کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

روانشناسی دشمنی: ۸ دلیل قدرتمند که دشمن تان را دوست بدارید!

همه‌ی ما دشمن هایی داریم! افرادی که از درد و بدبختی ما خوشحال می‌شوند و لذت می‌برند. گاهی اوقات دشمنی با شما به علت تفاوت‌های مشخصی در ویژگی‌های شماست و برخی حوادث کار را به این‌جا رسانده‌است. و گاهی اوقات بعضی از آدم‌ها ظاهرا بدون هیچ دلیلی نسبت به شما احساس تنفر دارند.

روانشناسی دشمنی: ۸ دلیل قدرتمند که دشمن تان را دوست بدارید!

صرف نظر از این‌که این دشمنی چه‌طور به وجود آمده‌است، دلائل زیر را در نظر بگیرید و ببینید که چرا باید از دشمنان‌تان تقدیر کنید. این مقاله نه تنها به شما نشان می‌دهد که چگونه دشمنان‌تان را ناراحت نکنید، بلکه در واقع چگونگی دوست داشتن دشمن تان را نیز یاد خواهید گرفت.

این مقاله را بخوانید تا از روانشناسی دشمنی مطلع شوید!

۱. یک درس عملی برای مدیریت خشم و عصبانیت خواهید گذراند

اگر بخواهیم صادق باشیم، دشمنان شما بهترین افرادی هستند که به شما کمک می‌کنند مدیریت خشم را یاد بگیرید. هرچند شاید درست است که دشمنان‌تان راهی را برای نشان دادن بدترین حالت شما داشته باشند، اما این هم درست است که آنها می‌توانند به شما در تلاش برای کنترل این خشم کمک کنند. شما نمی‌توانید خشم‌تان را به کسی که دوست دارید نشان بدهید و درست در همین زمان است که به واقع یاد می‌گیرید در هنگام ناراحتی و خشم زیاد، خودتان را کنترل کنید.

مدیریت خشم موثرتر است، زمانی که در عمل انجام شود، نه زمانی که به صورت تئوری باقی بماند!

دشمنان شما مانند درمانگرانی هستند که شما نیاز دارید، اما نمی‌خواهیدشان! اما واقعیت این است که به همان اندازه که دوست دارید از آنها متنفر باشید، آنها هم به شما فرصت می‌دهند تا خشم و عصبانیت خود را کنترل کنید.

مطلب مرتبط:۳ راه برای خلاص شدن از شر کینه توزی و دشمنی در محل کار

۲. به شما فرصتی برای رقابت سالم می‌دهند

شاید این را نمی‌دانستید، اما دشمنان شما می‌توانند رقبای بزرگی برای‌تان باشند چرا که به برانگیختن مبارز درون شما (گاهی اوقات، ممکن است حتی این جنبه‌ی رقابتی درون‌تان را نشناسید یا با آن آشنا نباشید تا زمانی که مجبور به مقابله با یک دشمن بشوید) کمک می‌کنند. شما انگیزه‌ای برای رقابت پیدا می‌کنید و این می‌تواند برای پیروزی شما عالی باشد.

با این حال، در حالی که مشغول رقابت هستید، ضروری است به یاد داشته باشید که در این میان تبدیل به نسخه‌ی بدتری از خودتان نشوید. کار کردن در برابر دشمن دشوار است و بنابراین باید حواس‌تان باشد که در معرض آسیب به خود یا زیر پا گذاشتن اخلاقیات قرار نگیرید. رقابت سالم تمام چیزی است که باید در این روند از خودتان نشان بدهید.

۳. نظرات منفی آنها می‌تواند به شما در دستیابی به موفقیت کمک کند

واقعیت این است که دشمنان شما هرگز واقعا چیز خوبی ندارند که درباره‌ی شما بگویند. با این حال، به همان اندازه که ممکن است هر حرف و صحبت‌شان ناشی از نفرت باشد، ممکن است حقایقی نیز در آن‌چه به شما می‌گویند وجود داشته باشد.

به این ترتیب، هر زمان که چیزی مشکوک یا ناخوشایند از دشمن‌تان می‌شنوید، ممکن است بهتر باشد که گامی به عقب بردارید و خودتان را ارزیابی کنید. این احتمال وجود دارد که آن‌چه این دشمن می‌گوید درست باشد و مواجهه با این واقعیت یک گام مهم برای شماست که به آدم بهتری تبدیل بشوید. این مورد هم گواه دیگری است بر این واقعیت که دشمنان می‌توانند به روش خود درمانگرانی برای ما باشند.

۴. دشمنان می‌توانند متحدانی قدرتمند برای شما باشند

دوست داشتن دشمنان‌تان می‌تواند تلاشی برای برقراری ارتباط و صلح با آنها باشد. در نهایت، اگر شما قادر به ایجاد برخی زمینه‌های مشترک با آنها هستید، در ایجاد یک رابطه‌ی دوستانه نیز موفق خواهید بود. و چه کسی است که به دوست و رفیق نیاز ندارد؟

به این ترتیب می‌توانید با آدم‌ها به طور طولانی مدت کار کنید. می‌توانید مهارت‌های بین فردی‌تان را بهبود ببخشید، و همین می‌تواند به عنوان یک امتیاز بسیار بزرگ برای شما باشد.

مطلب مرتبط: ۱۰گام ساده برای تبدیل دشمنی به دوستی

۵. دشمنان‌تان به شما توانایی تشخیص انرژی مثبت را می‌دهند

در میان این همه انرژی منفی، به نظر می‌رسد که مثبت همیشه راه خود را پیدا کرده‌است.

گاهی اوقات دانستن این واقعیت که شما دشمنانی هم دارید، به شما کمک می‌کند تا روی چیزهای مثبت و خوب زیادی که در زندگی‌تان وجود دارد تمرکز کنید. ما آدم‌ها در غالب مواقع، به این‌که چه چیزی واقعا در زندگی اهمیت دارد، توجهی نداریم. این امر می‌تواند ناشی از درگیری با دشمنان و نگرانی‌هایی که در رابطه با آنها داریم، باشد.

با این حال، با وجود دشمنان ممکن است گاهی به عقب گام بردارید و بابت چیزهای خوبی که در زندگی دارید (و کسانی که در اطراف شما هستند) قدردانی کنید.

۶. ممکن است موضوع فقط یک سوء تفاهم باشد

گاهی اوقات، دلیل این‌که شما یک دشمن دارید ممکن است چیزی بسیار ساده و پیش پا افتاده باشد. ممکن است علت این رابطه‌ی شکست‌خورده را ندانید و دشمن‌تان به شما برای تکمیل این تصویر کمک می‌کند.

نزدیک شدن به آنها به شما کمک خواهد کرد که دلیل شکست خوردن این رابطه را درک کنید. این امر، به نوبه‌ی خود، می‌تواند کمک‌تان کند تا برای بهبود رابطه‌تان و جلو بردن آن تلاش کنید. سوء تفاهم به هر حال رخ می‌دهد و شما باید بتوانید روی آن کار کنید.

مطلب مرتبط: ۱۰ کشور جهان که مردمانش بیشترین میزان دوستی واقعی را دارند

۷. یاد می‌گیرید که قدر عشق را بدانید

به یاد داشتن این واقعیت که دشمنانی هم در زندگی شما وجود دارند، به شما کمک خواهد کرد قدر آدم‌هایی را که واقعا دوست‌تان دارند، بدانید. عشق و نفرت دو احساس مخالف هستند و ممکن است برای لحظه‌ای، یکی، آن دیگری را تحت‌الشعاع قرار دهد.

به این ترتیب، در حالی که همیشه دشمنانی خواهید داشت، افرادی که شما را دوست دارند نیز همیشه وجود خواهند داشت. باید از این آدم‌ها به خاطر آن‌چه برای شما انجام می‌دهند قدردانی کنید. هرگز اجازه ندهید که نفرت شما از دشمنان‌تان مانع از این شود که قدر دوستان‌تان و عشق و محبت آنها را بدانید.

۸. آیا واقعا به نفرت نیاز دارید؟

حقیقت این است که دشمنان فقط احساساتی سمی را در وجودتان ایجاد می‌کنند و سبب می‌شوند که واکنش‌های بدی از خودتان نشان بدهید. اگر واقعا دوست دارید که یک زندگی موفقیت‌آمیز داشته باشید، نباید این همه احساس منفی را در وجودتان نگه دارید.

نفرت حس بدی است و شما باید هر کاری از دست‌تان برمی‌آید، انجام بدهید تا از شر آن خلاص شوید. این یک واقعیت شناخته‌شده است که هیچ کس نمی‌تواند در هنگام حمل چندین و چند چمدان احساسی و عاطفی، از قید محدودیت‌ها رها شود و آزادانه زندگی کند. خوب، نفرت بزرگ‌ترین شکل چمدان عاطفی است!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده-  سارا فیضی

منبع: لایف هک

روانشناسی دشمنی: ۸ دلیل قدرتمند که دشمن تان را دوست بدارید!


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی