کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۲ راه برای افزایش بهره وری و کاهش استرس

هر چه استرس‌تان بیش‌تر شود، احتمالا میزان بهره‌وری‌تان کم‌تر خواهد شد. بنابراین، چگونه می‌توانید هم‌زمان استرس‌تان را کاهش و بهره‌وری‌تان را افزایش دهید؟ در این نوشتار ۱۲ راه برای افزایش بهره وری و کاهش استرس را به شما می گوییم.

افزایش بهره وری و کاهش استرس

استرس و بهره‌وری رابطه‌ی عجیبی با یکدیگر دارند. بسیاری از آدم‌ها ممکن است به همان اندازه که بهره‌وری داشته باشند، از استرس نیز رنج ببرند؛ هر قدر توانایی‌مان برای تکمیل کارها پایین‌تر، و حجم کاری‌مان نیز بالاتر باشد، استرس‌مان نیز بیش‌تر خواهد شد. هر چه دستاوردهای‌مان بیش‌تر باشند، احساس استرس کم‌تری خواهیم داشت.

به علاوه، استرس بیش از اندازه می‌تواند جلوی بهره‌وری‌تان را بگیرد؛ اگر احساس اضطراب یا غرق شدن در مشکلات داشته باشید، قادر نخواهید بود به شکل طبیعی کارایی‌تان را حفظ کنید.

به همین خاطر نیز بهترین روش برای مقابله با این وضعیت، استفاده از استراتژی‌هایی است که بتوانند به طور هم‌زمان استرس‌تان را کاهش دهند و بهره‌وری‌تان بهبود ببخشند.

بنابراین، در این مقاله به برخی از بهترین استراتژی‌های افزایش بهره وری و کاهش استرس  اشاره می‌کنیم.

راه های افزایش بهره وری و کاهش استرس

۱. نوتیفیکیشن گوشی‌های‌تان را غیر فعال کنید

آیا می‌دانید روزانه چند نوتیفیکیشن در گوشی‌ها یا رایانه‌های‌هان دریافت می‌کنید؟ در طول روز، اگر نگوییم هزاران، احتمالا صدها نوتیفیکیشن دریافت می‌کنید. با هر ایمیل جدید، پیام متنی جدید، درخواست برای چت، یا هر گونه رویداد مهم و غیر مهم در طول روز زنگ گوشی‌تان به صدا در می‌آید. با این‌که این مسئله، به دلیل آن‌که به شما امکان می‌دهد به هر رویداد و خبر جدید به سرعت واکنش مناسبی از خود نشان دهید، ممکن است مفید به نظر برسد، معمولا ضررهای آن بسیار بیش‌تر از فواید آن هستند.

حتی یک عامل کوچک باعث پرت شدن حواس می‌شود، می‌تواند به اختلال بزرگی در تمرکزتان منجر شود و ظرفیت ذهنی‌تان را برای کار کاهش دهد. هم‌چنین، این مسئله باعث ایجاد استرس نیز می‌شود؛ اگر این حقیقت را باور ندارید، عمیقا به این موضوع فکر کنید که صدای زنگ نوتیفیکیشن گوشی‌تان به صورت غریزی چه نوع احساساتی را در شما بر می‌انگیزاند. این مشکل را با غیر فعالی کردن نوتیفیکیشن گوشی‌تان حل کنید؛ این کار را به دفعات ممکن در طول روز انجام دهید. حتما حال‌تان بهتر خواهد شد، و تمرکز بیش‌تری بر کارهایی مهم‌تر زندگی‌تان خواهید داشت.

۲. برخی کارهای‌تان را به دیگران محول کنید

برخی آدم‌های حرفه‌ای به اشتباه فکر می‌کنند بهره‌وری یعنی این‌که کار بیش‌تری انجام دهید؛ در واقعیت، بهره‌وری یعنی این‌که کار بیش‌تری را به نتیجه برسانید. شاید ظاهرا هر دوی این تعاریف مشابه‌ی یکدیگر باشند، و تفاوت مهمی میان آن‌ها وجود دارد؛ لازم نیست شما تنها فردی باشید که تمام کارها را انجام می‌دهد. به جای آن‌که سعی کنید به هر شکل ممکن تمام وظایف و کارها را در ساعات کاری محدودتان بگنجانید، برخی از این کارها را به سایر آدم‌ها محول کنید.

اگر کارمندان قابل اعتمادی در اختیار دارید، می‌توانید آن‌ها را آموزش بدهید تا برخی کارها را از طرف شما انجام بدهند. در غیر این صورت، می‌توانید یک الگوریتم برای کارهای‌تان طراحی کنید یا با استفاده از ابزارهای مختلف برخی کارها را به صورت خودکار انجام دهید.

برای مثال، جهت بهبود بهره‌وری‌تان، و هم‌زمان، بهبود میزان رضایت و تعامل مشتری، می‌توانید از بات مکالمه یا چت‌بات استفاده کنید. در هر صورت، با استفاده از هر کدام از توصیه‌های بالا حجم کاری‌تان کم‌تر خواهد شد؛ به این ترتیب، می‌توانید بر مسائل مهم‌تر تمرکز کنید و زمان‌تان را با اضطراب کم‌تری سپری کنید.

۳. برای هر موضوعی فهرست تهیه کنید

سعی کنید در انجام‌ کارهای‌تان از فهرست استفاده‌ی بیش‌تری داشته باشید. شما می‌توانید وظایف‌تان را بر اساس اولویت و اهمیت فهرست کنید، یا چیزهایی را که باعث اضطراب‌تان می‌شوند، از بزرگ به کوچک در یک فهرست بنویسید. فهرست‌ها، چه به صورت دست‌نویس و چه به صورت تایپ شده، شما را قادر می‌سازند به خوبی به وضعیت‌تان فکر کنید، و هم، می‌توانند تمرکز و قدرت تشخیص‌تان را افزایش ‌دهند؛‌ هم‌چنین، فهرست‌ها کمک‌تان می‌کنند در اوج مشغله و گرفتاری بدانید باید چه کارهایی در ساعات آینده انجام دهید.

فعل نوشتن و تهیه‌ی فهرست به خودی خود باعث می‌شود مقدار زیادی از استرس‌تان کاهش یابد و حسی از پاکی و آرامش در شما ایجاد شود. وقتی بتوانید به خوبی یک فهرست ایجاد کنید، برنامه‌ی مدونی در اختیار خواهید داشت که می‌توانید از روی آن به ترتیب به کارهای‌تان برسید.

۴. زمان‌هایی را شناسایی کنید که در آن‌ها به اوج بهره‌وری می‌رسید

آیا شما جغد شب هستید یا یک پرنده‌ی سحرخیز؟ پژوهش‌ها نشان داده‌اند، عوامل ژنتیکی در تعیین زمان اوج بهره‌وری آدم‌ها در طول روز تاثیرگذار هستند – به عبارت دیگر، زمان‌هایی در طول روز که در آن‌ها قدر هستید بهترین عملکرد خود را نشان دهید. به احتمال زیاد همه‌ی آدم‌ها تقریبا می‌دانند چه زمان‌هایی از روز می‌توانند به اوج بهره‌وری برسند؛ ولی در غیر این صورت، با استفاده از برخی داده‌های عینی می‌توانید معیارهایی را برای تشخیص عملکردتان در طول روز کاری به دست بیاورید.

اگر احساس می‌کنید هنگام صبح در هر روز کارایی‌تان بیش‌تر است، سعی کنید دشوارترین وظایف و کارهایی را اولویت بالا را اول هر روز انجام دهید. اگر بعد از ظهرها کارایی‌تان بیش‌تر از صبح می‌شود، چالش‌برانگیزترین کارهای‌تان را بعد از ظهرها انجام دهید.

۵. در میانه‌ی روز ورزش کنید

ورزش و فعالیت بدنی برای سلامتی‌تان مفید است؛ البته بیش از این مسئله، ورزش می‌تواند خلق‌وخوی‌تان را بهبود ببخشد، انرژی‌تان را افزایش دهد، و به طور کلی، بهره‌وری‌تان را بیش‌تر کند. هم‌چنین، فعالیت بدنی باعث می‌شود استرس‌تان نیز کاهش یابد؛ این مسئله می‌توانید حال‌تان را بهتر کند – حتی در شرایطی که یک روز پرمشغله و سخت را پشت سر گذاشته باشید.

شما می‌توانید هنگام صبح یا حتی بعد از ظهر، وقتی از محل کار به خانه بر می‌گردید، ورزش کنید؛ ولی شاید موثرترین زمان انجام فعالیت بدنی در میانه‌ی روز باشد – هنگامی که بین ساعات اوج استرس و مشغله، کمی به خودتان استراحت می‌دهید. حتی یک پیاده‌روی کوتاه در محیط اطراف محل کار می‌تواند استرس‌تان را کاهش و بهره‌وری‌تان را افزایش دهد.

۶. از برقراری ارتباط با دیگران استقبال کنید

برقراری ارتباط دریچه‌ای است که از طریق آن می‌توانید عملکردتان را بهبود ببخشید. وقتی آدم‌ها احساس می‌کنند می‌توانند به راحتی و با شفافیت با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، قادر خواهند بود درباره‌ی نیازها و نگرانی‌های‌شان مستقیم و بی‌پرده با هم صحبت کنند.

به این ترتیب، احتمال ایجاد سوء ارتباط یا سوء برداشت کم‌تر می‌شود. بر همین اساس، یکی از بهترین استراتژی‌ها برای افزایش بهره‌وری در محیط کار این است که برقراری ارتباط را به یک اولویت تبدیل کنید و از این مسئله در گروه‌تان استقبال کنید؛‌ به کارمندان بگویید می‌توانند به راحتی با شما صحبت کنند، و سعی کنید اعضای گروه‌تان تا آن‌جا که ممکن است شفاف و مستقیم با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

۷. در کارهای‌تان استقلال بیش‌تری داشته باشید

پژوهش‌ها نشان می‌دهند، استقلال در کارها مهمترین عامل برای ایجاد تعامل و رضایت کارمندان در محیط کار است؛ به عبارت دیگر، آدم‌ها همیشه می‌خواهند تا حدودی بر کارها خود کنترل داشته باشند. سعی کنید استقلال بیش‌تری در نقش خود به دست بیاورید، و اگر توانایی و قدرت لازم را دارید، به کارمندان‌تان نیز استقلال بیش‌تری بدهید.

هر چه آدم‌های بیش‌تری (از جمله خودتان) بتوانند به طور مستقل به وظایف خود عمل کنند، سازمان شما به شکل بهتری مدیریت خواهد شد.

۸. برخی از ملاقات‌های‌تان را از برنامه حذف کنید

گاهی اوقات، برخی از ملاقات‌های‌تان با برخی آدم‌ها فقط باعث تلف شدن وقت گران‌بهای‌تان می‌شوند. این گونه ملاقات‌ها شما را از انجام برخی کارهای پیچیده که می‌توانند برای سازمان‌تان بسیار با اهمیت باشند، باز می‌دارند؛‌ و البته، در بسیاری از موارد، ملاقات‌های بیش از اندازه در محیط کار باعث ناراحتی‌تان می‌شوند؛ چه به دلیل طولانی شدن بی‌موردشان یا موضوعات بی‌ربط‌شان.

سعی کنید به برخی از قرار ملاقات‌های‌تان نه بگویید، و برخی دیگر آن‌ها را که در برنامه‌های روزانه‌تان دائما تکرار می‌شوند، حذف کنید. از این‌که بعد از انجام این کار تا چه حد احساس آرامش و خلاصی از استرس می‌کنید، شگفت‌زده می‌شوید.

۹. سایر ملاقات‌های‌تان را کوتاه‌تر کنید

آن دسته از قرار ملاقات‌هایی را که هم‌‌چنان در برنامه‌ی کاری‌تان نگه داشته‌اید، کوتاه و مختصرتر از گذشته برگزار کنید. طبق قانون پارکینسون، کارها و وظایف، از جمله قرارهای ملاقات، به همان اندازه زمان می‌برند که خودتان برای‌شان تعیین کرده‌اید. به عبارت دیگر، قرارهای ملاقات یک ساعته‌تان فقط به این دلیل یک ساعت طول می‌کشند که خودتان در برنامه‌ی زمانی‌هان یک ساعت را بران آن‌ها در نظر گرفته‌اید.

زمان قرارهای ملاقات‌تان را به نصف کاهش دهید؛ آن‌گاه متوجه خواهید شد در اثر این تصمیم قادر خواهید بود کارهای بیش‌تری را در طول روز انجام دهید، و به میزان قابل توجهی استرس خود را کم‌تر کنید.

۱۰. دست از چک کردن مرتب اخبار و شبکه‌های اجتماعی بردارید

مطالعه‌ی اخبار یا چک کردن شبکه‌های اجتماعی در بین کارها و وظایف‌مان ممکن است بسیار وسوسه‌انگیز باشد، و بسیاری از آدم‌ها احساس می‌کنند این کار یکی از سریع‌ترین و آسان‌ترین روش‌ها برای کاهش استرس است. در حقیقت، این کار شاید نتیجه‌ی معکوس داشته باشد.

استراحت کردن روش بسیاری خوبی برای کم کردن استرس در طول روز است، ولی غرق کردن خود در دنیای دیجیتالی که بر اساس الگوریتمی طراحی شده است که خشم و خشونت را برانگیزاند، نتیجه‌ی مثبتی به همراه ندارد. به جای این کار، یک پازل حل کنید، با عزیزان‌تان صحبت کنید، یا فقط کمی در اطراف محل کارتان پیاده‌روی کنید.

۱۱. روزهایی را به سلامت‌ روان‌تان اختصاص دهید

منظورمان این است که برخی روزها، خودتان را از فضای شلوغ و پر استرس کار دور کنید و وقت‌تان را به سلامت روان اختصاص دهید. امروزه، کارمندان در دنیای مدرن معمولا تمایلی به مرخصی گرفتن ندارند، و در اوج خستگی از جان خون مایه می‌گذارند تا بیش‌تر کار کنند. ولی حقیقت این است که هر از گاهی رفتن به مرخصی می‌تواند استرس‌تان را کاهش و بهره‌وری‌تان را افزایش دهد؛ این مسئله باعث می‌شود عملکردتان را بالاتر برود و در روزهایی که در محیط کار به سختی در تلاش هستید، احساس شادابی بیش‌تری کنید.

رفتن به مرخصی روش بسیار خوبی برای تسکین استرس است، ولی برای لذت بردن از تعطیلات و بهره‌مندی حداکثری از آن، نیاز نیست حتما به مسافرت بروید یا یک هفته‌ی کامل استراحت کنید.

۱۲. افکار و خاطرات روزانه‌تان را بنویسید

در نهایت، سعی کنید در پایان هر روز افکار و خاطرات‌تان را بنویسد – حتی اگر فقط در قالب چند خط و بدون هیچ گونه رعایت مسائل نگارشی باشد. درست مانند تهیه‌ی فهرست، صرفا نوشتن و افکار و احساسات‌تان به خودی خود می‌تواند آرامش‌بخش باشد و استرس‌تان را کاهش دهد. از همه مهم‌تر این‌که، فرصتی را در اختیارتان قرار می‌دهد که بتوانید به کارها و تصمیمات‌تان را در طول روز فکر کنید. چه رویدادها و مسائلی در توانایی‌تان برای انجام کارها اختلال ایجاد می‌کنند؟‌

چه اتفاقاتی بیش از همه باعث می‌شوند در طول روز دچار استرس شوید؟ همین چند لحظه که هنگام نوشتن خاطرات روزانه‌تان به شکل عمیق‌تری به درون خود فکر می‌کنید، به شما امکان می‌دهند به طرز فعالانه‌ای مهم‌ترین متغیرهایی را که در طول روز باعث کاهش و افزایش استرس می‌شوند، شناسایی کنید و در روزهای آینده تصمیم‌های مناسبی را در موردشان اتخاذ کنید.

استراتژی‌های مخصوص به خودتان را کشف کنید

همه‌ی آدم‌ها از روش‌های مخصوص به خودشان برای مقابله با استرس استفاده می‌کنند، و هر یک روش متفاوتی در کار و بهره‌وری دارند. کمی وقت بگذارید و روش‌های جدیدی را امتحان کنید، و سپس، نتایج‌تان را بررسی کنید. کدام‌ تاکتیک باعث می‌شود حال‌تان بهتر باشد و بتوانید در طول روز عملکرد بهتری را از خود نشان دهید؟‌کدام‌یک به نظرتان بیش‌تر از آن‌که فایده داشته باشند، برای‌تان دردسر درست می‌کنند؟‌

در نهایت، قادر خواهید بود روشی را بهینه‌سازی کنید که بهترین تاثیر را بر شما داشته باشد. در این‌جا صحبت از کمال‌گرایی نیست، بلکه منظورمان این است که همیشه تلاش کنید سبک کار و زندگی‌تان را بهبود ببخشید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: business

۱۲ راه برای افزایش بهره وری و کاهش استرس


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی