کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ نکته درباره رسید دیجیتالی در کسب و کار دنیای مدرن

برنامه‌ی بازاریابی دیجیتالی‌تان را با استفاده از داده‌های به دست آمده از رسیدهای دیجیتالی توانمندتر کنید. امروزه، فروشگاه‌ها و خرده‌فروشی‌ها بیش از پیش از رسید دیجیتالی استقبال می‌کنند. رسیدهای دیجیتالی در اصل به عنوان بخشی از جنبش پایایی  به وسیله‌ی اپل استور و تعداد اندکی استارت‌آپ ایجاد شدند.

رسید دیجیتالی در کسب و کار دنیای مدرن

وقتی مشتریان گزینه‌ی رسید دیجیتال را انتخاب می‌کنند، رسید خریدشان به جای آن‌که به صورت کاغذی چاپ شود و مستقیما به دست‌شان داده شود، برای آن‌ها ایمیل می‌شود.

به عنوان برخی از فواید رسیدهای دیجیتالی می‌توان به ارزان‌تر بودن آن‌ها و کمک آن‌ها به حفظ مشتری اشاره کرد.

بیش‌تر آدم‌ها به رسیدهای خریدی که عمدتا به عنوان کاغذهای اضافه و بی‌ارزش به محض دریافت یا مدتی پس از آن دور انداخته می‌شوند، کم‌ترین توجهی نمی‌کنند.

در اوایل سال ۲۰۰۰، پیش از رشد انفجاری اپلیکیشن‌های خرده‌فروشی در گوشی‌های همراه و پیش از شناسایی فواید درخواست و ارائه‌ی ایمیل از طرف مشتری به کسب و کار‌ها، اپل استور و برخی از استارت‌آپ‌ها رسیدهای دیجیتالی را به عنوان بخشی از فرایند توسعه‌ی جنبش پایایی ایجاد کردند.

فواید محیط زیستی حذف رسیدهای کاغذی به طور گسترده مورد قبول همگان هستند. ولی امروزه، این رسیدهای “‌سبز‌” بیش از پیش مورد استقبال عموم قرار گرفته‌اند. بزرگ‌ترین دلیل این استقبال چیست؟ رسیدهای دیجیتالی، فارغ از بزرگی و نوع فروشگاه‌ها و خرده‌ فروش‌ها فواید کسب و کاری قابل ملاحظه‌ای به همراه دارند. علاوه بر این‌ها، رسیدهای دیجیتالی بازاریابی خرده‌ فروشی‌ها را متحول کرده‌اند.

۱. نحوه‌ی کارکرد رسیدهای دیجیتال

در این بخش، به صورت کاملا ابتدایی درباره‌ی نحوه‌ی کارکرد رسیدهای دیجیتال هنگام خرید توضیحاتی ارائه می‌دهیم:

الف. پیش از پرداخت وجه، صندوقدار از مشتری می‌پرسد آیا مایل به دریافت رسید چاپی، رسید دیجیتال، یا هر دو است؟
ب. اگر مشتری گزینه‌ی رسید دیجیتالی را انتخاب کند، صندوقدار به سادگی آدرس ایمیل خریدار را وارد می‌کند و سیستم رسید خرید را به صندوق دریافت ایمیل مشتری ارسال می‌کند.
ب. داده‌های مربوط به معامله (به همراه آدرس ایمیل خریدار) در سیستم رسید دیجیتالی وارد می‌شوند، و از تمام این داده‌ها می‌توان برای برنامه‌های بازاریابی فعلی و آتی استفاده کرد.

۲. فواید استفاده از رسید دیجیتالی

رسیدهای کاغذی حرارتی سالانه میلیاردها دلار برای صنعت خرده فروشی هزینه تراشی می‌کنند. از آن‌جا که در رسیدهای دیجیتال هیچ کاغذ و جوهری استفاده نمی‌شود، در مقایسه با رسیدهای چاپی بسیار ارزان‌تر هستند و هزینه‌های سربار اجرایی را کاهش می‌دهند.

آخرین فناوری‌ها در زمینه‌ی رسید دیجیتالی فروشگاه‌ها و خرده فروشی‌ها را قادر ساخته‌اند برخی پیام‌ها بازاریابی را نیز بر روی رسیدها لحاظ کنند – گاهی اوقات برای هر مشتری می‌توان پیام‌های شخصی و مخصوص ارسال کرد. رسیدهای دیجیتالی روش آسانی را برای ایجاد فهرست‌ ایمیل و جمع‌آوری داده‌های مخصوص مشتریان در خصوص معامله‌ی مورد نظر در اختیار خرده فروشی‌ها قرار داده‌اند.

آیا به دنبال برنامه‌ی بازاریابی موثرتری هستید که بر حفظ مشتری تمرکز داشته باشد؟ خرده فروشی‌ها با داده‌هایی که از طریق رسیدهای دیجیتالی جمع‌آوری می‌کنند، نه تنها می‌توانند بهترین مشتریان را شناسایی کنند، بلکه هم‌چنین قادر خواهند بود نوع کالاهایی را که دارای بیش‌ترین مشتری و هوادار هستند، متوجه شوند.

مشتریان نیز رسیدهای دیجیتالی را دوست دارند، زیرا بر خلاف رسیدهای کاغذی حرارتی، به مرور زمان محو نمی‌شوند و به راحتی قابل ذخیره شدن هستند. فروشندگان از بالا رفتن سرعت فرایند تسویه حساب و تحویل جنس به مشتری در اثر استفاده از رسیدهای دیجیتالی خوشحال هستند. هم‌چنین، با استفاده از رسید دیجیتالی مشتریان نمی‌توانند رسیدهای جعلی بسازند یا آن‌ها را تغییر دهند؛ و به این ترتیب، هزینه‌های ناشی از کلاهبرداری‌های برخی از مشتریان نیز کاهش می‌یابد.

محتوای پویایی که در برنامه‌ی رسید دیجیتالی قرار دارد، به فروشندگان امکان می‌دهد محتوای منحصر به فردی مخصوص هر یک از مشتریان ارسال کنند. برای مثال، رسید دیجیتالی می‌تواند شامل مواردی باشد که با اقلام خریداری شده یا اقلام مربوط به ویترین مجازی که فقط برای فروش آنلاین در دسترس هستند، هماهنگی کامل داشته باشند.

رسیدهای دیجیتالی به خرده فروشی‌‌ها امکان می‌دهند ترافیک فروشگاه آنلاین خود را تقویت کنند و به آن‌ها کمک می‌کنند شمار دنبال کنندگان‌شان را در شبکه‌های اجتماعی افزایش دهند. در صورتی که لینک‌های مربوط به وبسایت، شبکه‌های اجتماعی، و برنامه‌های وفاداری را در داخل رسید دیجیتال درج کنید، می‌توانید تعاملات آینده‌تان را افزایش دهید. هم‌چنین، اطلاعیه‌های ویژه، نظیر خبررسانی در مورد رویدادهای آتی را نیز می‌توانید داخل این رسیدها درج کنید.

از داده‌های معاملاتی که توسط سیستم رسیدن دیجیتالی ثبت می‌شوند، می‌توانید با دقت و شفافیت بالاتری به شناسایی مشتریان‌تان و نیازهای فردی‌شان بپردازید؛ همین مسئله کمک‌تان می‌کند به رضایت مشتریان، افزایش سطح وفاداری‌شان، و مراجعات بیش‌تر دست پیدا کنید.

۳. برخی اشکالات استفاده از رسیدهای دیجیتالی

به گزارش واشنگتن پست، با این‌که استفاده از رسیدهای دیجیتالی فواید بسیاری به همراه دارد، دارای برخی اشکالات نیز هست.

الف. به سادگی ممکن است در حساب و کتاب‌ها نادیده گرفته شود

با این‌که رسیدهای دیجیتالی از جوانب مختلف کار خریدار و مشتری را آسان‌تر کرده‌اند، ممکن است از برخی جهات نیز باعث دردسر شوند. برای مثال، این نوع رسیدها ممکن است به آسانی فراموش شده یا نادیده گرفته شوند؛ و به این ترتیب، مشکلات و دردسرهایی در تراز مالی و حساب و کتاب‌ها ایجاد کنند.

ب. نیازمند مهارت‌های عمومی فناوری هستند

با این‌که برای استفاده از رسیدهای دیجیتالی نیاز نیست یک نابغه‌ی فناوری باشید، مشتریان باید دست‌کم اطلاعات و مهارت‌های مشخصی درباره‌ی نحوه‌ی استفاده از فناوری‌های عمومی یا رسیدهای دیجیتالی داشته باشند؛ در غیر این صورت، با رسیدهای دیجیتالی به مشکل بر خواهند خورد.

پ. به طور بالقوه احتمال به خطر افتادن داده‌ها وجود دارد

همان‌طور که می‌دانیم، انجام امور به صورت دیجیتالی اطلاعات‌مان را در معرض خطر بالقوه‌ی نقض امنیت سایبری قرار می‌دهد. با این‌که احتمال بروز این قبیل اتفاقات نسبتا اندک است، به طور بالقوه این احتمال وجود دارد اطلاعات شخصی مشتریان به دست افراد نادرست بیفتند.

ت. ممکن است در ذخیره‌ی اطلاعات مشکل ایجاد شود

اگر مشتریان از آن دسته آدم‌هایی نباشند که هرگز هیچ ایمیلی را پاک نمی‌کنند و به اندازه‌ی کافی فضای ذخیره‌سازی اطلاعات در اختیار دارند که بتوانند بی‌نهایت رسید دیجیتالی را ذخیره کنند، آن‌گاه ممکن است به برخی دلایل در ذخیره‌سازی رسیدها به مشکل بر بخورند و قادر نباشند به آن‌ها دسترسی پیدا کنند. عدم دسترسی به رسیدهای دیجیتالی هنگامی ممکن است مشکل‌ساز شود که محصول معیوب باشد یا لازم باشد مشتری صحت خرید خود را از یک فروشگاه ثابت کند. اگر مشتری نتواند محصول خریداری شده‌ی معیوب را به فروشنده پس بدهد، به احتمال زیاد سطح رضایتمندی وی از این فروشگاه پایین خواهد آمد.

۴. نحوه‌ی دسترسی به این امکانات و راه‌اندازی سیستم رسید دیجیتالی

یک جستجوی آنلاین درباره‌ی رسیدهای دیجیتالی، شما را به صدها فروشنده‌ی بالقوه‌ی این قبیل تجهیزات متصل خواهد کرد. بسیاری از این محصولات برای عملیات سازمانی مناسب هستند، ولی بسیاری دیگر نیز فقط برای کسب و کار‌های کوچک یا حتی عملیات فردی طراحی شده‌اند. بر خلاف روش‌های سنتی، به‌روزترین سیستم‌های رسیدهای دیجیتالی بسیار مقرون به صرفه هستند؛ و نصب و راه‌اندازی آن‌ها نیازی به انجام پروژه‌‌های بزرگ و هماهنگی‌های پیچیده ندارد.

فناوری جدید به خریداران امکان می‌دهد، به سادگی با تکان دادن گوشی همراه هوشمندشان در برابر دستگاه پرداخت، از اپلیکیشن‌های کیف پول دیجیتالی برای پرداخت خریدهای‌شان بهره‌مند شوند. برخی از شرکت‌ها حتی از امکانات ایمن‌تر و راحت‌تری پشتیبانی می‌کنند؛ این سیستم‌ها با اپلیکیشن‌های بانکی نصب شده روی گوشی‌های همراه هماهنگ می‌شوند و اجازه می‌دهند رسیدهای دیجیتالی به طور خودکار در سوابق حساب‌های بانکی خریداران ذخیره شوند.

با توجه به تمام مطالب فوق، در این بخش به برخی از شرکت‌های ارائه‌ دهنده‌ی این فناوری اشاره می‌کنیم؛ هنگام شروع فرایند دیجیتالی کردن سیستم فروش یا ارتقا آن می‌توانید فهرست زیر را بررسی کنید:

الف. شرکت سلرنت تکنولوژی از طریق تجهیزات و امکاناتی نظیر POS، تجارت الکترونیک، CRM، مدیریت موجودی کالا، فرایند آماده‌سازی سفارش، اتوماسیون بازاریابی و تجزیه و تحلیل بازار به ارائه‌ی راهکارهای چند کانالی می‌پردازد.

ب. شرکت آیزیتل شرکت‌های کوچک و حتی بازارهای موقتی را قادر می‌سازد سیستم‌های رسید دیجیتالی را به گونه‌ای نصب کنند که فرصت‌های بازاریابی جدیدی برای‌شان فراهم شوند.

پ. فلکس‌اینگیج سیستم رسید دیجیتالی قدرتمندی را برای افزایش وفاداری مشتریان و بالا بردن سطح فروش ایجاد کرده است؛ نرم‌افزار انحصاری این شرکت نیز به خرده فروشان این امکان را می‌دهد که لینک‌های شبکه‌های اجتماعی، ویدئوها، و پیشنهادهای شخصی را از طریق رسیدهای دیجیتال برای مشتریان ارسال کنند.

ت. استار مایکرونیکس کلود یک شرکت اینترنت اشیا بر پایه‌ی رایانش ابری است که مجموعه‌ای از محصولات و خدمات را برای کمک به بهبود ارتباط با مشتری در اختیار خرده فروشان می‌گذارد؛ از جمله رسیدهای دیجیتالی برای خرده فروشانی که از دستگاه‌های چاپگر پایانه‌ی فروش این شرکت استفاده می‌کنند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: business

۴ نکته درباره رسید دیجیتالی در کسب و کار دنیای مدرن


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی