کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

عزت نفس چیست: ۱۲ بهترین روش افزایش عزت نفس و قدرت درون

عزت نفس یک نیروی محرکه و پیش‌برنده است. این نیروی پیش‌برنده است که اعتماد به نفس ما را، نگرش ما و احساس ما نسبت به خودمان را، احساس خودارزشی‌مان را، اهمیتی که برای خودمان قائل می‌شویم را و درک ما از ارزش را تعیین می‌کند.

روش افزایش عزت نفس و قدرت درون

تحقیقات نشان داده‌اند که بیش از ۸۰% مردم دارای عزت نفس پایینی هستند و همین مسئله مشکلات زیادی را برای آنها موجب شده است. بااین وجود، داشتن درکی درست و مشخص از عزت‌نفس فرصتی فراهم می‌کند، تمام ابعاد زندگی شما را به شیوه‌ای مثبت تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و تغییر و تحولی اساسی و قدرتمند در تمام جنبه‌های زندگی‌تان- از روابط گرفته تا کار، سلامتی، سعادت، رفاه، دستاوردها و موفقیت‌هایتان- به همراه می‌آورد.

احساس عزت‌نفس عمیق و اصیل باید در طول زمان رشد یابد و پرورش داده شود. در این مقاله، من شما را با دریچه‌هایی جدید آشنا می‌کنم؛ چیزهایی را به شما نشان می‌دهم که می‌توانید همین حالا آنها را به‌کار ببرید و عزت‌نفس خودتان را بالا ببرید. بعد از خواندن این مقاله و به کار بستن این راه‌کارها به ارزش خودتان و قدرت نهفته‌ی درونتان پی خواهید برد.

مطلب مرتبط: ۱۱ نکته کلیدی برای ایجاد عزت‌نفس در کودکان

عزت نفس چیست؟

عزت نفس در فرهنگ لغت به این شکل تعریف می‌شود: ” اعتماد داشتن به توانایی‌ها یا ارزش خود؛ احترام به خود”. اما به بیان ساده‌تر، عزت نفس عبارت است از احساس یا درک کلی شما از خودارزشی‌تان یا از ارزش‌های خودتان.

از طرف دیگر، اعتماد به نفس به احساسی که شما به توانایی‌های خودتان دارید مربوط می‌شود. پس می‌توان گفت اعتماد به نفس و احساس شما به توانایی‌هایتان از موقعیتی به موقعیت دیگر متفاوت خواهد بود. برای مثال، ممکن است شما عزت نفس بالایی داشته باشید( درمجموع احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید) اما نسبت به یک موقعیت یا ماجرای خاص( مثلا صحبت کردن در جمع) اعتماد به نفس پایینی داشته باشید. یا ممکن است در یک حوزه اعتماد به نفس بالایی داشته باشید( مثلا در یک رشته‌ی ورزشی) اما بطور کلی از عزت‌نفس پایینی برخوردار باشید.

درک قوی و عمیق شما از عزت‌نفس از جایی در عمق درون شما برمی‌خیزد. این باور شما به اهمیت خودتان، ارزش خودتان و ارزشمند بودنتان است که عزت‌نفس شما و درک شما از آن را نشان می‌دهد.

عزت نفس پایین از کجا می‌آید؟

عزت نفس پایین ریشه در جاهای بسیار زیادی دارد. روابط ما و اینکه دیگران چطور ما را می‌بینند و چطور با ما رفتار می‌کنند، تاثیر عمده‌ای بر عزت‌نفس ما دارد. رفتار پدر و مادر با ما نیز نیز عزت نفس ما را بطور قابل‌توجهی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

۱.یک کودکی غم‌انگیز و تلخ

افرادی که در کودکی والدینی انتقادگر، سرزنش‌گر، بدرفتار، تندخو یا غافل و بی‌توجه داشته‌اند به احتمال زیاد بیشتر از بقیه‌ با مقوله‌ی خودارزشی به مشکل برمی‌خورند. درحالیکه، کسانی که پذیرش، تایید و مهر و محبت و عشق را در کودکی تجربه کرده اند، احتمالا دارای احساس خودارزشی بالاتری هستند.

مطلب مرتبط: ۲۵ نشانه که عزت‌نفس شما پایین است

۲. تجربه‌های ناخوشایند، آسیب‌زننده و مخرب

عزت‌نفس پایین می‌تواند ریشه در تجربه‌های ناخوشایند یا ماجراهایی داشته باشد که به فرد آسیبی رسانده‌اند؛ مثلا حرفی که کسی به شما زده است یا کاری که کسی با شما انجام داده است. به عبارت دیگر، عزت‌نفس پایین لزوما از چیزی نشات می‌گیرد که احساس شرم، گناه یا بی‌ارزشی را در شما به وجود آورده است.

۳. تجربه‌ی شکست

عزت‌نفس پایین در برخی افراد نیز با موفقیت‌ها و دستاوردهای آنها یا فقدان موفقیت و دستاورد- تجربه‌ی شکست، نرسیدن به اهداف، برآورده نشدن انتظارات- در ارتباط است.

۴. گفت‌وگو‌های ذهنی منفی

بسیاری از موارد و نمونه‌های عزت نفس پایین در نتیجه‌ی گفت‌وگوهای ذهنی منفی نهادینه می‌شوند. این گفت‌وگوهای ذهنی ناخوشایند ممکن است داستان یا ماجرایی باشد که ساخته و پرداخته‌ی ذهن خودتان است. ممکن است شخص دیگری آن را مدت‌ها قبل برای شما ساخته باشد و شما هنوز که هنوز است به آن باور دارید.

شاید برای شما هم مثل خیلی‌های دیگر، عزت‌نفس پایین ریشه در احساسات شما نسبت به ظاهر یا اندام خودتان داشته باشد. عزت‌نفس پایین فقط مربوط به این نمی‌شود که شما چطور به نظر می‌رسید؛ بلکه، احساسی که شما درباره‌ی ظاهر خودتان دارید هم در پایین یا بالا بودن عزت‌نفس شما موثر است. همه‌ی ما از بچگی با پیام‌های مختلفی بمباران می‌شویم: ” تو خیلی چاقی، تو خیلی لاغری، تو خیلی قد کوتاهی، تو خیلی قدت بلنده”. دائما این پیام را دریافت کرده‌ایم که یا از چیزی زیاد داریم یا از چیزی به اندازه‌ی کافی نداریم و کمبودی در ما وجود دارد.

وقتی عزت نفس ندارید چه اتفاقی می‌افتد؟

عزت‌نفس پایین می‌تواند منجر به مشکلات جسمی و ذهنی قابل‌توجهی بشود؛ اضطراب، افسردگی، اختلال در خوردن و اعتیاد نمونه‌هایی از این مشکلات هستند. تحقیقات نشان می‌دهند که نوجوانانی که از عزت‌نفس پایینی در سن بلوغ خود برخوردارند، در بزرگسالی با مشکلات جسمی و ذهنی بیشتر، جرم و جنایت بیشتر، دستاوردهای کمتر، بیکاری‌های طولانی‌مدت و چالش‌های درازمدت در داشتن شغل ثابت سروکار دارند.

از طرف دیگر، عزت‌نفس بالا به شما کمک می‌کند تا سلامت و سعادت و رفاه بیشتر، روابط بهتر و شادی، موفقیت و دستاوردهای بالاتری را تجربه کنید. تحقیقات علمی ارتباط و همبستگی میان عزت نفس بالا و توانایی کسب دستاوردهای بالاتر را ثابت کرده‌اند.

عزت نفس خودتان را بسنجید

افرادی که عزت‌نفس پایین دارند خود را ناکافی، نالایق، ناشایست و حتی دوست‌نداشتنی می‌بینند. اگرچه آنها در سطح خودآگاه می‌دانند که این چیزها درست نیست اما همچنان در عمق ناخودآگاه خود آن احساسات ناخوشایند را تجربه می‌کنند. و همین موضوع است که مشکلاتی دشوار و سخت را برای عزت نفس فرد به همراه می‌آورد. درواقع مسئله این نیست که عزت نفس چیست؛ مسئله درک و شناخت احساسی است که فرد در عمق ناخودآگاهش تجربه می‌کند.

افرادی که عزت‌نفس پایین دارند ممکن است در روابط اجتماعی منزوی و گوشه‌گیر یا آرام و ساکت باشند و احساس ناخوشایند، ناامنی، تردید، غم، شاد نبودن یا حتی خشم داشته باشند. احتمالا این افراد در روابط ناسالم‌تری قرار می‌گیرند، ترس از شکست دارند و نگران قضاوت‌ها و افکار دیگران درباره‌ی خودشان هستند.

در مقابل، افرادی که عزت‌نفس بالا دارند، اغلب مواقع احساس خودارزشی و ارزشمند بودن بالایی دارند، اعتمادبه‌نفس دارند و احساس می‌کنند که مورد پذیرش واقع می‌شوند. آنها معمولا خود را در روابط سالمی پیدا می‌کنند( و به روابط ناخوشایند و ناسالم می‌خندند)، از خودشان مراقبت می‌کنند و وقتی با موانع، مشکلات و شکست‌ها روبه‌رو می‌شوند، انعطاف‌پذیرتر و مقاوم‌تر هستند. بطور کلی، آنها برای آنچه که به آن اعتقاد دارند می‌ایستند و از ابراز نظر و عقیده‌ی خود نمی‌ترسند.

عزت‌نفس را می‌توان در مقیاسی از بالا به پایین اندازه‌گیری کرد. اگرچه عزت‌نفس پایین معایب خودش را هم دارد اما ممکن است یک ویژگی خیلی خوب هم داشته باشید. افرادی که احساس عزت‌نفس بسیار بالایی دارند، افرادی از خود راضی، جسور، خودشیفته و خودمهم‌بین هستند.

در زندگی باید بین احساس خودارزشی بسیار شدید و احساس حقارت و بی‌اهمیتی یا تواضع به تعادل برسیم. پیدا کردن این تعادل ما را به عزت نفس بالایی می‌رساند.

راهنمای عملی افزایش عزت نفس

مشکلات و چالش‌های عزت نفس لزوما در شکاف و رخنه‌ای بین آن کسی که درحال‌حاضر هستید و آن کسی که فکر می‌کنید باید باشید، به وجود می‌آیند. به گونه‌ای متناقض، بیشتر علت‌های عزت‌نفس پایین ریشه در این دارد که دیگران چه نگرشی درباره‌ی شما دارند یا با شما چطور رفتار می‌کنند. بااین‌وجود، راه‌حل افزایش عزت‌نفس چیزی است که باید از درون شما بیرون بیاید و چیزی نیست که از بیرون به درون شما راه یابد.

ایجاد عزت‌نفس کار آسانی نیست. ای‌کاش می‌شد سحر و جادویی کرد و عزت‌نفس را در عرض چند ثانیه در همه برقرار کرد. اما حقیقت این است که ساختن عزت نفس و پرورش عزت‌نفس کاری زمان‌بر است. بااین‌وجود، ساختن عزت‌نفس را باید یک سرمایه‌گذاری ارزشمند بدانید. وقتی این کار را انجام بدهید و عزت‌نفس را در خود به وجود بیاورید، پاداش‌ها و منافع زیادی در زندگی عایدتان خواهد شد.

در ادامه راه‌کارهایی را برای شروع سفر ایجاد عزت‌نفس به شما یاد می‌دهم.

۱.علت ریشه‌ای و مسئله‌ی واقعی را پیدا کنید

پیدا کردن علت یا علت‌های اصلی و ریشه‌ای عزت نفس پایین یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که برای ساختن و به‌دست آوردن عزت‌نفس می‌توانید انجام بدهید.

در بالا علت‌های زیادی را برای عزت‌نفس پایین نام بردیم. شاید یکی از آنها با شما هم‌فرکانس باشد. شاید والدین شما همیشه می‌گفتند که شما بچه خوبی نیستید یا شما هیچ چیزی نمی‌شوید. یادتان باشد که رفتار والدین تاثیر قابل‌توجهی روی عزت‌نفس ما دارد.

شما ممکن است هر تجربه‌ای داشته باشید و ممکن است هر علتی منجر به عزت‌نفس پایین در شما شده باشد. بااین‌وجود، شدیدا توصیه می‌کنم از یک نفر بخواهید تا در مسیر شناسایی این ریشه و روبه‌رو شدن با آن شما را همراهی و حمایت کند. یک مشاور، درمانگر، مربی یا هر کسی که آموزش دیده و می‌تواند به کشف و بررسی این تروماها، تجربیات گذشته و مسائل ریشه‌ای کمک کند را پیدا کنید. این افراد مجهز به ابزارها، ترفندها و استراتژی‌های تاییدشده‌ای هستند و از همه مهم‌تر، به شما کمک می‌کنند تا این روند را در فضایی امن تجربه کنید.

اگرچه ممکن است قادر باشید بخش زیادی از کار را خودتان به تنهایی انجام بدهید اما تجربه نشان داده است که اگر علت اصلی و ریشه‌ای را کشف نکنید و به آن نپردازید، این احساس دوباره با گذشت زمان به سراغتان خواهد آمد. شما نمی‌توانید از حقیقت فرار کنید. نمی‌توانید همیشه با چسب زخم‌های کهنه و قدیمی را بپوشانید. باید منبع و ریشه‌ی اصلی را پیدا کنید. کار آسانی نیست اما اگر بخواهید عزت‌نفس خودتان را بسازید، چاره‌ای جز این ندارید.

۲. خود را همان‌ طوری ببینید که دیگران شما را می‌بینند

خودتان را همان طوری ببینید که دیگران شما را می‌بینند. با خودتان طوری حرف بزنید که دیگران با شما حرف می‌زنند. یعنی چه؟ به کسی که بیشتر از همه شما را در این دنیا دوست دارد فکر کنید. کسی که بی‌قید و شرط عاشق‌تان است.

حالا یک دقیقه از بیرون به ماجرا نگاه کنید. تصور کنید که به جای او هستید و از دریچه‌ی چشم‌های او نگاه می‌کنید. خودتان را به جای او بگذارید و خودتان را همان طوری ببینید که او شما را می‌بیند. به چه چیزی پی می‌برید؟ چه چیزی توجه‌تان را جلب می‌کند؟ او به شما چه می‌گوید؟ او چه چیزی را در شما دوست دارد؟ او در شما چه می‌بیند؟

۳. تمام تلاش‌تان را بکنید

توصیه‌های ساده همیشه بهترین توصیه‌ها هستند. وقتی شما تمام تلاش‌تان را می‌کنید و هر روز بهترین خودتان را نشان می‌دهید، به‌تدریج احساس بهتری نسبت به خودتان به‌دست می‌آورید.

در این صورت، بهترینِ شما ممکن است روز به روز تغییر کند- شاید هم بعضی روزها بهترینِ شما به اندازه‌ی روز قبل خوب نباشد. عیبی ندارد. مهم این است که به خودتان یادآوری کنید که شما دارید همین حالا، در همین لحظه، در همین روز، در همین موقعیت، در همین ساعت، در همین بازه‌ی زمانی، با همین سطح مهارت و دانش، بهترینِ خودتان را نشان می‌دهید و بیشترین تلاش‌تان را می‌کنید.

وقتی بدانید که تمام تلاش‌تان را کرده‌اید، دیگر جایی برای پشیمانی نمی‌ماند؛ دیگر چیزی وجود ندارد که درباره‌اش احساس گناه کنید یا نسبت به آن احساس ناخوشایندی داشته باشید. اگر تمام تلاش‌تان را بکنید و بعد کسی از شما انتقاد کند، راحت‌تر می‌توانید این انتقاد و سرزنش را در خودتان حل کنید چون می‌دانید که هر کاری که می‌توانستید را انجام داده‌اید.

این سوال را همواره از خودتان بپرسید؛ وقتی که ذهن‌تان مشغول نشخوار چیزی است که کسی گفته است یا به چیزی فکر می‌کنید که می‌توانستید بهتر انجامش بدهید یا از نتیجه‌ی کاری ناراضی و دلسرد هستید، این سوال را از خودتان بپرسید: آیا بهترینِ خودم بودم و تمام تلاشم را کردم؟ اگر پاسخ مثبت است، پس مطمئن باشید که کار بیش‌تری از دست شما برنمی‌آمده است. باید صبر کنید تا فرصت بعدی از راه برسد و دوباره بهترین خودتان را نشان بدهید.

۴. خودتان را مشغول کارهایی کنید که شما را راضی می‌کنند

رضایت بخشیدن واژه‌ی کلیدی در این مرحله است. چیزهایی را پیدا کنید که احساس عمیق رضایت، احساس کامل بودن و هدف را به شما می‌دهد.

اغلب مواقع ما درگیر کارها یا روابطی می‌شویم که احساس خجالت، خالی بودن یا احساس وحشتناکی را در ما باقی می‌گذارند. وقت آن رسیده که توجه، تمرکز، زمان و تلاش بیشتری برای انجام دادن کارهایی به خرج بدهیم که احساس خوشایندی را در بدن، ذهن و روح‌مان به وجود می‌آورند. باید سرگرم کارها و چیزهایی شویم که احساس کامل بودن و رضایت را به ما می‌دهند.

چیزهایی که به شما رضایت ذهنی( مثلا حل کردن یک مسئله‌ی بزرگ یا خلق چیزی جدید)، عاطفی( مثلا بیرون رفتن با دوستان یا انجام کارهای داوطلبانه)، جسمی( مثلا ورزش کردن، درست غذا خوردن یا مراقبت از بدن) و روحی( مثلا مراقبه یا عبادت یا زیارت) می‌دهند را شناسایی کنید.

وقتی خودتان را سرگرم و مشغول انجام دادن کاری می‌کنید که به شما احساس خوشایندی می‌دهد و مهم‌تر از آن، به شما کمک می‌کند تا احساس ارزشمند بودن بکنید، عزت‌نفس بیشتری را تجربه خواهید کرد.

۵. دریابید که چه کسی هستید و با خودتان صادق باشید

خودآگاهی و کاوش روح برای دست یافتن به موفقیت در زندگی و بالا رفتن عزت نفس شما لازم و ضروری هستند. در برخی موارد، فقدان عزت‌نفس از عدم شناخت اصیل و واقعی خود و ارزش‌هایی که فرد در خود دارد ناشی می‌شود. بسیاری از ما وقت زیادی را صرف کرد‌ه‌ایم تا خودمان را با دیگران مطابقت دهیم و به این ترتیب، احساس و درک‌مان از خودمان را کاملا از دست داده‌ایم.

توصیه می‌کنم به خودتان وقت بیشتری اختصاص بدهید و خودتان را بشناسید. تعمق کنید تا دریابید که چه کسی هستید. می‌توانید در این سفر اکتشافی به موار زیر فکر کنید:

  • نقاط قوت و ضعف خود و استعدادهایتان را شناسایی کنید.
  • ارزش‌ و بهای خود را درک کنید؛ شور و شوق و علایق قلبی‌تان را کشف کنید.
  • ارزش‌های خود را و هر آنچه که برایتان مهم است را درک کنید.
  • دریابید که می‌خواهید چطور به جهان خدمت کنید یا سهمی در جهان داشته باشید.
  • نقاط کور خود را بشناسید و آنها را بپذیرید.

۶. خودتان را بپذیرید

تصمیم بگیرید که خودِ ناقص‌تان را بپذیرید و بدانید که خودِ ناقص‌تان شما را کامل می‌کند. بدانید که صرف‌نظر از آنچه به شما گفته‌اند یا آنچه برایتان اتفاق افتاده یا آن کار غلطی که مرتکب شده‌اید یا سختی‌هایی که با آنها روبه‌رو شده‌اید، شما کافی هستید. بپذیرید که شما با تمامِ آنچه که در اختیار دارید بهترینِ خودتان را نشان می‌دهید و تمام تلاش‌تان را می‌کنید.

همه‌ی ما می‌خواهیم همان طوری که هستیم پذیرفته شویم. اما اول از همه باید خودمان، خودمان را بپذیریم.

۷. دست از جلب رضایت دیگران بردارید

وقتی به دیگران اجازه می‌دهید بر شما قلدری کنند، وقتی نیازهای دیگران را بر نیازهای خودتان مقدم می‌شمارید یا هر چه دیگران می‌خواهند را برآورده می‌کنید چون نمی‌خواهید دیگران را از خودتان ناراحت کنید، عزت نفس شما پایین می‌آید. شما دارید نیازهای آنها را بر نیازهای خودتان ترجیح می‌دهید. ذهن شما با خودش می‌گوید، ” من فکر می‌کنم من آنقدرها هم مهم نیستم”. یادتان باشد این کار تاثیری منفی و ناخوشایند روی سلامت و آرامش شما به همراه دارد.

منظورم این نیست که از فرزندان یا همسرتان مراقبت نکنید یا به موعد تحویل کارتان اهمیتی ندهید یا به دوستان‌تان بی‌توجه باشید. اما یادتان باشد که شما باید مراقب خودتان هم باشید. شما خودتان و نیازهای خودتان را نادیده می‌گیرید تا نظر دیگران را جلب کنید، دوست داشته شوید، تایید شوید. اما اگر این رویه را دائم ادامه بدهید، دیگر رضایت واقعی و حقیقی از خود نخواهید داشت.

هرگز به دنبال عشق، محبت یا توجه نروید. اگر کسی به اراده و اختیار خودش عشق و محبت و توجهش را به شما ندهد، داشتن آن هیچ ارزشی ندارد.

آیا شما اجازه می‌دهید آنچه دیگران درموردتان فکر می‌کنند یا آنچه دیگران از شما می‌خواهند تعیین کننده‌ی کارها یا تصمیم‌های شما باشد؟

قوی باشید. تعیین‌کننده باشید. روی پای خودتان بایستید. روی عقیده و نظر خودتان مصمم باشید. وقت آن رسیده که بدانید شما چه می‌خواهید نه دیگران. باید بدانید خودتان از زندگی‌تان و برای زندگی‌تان چه چیزی می‌خواهید.

فکر کنید و انتخاب کنید که چه چیزی برای شما مهم است. نام بردن این چیزها قطب‌نمای درون‌تان می‌شود و شما را راهنمایی می‌کند. در گام بعدی، حد و مرزهایتان را مشخص کنید و چیزهایی را که در زندگی‌تان قابل‌مذاکره نیستند را بشناسید. چیزهایی که دیگر نمی‌خواهید با آنها کنار بیایید چیستند؟ همین حالا آنها را برای خودتان شفاف کنید تا وقتی زمان مناسب فرا می‌رسد، آنها را پس بزنید، راسخ و مصمم باشید و مودبانه به آنها ” نه” بگویید چون قطب‌نمای شما و راهنمای درونی‌تان از شما چنین می‌خواهد و شما را در مسیر درستی هدایت می‌کند.

۸. خوبی را جست‌وجو کنید

طبیعت ما اینگونه است که هرآنچه جست‌وجو کنیم را پیدا می‌کنیم. به بیان ساده‌تر، انسان‌ها اغلب بصورت ناخودآگاه به دنبال چیزهایی می‌گردند که اعتقاد دارند درست است.

همین وضعیت در مورد نگرش شما نسبت به خودتان هم صادق است. اگر باور داشته باشید که شما بی‌ارزش یا دوست‌نداشتنی هستید، داده‌ها و حقایقی را برای تایید این باور پیدا خواهید کرد. اما اگر باور داشته باشید که شما ارزشمند، زیبا، شجاع و قوی هستید، طولی نمی‌کشد که حقایق و داده‌هایی پیدا می‌کنید که این باور شما را تایید خواهد کرد.

مشکلی که افراد دارای عزت نفس پایین با آن روبه‌رو هستند این است که آنها عادت کرده‌اند چیز غلط و اشتباه را پیدا کنند. معمولا یک پیام منفی و ناخوشایند در ذهن ناخودآگاه آنها خانه کرده است. در برخی موارد، آنها خیلی خوب موفق می‌شوند همه‌ی اشتباهات و کاستی‌های خود را مشاهده کنند.

ساده‌ترین راه برای تغییر دادن آنچه می‌بینید چیست؟ باید آنچه دنبالش می‌شد را تغییر بدهید. خودتان را مشغول انجام دادن کار درست تصور کنید.

این روش را امتحان کنید:

دفتری بردارید. در ۲۱ روز آینده هر روز روزی ۳ چیز که برایتان با ارزش است، بابت آن سپاس‌گزار هستید یا آن را درباره‌ی خودتان دوست دارید را در این دفتر یادداشت کنید. برای این کار می‌توانید از بردها، دستاوردها، موفقیت‌ها‌یتان، چیزهایی که به آنها افتخار می‌کنید نام ببرید یا خودتان را رصد کنید و ببینید که چه چیزی احساس خوشایندی را در شما به وجود می‌آورد. ممکن است این کار در ابتدا سخت باشد اما طولی نمی‌کشد که شبکه‌بندی و سیم‌کشی مغز شما دوباره تنظیم می‌شود. درنتیجه، بیشتر از قبل شاهد خوبی‌ها و چیزهای خوشایند خواهید بود و آنچه غلط یا ناخوشایندتان است را کمتر می‌بینید یا کمتر تجربه می‌کنید.

۹. گفت‌وگوهای ذهنی منفی و ناخوشایند را متوقف کنید

بخش قابل‌توجهی از سیستم باورهای شما از ماجرا یا داستانی ناخوشایند می‌آید که شما خودتان برای خودتان تعریف می‌کنید. ذهن شما آنچه به آن می‌گویید را باور می‌کند و اگر داستانی که در ذهن‌تان بارها و بارها تعریف می‌کنید به یکی از اشتباهات بی‌ارزش شما مرتبط باشد، درواقع شما با این تکرار ذهنی همچنان آن را تقویت و جایگاه آن را در سیستم باورهای خودتان محکم‌تر می‌کنید.

اگر به خودتان بگویید شما بی‌ارزش و ناتوان هستید، ذهن‌تان آن را باور خواهد کرد. اگر هم به ذهن‌تان بگویید که شما توانمند و شگفت‌انگیز هستید، باز هم ذهن‌تان آن را باور خواهد کرد.

گفت‌وگوهای ذهنی منفی و ناخوشایند را متوقف کنید و از همین امروز آنها را با گفت‌وگوهای ذهنی مثبت جایگزین کنید.

۱۰. قبیله‌ و هم‌کیشان خودتان را پیدا کنید
بخش قابل‌توجهی از عزت‌نفس ما تحت تاثیر روابط‌مان قرار دارد؛ تحت تاثیر نگرش دیگران نسبت به ما و رفتارهای دیگران با ما. لازم است که خودتان را در بین افرادی سالم، تعالی دهنده، مشوق و حمایت‌گر قرار بدهید؛ افرادی صمیمی، بی‌ریا و صادق.

افرادی را پیدا کنید که خودِ واقعی شما را می‌شناسند- کسانی که می‌توانند با ارزشی که شما برایشان به همراه می‌آورید، با استعدادها و بهای شما ارتباط برقرار کنند؛ افردای که می‌توانند با شما خودِ واقعی‌شان باشند و در مسیری رو به رشد و متعالی نقاط مشترک مثبت و سازنده‌ای با شما دارند.

افراد هم‌راه، هم‌مسیر و هم‌قبیله‌ی خودتان را پیدا کنید.

۱۱. ریسک کنید و شانس‌تان را امتحان کنید

انسان‌هایی که ذهن‌های بزرگ دارند به یک باور مشترک اعتقاد دارند؛ آنها شکست را کلید موفقیت خودشان می‌دانند؛ گامی برای رسیدن به تعالی و کیمیای تحول و رشد. حتما داستان مایکل جردن را شنیده‌اید. او از تیم بسکتبال دانشگاه اخراج شد. یا اپرا وینفری که به او گفتند به درد تلویزیون نمی‌خورد یا استیون اسپیلبرگ که نه یک مرتبه بلکه سه مرتبه در مدرسه‌ی فیلم پذیرفته نشد.

خطر کردن، تجربه کردن شکست و ساختن قدرت و نیروی انعطاف‌پذیری راه بالا بردن عزت‌نفس است. اگر هرگز خطر نکنید، هرگز به بصیرت نمی‌رسید و همواره در داستان و ماجرای فعلی خود باقی می‌مانید.

هر بار که بر مشکلی کوچک فائق می‌شوید یا هر بار که پشت مانعی را خم می‌کنید، عضله‌ای را در خودتان پرورش می‌دهید. انسان‌ها از شکست خوردن پشیمان نمی‌شوند، آنها از امتحان نکردن و خطر نکردن و تجربه نکردن پشیمان می‌شوند. هرچه بیشتر تجربه کنید، توانمندتر می‌شوید، قدرت بیشتری به‌دست می‌آورید و احساس خودارزشی شما بیشتر می‌شود.

۱۲. معنا را پیدا کنید و برای خودتان هدف خلق کنید

همه‌ی ما، به عنوان انسان، نیاز داریم که یاد بگیریم، توسعه پیدا کنیم، رشد کنیم و مشارکت نماییم. وقتی عزت‌نفس شما پایین باشد، شما در چرخه‌ای باطل گیر می‌افتید. این چرخه‌ی باطل به شرح زیر است:

شما احساس خوشایندی درباره‌ی خودتان ندارید، به آنچه می‌خواهید نمی‌رسید، آنچه نمی‌خواهید و خوشایندتان نیست رخ می‌دهد. موفق نمی‌شوید و به همین دلیل فقدان احساس خودارزشی در شما پدیدار می‌شود.

حالا زمان آن رسیده که این چرخه را بشکنید.

گام‌هایی را بردارید که شما را قادر می‌سازد به فردی تبدیل شوید که واقعا می‌توانید و قادر هستید به آن تبدیل شوید. شاید باید چیزی را پیدا کنید که به شما معنا می‌دهد. شاید باید قدم‌هایی را بردارید تا از این جایی که هستید به آن‌جایی که می‌خواهید برسید. مثلا کمک کردن به دیگران را در نظر بگیرید؛ نشان داده شده است که مشارکت کردن در کاری، کار داوطلبانه و مهربانی نه تنها عزت نفس را بالا می‌برد بلکه میزان شادی، سلامتی و رضایت شما را هم به مقدار قابل‌توجهی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

با یک کار کوچک شروع کنید و خودتان را در مسیر کار و حرکت قرار بدهید. هر موفقیت کوچک اعتماد به نفس بیشتری را با خود می‌آورد و در نهایت عزت‌نفس شما بیشتر و بیشتر می‌شود.

سفر خود را در مسیر ارتقاء عزت نفس شروع کنید

بگذارید با هم صادق باشیم. ارتقاء عزت نفس کار آسانی نیست. بالا بردن عزت‌نفس کاری سخت و دشوار و چالش‌برانگیز است اما همین چالش است که به شما عمق، غنا، قدرت، شخصیت و انعطاف‌پذیری می‌دهد. اگر پاداش این راه عزت‌نفس بیشتر باشد- که به روابط بهتر، شغل بهتر، بهبود سلامتی و آسایش، موفقیت بیشتر و احساس خودارزشی بیشتر می‌انجامد- پس ارزش دارد که روی آن سرمایه‌گذاری کنید.

شما در جامعه‌ای زندگی می‌کنید که دائما با پیام‌هایی مثل ” تو کافی نیستی، کاش بهتر از این بودی” بمباران می‌شوید. در چنین جامعه‌ای فقط به یاد داشته باشید که:

شما شگفت‌انگیز هستید. شما شایسته‌ی عشق، شادی و موفقیت هستید. شما ارزشمند هستید. شما در همین حالت خودتان کامل و بی‌عیب‌ و نقص هستید. شما تصادفی در اینجا، روی این سیاره و در این لحظه قرار نگرفته‌اید. شما حاصل یک اشتباه نیستید. حتی اگر احساسِ ناکافی بودن، دوست‌نداشتنی بودن یا بی‌ارزش بودن می‌کنید، باید بدانید که شما هیچ یک از این‌ها نیستید. شما کافی هستید. شاید هنوز این را باور نکرده باشید اما بخشی از شما، جایی در عمقِ درون‌تان این حقیقت را می‌داند و به آن واقف است.

حالا وقتش رسیده که دست به کار شوید، در مسیر ارتقاء عزت نفس خود قدم بردارید، به آن جامه‌ی عمل بپوشانید و هر آنچه خوشایندتان است را متجلی کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- فاطمه یحیی

منبع: lifehack

عزت نفس چیست: ۱۲ بهترین روش افزایش عزت نفس و قدرت درون


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی