کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۸ راه عالی برای آرامش ذهن و ساده تر کردن زندگی

آرامش ذهن نوشداروی قرن بیست و یکم است. بیشتر ما زندگی هایی بسیار پیچیده و پراسترس داریم و همچنان در تلاش هستیم تا حتی فعالیت ها، تعهدات و کارهای بیشتری را برعهده بگیریم و این کار را تا جایی ادامه می‌دهیم که کاملا دیوانه می‌شویم.

۱۸ راه عالی برای آرامش ذهن و ساده تر کردن زندگی

ما بیشتر هرچیزی را مصرف می‌کنیم، دائما تلاش می‌کنیم تا کار بیشتری انجام دهیم و همیشه در پایان، وقت و زمان را سرزنش می‌کنیم که چرا تا آخر آن روز یا هفته وقت بیشتری به ما نداده است. کاملا واضح است که باید زندگی هایمان را وارونه کرده و دوباره یاد بگیریم که چطور می‌توانیم به آرامش ذهن برسیم و ساده تر زندگی کنیم یا به عبارت دیگر به گونه‌ای ساده تر فکر کنیم، برنامه‌ریزی کنیم و کارها را انجام دهیم.

مطلب مرتبط: ۸ توصیه برای آرام شدن پس از یک روز طولانی

در ادامه ۱۸ راه عالی برای آرامش ذهن و ساده تر کردن زندگی آمده است

۱. آزادسازی فضا را شروع کنید

مرتب کردن و سازمان دادن چیزها یکی از بخش‌های ضروری ساده کردن زندگی است زیرا از بین بردن آشفتگی و بهم ریختگی در فضاهای درونی و بیرونی شما روشنی بیشتر، شلوغی و مزاحمت کمتر و درمجموع هارمونی و هماهنگی بیشتری را فراهم می‌کند.

۲. موارد ضروری را از غیرضروری جدا کنید

این نکته بسیار مهمی است زیرا می‌تواند اساس یک زندگی ساده و بی‌دردسر باشد و در مقابل هم می‌تواند یک زندگی بی‌نظم و آشفته را به‌وجود آورد. بطور خلاصه، ساده کردن زندگی یعنی شناختن آنچه برای هدف زندگی شما لازم و ضروری است و حذف کردن سایر موارد غیرضروری از زندگیتان.

۳. کارهای مهم خود را در ابتدای لیست بنویسید

هر روز صبح سه کار از مهمترین کارهایی که بطور مستقیم با ماموریت شما در زندگی مرتبط هستند یا به شکلی آن را تقویت می‌کنند را یادداشت کنید( می‌توانید بیشتر یا کمتر از سه کار بنویسید). این‌ها کارهایی هستند که شما باید بیشتر بر آنها تمرکز کرده و مهم این است که درصورت امکان فورا انجام آنها را شروع کنید و تمام تلاشتان را بکنید و آنها را تا پایان آن روز به اتمام برسانید. این عادت شما را به سوی یک زندگی متمرکز و فارغ از حواس پرتی در راستای اهدافتان هدایت خواهد کرد.

۴. برای ر سیدن به آرامش ذهن نه گفتن را یاد بگیرید

زمانیکه تلاش می‌کنید تا همه را خوشحال و راضی نگه دارید، استرس و مشکلات بیشتری برای خود به‌وجود خواهید آورد. مفید بودن بسیار مهم است اما شما باید بدون ازبین بردن سادگی این کار را انجام دهید. راه‌حل این کار آن است که یاد بگیرید در مواقع لزوم بگونه‌ای محکم و خوب ” نه” بگویید.

مطلب مرتبط: ۶ راه حفظ خونسردی که افراد موفق همیشه زیر فشارها انجام می‌دهند

۵. کمک خواستن را یاد بگیرید

زمانیکه غرور یا خجالت را کنار گذاشته و سعی کنیم که از دیگران کمک بخواهیم زندگی بسیار راحت تر و آسان تر خواهد شد. برخی اوقات تمام کاری که باید انجام دهید درخواست کردن است.

۶. شایدها را رها کنید تا به آرامش ذهن برسید

ما وقت و انرژی زیادی را برای شایدها هدر می‌دهیم. شایدها چیزهایی غیرقطعی در برنامه کاری ما هستند یا چیزهایی هستند که ما از مهم بودن یا نبودنشان مطمئن نیستیم. پیشنهاد ما این است که بهتر است بجای آنکه بار شایدها را بر دوشتان تحمل کنید، آنها را پایین بگذارید زیرا احتمالا شایدها برای اهداف طولانی مدت زندگی شما اهمیتی نخواهند داشت.

۷. از شهود و بصیرت خود استفاده کنید

فکرکردن و تحلیل کردن به انرژی و پیچیدگی‌های ذهنی بسیار زیادی نیاز دارد. شهود ساده است و انرژی را نگه می‌دارد زیرا منطق و تحلیل را نادیده گرفته و شما را مستقیم به سمت راه‌حل هدایت می‌کند.

پیشنهاد ما این است که زمان کمتری را صرف فکر کردن کنید و پذیرش خود را بالا ببرید تا بتوانید به بصیرت‌ها و اشاره‌های قلبتان گوش دهید.

۸. یک زندگی دیجیتالی ساده داشته باشید

باتوجه به این حقیقت که ما ساعت‌های بسیار زیادی از روز را در فضای دیجیتالی به سرمی بریم پس داشتن یک زندگی دیجیتالی ساده تفاوت بسیار زیادی به‌وجود خواهد آورد. درحقیقت، آنچه متناقض به نظر می‌رسد این است که زندگی دیجیتالی همانقدر که زندگی‌های ما را بهینه و کارآمد ساخته به همان اندازه هم آنها را پیچیده کرده است. یک زندگی دیجیتالی ساده عبارت است از خالی و تمیز نگه داشتن صندوق پستی، سیستم فایلینگ و فولدرینگ مرتب و منظم( که پیدا کردن همه چیز در آن کار ساده‌ای است) و استفاده از ابزارها و برنامه هایی که کارها و حجم کاری شما را ساده تر می‌کنند.

۹. مهارت داشتن اطلاعات مفید راه خوبی برای آرامش ذهن است

نکته اینجاست که شما باید از اطلاعات خاص مادامی استفاده کنید که آن اطلاعات موجب بهترشدن زندگی شما می‌شوند. در غیر اینصورت اطلاعات برای شما غیرضروری بوده، شما را گیج می‌کند و تنها موجب پیچیده تر شدن اوضاع می‌شود. با تدبیر و زرنگی بیشتری از اطلاعاتتان استفاده کنید و خواهید دید که زندگی بسیار آسان تر می‌شود بطوریکه حتی زمان بیشتری در اختیار خواهید داشت.

۱۰. از هرچیزی کمتر مصرف کنید

یک قانون کلی ساده زیستی آن است که از زیاده روی و افراط پرهیز کنید و تنها چیزهایی را مصرف کنید که به شما نیرو و توان می‌دهند. این به معنای آن نیست که سبک زندگی فقیرانه‌ای داشته باشید. کاملا برعکس! فراوانی این نیست که هرچیزی را بیش ازاندازه فراهم کنید بلکه به این معناست که همواره منبعی موجود و در دسترس از آن چیزهایی داشته باشید که اصلی‌ترین نیازهای شما را تامین می‌کنند. به این موضوع فکر کنید.

۱۱. زمان بیشتری را به تنها بودن اختصاص دهید

در سبک زندگی تب دار و بی‌قرار کنونی، ما زمان بسیار کمی را با خودمان سپری می‌کنیم. برخی افراد در خود احساس گمشدگی را تجربه می‌کنند و این نشان دهنده آن است که چیزهایی وجود دارد که باید به آنها رسیدگی شود.

اختصاص دادن زمان بیشتری برای تنها بودن در هر شرایطی شما را ترغیب می‌کند تا به عقب برشد و موارد مشخصی را در زندگی خود مرور کنید مثل اینکه چه چیزی به سود شما و چه چیزی مانع و به ضرر شما است.

همچنین در تنهایی می‌توانید بخوبی فکر کنید که چگونه زندگی خود را ساده کرده و آن را بهتر کنید.

۱۲. شفاف سخن بگویید تا آرامش ذهن داشته باشید

شفاف نبودن در گفتار اغلب نشان دهنده این حقیقت است که ما در شیوه فکرکردن خود نیز شفاف نیستیم. بااین وجود، برخی اوقات افکار شفافی داریم اما نمی‌توانیم آنها را شفاف بیان کنیم و درنتیجه سردرگمی، سوءتفاهم، نبودن راهنمایی روشن و شفاف و درنهایت مسائل و مشکلات بیشتری به‌وجود می‌آید. شفاف تر سخن گفتن راه رسیدن به یک زندگی اجتماعی ساده تر است و اگر شفاف نیستید بهتر است تا زمانیکه بتوانید شفاف سخن بگویید، کمتر حرف بزنید.

۱۳. مرتب کردن چیزها به هنگام حرکت هم خوب است

افرادی که وسواس مرتب کردن ندارند می‌توانند به هنگام حرکت و راه رفتن محیط اطراف خود را نیز مرتب کنند. این روش واقعا برای آنها موثر خواهد بود.

این یعنی شما وقتی مشغول انجام کاری مثل آشپزی هستید یا از یک اتاق برای کاری استفاده می‌کنید یا از اتاقی به اتاق دیگر می‌روید می‌توانید اطرافتان را تمیز کنید و آن جا را مرتب کنید. انجام دادن کاری در هنگام راه رفتن و همزمان با کاری دیگر می‌تواند راحت تر از تنها انجام دادن آن باشد.

۱۴. کارهای روزمره بی‌فایده را کنار بگذارید

خوشتان بیاید یا نه، احتمالا شما هم در طول روز کارهایی تکراری انجام می‌دهید که اگر در بهترین حالت کاملا برعکس نباشد و زندگیتان را سخت تر از این نکند، هیچ فایده‌ای هم برای آن نخواهد داشت. کارهای روزمره باید درجهت ساده کردن زندگی باشند درحالیکه ما اغلب این کارها را از روی عادت، اجبار یا صرفا بدون هیچگونه نیت مشخصی انجام می‌دهیم. دقت کنید که کدام یک از کارهای روزمره شما برایتان مفید بوده و کدام یک اوضاع زندگی شما را سخت تر می‌کنند.

۱۵. وقت آزاد خود را عزیز و مغتنم بدانید

در فلسفه ساده زیستی زمان به اندازه مکان مهم است. داشتن وقت آزاد بیشتر از این جهت اهمیت دارد که ذهن شما را از نگرانی ها، استرس‌ها و دیگر چیزهایی که مدتی طولانی در ذهنتان مانده اند، پاک می‌کند. این زمان پاکسازی برای راه‌اندازی مجدد شما و نیرو بخشیدن به شما و در نهایت ساده تر کردن زندگی شما کاملا لازم و ضروری است.

۱۶. کمتر از رسانه‌ها استفاده کنید

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که دائما توسط رسانه‌ها بمباران می‌شویم. بااین وجود، استفاده ما از رسانه‌ها فقط استفاده‌ای مجهول نیست.

ما برای پیچیده تر کردن اوضاع، بگونه‌ای فعالانه اطلاعات بیشتری را در شبکه‌های رسانه‌های مختلف- و البته امروزه در شبکه‌های اجتماعی- جست‌وجو و مصرف می‌کنیم.

چسبیدن به فیسبوک و توییتر و اینستاگرام، هدر دادن ساعت‌های بسیاری از روز در این شبکه‌ها و مصرف کردن اطلاعاتی که درنهایت هیچ ارتباطی به اهداف ما در زندگی ندارند، کار بسیار آسانی است.

۱۷. حجم کاری خود را اولویت بندی کنید

اولویت بندی مفهومی مهم در مدیریت زمان است و مدیریت زمان نیز عاملی اساسی در ساده کردن زندگی به شمار می‌رود. بیشتر استرس زندگی کاری درنتیجه فشار ناشی از بازه‌های زمانی محدود، اضطرار، موعدهای متناقض و اولویت‌های نامشخص حاصل می‌شود. داشتن یک استراتژی شفاف در اولویت بندی کارها و پروژه‌ها نه تنها در کسب و کار شما موثر است بلکه می‌تواند در تمامی امور زندگی شما نیز نگرشی مفید باشد.

۱۸. ساده زیستی را جدی بگیرید

نگرش کلی به یک زندگی ساده تر این است که همیشه اوضاع را تا حد ممکن ساده نگه دارید. این نکته باید به یک مانترا یا آگاهی دائمی تبدیل شود که همیشه در ذهنتان وجود دارد. هرکاری که انجام می‌دهید همیشه آگاه باشید که در مسیرهای طولانی سادگی بهترین نتیجه را به همرا خواهد داشت. بهتر است این نکته را در تمامی جنبه‌های زندگی خود – کار و درآمد، ارتباطات و سلامت- بکار ببرید. زندگی خود را ساده نگه دارید و تاثیر جادویی آن را همواره تماشا خواهید کرد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه یحیی

منبع: thespiritscience

۱۸ راه عالی برای آرامش ذهن و ساده تر کردن زندگی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی