کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ رایج ترین مواد توهم زا و اثری که روی مغز می‌گذارند

مواد توهم زا نوعی دارو هستند که درک شما را از واقعیت به طور عمقی تحریف می‌کنند و سبب می‌شوند که شما توهم داشته باشید. در حالی که فرد تحت تأثیر توهم زاها، ممکن است تصاویری را ببیند، صداهایی را بشنود یا احساساتی داشته باشد که واقعی به نظر می‌رسند اما در واقع این‌طور نیست.

۶ رایج ترین مواد توهم زا و اثری که روی مغز می‌گذارند

تقریباً همه‌ی مواد توهم زا حاوی نیتروژن هستند و تحت عنوان آلکالوئیدها طبقه‌بندی می‌شوند. بسیاری از توهم زاها ساختارهای شیمیایی شبیه به انتقال‌دهنده‌های عصبی طبیعی دارند (استیل‌کولین، سروتونین یا کاتکول‌آمین).

رایج ترین مواد توهم زا مورد استفاده عبارتند از:

LSD

مسکلین

سایلوسایبین

PCP

DMT

آیاهواسکا

توهم زاها را می‌توان تولید کرد، یا می‌توان از گیاهان، قارچ‌ها یا عصاره‌ی گیاهان و قارچ‌ها آن‌ها را به دست آورد. به طور کلی، این مواد به دو نوع تقسیم می‌شوند: توهم زاهای کلاسیک (LSD) یا داروهای منفک‌کننده (PCP). هر کدام از انواع توهم زاها می‌توانند باعث شوند نوسانات سریع و شدید عاطفی در مصرف‌کننده ایجاد شود.

رایج ترین مواد توهم زا

برخی از توهم زاهای رایج عبارتند از:

۱. LSD

لایزرژیک اسید دی اتیل آمید  (LSD) یک ماده شیمیایی ساخته شده از ناخنک غلات است، قارچی که روی غلات خاصی رشد می‌کند. این دارو احتمالاً قدرتمندترین توهم زای موجود است، که توهم ایجاد کرده، در درک واقعیت تغییر ایجاد می‌کند و در عین حال خلق و خوی را تغییر می‌دهد.

ال‌اس‌دی به صورت پودر سفید یا مایع شفاف عرضه می‌شود و رنگ و بو ندارد. این کپسول می‌تواند وارد بازار شود، اما بیش‌تر اوقات به صورت مربع‌های کوچکی از کاغذ خشک‌ کن یا ژلاتینی ارائه می‌شود که کاربران آن را روی زبان‌شان قرار می‌دهند یا می‌بلعند تا “سفرشان” را آغاز کنند.

۲. مسکلین

یک ماده طبیعی که به عنوان ماده اصلی موجود در کاکتوس پیوت یافت می‌شود. قسمت بالای کاکتوس پیوت برجستگی‌هایی به شکل دیسک وجود دارد که حاوی مسکلین هستند.

این برجستگی‌ها خشک می‌شوند و بعد می‌توان آن‌ها را جوید یا در مایعات خیس گذاشت تا نوعی نوشیدنیِ نشئه‌کننده تولید شود. مسکلین همچنین از طریق سنتز شیمیایی قابل تهیه است.

۳. سیلوسایبین

برخی قارچ‌های توهم زا وجود دارند که حاوی سایلوسایبین و سایلوسین هستند.

سایلوسایبین در دوز کافی می‌تواند اثرات بسیار شبیه به توهم زای قدرتمند LSD ایجاد کند. قارچ‌های سایلوسایبین می‌توانند به صورت تازه یا خشک استفاده شوند. آن‌ها معمولاً به صورت خوراکی مصرف می‌شوند به این ترتیب که با غذا مخلوط یا مانند چای دم می‌شوند.

۴. PCP

PCP یک ماده ساخته‌ی شده‌ی خطرناک است که در ابتدا به عنوان یک ماده‌ی بیهوشی تولید شده بود اما به دلیل عوارض جانبی در سال 1965 استفاده از آن برای انسان متوقف شد. پی‌سی‌پی اکنون این یک داروی خیابانی غیرقانونی است که به صورت پودر سفید یا به شکل مایع به فروش می‌رسد. می‌توان آن را از طریق بینی بالا کشید، تزریق کرد و به صورت سیگار یا خوراکی مصرف کرد.

این ماده توهم و احساسِ “خارج از بدن بودن” را ایجاد می‌کند. استفاده از آن به خصوص در دوزهای زیاد می‌تواند تهدیدکننده‌ی زندگی باشد و منجر به مشکلات جدی در سلامت روان شود.

۵. DMT

دی‌متیل‌تریپتامین، که به عنوان دیمیتری نیز شناخته می‌شود، یک ماده‌ی شیمیایی طبیعی است که در برخی از گونه‌های گیاهی آمازون یافت می‌شود، اما به صورت شیمیایی نیز قابل تولید است. این ماده معمولاً به صورت پودر بلوری سفید در دسترس است که در پایپ تبخیر و استفاده می‌شود.

۶. آیاهواسکا

آیاهواسکا که گاهی اوقات هواسکا و آیا هم نامیده می‌شود، از گیاهان حاوی DMT به همراه یک تاک آمازونی که از تجزیه طبیعی DMT در دستگاه گوارش جلوگیری می‌کند، تهیه می‌شود. این ماده‌ی توهم زا معمولاً به صورت چای مصرف می‌شود.

مواد توهم زا چطور عمل می‌کنند

دانشمندان دقیقاً مطمئن نیستند که توهم زاها و داروهای منفک‌کننده چه‌طور روی بدن فرد مصرف‌کننده تاثیر می‌گذارند. با این حال، تصور می‌شود که توهم زاهای کلاسیک روی مدارهای عصبی در مغز که سروتونین انتقال‌دهنده‌ی عصبی دارند، تأثیر می‌گذارد، و داروهای منفک‌کننده در درجه‌ی اول عملکرد سیستم گلوتامات مغز را مختل می‌کنند و به این صورت تاثیر خود را می‌گذارند.

گفته می‌شود آن مناطقی از مغز که تحت تأثیر توهم زاها قرار می‌گیرند، کنترل خلق و خوی، درک حسی، خواب، گرسنگی، دمای بدن، رفتارهای جنسی و کنترل عضلات را بر عهده دارند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: verywellmind

۶ رایج ترین مواد توهم زا و اثری که روی مغز می‌گذارند


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی