کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

رفتارهای رئیس های عجیب و غریب

آیا تا به حال با رفتارهای رئیس های عجیب و غریب برخورد کرده اید؟ پیش از آن‌که از دیر رسیدن‌های رئیس تان به جلسه‌ها ابراز نگرانی کنید، سعی کنید به علت تاخیر وی پی ببرید. یا اگر شیوه‌ی ایمیل زدن مدیرتان شبه‌برانگیز است، به وی کمی فرصت بدهید. این نوشتار به بعضی از رفتارهای عجیب و غریب رئیس ها می پردازد.

رئیس

برای آن‌که بتوانید بر سرِ رئیس تان، هر بار که کارِ آزاردهنده‌ای انجام می‌دهد، داد بزنید حاضر هستید چه قیمتی بپردازید؟ چند درصد از فیشِ حقوقی‌تان، چه بخشی از وجودتان یا چند بند از مفادِ قراردادتان را حاضر هستید قربانی کنید تا این آزادی را به‌دست آورید که اگر باز هم به یکی از جلسه‌های شما دیر رسید بتوانید او را از جلسه اخراج کنید؟

البته این‌ها پرسش‌هایی نیستند که مدیرِ شما مایل باشد روی آنها خیلی وقت بگذارد. او اجازه دارد تمامِ خصلت‌های نه چندان دوست‌داشتنی‌تان را به شما گوشزد کند – بی‌آنکه خودش یا ذهن‌اش را زیاد درگیر کند. از سوی دیگر- یا بهتر بگویم، برای منفعتِ خودتان هم که شده، عموما بهتر است عادت‌های مایوس‌کننده‌ی وی را نادیده بگیرید. اما پیش از غرق شدن در رویایِ اخراجی دیگر از این دست، از خود بپرسید: واقعا، این‌که رئیس‌ دیر به جلسه می‌رسد، چه‌قدر حائز اهمیت است؟

شاید این مسئله بزرگ‌تر از چیزی که واقعا هست دیده شود، چرا‌که غالبا برای کارکنان اعمال و گفتار مدیران سنگین به نظر می‌رسد. اسکیپ ویزمان، کارشناسِ ارتباطاتِ محل کار و رهبری، مدیری را مثال می‌زند که در حالِ آموزش‌دادن به اوست: کارمندانِ آن مدیر می‌گفتند هر بار تیم به مشکلی بر‌می‌خورد و نزد او می‌رویم، آه می‌کشد. نفسی کوتاه، تاثیری بزرگ. از دیدگاهِ مدیر این آه کشیدن مربوط به خودِ اوست – فرصتی است که بتواند خود را با موقعیت جدید وفق دهد و به راه‌حلی برسد. اما از نظرِ کارکنان، این آه حاکی از آن بود که مدیر از این‌که مشکل را نزد او برده‌اند بر‌افروخته و خشمگین است.

ویزمان می‌گوید: “رئیس ها بر افرادِ زیر‌دست خود تاثیرات عمیقی می‌گذارند. بنابراین احتمالا تنها شما پی‌گیر این مسئله نیستید که رئیس تان چند بار دیر به جلسه‌ می‌رسد یا ذهن خود را درگیر درخواست شش کلمه‌ای او می‌کنید که از طریق ایمیل برایتان فرستاده است. از برخی چیزها فقط باید گذشت، و شاید برخی از آنها ارزش گفتن داشته باشند.

در ادامه بعضی از رفتارهای رایج و البته عجیب رئیس ها ارائه می‌شود.

۱. ایمیل‌های رئیس تان همیشه کوتاه یا حتی بسیار موجز است.

بیست دقیقه برای درست‌کردن پروژه‌ی کامل وقت می‌گذارید و آن ‌را برای مدیرتان ایمیل می‌کنید. سه بار داده‌ها و غلط‌های املایی را چک می‌کنید. ذهن‌تان درگیر انتخابِ واژه‌ها می‌شود. بحثِ طاقت فرسا بر سر انتخاب میان “سلام باب”، “درود باب”، “سلام علیکم باب” یا همان “بابِ” – جسورانه‌ی (اما آیا خیلی جسورانه است؟) همیشگی حسابی آزارتان می‌دهد.

و حالا پاسخ رئیس تان را ببینید: “خوب است” یا: “متشکرم” یا: “خب.” این عجیب نیست؟

یا شاید این رئیس‌ باشد که ابتدا به شما ایمیل می‌فرستد با کلماتی کم‌تر از حدِ معمول بیشترِ متن‌ها: لطفا (کار ایکس انجام شود). و پایان ایمیل. فقط همین. پیت وود، کارشناس ارتباطات و زبان بدن و مولفِ “فرصت طلبی: بیشترین استفاده از برداشت اول، زبان بدن و جذابیت ” می‌گوید: ” رئیس‌ها تقاضایی می‌کنند و بعد کارشان تمام می‌شود. هیچ توضیحی وجود ندارد؛ هیچ سلام و احوال پرسی‌ای در کار نیست یا پرسش‌هایی از این دست که حالِ خانم بچه‌ها چه‌طور است.” این امر بسیار تداعی کننده‌ی فضای پیش از قطع رابطه است: من بسیار بیشتر از او برای این رابطه‌‌ی (ایمیلی) تلاش می‌کنم.

خوب یا بد، همان ایمیل‌های کوتاه و به ظاهر سرسری ممکن است کاملا در بین روءسا امری عادی باشد. در سال ۲۰۱۲ اریک گیلبرت، دانشیار مدرسه‌ی رایانش تعاملیِ موسسه‌‌ی فناوری جورجیا، پژوهشی را منتشر کرد که به تحلیل ایمیل‌های رد‌و‌بدل شده میان کارکنان اِنران پرداخته بود. وی دریافته بود شیوه‌ی ارتباطی افراد اغلب بسته به این که برای یک رئیس‌ ، همکار، یا زیردست مطلبی می‌نویسند متفاوت است. مثلا، در ایمیل‌هایی که رئیس ها به کارکنان فرستاده بودند غلط‌های املایی بیشتری به چشم می‌خورد. و در ایمیل‌های کارکنان به رئیس ها احتمال “فرآیند شناختی” – پی بردن به اشتباه به هنگام نگارش- از ایمیل‌های ارسالی به همکاران یا زیردستان کم‌تر بود. به عبارت دیگر: شما تنها کسی نیستید که پیش از فرستادن یک ایمیل به رئیس‌ خود مشقات فراوانی خواهد برد، ولی در چشم بر هم زدنی به همکارش ایمیل می‌زند (و رئیس‌ شما نیز تنها رئیسی نیست که غلط املایی دارد.)

بنابراین به دنبال خواندن مطالب بسیار در یک ایمیل کوتاه نباشید – و به هر حال کلمات زیادی هم برای خواندن وجود ندارد. وود می‌گوید: وقتی‌که مدیران این درخواست و پاسخ‌های سریع را می‌دهند فکر می‌کنند دارند کار درستی انجام می‌دهند و از زمان به بهترین شکل استفاده می‌کنند. او اضافه کرد در برخی مواقع ممکن است ایجاز را نوعی چاپلوسی برداشت کنند. نیازی نیست مدیر در یک ایمیل پنج بندی دست شما را بفشارد و تمام جزییات یک درخواست یا پاسخ را مو‌به‌مو برای‌تان شرح دهد. وود می‌گوید به قضیه این گونه نگاه کنید: ” بسیار خب، این ایمیل برای من فرستاده شده است چون من از عهده‌ی آن بر می‌آیم.”

۲. او بیشتر از آن که حرف بزند فریاد می‌زند.

آن بخشِ بروزِ آخرهفته، “زندگی شنبه شب” قدیمی، را به یاد می‌آورید که در آن ویل فرل با میهمانی در حال بازی کردن است که نمی‌تواند شدت صدای خود‌اش را کنترل کند و برای هرچه می‌خواهد بگوید فریاد می‌زند؟ شاید رئیس‌ شما هم مثل این داستان دچار همان بیماری “اختلال صدا” است.

وود می‌گوید با صدای بلند صحبت کردن گاهی از ویژگی‌های تیپ شخصیتی “راننده‌ها” است. در مورد این پرسروصدا‌‌ها می‌گوید: “هرگز به ذهن‌شان خطور نمی‌کند چه‌قدر صدای‌شان آزاردهنده است. سعی می‌کنند مصلحت‌بین باشند – و حدس بزنید چه می‌شود؟ این کار جواب می‌دهد! ” (برای در دست داشتن مثالی عینی‌تر یک نامزد ریاست جمهوری را در نظر بگیرید که نامِ وی با “رامپ” (Rump) هم‌قافیه است.)

به بیانِ روشن‌تر، میان بلند صحبت کردن و با‌ توپ‌و‌تشر حرف زدن تفاوت وجود دارد. (در این‌جا مثالی می‌زنیم از رئیسی که فریاد‌های او نوعی تشر زدن است، و راهکارهایی برای برخورد با این وضعیت ارائه می‌دهیم.) یکی از راه‌های پی بردن به این‌که آیا باید این فریادها را جزء خصایص او به شمار آورد و از آنها گذشت یا مسئله‌ای شخص قلمداد‌ش کرد این است که ببینید رئیس‌تان با سایرِ افراد چگونه صحبت می‌کند. وود می‌گوید اگر تنها بر سرِ شما فریاد می‌کشد، خب یک جای کار می‌لنگد! اما اگر با همه همین کار را می‌کند، پس خیلی قضیه به شخصِ شما مربوط نمی‌شود. وی می‌افزاید اما اگر رئیس‌تان فضایی باز و تعاملی ایجاد کرده است، شاید دل‌تان بخواهد خیلی ملایم این قضیه را به وی یادآوری کنید.

نویسنده: لاورا مک‌مالن

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: یو.اس. نیوز

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی