کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

روانشناسی فحش دادن:۶ مزیت غیرمنتظره فحش دادن از نظر روانشناسان

شواهد علمی و بررسی های روانشناسان درباره فحش دادن نشان می‌دهد که فحش دادن برای سلامتی جسمی و روحی مزایایی دارد که شاید تا به حال از نظر دور مانده است. در این نوشتار ۶ مزیت جالب و غیرمنتظره فحش دادن که توسط پژوهشگران تایم و بیولوژیکال سایکالژی بررسی و یافت شده و در “د اسپریت ساینس” انتشار یافته است بیان می‌شود.

فحش دادن

روانشناسی فحش دادن۱. هوش‌تان را افزایش می‌دهد!

شاید کمی اغراق‌آمیز باشد، با وجود این، علم این باور غلط را رد کرده است که دشنام دادن فقط جایگزینی برای دایره‌ی واژگانی ضعیف است.

معلوم می‌شود که بابا و مامان همیشه درباره‌ی فحش دادن و این که باعث می‌شدند ما احساس خجالت زدگی کنیم اشتباه می‌کرده‌اند!

و علاوه بر آن، آنچه این مقاله‌ی مجله‌ی تایم پیشنهاد می‌دهد این است که کسانی که کمی “رنگ و بو” به صحبت‌های‌شان اضافه می‌کنند در واقع دایره‌ی واژگانی بزرگتر و هوش هیجانی بالاتری دارند، که در کل باعث باهوش‌تر شدن آن‌ها می‌شود.

مطلب مرتبط: ۴ دلیل که چرا باید از خشم تان بهره ببرید

فحش دادن۲. سطح استرس‌تان را کاهش می‌دهد!

در جهان امروز این طور به نظر می‌رسد که همیشه عجله داریم، و با شتاب به این سو و آن سو می‌دویم. اگر این امر به یکی از علل زیر نباشد، قطعا به آن یکی علت است: بچه‌ها، کار کردن، زندگی. انگار که این‌ها هیچ وقت تمامی ندارند.

با در نظرداشتن این موضوع، ما به یک خروجی سالم نیاز داریم. خب، طبق یک مطالعه‌ی جدید که در Biological Psychology چاپ شده است، نشان دادن خشم ممکن است سطح ترشح کورتیزول(هورمونی که وقتی دچار استرس هستیم توسط مغز ترشح می‌شود) را کاهش دهد، که مقادیر زیاد آن به بیماری‌های قلبی، فرسایش استخوان و چاقی منجر می‌شود.

بنابراین کار خودتان را بکنید و راحت باشید. آیا بعد از این کار احساس بسیار بهتری ندارید؟

۳. اعتماد به نفس‌تان را افزایش می‌دهد!

درحالی که هرگز از دشنام دادن به بزرگترها دفاع نمی‌کنیم، مطالعات نشان داده‌اند که کلمات فحش‌آمیز گاه به گاه می‌توانند به ما کمک کنند وضعیتی را که فکر می‌کنیم از دستمان خارج شده است بیشتر تحت کنترل بگیریم. ریچارد استیونز، پژوهشگر دانشگاه کیله، معتقد است دشنام دادن می‌تواند سطح آدرنالین را افزایش دهد، که باعث می‌شود ما احساس خشم و پرخاشگری کنیم. درحالی که همیشه هم این قضیه خوب نیست، اما خشوت ناشی از آدرنالین واقعا باعث می‌شود احساس قدرتمندی و توانایی بیشتری بکنیم. در اصل، اعتماد به نفس‌تان افزایش می‌یابد.

مطلب مرتبط: ۱۰ تمرین خنده درمانی عالی برای رفع استرس

فحش دادن۴. دردتان را کاهش می‌دهد!

استیونز در این باره نیز اظهار نظر می‌کند. او می‌گوید، “وقتی که فحش دادن را بیشتر بررسی کردیم، آشکار شد که در واقع این عمل یک زبان عاطفی است، و می‌تواند باعث شود در موقعیت‌های مشخصی احساس بهتری داشته باشید.”

“اگر در انتظار رسیدن آمبولانس هستید و هیچ دارویی ندارید، دشنام دادن واقعا می‌تواند احساس درد شما را کاهش دهد.”

بنابراین درحالی که ممکن است این کار به درمان پای شکسته‌ی شما کمکی نکند، اما دشنام دادن به نردبانی که از آن افتاده‌اید حداقل می‌تواند کمک کند کمتر احساس درد کنید.

فحش دادن۵. جذابیت‌تان را افزایش می‌دهد!

شاید این نکته چندان علمی نباشد، اما به جهنم: آدم‌هایی که دشنام می‌دهند خیلی جذاب‌تر هستند.

شاید این بیشتر یک “مزیت زندگی” عمومی باشد تا یک مزیت سلامتی، اما شواهد حاکی از آن است که فحش دادن مدبرانه می‌تواند برای زنان و مردان به لحاظ جنسی تحریک کننده باشد.

پس، لزوما نباید در یک کافه با بد دهنی به یک آدم خوشگل و جذاب نزدیک شوید. اما اگر آن آدم خوشگل و جذاب را خیلی خوب بشناسید و با او از قبل رابطه داشته باشید چطور؟ خب بهتر است این کار را بکنید!

۶. با دوستان و خانواده احساس صمیمیت بیشتری خواهید کرد!

یک نویسنده دریافته است که دشنام دادن در حضور دیگران نشان می‌دهد که شما “به اندازه‌ی کافی در کنار آن‌ها راحت هستید که خودتان باشید و احساس راحتی کنید. با دشنام دادن در حضور آدم‌های دیگر، شما این علامت را به آن‌ها می‌دهید که بی‌آلایش، صادق و راحت هستید.”

شاید به همین خاطر است که دشنام دادن به داوران در میان جمعی از دوستان‌تان باعث می‌شود همه‌ی شما احساس کنید با هم آن بازی سهیم هستید! با وجود این، محتاط باشید. همانطور که در نکته‌ی فوق ذکر شد، این کار برای وقتی است که شما با هم گروهی‌های‌تان جور و صمیمی باشید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: د اسپریت ساینس

روانشناسی فحش دادن:۶ مزیت غیرمنتظره فحش دادن از نظر روانشناسان


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی