مواد مورد نیاز

الف. ۴ قاشق غذاخوری تخمه تازه‌ی هندوانه
ب. ۸ فنجان آب

دستورالعمل

الف. تخمه‌های هندوانه را بکوبید. در این میان، آب را هم بجوشانید.
ب. آب جوش را به آرامی روی تخم‌های کوبیده شده بریزید و اجازه‌ دهید آن‌ها به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در آب جوش دم بکشند.
پ. اجازه دهید این دمنوش کمی خنک شود، و سپس، آن را صاف کنید.
ت. این دمنوش را در طول روز بنوشید.

میزان مصرف و طول درمان

ظرف مدت دو روز، باید حدود ۸ فنجان از این دمنوش را بنوشید.

دلیل اثربخشی

تخم هندوانه به عنوان ملین عمل می‌کند و فرایند گوارش را بهبود می‌بخشد. این دانه‌ها دارای خاصیت قدرتمند سم زدایی هستند؛ این خاصیت، ‌به ویژه برای کلیه‌ها بسیار مفید است. با کمک تخم هندوانه، تمام مواد زائد انباشته شده در بدن‌، از جمله سنگ‌های کلیه، از طریق ادرار دفع می‌شوند.

هشدار

برای بهره‌مندی از حداکثر خواص تخم هندوانه،‌ آن‌ها را خشک نکنید.

۱۲. آب انار

انار نه تنها میوه‌ی لذیذ و دلپذیری است، بلکه افزودن آن به رژیم غذایی‌تان برای سلامتی نیز بسیار مفید خواهد بود. مصرف انار می‌تواند به کاهش کلسترول، افزایش سطح هموگلوبین، و تامین آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمند مورد نیاز برای سلامتی بدن کمک کند. مصرف آب انار نیز به حفظ سلامت و تقویت عملکرد دستگاه ادراری و کلیه‌ها کمک می‌کند. هم زمان با این‌که آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آب انار نقش مهمی در سم زدایی از کلیه‌ها ایفا می‌کنند، این میوه می‌تواند سطح اسیدی ادرار را نیز کاهش دهد. با کاهش سطح اسیدی ادرار، سنگ‌های کلیه نیز شروع به تجزیه می‌کنند و به آسانی از طریق ادرار از بدن خارج می‌شوند.

مصرف مرتب انار و آب این میوه احتمال ایجاد سنگ کلیه را در آینده نیز کاهش می‌دهد.

۱۳. کرفس برای درمان سنگ کلیه بدون جراحی

مواد مورد نیاز

کرفس خام و تازه

دستورالعمل

الف. با استفاده از دستگاه آب میوه‌گیری، به اندازه‌ي یک فنجان آب کرفس تهیه کنید.
ب. آب کرفس را ترجیحا با معده‌ی خالی نوش جان کنید.

میزان مصرف و طول درمان

در صورت لزوم،‌ روزی ۲ الی ۳ مرتبه این کار را تکرار کنید.

دلیل اثربخشی

مصرف خوراکی کرفس به صورت تازه و خام، باعث افزایش میزان ادرار می‌شود. این مسئله به تجزیه‌ی سنگ‌های کلیه کمک می‌کند. هم‌چنین، کرفس دارای خواص ضد باکتری است.

۱۴. برگ گزنه

مواد مورد نیاز

الف. ۲ قاشق غذاخوری برگ خشک شده‌ی گزنه
ب. یک فنجان آب داغ

دستورالعمل

الف. با دم کردن برگ‌های خشک شده‌ی گزنه در آب جوش، به مدت ۱۰ دقیقه، دمنوش گزنه تهیه کنید.
ب. این دمنوش را صاف، و سپس، نوش جان کنید.

میزان مصرف و طول درمان

روزی دو الی سه فنجان از این دمنوش بنوشید.

دلیل اثربخشی

وقتی صحبت از فواید عالی گیاهان دارویی برای کلیه‌ها به میان می‌آید، برگ گزنه را نباید فراموش کرد. این گیاه دارویی عملکرد دستگاه ادراری را بهبود می‌بخشد و تعادل الکترولیت‌های بدن را حفظ می‌کند. با افزایش میزان ادرار، سنگ‌های کلیه به آسانی از بدن خارج می‌شوند.

۱۵. کاکل ذرت برای درمان سنگ کلیه بدون جراحی

مواد مورد نیاز

الف. مقداری کاکل ذرت
ب. یک فنجان آب داغ

دستورالعمل

با استفاده از کاکل ذرت و آب جوش، یک دمنوش گیاهی تهیه کنید و آن را بنوشید.

میزان مصرف و طول درمان

از این دمنوش گیاهی، یک بار صبح و یک بار شب مصرف کنید.

دلیل اثربخشی

کاکل ذرت که به آن موی ذرت هم گفته می‌شود، حاوی ترکیبات ادرارآوری است که می‌توانند به دفع سنگ‌های کلیه از بدن کمک کنند.

هشدار

این داروی گیاهی ممکن است با برخی داروهای مربوط به دیابت و  فشار خون اختلال ایجاد کند.

۱۶. لوبیا قرمز

گفته می‌شود، مصرف لوبیا قرمز نیز یکی دیگر از بهترین درمان‌های خانگی برای سنگ کلیه و دفع آن از بدن است. مصرف روزانه یک فنجان لوبیا قرمز را در رژیم غذایی‌تان قرار دهید. همیشه سعی کنید لوبیا قرمز را خودتان در آب بخیسانید و سپس بپزید؛ یعنی تا آن‌جا که می‌توانید از مصرف کنسرو خوراک لوبیا پرهیز کنید، زیرا این محصولات معمولا حاوی مقدار زیادی سدیم و برای سلامت کلیه‌ها مضر هستند.

۱۷. ریشه گیاه قاصدک برای درمان سنگ کلیه بدون جراحی

مواد مورد نیاز

الف. یک قاشق چای خوری ریشه‌ی گیاه قاصدک
ب. یک فنجان آب جوش

دستورالعمل

الف. ریشه‌ی قاصدک را در آب جوش بریزید و اجازه دهید حدود ۱۰ دقیقه دم بکشد.
ب. در نهایت، این دمنوش گیاهی را صاف کنید و بنوشید.

میزان مصرف و طول درمان

روزی ۲ الی ۳ فنجان از این دمنوش بنوشید.

دلیل اثربخشی

ریشه‌ی قاصدک علاوه بر خواص ضد التهابی‌اش که به کاهش درد و تورم کمک می‌کند، قادر است به دفع سنگ کلیه نیز کمک کند. پتاسیم موجود در این گیاه دارویی باعث ایجاد چنین خاصیتی در آن می‌شود. هم‌چنین، ریشه‌ی قاصدک به عنوان ماده‌ی ادرارآور طبیعی نیز شناخته می‌شود.

هشدار

ریشه‌ي قاصدک ممکن است با داروهای ضد  فشار خون و دیابت تداخل ایجاد کند. از این رو، در صورت مصرف هر یک از این داروها، از این درمان خانگی برای سنگ کلیه استفاده نکنید. هم‌چنین، استفاده از این درمان خانگی برای افراد مبتلا به بیماری‌های مربوط به کیسه‌ی صفرا نیز توصیه نمی‌شود.

۱۸. ساقه درخت موز برای درمان سنگ کلیه بدون جراحی

مواد مورد نیاز

الف. یک فنجان ساقه‌ی خرد شده‌ی درخت موز
ب. یک تا دو قاشق غذاخوری آب لیمو
پ. یک فنجان آب
ت. مقدار اندکی نمک

دستورالعمل

الف. ساقه‌ی خرد شده‌ی درخت موز را به مدت نیم ساعت در آب بخیسانید.
ب. سپس، ساقه‌ی موز را به همراه همان آب در دستگاه مخلوط‌کن بریزید.
پ. مایع به دست آمده را از صافی عبور دهید، و آب لیمو و نمک را به آن اضافه کنید.
ت. این نوشیدنی را خوب به هم بزنید و با معده‌ی خالی بنوشید.

میزان مصرف و طول درمان

این کار را برای چند روز ادامه دهید.

دلیل اثربخشی

ساقه‌ی درخت موز غنی از پتاسیم و ویتامین B6 است؛ همین مسئله، آن را به داروی گیاهی ارزشمندی برای درمان سنگ کلیه تبدیل کرده است. مواد موجود در ساقه‌ی درخت موز در ترکیب با آب لیمو باعث ایجاد ماده‌ای به نام سیترات پتاسیم می‌شوند؛ این ماده به تجزیه‌ی سنگ کلیه و دفع بلورهای کلسیم از بدن کمک می‌کند.

۱۹. گیاه دم اسب برای درمان سنگ کلیه بدون جراحی

مواد مورد نیاز

الف. ۲ الی ۳ قاشق چای خوری گیاه دارویی دم اسب
ب. یک فنجان آب جوش

دستورالعمل

الف. اجازه دهید این گیاه دارویی به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه در آب داغ دم بکشد.
ب. در نهایت، این دمنوش گیاهی را صاف کنید و بنوشید.

میزان مصرف و طول درمان

روزی ۲ الی ۳ فنجان از این دمنوش بنوشید.

دلیل اثربخشی

گیاه دم اسب ماده‌ی ادرارآور موثری است که می‌تواند میزان ادرار را تا ۳۰ درصد افزایش دهد. ترکیبات شیمیایی گیاهی و مواد معدنی موجود در این گیاه، از جمله پتاسیم، منیزیوم، اکوییزتین، و اسید اسکوربیک (ویتامین C) به خاصیت ادرارآوری این گیاه کمک می‌کنند.

هشدار

هنگام خرید این گیاه دارویی از اصالت محصول و برند یا فروشنده‌ی آن اطمینان حاصل کنید.

۲۰. گل ادریسی برای درمان سنگ کلیه بدون جراحی

مواد مورد نیاز

الف. یک قاشق چای خوری برگ گل ادریسی
ب. یک فنجان آب داغ

دستورالعمل

الف. با افزودن برگ‌های گل ادریسی به آب داغ و دم کشیدن آن به مدت چند دقیقه، می‌توانید دمنوش گیاهی تهیه کنید.
ب. این دمنوش را از صافی عبور دهید و نوش جان کنید.

میزان مصرف و طول درمان

می‌توانید از این دمنوش برای درمان سنگ کلیه بدون جراحی روزی سه مرتبه استفاده کنید.

دلیل اثربخشی

گیاه ادریسی باعث افزایش میزان ادرار می‌شود. این کار سنگ‌هایی را که در کلیه‌ها جا خوش کرده‌اند به خارج از مجاری ادراری می‌فرستد.

توجه

اگر باردار هستید، یا به نوزادتان شیر می‌دهید، یا این‌که قصد باردار شدن دارید، پیش از استفاده از هر کدام از درمان‌های خانگی مذکور در این مقاله با پزشک مشورت کنید.

قبل از استفاده از این درمان‌های خانگی، تشخیص ماهیت شیمیایی سنگ کلیه بسیار حائز اهمیت است. استفاده از روش درمانی مناسب و مخصوص وضعیت‌تان، به تسریع فرایند دفع این سنگ‌ها از بدن کمک می‌کند. در ادامه‌ی این مقاله، به برخی از پرسش‌های رایج و پاسخ‌های متخصصان درباره‌ی سنگ کلیه اشاره می‌کنیم.

پاسخ‌های متخصصان به برخی پرسش‌های رایج درباره سنگ کلیه

دفع سنگ کلیه چه‌قدر زمان می‌برد؟

فرایند دفع سنگ کلیه ممکن است از چند روز تا چند هفته زمان ببرد.

چگونه می‌توان سایز یک سنگ کلیه را اندازه‌گیری کرد؟

پزشکان معمولا جهت تشخیص سایز سنگ کلیه از سونوگرافی لگن استفاده می‌کنند. هم‌چنین‌، این روش تشخیصی اطلاعات بیش‌تری را درباره‌ی وضعیت عمومی کلیه‌ها در اختیار پزشک قرار می‌دهد.

علل تشکیل سنگ کلیه چه هستند؟

الف. انواع مختلفی از سنگ‌های کلیه وجود دارد، و علت تشکیل هر نوع از سنگ کلیه نیز به ترکیب شیمیایی آن بستگی دارد.
ب. سنگ‌های کلسیمی به دلیل وجود سطوح بالای اگزالات در مواد غذایی، و هم‌چنین برخی اختلالات متابولیسم (سوخت و ساز) ایجاد می‌شوند.
پ. سنگ‌های سیستئین در میان افرادی رایج است که به بیماری سیستینوریا مبتلا هستند؛ این بیماری نوعی وضعیت ژنتیکی است که از خانواده به ارث می‌رسد.
ت. سنگ‌های استروویت در اثر بروز عفونت مجاری ادراری ایجاد می‌شوند.
ث. سنگ‌های اسید اوریک نیز در میان افرادی مشاهده می‌شوند که به اندازه‌ی کافی مایعات مصرف نمی‌کنند و دارای رژیم غذایی مملو از پروتئین هستند.

علائم سنگ کلیه چه هستند؟

الف. احساس درد در شکم
ب. احساس درد در قسمت پایین کمر و/یا دو پهلو
پ. درد در ناحیه‌ی کشاله‌ی ران
ت. احساس درد هنگام ادرار کردن
ث. وجود خون در ادرار
ج. رنگ غیر طبیعی ادرار
چ. تب و لرز

برای مبارزه با سنگ کلیه باید چه غذاهایی بخوریم و از کدام غذاها پرهیز کنیم؟

سنگ‌های کلسیم شایع‌ترین نوع سنگ‌های کلیه به شمار می‌روند. رژیم غذایی توصیه شده برای کمک به درمان این نوع سنگ کلیه از قرار زیر است:

الف. سدیم ماده‌ی معدنی مهمی است که باید مصرف آن را در رژیم غذایی‌تان کاهش دهید. پیش از مصرف هرگونه ماده‌ی غذایی فرآوری شده، میزان سدیم موجود در آن را از روی برچسب محصول بررسی کنید.
ب. پروتئین حیوانی نیز از دیگر عناصری است که باید مصرف آن را در رژیم غذایی روزانه‌تان کاهش دهید. از مصرف گوشت، تخم مرغ، و ماهی پرهیز کنید. این توصیه برای همه‌ی انواع سنگ کلیه ارائه می‌شود.
پ. از مصرف غذاهای کنسروی، خوراکی‌های منجمد و فرآوری شده، و تنقلات ناسالم خودداری کنید.
ت. مصرف مرکبات و آب مرکبات را در رژیم غذایی‌تان افزایش دهید. اسید سیتریک موجود در مرکبات به تجزیه‌ی و کاهش سایز سنگ‌های کلیه کمک می‌کند.
ث. مقدار زیادی فیبر، به ویژه فیبر نامحلول در آب، مصرف کنید.

برای کسب اطلاعات بیش‌تر، حتما با یک پزشک یا متخصص تعذیه نیز مشورت کنید.

چگونه می‌تواند وضعیت سنگ کلیه را بررسی کرد؟

فرایند تشخیصی مورد استفاده جهت بررسی سنگ‌های کلیه عبارت است:

الف. انجام آزمایش خون
ب. انجام آزمایش ادرار
پ. استفاده از سونوگرافی

درد ناشی از سنگ کلیه در کدام نواحی از بدن احساس می‌شود؟

در صورت ابتلا به سنگ کلیه، بیمار معمولا دردی را احساس می‌کند که از شکم تا قسمت پایین کمر را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. هم‌چنین، بیمار ممکن است در دو طرف کمر و ناحیه‌ی کشاله‌ی ران نیز احساس درد داشته باشد.

بیماری سنگ کلیه تا چه حد شایع است؟

طبق آمار جهانی، ۱۹ درصد مردان و ۹ درصد زنان در معرض خطر ابتلا به سنگ کلیه هستند.

آیا مصرف اسفناج باعث سنگ کلیه می‌شود؟

اسفناج حاوی مقادیر زیادی اگزالات است، و مصرف بیش از اندازه‌ي آن می‌تواند احتمال بروز سنگ کلیه را افزایش دهد.

سنگ کلیه در کدام سنین به سراغ افراد می‌آید؟

سنگ کلیه ممکن است در هر سنی ایجاد شود. با وجود این، بروز این بیماری در میان نوزادان و خردسالان آن‌چنان شایع نیست.

بهترین فعالیت‌های ورزشی خانگی برای درمان سنگ کلیه بدون جراحی کدام‌اند؟

سنگ کلیه می‌تواند بسیار دردناک باشد، و انجام هر گونه تمرین بدنی و فعالیت ورزشی در این وضعیت دشوار خواهد بود. برای کمک به بهبود عملکرد دستگاه ادراری بدن‌تان می‌توانید به آرامی پیاده‌روی کنید.

برای حفظ سلامتی دستگاه ادراری، نوشیدن مقدار زیادی آب و داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل ضروری است. به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که روزانه دو لیتر آب بنوشید. به علاوه، نوشیدن آب باعث دفع سموم و کاهش سطح اسیدی بدن می‌شود. نوشیدن آب به رقیق شدن اسید اوریک موجود در بدن و جلوگیری از انباشت ترکیبات شیمیایی ایجاد کننده‌ی سنگ در کلیه‌ها نیز کمک می‌کند.

هم‌زمان با استفاده از درمان‌های خانگی مذکور در این مقاله برای رفع سنگ کلیه، حتما از دستورات و توصیه‌های پزشک نیز پیروی کنید.

سلامت باشید!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: stylecraze

۲۰ روش خانگی درمان سنگ کلیه بدون جراحی

برچسب ها

بازده

متاسفیم. نظرات بسته است.

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی