کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

راه های کنترل استرس: ۳ روش سریع و آسان برای غلبه بر استرس

«انعطاف‌پذیری» یعنی دانستن راه های کنترل استرس و توانایی کنار آمدن با استرس‌ها و موانع گریزناپذیر زندگی. به عبارت دیگر، وقتی اتفاق بد و ناجوری می‌افتد می‌توانید خیلی سریع به حالت عادی‌تان برگردید. اگر زیاد احساس ناشادمانی می‌کنید، یا اغلب آرزو می‌کنید کاش می‌توانستید طریقه‌ی واکنش‌تان نسبت به چیزی را که در گذشته اتفاق افتاده تغییر می‌دادید، ممکن است لازم باشد روی انعطاف‌پذیری و قدرت سازگاری‌تان کار کنید. در اینجا سه تکنیک به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید تا آستانه‌ی تحمل و انعطاف پذیری‌تان را افزایش دهید و از زندگی لذت بیشتری ببرید.

راه های کنترل استرس

راه های کنترل استرس

۱. آگاهی/هوشیاری ایجاد کنید

آگاه‌تر شدن نسبت به افکار و اعمال‌تان می‌تواند کمک کند الگوها و حوزه‌هایی را که می‌توانید در آن‌ها پیشرفت کنید تشخیص بدهید و بشناسید. به علاوه، اجازه می‌دهد به آنچه در حال حاضر انجام می‌دهید اذعان کنید. دفعه‌ی بعدی که احساس استرس کردید، خیلی ساده کافی است درنگ و به واکنش‌تان توجه کنید. ممکن است از خودتان بپرسید، «این از کجا اومد؟» وقتی انجامش دادید، می‌توانید واکنش یا روش تفکر دیگری را انتخاب کنید.

توصیه‌های زیر را برای تقویت آگاهی شخصی‌تان امتحان کنید:

مطلب مرتبط: ۱۰ راهکار عالی برای مقابله با استرس

– به بدن تان گوش فرا دهید

بدن‌تان نسبت به موقعیت‌های استرس‌آور چگونه واکنش نشان می‌دهد؟ آیا دندان‌ها یا فک‌تان را روی هم کلید می‌کنید؟ آیا متوجه می‌شوید ضربان قلب‌تان افزایش پیدا کرده است؟ آیا سرتان پر از فکرهای مختلف می‌شود، یا مرتبا نگران مسائل تکراری هستید؟

– آن را یادداشت کنید

از علائم و نشانه‌های استرس‌تان یک فهرست تهیه کنید. این امر به شما فرصتی می‌دهد تا خودتان را کنترل کنید و پیش از واکنش نشان دادن درنگ کنید.

مطلب مرتبط:شغل های پراسترس: قید این ۲۹ شغل را بزنید اگر استرس دوست ندارید

– تعمق و تفکر کنید

از آنچه ذهن‌تان در لحظه‌ی استرس به شما می‌گوید یادداشت بردارید. سپس می‌توانید صحت، واقعیت، یا عقلانی بودن آنچه را به خودتان می‌گویید زیر سوال ببرید. استرس اغلب به افکار غیر منطقی دامن می‌زند. با توجه کردن به آن‌ها، می‌توانید مانع چنین چیزی بشوید و نگرش خوبی به اوضاع پیدا کنید.

مطلب مرتبط: مدیریت استرس: ۱۰ عادت برتر برای کاهش استرس در زندگی روزانه

۲. روی دقت خود تمرکز کنید

یک تکنیک قدرتمند برای کنار آمدن با موقعیت‌های استرس زا آن است که تمرکز و دقت‌تان را به لحظه‌ی حاضر معطوف کنید. انجام این کار تمایل ذهن به سرگردانی و پرداختن به افکار اما-و-اگری را که اغلب استرس را زیاد می‌کنند کم می‌کند. معطوف کردن دقت و توجه تمرین می‌خواهد به ویژه در دنیایی که پر از پیامک‌ها، شبکه‌ّهای اجتماعی و عوامل پرتی حواس دیگر است. برای ایجاد این مهارت، سعی کنید بر جزئیات محیط و تجربیات روزمره‌تان تمرکز کنید. جنبه‌های جدید پاتوق‌ها و اقامتگاه‌های قدیمی را کشف کنید. و زیبایی را در چیزهای عادی و پیش پا افتاده پیدا کنید.

مطلب مرتبط: فواید خنده :کاهش استرس و فشار خون با خنده درمانی

این ایده‌ها را امتحان کنید:

– اطراف محله‌تان قدم بزنید و با نگاهی تازه به آن بنگرید. به مسیرتان خوب توجه کنید. به دقت پوست و شاخه‌ّای درخت، درهای خانه‌هایی که از کنارشان می‌گذرید، صخره‌های دور دست، صدای پارس سگ‌های محله را نظاره کنید. با تمام وجود حضور داشته باشید و سعی کنید تا آنجا که می‌توانید جزئیات دقیقی را به ذهن بسپارید.

– وقتی به خانه رسیدید، به چگونی متفاوت بودن آن گشت و گذار با همیشه فکر کنید. چه احساسی دارید؟

– به دنبال مقاطعی از طول روز باشید که بتوانید روی پرورش تمرکزتان تمرین کنید، مانند خوردن متفکرانه‌ی شام از طریق درگیر کردن حواس‌تان به مزه، بوها و کیفیت هر غذا. یا سعی کنید روی تنفس‌تان تمرکز کنید، سردی هوایی که به داخل می‌کشید و گرمی هوایی که بیرون می‌دهید را احساس کنید. آیا می‌توانید بالا و پایین رفتن قفسه‌ی سینه‌تان را موقع هر بار نفس کشیدن ببینید؟

مطلب مرتبط: ۱۰ تمرین خنده درمانی عالی برای رفع استرس

۳. برای حداقل ۳ دقیقه …. قضاوتی نکنید

آیا راجع به هر چیزی که تجربه می‌کنید به قضاوت و ارزیابی می‌پردازید؟ «بهتر می‌شد اگه…» «اونا باید ….» «باید اینجوری انجامش میدادم…» می‌توانید با این شیوه‌ی رفتاری مبارزه کنید آن هم از طریق به چالش کشیدن خودتان برای اینکه کسی یا چیزی را به مدت ۳ دقیقه بدون تلاش برای انتقاد یا تمجید تجربه کنید. وقتی قضاوت را به تاخیر می‌اندازید، برای قدرشناسی فضا ایجاد می‌کنید. ممکن است پی ببرید آنچه پیش رو دارید به اندازه‌ی کافی خوب – یا لذت بخش – است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: mayoclinic

راه های کنترل استرس: ۳ روش سریع و آسان برای غلبه بر استرس


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی