کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۵ بهترین روش تقویت حافظه و دوری از آلزایمر و فراموشی

در دنیای پر از استرس و پرسرعت امروز، سلامتی و نیاز به سالم، متمرکز و قدرتمند نگه داشتن ذهن در هر سن و سالی که باشید اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده‌است. آخرین تحقیقات از سراسر جهان نشان می‌دهند که شیوه‌ی زندگی امروزی می‌تواند به مرور زمان برای مغز سمی باشد. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا ۱۵ بهترین روش تقویت حافظه و دوری از آلزایمر و فراموشی را بدانید.

بهترین روش تقویت حافظه و دوری از آلزایمر و فراموشی

آلودگی، مواد شیمیایی خانگی، سموم دفع آفات و خوردن غذاهای فرآوری‌شده می‌توانند اثر ویران‌کننده‌ای داشته باشند. به همین ترتیب باکتری‌ها، ویروس‌ها و انگل‌ها و اثرات الکترو مغناطیسی از رایانه‌ها، تلفن‌ها و وای‌فای‌ها که ما را احاطه کرده‌اند نیز مضر هستند. حالت ستون فقرات، گوش‌ها، چشم‌ها و دندان‌های‌تان را هم اضافه کنید و همه چیز بیش از اندازه بد می‌شود! در شرایطی که آلزایمر و سایر اشکال زوال حافظه در حال افزایش است و هیچ دارویی در دسترس نیست، چه کاری می‌توانید انجام دهید تا شانس‌تان را برای حفظ سلامت مغز در سال‌های پیری افزایش بدهید؟

علوم اعصاب، علمی که به سرعت در حال رشد است، نشان می‌دهد که سلول‌های مغزی می‌توانند در هر مرحله از زندگی رشد کنند. بنابراین هیچ وقت دیر نیست. بهبود مدارهای عصبی و تقویت مغز می‌تواند بسیار ساده و ارزان باشد.

بهترین روش تقویت حافظه

۱. از دست مخالف استفاده کنید

استفاده از دست مخالف به جای دستی که با آن راحت هستید می‌تواند به مغز شما کمک کند تا دو نیمکره را یکپارچه کند و مسیرها و اتصالات عصبی جدید ایجاد کند. مطالعات با استفاده از اسکنرهای مغزی نشان می‌دهد که هنگام استفاده از دست قوی‌تر، فقط یک طرف مغز شما درگیر می‌شود. با این وجود، وقتی از دست غیر غالب یا مخالف استفاده می‌کنید، هر دو نیمکره فعال می‌شوند. دندان‌های‌تان را با دست مخالف مسواک بزنید، یا از یک دست دیگر برای کنترل موس کامپیوتر استفاده کنید. ظرف‌ها را به صورت متفاوت بشویید. دست را تغییر دهید و مسیرهای استفاده‌نشده‌ی مغز‌تان را فعال کنید.

۲. آروماتراپی را برای تقویت مغز امتحان کنید

آروماتراپی می‌تواند راهی قدرتمند برای تقویت مغز و بهبود عملکرد مغز باشد. عطرهای موجود در روغن‌های معطر باعث تحریک بخش‌هایی از مغز می‌شوند که کنترل حافظه و احساسات را بر عهده دارند. دانشگاه نورث‌مبریا با گروهی از شرکت‌کنندگان سالمند مطالعه‌ای انجام داد و دریافت که صرفاً قرار گرفتن در یک اتاق با بوی رزماری باعث افزایش حافظه تا ۱۵ درصد شده‌است.

۳. ورزش کنید

ثابت شده‌است که 30 دقیقه ورزش متوسط به طور روزانه باعث افزایش تولید سیناپس‌های جدید (اتصال بین دو سلول عصبی) در مغز شما می‌شود و مطالعات نشان داده‌اند که ورزش منظم قلبی و عروقی که ضربان قلب شما را بالا می‌برد، یکی از بهترین راه‌ها برای ترویج انعطاف‌پذیری در مغز می‌شود.

HIIT (تمرینات با شدت بالا) BDNF (فاکتور نورون‌زایی مشتق‌شده از مغز) را تحریک می‌کنند. این فاکتور پروتئین “تقویت‌کننده‌ی مغز” است که باعث رشد سلول‌های جدید مغزی می‌شود. BDNF جریان خون و اکسیژن را به مغز افزایش می‌دهد و میتوکندری موجود در سلول‌های عصبی شما را تقویت می‌کند. ورزش منظم – حتی به مدت نیم ساعت و سه بار در هفته – می‌تواند سطح آن را تا 300 درصد افزایش دهد. ثابت شده‌است افرادی که ورزش می‌کنند کم‌تر از افرادی که ورزش نمی‌کنند دچار زوال می‌شوند.

۴. مراقبه هم یک روش تقویت حافظه است

آیا می‌دانید که مراقبه، لوب های پیشانی شما را فعال می‌کند – منطقه‌ی مخصوص حل مشکل و تمرکز و سخن گفتن – و مناطقی از مغز را که مربوط به توجه و پردازش حسی هستند، توسعه می‌دهد؟ کسانی که مراقبه کار می‌کنند دارای حجم بیش‌تری از بافت مغز، التهاب کم‌تر مغز، انتقال‌دهنده‌های عصبی که به خوبی متعادل شده‌اند و استرس پایین‌تر هستند.

۵. گوش دادن به ضربان‌های دو گوشی

گوش دادن به نوعی از درمان موج صوتی به نام ضربان‌های دو گوشی باعث افزایش هورمون‌های اصلی مسئول سلامت مغز در سنین بالاتر، DHEA و ملاتونین، بین 50 تا 100 درصد می‌شود و کورتیزول، هورمون استرس را به نصف کاهش می‌دهد.

۶. دویدن را به عنوان روش تقویت حافظه فراموش نکنید

مطالعه‌ای در دانشگاه هایلندز نیو مکزیکو نشان داد که “ضربه‌ی پا” یعنی خوردن کف پای شما روی زمین، جریان خون به مغز را افزایش می‌دهد. بنابراین، اگرچه دوچرخه‌سواری یا قایقرانی می‌تواند سطح اکسیژن را به مغز شما افزایش دهد، اما پیاده‌روی و دویدن (که همراه با ضربات قوی‌تر پا است) مزایای دیگری نیز دارد، از جمله ایجاد حجم ماده‌ی خاکستری و تقویت مهارت‌های کلی شناختی.

۷. بررسی ستون فقرات

بررسی ستون فقرات و استخوان‌ها می‌تواند عملکرد مغز و به ویژه عملکرد قشر پیش‌پیشانی شما را که تصمیم‌گیری، تمرکز و هوش را کنترل می‌کند، بهبود بدهد. اگر از مه مغزی، اضطراب، افسردگی یا سردرد مکرر رنج می‌برید، ممکن است بررسی ناحیه‌ی کمر اقدام درستی برای شروع باشد.

۸. خواب هم مهم است

هر شب چند ساعت می‌خوابید؟ خواب خیلی کم یا خیلی زیاد سبب می‌شود که مغز شما به درستی کار نکند. در یک مطالعه روی بیش از 9000 نفر، معلوم شد که کم‌تر از شش ساعت یا بیش از هشت ساعت خواب منجر به کاهش عملکرد حافظه و توانایی تصمیم‌گیری می‌شود. به نظر می‌رسد که 7-7.5 ساعت خواب مطلوب باشد.

۹. گوش‌های‌تان را چک کنید

تحقیقات نشان داده‌اند که بین کاهش شنوایی و تحلیل توانایی مغز و ایجاد زوال عقل ارتباط وجود دارد. مطابق با تحقیقات دانشگاه کلرادو هنگامی که کاهش شنوایی رخ می‌دهد، (اگرچه مغز خود را دوباره سیم‌کشی می‌کند، و مناطقی را که معمولاً با شنیدن در بخش‌هایی که لامسه یا بینایی را پردازش می‌کنند، مدیریت می‌کند) بخش‌های شنوایی مغز به طور قابل‌توجهی تضعیف می‌شوند. سمعک استفاده کنید و یک تنظیم نوروپلاستی در مغز شما اتفاق می‌افتد که هرگونه آسیب را معکوس می‌کند.

۱۰. آب بیش‌تری بنوشید

مغز شما 73 درصد آب دارد و از بین رفتن مایعات حتی به اندازه‌ی 2 درصد از وزن بدن نیز بر تصمیم‌گیری شما تأثیر می‌گذارد و باعث ایجاد مشکل در تمرکز و حافظه می‌شود. 75 درصد از ما به طور منظم دچار کمبود آب می‌شویم، چیزی که می‌تواند باعث افسردگی، خستگی مزمن و اختلال کمبود توجه شود.

۱۱. یوگا کار کنید و نفس بکشید

تنفس پرانایاما مغز شما را اکسیژن‌رسانی و مجازی بینی را باز می‌کند. تحقیقات همچنین نشان می‌دهند که تنفس از طریق بینی به جای دهان، حافظه را تقویت می‌کند.

۱۲. سلامت چشم‌های‌تان را بررسی کنید

هنگامی که بینایی شما ضعیف می‌شود، قدرت پردازش مغز شما که برای دریافت اطلاعات دقیق به چشمان‌تان اتکا دارد، ضعیف می‌شود. اگر چشمان‌تان در وضعیت عالی نباشند پیام‌هایی که مغزتان دریافت می‌کند نیز مبهم خواهد بود و واکنش‌های مغز بسیار کندتر از آن‌چه باید باشد می‌شود.

۱۳. زبان‌تان را تحریک کنید

زبان جایی است که دو مورد از مهم‌ترین مریدین‌های بدن در آن تلاقی می‌کنند. مشکلات مه‌آلود شدن مغز و حافظه را می‌توان با افزایش جریان انرژی در این منطقه با یک سری جلسات طب سوزنی درمان کرد. همچنین ثابت شده‌است که تحریک زبان با پالس الکتریکی، شبکه عصبی مسئول تعادل را در مغز فعال می‌کند و می‌تواند به بهبود کنترل عضلات در افراد مبتلا به بیماری ام‌اس، بیماران پارکینسون و سکته‌ی مغزی کمک کند.

۱۴. نور درمانی را امتحان کنید

Vielight 810 یک دستگاه کوچک است که به بینی شما متصل می‌شود و نور مادون قرمز نزدیک را به مغز شما ارسال می‌کند و در 10 هرتز ضربان دارد، یعنی فرکانسی که سلول‌های مغزی و شبکه‌های عصبی را ترمیم می‌کند. فوتون‌های نور به طور عمقی به نواحی شکمی (ونترال) مغز (که در آن دوپامین، که خواب را کنترل می‌کند، تولید می‌شود) می‌روند  و باعث آزاد شدن سروتونین، انتقال‌دهنده‌ی عصبی آرام‌بخش می‌شوند.

۱۵. کراس کراول را یاد بگیرید

تمرینات کراس کراول از قسمت‌های مخالف بدن استفاده می‌کند. به عنوان مثال در حالت چهار دست و پا، دست راست و پای چپ خود را بلند کنید، و سپس با دست و پای مخالف همین تمرین را تکرار کنید. تمریناتی مانند این، سیگنال‌های ارتباطی بین بدن و مغز شما را تقویت کرده و عملکرد مغز را در این فرآیند تقویت می‌کند. این حرکت همزمان مسیرهای عصبی را در سمت راست و چپ مغز ایجاد می‌کند، یک مسیر پیوندی را بین دو طرف مغز ایجاد می‌کند و وضوح فکر، تمرکز و آگاهی فاصله‌ای را تقویت می‌کند.

مانند پرداخت اقساط منظم در برنامه‌ی بازنشستگی، اضافه کردن زمانی برای “کار کردن روی مغز” به برنامه‌ی هفتگی‌تان، یک سرمایه‌گذاری اساسی بلند مدت برای آینده‌ی شماست. کم کم زمانی را که به تعلیم مغزتان اختصاص داده‌اید افزایش دهید و در نهایت می‌توانید در دوران بازنشستگی به آرامش برسید و مزایای زیادی را بابت این تمرینات به دست بیاورید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- سارا فیضی

منبع:telegraph.co.uk

۱۵ بهترین روش تقویت حافظه و دوری از آلزایمر و فراموشی


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی