کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ نکته جالب و خواندنی درباره روانشناسی رنگ آبی

سالهاست که خواص و نیروی رنگ ها در علم روانشناسی در همه جای دنیا به اثبات رسیده است. هر رنگی انرژی و طول موج متفاوتی دارد که بر روح و جسم ما تأثیر می گذارد. روانشناسی رنگ آبی شامل شخصیت شناسی علاقمندی افراد به این رنگ میشود که ما اصطلاحا به آن افراد آبی می گوییم و همچنین شامل کاربرد و تاثیر رنگ آبی و معانی مختلفی که در دکوراسیون منزل و محل کار و درمان روح و روان افراد دارد. در ادامه با ما همراه باشید.

روانشناسی رنگ آبی

۱. ویژگی‌های شخصیت آبی

رنگ شخصیت

آبی‌ها متفکرانی عمقی، ذاتا تحلیل‌گر، شدیدا متمرکز روی جزییات، و در تفکرشان رسمی هستند. ممکن است فردی کناره‌گیر به نظر برسند، اما در رویکردشان سنجیده، اصولی، و دقیق هستند و به جزئیات اهمیت می‌دهند. آنها دوست دارند همه چیز در جای خودش باشد، خیلی منظم هستند، و در مدیریت زمان مهارت‌های خوبی دارند. آنها برای فکر کردن وقت می‌گذارند و نسبت به قرمزها و زردها خیلی کندتر هستند. آبی‌ها دوست دارند همه‌ی واقعیت‌ها را داشته‌باشند، و سپس با استفاده از منطق آنها را کنار هم قرار دهند و به یک جواب مناسب برسند. وقتی با یک آبی سروکار دارید نامنظم و آشفته نباشید، چون آنها خیلی تمیز و مرتب هستند. سعی کنید دیر نرسید چون به موقع رسیدن برای آنها به شدت مهم است. وقتی با یک آبی هستید سعی کنید گستاخ یا تحمیل‌کننده نباشید.

چگونه با یک شخصیت آبی تعامل داشته‌باشیم: ‌

وقتی با یک شخصیت آبی معامله می‌کنید سعی کنید به خوبی آماده باشید، وارد جزییات شوید چون آنها عاشق این هستند که همه‌ی واقعیت‌ها را در ذهن‌شان داشته‌باشند. رویکردی واقعیت‌گرا، شفاف و دقیق، و منطقی داشته‌باشید. گوش کردن برای یک آبی مهم است پس با دقت به چیزهایی که باید بگویند گوش کنید، چون آنها از طریق سوال‌های جامع و کامل درباره همه‌چیز افکارشان را به‌صورت شفاهی در می‌آورند. برای پاسخ دادن به آنها زمان بدهید چون متفکرانی کند هستند.

مطلب مرتبط: روانشناسی رنگ ها :شخصیت شناسی و معنی ۷ رنگ را بدانید

۲. خلقیات و روحیات افراد آبی چگونه است

آدم‌های با شخصیت آبی آیده‌ال‌گرایان مصمم با یک حس رمانتیک کمی ناامیدانه‌ هستند.

آن‌ها تاب تحمل بی‌رحمی‌ها و جنایاتی را که در جهان رخ می‌دهد ندارند و به جایش امید و ایمان را در قلبشان پرورش می‌دهند. بسیار مهربان، صمیمی و دلسوز هستند و هرکاری را به خوبی در این دنیا انجام می‌دهند.

بسیار حساس هستند اما اجازه نمی‌دهند بسیاری از مردم این را بفهمند. هم‌چنین بسیار کم حرف و آرام هستند و از اینکه کنار آب باشند لذت می‌برند چرا که آب بیش از هر چیز دیگری آرامش را برایشان به ارمغان می‌آورد.

ارتباط بسیار عمیقی با طبیعت دارند و هر وقت که احساس عدم تعادل در زندگیشان کنند زمان زیادی را خارج از منزل و در دل طبیعت می‌گذرانند.

۳. رنگ آبی و چاکراها

هرچند در بازی با رنگ‌ها گرایش‌های کلی وجود دارد، اما این‌که یک فردی چه تاثیری از رنگ‌ها می‌گیرد تا حدود زیادی به سن، جنسیت، و تا اندازه‌ای به سلیقه‌ی شخصی بستگی دارد. در طول فراز و فرودها، و اتفاقات عجیب زندگی‌تان، به دلایل مختلف به دنبال رنگ‌های مختلف می‌روید. بسیاری از آدم‌ها وقتی با رنگ‌های آبی و سبز احاطه می‌شوند احساس بهتر و آرامش و بیش‌تری دارند.

آبی با چاکرای گلو در ارتباط است. این رنگ بازنما و جایگاه قدرت اراده و انتخاب است. کسانی که از رنگ آبی احساس فوق‌العاده‌ای می‌گیرند، در برقراری ارتباط عالی هستند. این یعنی در شنیدن، صحبت کردن، و هم‌دلی خیلی عالی هستند و ممکن است برون‌گرا باشند.

۴. رنگ درمانی آبی

رنگ آبی آرامش و سکون را القا می‌کند و رنگ بسیار طرفداری است (اکثر قریب به اتفاق افراد می‌گویند رنگ مورد علاقه‌شان آبی است). رنگ آبی می‌تواند در درمان بی‌خوابی مؤثر باشد و استفاده از رنگ آبی خوابی آرام و عمیق را به همراه دارد. این رنگ بیش فعالی را در کودکان متوازن می‌کند، و قدرت تخیل و افکار شهودی (حس ششم) را تقویت می‌کند.

با وجود رنگ آبی سردی است و استفاده بیش از اندازه از این رنگ می‌تواند احساس سردی و دل مردگی، بدبینی، یا جدایی از دیگران را القا کند.

مطلب مرتبط: روانشناسی رنگ از شخصیت شما چه می‌گوید

۵. رنگ آبی در کسب و کار‌

آبی بهترین رنگ برای استفاده در بیشتر برنامه‌های کاربردی است و به طرز شگفت آوری نشان دهنده صداقت، اعتماد و اطمینان است.

رنگ در کسب و کار روانشناسی رنگ آبی

رنگ‌ها با طول موج کم، مانند سبز روشن و ملایم و آبی آسمانی – دو مورد از رایج‌ترین رنگ‌های موجود در بطن طبیعت – بهره‌وری و تمرکز ذهن را بهبود می‌بخشند. هم‌چنین یک حس عمومی آسودگی خیال و آسایش را با خود به همراه می‌آورند.

دفتر کار آبی

به طور عمومی آبی یک رنگ بسیار خوب برای بهره‌وری است. آبی آرامش‌بخش و باثبات است که به کارکنان برای تمرکز روی وظایف‌شان کمک می‌کند. آبی رنگ خوبی برای رنگ‌آمیزی سرتاسر دفتر کار است و بعد از آن می‌توان برای طراحی از سایر رنگ‌ها به عنوان رنگ‌های فرعی هر بخش و هر فردی استفاده کرد.

مطلب مرتبط:روان شناسی رنگ ها در برندسازی و بازاریابی

۶. رنگ آبی در دکوراسیون منزل

روانشناسی رنگها در دکوراسیون خانه

فضای خانه را در تابستان با استفاده از رنگ‌های سردتر، خنک کنید. درست مانند استفاده از رنگ‌های گرم در پاییز، رنگ‌های سرد، به خصوص آبی، باعث می‌شوند که فضای خانه‌تان در طول تابستان تازه، خنک و تمیز به نظر برسد. سفید بودن قسمت بیرونی همراه با حاشیه‌های آبی، انتخاب محبوبی برای خانه‌ها و پروژه‌های نقاشی خانه در تابستان است.

مطلب مرتبط: ۱۰ بهترین ایده برای طراحی دکوراسیون داخلی

در روانشناسی رنگها هرچند ممکن است استفاده از رنگ قرمز در یک اتاق مخصوص تمرینات ورزشی منطقی به نظر برسد اما در واقع می‌تواند باعث بروز احساس گرمای بیش از حد شود. اگر شما می‌خواهید از یک رنگ گرم در اتاق تمرین خود استفاده کنید، یک ترکیب لذت‌بخش از رنگ آبی و زرد را روی دیوار در نظر بگیرید. شما همچنین می‌توانید به سراغ یک ترکیب سبز آبی آرامش‌بخش بروید تا اثری خنک‌کننده روی شما داشته باشد و باعث شود بیش‌تر تمرین کنید.

انتخاب بهترین رنگ برای خانه

چه کسی می‌گفت آبی و سبز هرگز نباید دیده شوند؟ این ترکیب رنگ ارگانیک از دل طبیعت است، و هنگامی که به درستی اجرا شود، می‌تواند نتیجه‌ای باورنکردنی در خانه‌تان خلق کند. هرچند احتمالا در این فکر هستیم که این دور رنگ مکمل هم نیستند، اما ترکیبی از آن دو یک طرح هماهنگ ایجاد می‌کند. تن رنگ‌های الهام گرفته از اقیانوس سبز و آبی در ترکیب با آبی نفتی درخشان، فضایی دراماتیک در خانه‌تان خلق می‌کند. انگار که کنار ساحل باشید!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – پریسا جعفری

منبع: پاورآوپازیتیویتی

۶ نکته جالب و خواندنی درباره روانشناسی رنگ آبی


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی