کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ نوع رفتار درمانی و راهکارهای آن برای حل مشکلات کودکان و بزرگسالان

رفتار درمانی چیست؟ رفتار درمانی نام مجموعه ای از انواع روش های درمانی است که در درمان اختلالات ذهنی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع درمان برای شناسایی و کمک به تغییر رفتارهای ناسالم یا خودتخریبی بالقوه و نهادینه در فرد به کار می رود. رفتار درمانی بر اساس این نظریه عمل می کند که تمامی رفتارها فراگرفته می شوند و رفتارهای ناسالم می توانند تغییر پیدا کنند. تمرکز این نوع درمان اغلب بر مشکلات جاری و چگونگی تغییر دادن آن ها است.

۴ نوع رفتار درمانی و راهکارهای آن برای حل مشکلات کودکان و بزرگسالان

رفتار درمانی برای چه افرادی مناسب است؟

افراد مبتلا به طیف گسترده ای از اختلالات می توانند از روش درمانی رفتار درمانی بهره مند شوند.

افراد مبتلا به اختلالات زیر باید برای درمان آن ها از روش رفتار درمانی استفاده کنند:

– افسردگی
– اضطراب و نگرانی
– اختلال ترس (اختلال هراس)
– موضوعات مرتبط با خشم و عصبانیت

همچنین رفتار درمانی می تواند برای درمان این وضعیت ها و اختلالات نیز بکار رود:

– اختلال خوردن
– اختلال استرسی پس از ضایعه روانی
– اختلال دوقطبی
– اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی
– فوبیا و بویژه فوبیای اجتماعی
– اختلال وسواس فکری-عملی
– خودزنی
– سوءمصرف مواد

انواع رفتار درمانی

رفتار درمانی انواع متفاوتی دارد:

۱. رفتار درمانی شناختی

رفتار درمانی شناختی شهرت بسیار زیادی دارد. در این درمان رفتار درمانی و شناخت درمانی با یکدیگر ترکیب می شوند و درمان بر چگونگی تاثیرگذاری افکار و باورهای فرد بر رفتار و اعمال و خلق و خوی او متمرکز می شود. رفتاردرمانی شناختی معمولا بر مشکلات فرد و چگونگی حل کردن آن ها تمرکز می کند. هدف بلند مدت در این نوع درمان عبارت است از تغییر الگوهای فکری و رفتاری فرد و هدایت آن ها به سمت الگوهایی سالم تر.

۲. بازی درمانی مبتنی بر رویکرد شناختی رفتاری

بازی درمانی شناختی رفتاری معمولا در کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. درمانگران با مشاهده کودکان می توانند دریابند که کودکان از ابراز چه چیزی احساس ناراحتی می کنند یا از ابراز آن ناتوان هستند. در این روش کودکان قادر خواهند بود که اسباب بازی های خود را انتخاب کنند و آزادانه بازی کنند. همچنین ممکن است از آن ها خواسته شود که نقاشی بکشند یا با استفاده از اسباب بازی های خود صحنه هایی را در جعبه شنی بسازند. درمانگرها در این روش به والدین آموزش می دهند که چطور از بازی برای بهبود ارتباط با کودکانشان بهره مند شوند.

۳. حساسیت زدایی از سیستم

حساسیت زدایی از سیستم عمدتا به فرایند شرطی شدگی کلاسیک وابسته است. این روش اغلب برای درمان انواع فوبیا مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش به افراد آموزش داده می شود که پاسخ ترس خود به یک  فوبیا را با پاسخ های آرام بخش جایگزین کنند. در ابتدا تکنیک های آرامش بخش و شیوه های تنفس آرامش بخش به فرد آموزش داده می شود. پس از آنکه فرد در انجام این تکنیک ها به مهارت کافی می رسد، درمانگر به تدریج او را در برابر سطوحی بالاتر از ترس هایش قرار می دهد و در چنین شرایطی این تکنیک ها را با هم تمرین می کنند.

۴. بیزاری درمانی

بیزاری درمانی معمولا برای درمان مشکلاتی مثل سوء مصرف مواد و الکل مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش به افراد آموزش داده می شود که یک محرک خوشایند اما ناسالم را با محرکی کاملا ناخوشایند مرتبط سازند. محرک ناخوشایند می تواند چیزی باشد که احساس ناراحتی و بیزاری را در فرد بوجود می آورد. برای مثال، شاید درمانگر به شما آموزش دهد که رابطه ای را میان الکل و خاطره ای ناخوشایند در ذهنتان بوجود آورید.

آیا رفتار درمانی موثر است؟

رفتار درمانی بگونه ای موفق در درمان حالات و مشکلات بسیاری مورد استفاده قرار گرفته است. این باور وجود دارد که رفتار درمانی روشی تاثیرگذار و کاربردی است.

درحدود ۷۵ درصد از افرادی که در رفتار درمانی شناختی وارد می شوند، نتایج مثبت حاصل از آن را تجربه می کنند.

یکی از مطالعاتی که در این حوزه انجام گرفته است نشان می دهد که رفتار درمانی شناختی در درمان مشکلات زیر بیشترین تاثیر را به همراه خواهد داشت:

اختلالات اضطرابی
استرس عمومی
پرخوری عصبی
مسائل مربوط به کنترل خشم
اختلال روان‌تنی
افسردگی
سوء مصرف مواد

مطالعات نشان داده اند که بازی درمانی روشی موثر در کودکان ۳ تا ۱۲ سال است. با این وجود، استفاده از این روش در میان تمامی گروه های سنی در حال افزایش است.

رفتار درمانی در کودکان

رفتار درمانی کاربردی و بازی درمانی هر دو در کودکان مورد استفاده قرار می گیرند. در این روش درمانی روش های متفاوتی برای پاسخ مثبت دادن به موقعیت های گوناگون به کودکان آموزش داده می شود.
یکی از بخش های اصلی این روش عبارت است از جایزه دادن به رفتار مثبت و تنبیه کردن رفتار منفی. والدین باید در زندگی روزانه کودک خود به تقویت این بخش کمک کنند.

ایجاد اطمینان در کودک نسبت به مشاور نیازمند زمان است و این پدیده ای کاملا طبیعی است.

اگر کودک احساس کند که می تواند خودش را به گونه ای ابراز کند که هیچ عواقبی برای او به دنبال ندارد، در نهایت رابطه ای گرم و صمیمانه با مشاور برقرار می کند.

این روش اغلب در کودکان مبتلا به اوتیسم و اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی موثر است.

چگونه یک رفتار درمانگر خوب پیدا کنیم؟

اگرچه پیدا کردن یک درمانگر معمولا کار چندان راحتی نیست اما منابع زیادی در اختیار ما قرار دارد که این کار را راحت تر می کند.

در هنگام پیدا کردن تسهیل گر می توانید به منابع زیر مراجعه کنید:

مددکاران اجتماعی
مشاوران معنوی مومن و متعهد
مشاوران غیر معنوی
روانشناسان
روانپزشکان

لازم است مطمئن شوید که درمانگر منتخب شما مدارک و گواهی نامه های لازم و معتبر را دارا است. برخی از تسهیل گرها بر درمان شرایط خاص مثل افسردگی یا اختلال پرخوری متمرکز می شوند.

اگر نمی دانید که برای پیدا کردن درمانگر مناسب از کجا شروع کنید، می توانید در این خصوص با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما می تواند در صورت لزوم روانپزشک مناسبی را به شما پیشنهاد کند. روانپزشک ها می توانند برای درمان داروهای مورد نیاز را تجویز کنند.

بیشتر بیمه ها اینگونه درمان ها را تحت پوشش قرار می دهند. برخی از درمانگرها نیز شرایطی  مثل کمک هزینه یا پرداخت اقساطی را برای پرداخت هزینه های افراد کم درآمد فراهم می کنند.

درمانگر سوالات متعددی را در مورد  خودتان از شما می پرسد. اگر در پاسخگویی به او احساسی خوشایند دارید پس متوجه خواهید شد که درمانگر مناسبی را پیدا کرده اید. لازم است که قبل از انتخاب درمانگر نهایی خود با چندین درمانگر دیدار و مشاوره کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه یحیی

منبع: healthline

۴ نوع رفتار درمانی و راهکارهای آن برای حل مشکلات کودکان و بزرگسالان

رفتار درمانی چیست

برچسب ها

بازده

متاسفیم. نظرات بسته است.

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی