کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

ترک خود ارضایی: ۱۶ روش ترک استمنا و خودارضایی

بسیاری از افراد به عمل خود ارضایی یا استمنا عادت دارند و در موارد زیادی استمناء سبب می شود که از انجام کارهای روزانه باز بمانند یا با کار یا مسئولیت‌های‌شان تداخل ایجاد کند، و در موارد دیگری به برخی از مشکلات سلامتی مبتلا شوند. از این رو شاید بهتر باشد که این عمل  را ترک کنند. و ترک این عمل هرچند دشوار به نظر می‌رسد اما غیر ممکن نیست. در این نوشتار روش های ترک خود ارضایی گردآوری شده‌اند.

ترک خود ارضایی

ترک استمنا و خودارضایی

یاد گرفتن شیوه‌ی ترک خود ارضایی یک روند است. شما باید بر رفتار و اشتیاقی که به مدت ماه‌ها و شاید سال‌ها داشته‌اید، غلبه کنید. این روند می‌تواند زمان‌بر باشد. اما غیرممکن نیست.

مانند همه‌ی رفتارهای دیگر که از کنترل خارج می‌شود، یاد گرفتن ترک خود ارضایی یا استمنا نیاز به یک سری مراحل و استراتژ‌ی‌ها دارد. این استراتژی‌ها می‌تواند شامل رویکردهای زیر باشد.

۱. یک درمانگر پیدا کنید

وقتی به این نتیجه رسیده‌اید که باید خود ارضایی را به طور کامل کنار بگذارید، با یک پزشک صحبت کنید. او می‌تواند شما را به یک مشاور، روانشناس یا روانپزشک متخصص در زمینه‌ی سلامت جنسی راهنمایی کند.

این متخصصان برای کمک به افرادی مانند شما که دچار نگرانی‌های جنسی هستند آموزش دیده‌اند و توصیه‌هایی برای شما خواهند داشت.

مطلب مرتبط: دلایل رابطه جنسی : ۱۳ دلیل که چرا آدم ‌ها رابطه جنسی دارند

۲. صادق باشید

استمناء یا خودارضایی اغلب از طرف جامعه پذیرفته شده نیست. برخی از سنت‌های مذهبی، فرهنگی و معنوی، استمناء را با بی‌اخلاقی یا گناه مرتبط می‌دانند.

در صورتی که احساس گناه یا ناراحتی می‌کنید، به پزشک‌تان بگویید. بسیار مهم است که به کمک پزشک‌تان به ریشه‌ی احساسات‌تان برسید زیرا به این ترتیب راحت‌تر می‌توانید بر آن غلبه کنید.

۳. زمانی را برای این کار اختصاص بدهید

درمان پروسه دارد و قرار نیست که خیلی راحت و با یک جلسه کل مشکل ناپدید شود. اولین بار که به پزشک مراجعه می‌کنید، در واقع قدم درست را برای درمان خودتان برداشته‌اید، اما حتما باید به یک درمانگر که متخصص در سلامت جنسی است مراجعه کنید و به مدت چندین هفته یا چند ماه تحت درمان او باشید.

در حین این‌که به ملاقات و صحبت با او ادامه می‌دهید، کم کم راحت‌تر با او ارتباط برقرار خواهید کرد. به این ترتیب برای ابراز احساسات و صحبت در مورد رفتارهایی که داشته‌اید صادق‌تر خواهید بود.

۴. خودتان را همیشه مشغول نگه دارید

داشتن یک برنامه‌ی زمانی پر سبب می‌شود که فرصت چندانی برای انجام خود ارضایی نداشته باشید. فعالیت‌هایی را پیدا کنید که به شما آرامش می‌دهند و در عین حال جذاب و هیجان‌انگیز هستند.

این فعالیت‌ها می‌توانند ورزش، تمرکز ذهنی، یوگا، کشف یک سرگرمی جدید، بیرون رفتن با دوستان برای شام یا کشف موزه‌ها یا نمایشگاه‌های جدید باشند. هنگامی که مشغول هستید، فرصت‌های خود ارضایی نیز کاهش می‌یابد.

مطلب مرتبط: انواع رابطه جنسی: ۱۲ نوع رابطه جنسی که هر کسی باید در طول زندگی تجربه کند

۵. مراقب بدن‌تان باشید

یک رژیم غذایی سالم و انجام تمرینات ورزشی به شیوه‌های مختلف به بدن‌تان فایده می‌رساند. برای افرادی که تلاش می‌کنند خودارضایی را متوقف کنند، تاکیدی تازه روی مراقبت از بدن ممکن است میل به انجام این کار را کاهش دهد یا به آن‌ها برای مقاومت در برابر آن انگیزه بدهد. میل به مراقبت از بدن همچنین می‌تواند سبب شود که انرژی و تلاش‌های شما روی جریان دیگری متمرکز شوند.

۶. استراتژی‌هایی را توسعه دهید

با کمک پزشک یا درمانگر تان، زمان‌هایی را که مشغول این کار می‌شوید شناسایی کنید. شاید شب‌ها قبل از خواب خود ارضایی می‌کنید. شاید هر روز صبح زیر دوش یا در حمام این کار را انجام می‌دهید.

اگر بتوانید زمان‌هایی را که صرف این کار می‌کنید، تشخیص بدهید، همراه با پزشک‌تان می‌توانید فعالیت‌ها و برنامه‌هایی را برای غلبه بر میلی که دارید، طرح‌ریزی کنید.

۷. یک گروه پشتیبانی پیدا کنید

مسئولیت‌پذیری برای هر کسی که در تلاش برای تغییر رفتاری است که به نظر می‌رسد، از کنترل خارج شده، اهمیت زیادی دارد و در عین حال می‌تواند به شما در ایجاد رفتارهای جدید کمک کند. گروه‌های پشتیبانی برای افرادی که رفتار جنسی خارج از کنترل دارند در دسترس هستند.

از پزشک یا درمانگرتان سوال کنید که آیا در منطقه‌ی شما گروه پشتیبانی وجود دارد. به همین ترتیب، گروه‌های پشتیبانی آنلاین نیز ممکن است برای افرادی که نمی‌توانند به طور حضوری با گروه‌ها ملاقات داشته باشند، مفید باشد.

۸. زمان تنها بودن‌تان را محدود کنید

کسانی که تمایل دارند رفتار یا اعتیاد خاصی را کنار بگذارند، در ابتدا اوقات بسیار دشواری را پشت سر خواهند گذاشت. سعی کنید فعالیت‌هایی را که معمولا به تنهایی انجام می‌دهید، به یک فضای عمومی انتقال بدهید.

به عنوان مثال، اگر دوست دارید مسابقات ورزشی را تماشا کنید، به جای ماندن در خانه به یک ورزشگاه یا مکان عمومی بروید. اگر مشتاقانه منتظر قسمت‌های جدید سریال مورد علاقه‌تان هستید، چند نفر از دوستان یا اعضای خانواده‌تان را دعوت کنید و در کنار هم به تماشای سریال بنشینید.

۹. شب موقع خواب بیش‌تر لباس بپوشید

لباس زیر فقط یک مانع فیزیکی بین شما و اندام تناسلی‌تان ایجاد می‌کند. اما مالیدن یا دست زدن به خودتان در شب ممکن است شما را به انجام خود ارضایی تشویق کند. یکی دو تکه لباس اضافی بپوشید تا در صورتی که دست‌تان به طور ناگهانی به بدن‌تان خورد، تحریک نشوید.

۱۰. تماشای پورنوگرافی را متوقف کنید

تماشای چنین صحنه‌هایی هر فردی را چنان تحریک می‌کند که غلبه بر آن تقریبا غیر ممکن است. اقدامات لازم را جهت جلوگیری از دسترسی به پورنوگرافی انجام بدهید.

هر چه فیلم و مجله در این رابطه دارید دور بریزید. کامپیوتر خود را به یک فضای عمومی در خانه منتقل کنید تا در هنگام استفاده از آن تنها نباشید. شما همچنین می‌توانید نرم افزار مسدود کردن پورنو را نصب کنید.

۱۱. صبور باشید

رفتارهایی که از کنترل خارج می‌شود، یک شبه ایجاد نشده‌اند و یک شبه هم به پایان نمی‌رسند. زمانی که پروسه‌ی ترک خودارضایی را شروع کرده‌اید، صبور باشید. در همه‌ی مراحل تا رسیدن به نتیجه‌ی نهایی متعهد باشید و بدانید که در طول مسیر قطعا با مشکلات و موانعی مواجه خواهید شد. عزم و اراده می‌تواند کمک‌تان کند که از تمام مشکلات و موانع عبور کنید.

۱۲. انرژی و توان‌تان را صرف انجام کارهای مثبت کنید

کسانی که خود ارضایی می‌کنند پرانرژی، خلاق و پرشور هستند و می‌‌توانند این انرژی را صرف کارهای مفیدتری کنند. مکان‌های سالمی را پیدا کنید که بتوانید در آن‌ها این انرژی را صرف کنید و آن را برای انجام کارهای خوب به کار ببرید.

۱۳. نوشتن را شروع کنید و آن را ادامه بدهید

این مورد شاید عجیب و غریب به نظر برسد، اما نوشتن در یک دفترچه یادداشت یا دفتر خاطرات کمک‌تان می‌کند که هر چه در دل دارید و تمام احساسات‌تان را بیرون بریزید. خشم‌تان را بنویسید. احساسات‌تان را بنویسید. از نوشتن به عنوان راهی برای صحبت کردن در مورد آن‌چه در وجودتان است با خودتان و خدا استفاده کنید.

مطلب مرتبط: قطع رابطه‌ی جنسی ۱۰ضرر به بدن می رساند

۱۴. برای زمان‌هایی که تنها هستید برنامه‌ریزی کنید

تنها بودن و احساس ملالت سبب می‌شود که سراغ خود ارضایی بروید، فقط به این دلیل که کاری برای انجام دادن ندارید، بنابراین سعی کنید به نوعی خودتان را مشغول نگه دارید. ساعات روزتان را کاملا پر کنید و شب خسته و کوفته به رختخواب بروید.

۱۵. شما به یک رفیق نیاز دارید

کسی را پیدا کنید که بتوانید با او در مورد تلاش‌های‌تان برای ترک خود ارضایی صحبت کنید، کسی که بتوانید به او اعتماد کنید و اعتماد به نفس شما را حفظ می‌کند. این شخص می‌تواند یک پیشوای مذهبی یا یک مشاور باشد.

۱۶.  دعا کنید، و بعد باز هم دعا کنید

احتمالا گاهی دعا کردید که خداوند این مشکل را از شما دور کند. ممکن است این دعا برای‌تان بهتر باشد: “خداوندا به من کمک کن تا دل و روحم را تغییر بدهم. به من کمک کن تا مشغول امور بهتری شوم. کمک‌ام کن تا بتوانم با کسی در مورد این مشکل صحبت کنم.”

مطلب مرتبط: ۷ دلیل برای داشتن رابطه‌ی جنسی بیشتر

کلام پایانی

بعضی افراد چنان به خود ارضایی اعتیاد پیدا می‌کنند که ممکن است در فعالیت‌های روزانه و کارهای‌شان دچار مشکل شوند. این عمل حتی ممکن است در محل کار، مدرسه یا روابط فرد ایجاد مشکل کد.

در صورتی که شما هم از این مشکل رنج می‌برید، بهتر است شیوه‌های قید شده در این نوشتار را برای ترک خود ارضایی امتحان کنید. متوقف کردن این عمل، سبب می‌شود که مشکلات ناشی از آن به مرور کم و کم‌تر شود.

از افراد حرفه‌ای برای ترک خود ارضایی کمک بگیرید. در صورتی که پروسه‌ی ترک مشکل بود، خودتان را نبازید. متمرکز بمانید و با افراد ذی‌ربط که در این زمینه آموزش دیده‌اند مشورت کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده -سارا فیضی

منبع:healthline

ترک خود ارضایی: ۱۶ روش ترک استمنا و خودارضایی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی