کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۳ راه برای لذت بردن از زندگی که بسیار ساده و موثر هستند

زندگی سرشار از لذت همان چیزی است که همه‌ی آدم‌ها آرزوی‌اش را دارند. راه‌های بی‌شماری برای رسیدن تمام خواسته‌های‌تان وجود دارند؛ ولی وقتی صحبت از شادی و لذت بردن از زندگی به میان می‌آید، گزینه‌های اندکی پیش روی‌تان وجود دارند که برای‌‌تان کارساز خواهد شد. شاید ندانید چگونه برخی از لذت‌های ساده زندگی می‌توانند روحیه‌تان را به سرعت بهبود ببخشند. ولی اگر این مقاله را تا انتها مطالعه کنید، از ۱۳ روش آسان لذت بردن از زندگی آگاه می‌شوید؛ روش‌هایی که می‌توانید به آسانی آن‌ها را در زندگی‌تان اعمال کنید تا لذت بیش‌تری از زندگی خود ببرید.

لذت بردن از زندگی

با استفاده از این روش‌ها، لحظات کوتاهی از خوشبختی به مرور زمان با یکدیگر ترکیب می‌شوند و به یک خوشبختی عظیم تبدیل می‌شوند. اگر کوچک‌ترین تغییراتی را که در این مقاله پیشنهاد می‌شوند، به عنوان روشی در زندگی‌تان اعمال کنید، از جمعیت پرمشغله، پرکار، و گاهی اوقات خسته‌ای که در این روزها تمام خیابان‌ها و محیط‌های کاری را پر کرده‌اند، یک سر و گردن بالاتری قرار خواهید گرفت. فقط بر آن‌چه برای‌تان اهمیت دارد، تمرکز کنید، و سایر مسائل به خودی خود سامان می‌یابند.

فقط کافی است کمی زمان به خودتان بدهید و تمام ۱۳ نکته و ترفند را برای بهره‌مندی حداکثری از زمان مطالعه بفرمایید. حتی اگر فقط بخشی از نکاتی را رعایت کنید که با وضعیت‌تان هماهنگ باشند – بر اساس نوع شخصیت و بزرگی اهداف زندگی‌تان – هم‌چنان می‌توانید به شکل قابل ملاحظه‌ای کیفیت زندگی‌تان را از همین امروز بهبود ببخشید.

۱. هم نه بگویید و هم آری

هر دو به یک اندازه حائز اهمیت هستند.

ابتدا باید گفت، “‌آری‌”‌ گفتن در اغلب اوقات می‌تواند شما را در معرض تجربه‌های فوق‌العاده جدیدی قرار دهد. مثلا می‌توانید تصور کنید، پیشنهاد رفتن به یک سفر را در نهایت قبول کنید، یا این‌که با دوستان‌تان به یک نمایش بداهه گویی بروید. هر دوی این رویدادها به یک اندازه می‌توانند در ورود شما به وضعیت روانی تازه‌ای موثر باشند.

ولی روی دیگر سکه‌ی “‌همیشه آری گفتن‌”‌ داستان متفاوتی نقل می‌کند. احتمالا می‌توانید حدس بزنید در مورد چه چیزی صحبت می‌کنیم؛ شخصیتی که جیم کری در یک فیلم سینمایی به نام مرد بله‌گو ایفا می‌کند. با این‌که در ابتدای فیلم، “‌آری‌ گفتن‌های‌”‌ وی در زندگی باعث ایجاد ماجراهای فوق‌العاده‌ای شد، ولی در پایان داستان، دیگر نتوانست شرایط را تحمل کند. این وضعیت برای وی غیر قابل تحمل بود.

در این‌جا است که هنر “‌نه‌”‌ گفتن اهمیت پیدا می‌کند. برای آن‌که بتوانید با “‌آری‌”‌ گفتن به چیزهای دلخواه‌تان برسید، باید در برابر چیزهای مختلف به “‌نه‌” گفتن نیز عادت کنید. برای مثال، دعوت به یک مهمانی نامتعارف، یک مراسم ازدواج، پذیرش ضرب‌الاجلی که در مورد توانایی رسیدن به آن نظرتان پرسیده نشده باشد، خرید یک هدیه‌ی بسیار گران قیمت، و غیره. خودتان بهتر از هر کس دیگری می‌دانید باید به چه پیشنهادهای “‌بله‌”‌ بگویید و به کدام‌یک پاسخ “‌نه‌” بدهید؛ مطمئنا همین الان مثال‌های دیگری در ذهن‌تان ایجاد شده‌اند.

برای آن‌که بتوانید بیش از گذشته به اهمیت هنر نه گفتن پی ببرید، توصیه می‌کنیم مقاله‌های زیر را مطالعه بفرمایید: ۱۰ موقع برای نه گفتن در زندگی و کار و ۷ درس مهم‌ برای نه گفتن به مدیران و حفظ شغل‌تان.

۲.برای لذت بردن از زندگی از خودتان مراقبت کنید

به نظر شما چرا باید در نخستین اقدام پس از ایجاد یک وضعیت اورژانسی در یک فرد، از ماسک اکسیژن استفاده کرد؟ اگر دلیل این مسئله را ندانیم، نمی‌توانیم آن را به درستی اجرا کنیم. اگر نتوانیم این کار را به درستی انجام دهیم، قادر نخواهیم بود به دیگران کمک کنیم. در طول یک روز معمولی، کمک به دیگران می‌تواند به مثابه‌ی انجام وظیفه یا انجام کارهای روزمره تلقی شود.

این نکته را حتی می‌توان بیش‌تر از این تعمیم داد. کمی به آن فکر کنید. وقتی از خودتان نیز مراقبت می‌کنید، احساس خوبی به شما دست خواهد داد؛ نسبت به خود و ساعات پیش روی‌تان در طول روز، احساس خوبی خواهید داشت. در این شرایط، احساس خواهید کرد می‌توانید از پس هر چالشی که ممکن است پیش روی‌تان ایجاد شود، بر بیایید.

“‌سعی کنید جوری رفتار کنید که مشخص شود از خودتان مراقبت می‌کنید.‌”‌

جمله‌ی بالا در یک نمایش تلویزیونی در دهه‌ی ۹۰ میلادی گفته شد. کافی است از همین جا شروع کنیم. بدن‌تان را بشویید، لباس‌های تازه به تن کنید، موهای‌تان را شانه کنید و همین؛ اکنون آماده‌اید تا با جهان رو به رو شوید.

این کار را هر روز انجام دهید و در هر لحظه، برای هر چیز آماده باشید.

سعی کنید روزی را به خاطر بیاورید که به حمام نرفتید، لباس‌تان را عوض نکردید، و بهترین برنامه‌تان این بود که در خانه بمانید و تلویزیون تماشا کنید و خوراکی‌های و تنقلات ناسالم بخورید. نه تنها مشکل این‌جا است که مجبور هستید برای خرید از خانه خارج شوید و به فروشگاه بروید؛ بنابراین، با چهره‌ی آشفته و به هم ریخته از خانه خارج می‌شوید، و در دل‌تان آرزو می‌کنید با هیچ‌یک از آشنایان‌تان برخورد نکنید. ولی برخورد می‌کنید.

سپس، چه اتفاقی می‌افتد؟ سعی می‌کنید پشت قفسه‌ها پنهان شوید. ولی در این کار هم موفق نمی‌شوید؛ احساس می‌کنید حتی نمی‌توانیم به چشم طرف مقابل نگاه کنید؛ سعی می‌کنید تا آن‌جا که می‌توانید گفتگوی‌تان را کوتاه کنید تا بتوانید با حداکثر سرعت به غارتان برگردید.

اکنون، همین وضعیت و تعامل با یکی از آشنایان‌تان را در شرایطی تصور کنید که چهره‌تان مرتب است و بوی خوبی می‌دهید – و از ظاهرتان کاملا پیدا است که از خودتان به خوبی مراقبت می‌کنید. این وضعیت بهتر نیست؟

اگر برای مراقبت از خود به توصیه‌های بیش‌تری نیاز دارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی مراقبت از خود: ۱۶ توصیه خود مراقبتی برای سلامتی جسم و جان را مطالعه کنید.

۳. از آرزوهای‌تان یک فهرست تهیه کنید

شاید فیلمی به نام Bucket List یا فهرست آرزوها را دیده باشید. آیا داستان این فیلم را به خاطر می‌آورید؟ دو مرد سالمند که با مرگ رو به رو هستند، تصمیم می‌گیرند با همکاری یکدیگر آخرین ماجراجویی خاص‌شان را انجام دهند.

اکنون بگویید: چرا فقط وقتی با یک مشکل و دردسر مواجه می‌شویم، یادمان می‌آید که زندگی‌مان محدود است؟

چرا هنگام برنامه‌ریزی برای آرزوها و اهداف‌مان، همیشه به یک روز خاص فکر می‌کنیم که معمولا هیچ وقت هم فرا نمی‌رسد؟

چرا برای تلاش جهت رسیدن به آرزوها همیشه آینده بهتر از اکنون است؛ و چرا اکنون فقط برای انجام وظایف روزمره و مسئولیت‌ها روزانه‌مان مناسب است؟ مثلا چرا اکنون وقت جارو کردن خانه، خرید مواد غذایی، و شستشوی لباس‌ها است، ولی وقت تلاش برای رسیدن به آرزوها نیست؟

اگر هرگز فهرست آرزوهای‌تان را تهیه نکرده‌اید، گیج و نگران نشوید. لازم نیست این فهرست را با تجربه‌های خطرناک و تاثیرگذار زندگی یا چیزهای گران قیمت پر کنید. نخست، با چیزهای کوچک شروع کنید.

مثلا فهرست آرزوهای تابستانی: رفتن به پارک آبی، ثبت نام در یک باشگاه ورزشی. یا فهرست آرزوهای زمستانی: آموزش سورتمه سواری، ساختن یک آدم برفی.

نکته‌ی مهم در این مورد این است که باید موارد را روی کاغذ بنویسید. آن را هر روز بخوانید و منتظر فرصت مناسبی باشید که هر کدام از موارد موجود در فهرست را انجام دهید و خط بزنید. در پایان، با انجام هر کدام از این موارد و خط کشیدن بر روی آن، لبخندی بر لبان‌تان نیز نقش خواهد بست. و این گونه می‌توانید زندگی عادی و روزمره‌تان را به یک زندگی هیجان انگیز و با ارزش تبدیل کنید.

۴. برای لذت بردن از زندگی فعالیت بدنی مورد علاقه‌تان را بیابید

یکی از بهترین راه‌ها برای بهره‌مندی حداکثری از زمان و لذت بردن از زندگی انتخاب یک ورزش یا فعالیت بدنی مورد علاقه‌تان است.

شما حتما پیش‌تر درباره‌ی این نکته مطالبی شنیده یا خوانده‌اید؛‌ احتمالا هزاران بار! ولی باید بدانید و باور داشته باشید که این مسئله واقعا حقیقت دارد. آدم‌های زیادی را می‌توان نام برد که زندگی‌شان با انتخاب یک ورزش یا نوعی فعالیت بدنی به کلی دگرگون شده است. حتما چنین نمونه‌هایی را در اطراف‌تان را حداقل در فیلم‌ها دیده‌اید.

مثلا حتما داستان زندگی فردی را شنیده‌اید که با انتخاب یک نوع ورزش، (برای نمونه دوندگی) زندگی‌اش تغییر کرده باشد. دوندگی توانست در مقابله با استرس، اضطراب، و خستگی به خوبی به وی کمک کند – بیش‌تر از آن‌چه فکرش را می‌کرد. دوندگی به روزنه‌ی امید و منبع دستاوردهای وی تبدیل شد؛ تا حدی که زندگی‌اش را بدون انجام این فعالیت بدنی نمی‌توانست تصور کند.

البته، وی یک دونده‌ی حرفه‌ای نبود – برای مسابقه‌های قهرمانی آماده نمی‌شود! این کار را فقط به عنوان یک سرگرمی و از روی شور اشتیاق انجام  می‌داد. برای آن‌که به ورزش دو و میدانی عشق بورزید، لازم نیست حتما پر سرعت باشید و بتوانید با قهرمانان رقابت کنید، زیرا ممکن است به طور کلی امکانات لازم را برای این کار در اختیار نداشته باشید. مثلا ممکن است یکی از دوستان‌تان بتواند ۱۵ کیلومتر را در کم‌تر از یک ساعت بدود، ولی این کار برای شما سخت یا حتی غیر ممکن باشد؛ ولی در نهایت، ممکن است عاشق دویدن باشید، زیرا این کار ممکن است دست‌کم یکی از دستاوردهای زیر را برای شما به همراه داشته باشد:

الف. به دست آوردن یک حس خوب در مورد خودتان
ب. به چالش کشیدن بدن‌تان
پ. توانایی انجام مراقبه
ت. رسیدن به آرامش، هنگامی که مملو از استرس هستید
ث. سوزاندن کالری (شاید بدون انجام چنین فعالیت‌هایی، با توجه به میزان مصرف مواد غذایی‌تان، دچار چاقی مفرط شوید)

بنابراین، هر گاه روز پرمشغله و سختی را پشت سر گذاشتید، می‌توانید سراغ فعالیت بدنی مورد علاقه‌تان بروید و احساس خوبی پیدا کنید.

احساس خستگی می‌کنید؟‌ کمی بدوید و مجددا انرژی‌تان را افزایش دهید و شاداب شوید. احساس شادابی می‌کنید و می‌‌خواهید احساس بهتری نسبت به خود پیدا کنید؟ لباس و کفش مناسب‌ دوندگی را بپوشید و بدوید.

به عبارت ساده، انجام فعالیت‌های ورزشی مورد علاقه‌تان همیشه می‌تواند اثر مثبتی بر وضعیت روحی و شادابی‌تان داشته باشد. به همین خاطر نیز انجام فعالیت‌های بدن همیشه جزء مواردی است که برای داشتن یک زندگی به شما توصیه می‌شود.

برای آگاهی بیش‌تر از فواید فعالیت‌های بدنی، توصیه می‌کنیم مقاله‌ی ورزش و تحرک بدنی بهترین راه تقویت هوش است را مطالعه بفرمایید.

۵. مسیر معمول‌تان را تغییر دهید

هیچ کاری به این اندازه ساده نیست.

تصمیم بگیرید مسیر معمول رفت و آمدتان را به محل کار و خانه تغییر دهید؛ تصمیم بگیرد دفعه‌ی بعد که به رستوران می‌روید، غذایی را از منو انتخاب کنید که حتی نام‌اش هم به گوش‌تان نخورده است. تصمیم بگیرید نوشیدنی جدیدی را امتحان کنید. یا به حرف آدم‌هایی گوش دهید که پیش از این، معمولا آن‌ها را نادیده می‌گرفتید.

هر آدمی می‌تواند داستان مخصوص به خودش را تعریف کند، و هر داستان می‌تواند ماجراهایی شگفت‌انگیز و هیجان‌آور داشته باشد. ملاقات با هر آدم جدید می‌تواند چیزهای جدیدی به شما بیاموزد، و هر یک آدم جدید می‌تواند تجربه‌ی تازه‌ای برای‌تان به همراه داشته باشد. گاهی اوقات نیز خودتان را برای مواجهه با درس‌ها و تجربه‌های ممنوعه نیز آماده کنید.

۶. زمانی را در فضای آزاد بگذرانید

شاید جمله‌های زیر برای شما هم آشنا باشند؛ شاید مشکلاتی که در متن زیر ذکر شده‌اند، مشکل مشترک بسیاری از شما باشند:

“‌وقتی به چند ماه اخیر فکر می‌کنم، می‌بینم بیش‌تر اوقات را در خانه سپری کرده‌ام؛ شغل من به گونه‌ای است که می‌توانم آن را در خانه انجام دهم. گاهی اوقات، با دیگران ملاقات می‌کنم؛ معمولا این جلسات در دفتر آن‌ها انجام می‌شوند. والدین‌ام نیز در یک آپارتمان زندگی می‌کنند؛ غالب دوستان‌ام نیز داخل آپارتمان زندگی می‌کنند. معمولا از مراکز خرید استفاده می‌کنم، زیرا هر آن‌چه نیاز دارم را می‌توانم در یک محل پیدا کنم. در طول تابستان، در منطقه‌ای که زندگی می‌کنم، هوا آن‌قدر گرم است که من نمی‌تواند هوای بیرون را تحمل کنم؛ بنابراین، سعی می‌کنم بیش‌تر اوقات را داخل ساختمان سپری کنم. در طول زمستان نیز، شهر بسیار خاکستری و به شکل غیر قابل باوری سرد است.‌”‌

فکر می‌کنید جملات بالا چه پیام مشترکی را به مخاطب ارسال می‌کنند؟ در حقیقت، این فرد بیش‌تر زمان روزش را داخل ساختمان سپری می‌کند. حتی اگر این فرد به تئاتر و کنسرت هم برود، معمولا زیر سقف روی صندلی، بی تحرک، می‌نشیند.

تمام آدم‌هایی که در شهرها زندگی می‌کنند، از نعمت نور آفتاب، هوای تازه، و آرامش همراه آن بی‌بهره هستند. بنابراین، توصیه می‌کنیم سعی کنید بخشی از روز را زیر نور آفتاب سپری کنید.

اگر به خودتان می‌گویید، به دلیل مشغله‌های فراوان نمی‌توانید زیر نور آفتاب وقت بگذرانید، سعی کنید دفعات بیش‌تری از ساختمان خارج شوید و چند دقیقه‌ای زیر نور آفتاب قدم بزنید. یا هر از گاهی هنگامی استراحت، به جای آن‌که پشت میز‌تان چرت بزنید، از ساختمان بیرون بروید.

همین لحظات اندک زیر نور آفتاب بسیار با ارزش هستند و در طولانی مدت می‌تواند تاثیر مثبتی داشته باشند. این لحظات را نادیده نگیرید و ارزش آن‌ها را نیز دست کم نگیرید.

۷. برنامه‌ریزی کنید، ولی نه برای تک‌تک دقایق زندگی‌تان

بله، قابل درک است. همه‌ی ما بسیار مشغول هستیم. همه‌ی ما همیشه احساس می‌کنیم در یک مسابقه‌ی ماراتن شرکت کرده‌ایم، و گاهی اوقات نیز گویی در یک جبهه در حال جنگ هستیم. ولی در حقیقت، این طور نیستیم. و نباید این طور باشیم.

“‌اجازه دهید، هر از گاهی زندگی به مسیر خودش برود.‌”‌

اگر در حال مطالعه‌ی این مقاله هستید، پس احتمالا به توصیه‌ی بالا عمل کرده‌اید و دست‌کم چند دقیقه‌ای از سلطه‌ی برنامه‌ریزی‌ها خارج شده‌اید. هر دقیقه از زندگی‌تان را با مشغله‌های کاری پر نکنید. زمانی را نیز برای تفریح، و برای وقوع اتفاقات تصادفی آزاد بگذارید. مغزتان به این آزادی و تفریح نیاز دارد. انرژی‌تان را نیز آزاد بگذارید؛ و حتی روح‌تان را نیز رها کنید.

به این ترتیب، می‌توانید خودتان را برای چیزهای غیر مترقبه نیز آماده کنید؛ مثلا برای جواب مثبت دادن به یک دعوت بی مقدمه برای یک تئاتر خیابانی، لذت بردن از یک پیک‌نیک، پیاده‌روی ساده در یک پارک، یا قرار ملاقات در یک کافی‌شاپ.

۸. خلاصی از شر دنیای دیجیتال

با دقت به این حرف‌ها توجه کنید. منظورمان از خلاصی از شر دنیا دیجیتال این نیست که به طور کامل تمام فناوری‌ها را کنار بگذارید. همه‌ی ما از تمام فواید و مزایای فناوری آگاه هستیم و بهره‌مند شده‌ایم. ولی باید آن را تحت کنترل خودتان قرار دهید.

مطالعات در این خصوص به نتایج روشنی دست یافته‌اند. گزارش رضایت جهانی که به طور سالانه منتشر می‌شود، این مسئله را تایید کرده است. امروزه، آدم‌ها زمان بیش‌تری را در اینترنت و دنیای مجازی به تعامل با یکدیگر اختصاص می‌دهند و کم‌تر از گذشته با یکدیگر تعامل رو در رو دارند؛ همین مسئله اثرات جانبی منفی بی‌سابقه‌ای را بر سطوح شادی و رضایت عمومی گذاشته است.

درک این مسئله کاملا ساده است. اگر می‌خواهید شادی و رضایت‌تان در سطح مناسبی حفظ شود یا آن را تقویت کنید، کمی به گذشته باز گردید. به دیدار دوستان و آشنایان‌تان بروید. مجله‌های کاغذی مطالعه کنید. به جای ماندن در خانه و تماشای تلویزیون، شخصا به یک نمایشگاه هنری بروید. گزینه‌های مختلفی پیش روی‌تان قرار دارند که می‌توانید چند مورد از آن‌ها را انتخاب کنید و از زندگی‌تان لذت بیش‌تری ببرید.

در این بخش، توصیه می‌کنیم مقاله‌ی ۱۰ فایده و زیان استفاده از فناوری در کسب و کار را نیز مطالعه کنید.

۹. نقشه، ساعت، و کتابچه‌های راهنما را کنار بگذارید

دفعه‌ی بعد که خواستید به سفر بروید، امتحان کنید و نقشه، ساعت، و کتابچه‌های راهنما را کنار بگذارید؛ فقط بروید. عزیز انصاری طی یک سخنرانی به نکته‌ی مهمی اشاره کرد؛ به گفته‌ی وی، اخیرا همه‌ی آدم‌ها به شدت تمایل پیدا کرده‌اند در هر وضعیت، بهترین تصمیم‌های ممکن را اتخاذ کنند، و برای رسیدن به این هدف از تمام ابزارهای موجود استفاده می‌کنند؛ حتی اگر قرار است فقط یک مسواک ساده بخرند.

مطمئنا شما نیز دچار چنین وضعیتی هستید. مثلا وقتی به سفر می‌روید، مسلما برای تک‌تک لحظاتی که قرار است در شهر مقصد سپری کنید، برنامه‌ریزی می‌کنید. درست است؟ البته، تعداد اندکی از آدم‌ها نیز این‌گونه نیستند. ولی اگر شما نیز جزء اکثریتی هستید که دائما نگران از دست رفتن زمان هستید، توصیه‌ی مهمی داریم.

نقشه‌ی شهر مقصد را کنار بگذارید. مطلبی در مورد رستوران‌های آن شهر نخوانید، و فقط روز صندلی بنشینید و به طور تصادفی یک غذا سفارش دهید. به ساعت‌تان هم نگاه نکنید؛ هر چه را احساس می‌کنید دوست دارید، انجام دهید؛ خواه ساعت ۲ صبح باشد، خواه ۲ ظهر.

۱۰. دائما چیزهای جدید یاد بگیرید

هیچ وقت به دانسته‌های قبلی‌تان اکتفا نکنید. یک ضرب‌المثل انگلیسی می‌گوید، “‌هیچ وقت نمی‌دانی خرگوش از کجا پریده است‌”‌؛ این ضرب‌المثل به این حقیقت اشاره دارد که ما نمی‌دانیم فرصت بعدی در زندگی‌مان کجا و چه وقت خودش را نشان خواهد داد.

اگر همیشه می‌خواهید آشپز بهتر و ماهرتری باشید، ولی هیچ وقت زمان، انرژی، یا مهارت لازم را برای رسیدن به خواسته‌تان ندارید، بهتر است به دنبال یک آموزشگاه آشپزی بگردید. طبق همان ضرب‌المثل، ‌هیچ وقت نمی‌دانی خرگوش از کجا پریده است‌، و شاید در همین آموزشگاه با فردی آشنا شوید که زندگی‌تان را تغییر دهد.

هم‌چنین، منتظر اقدام دیگران نیز نباشید. احتمالا همه‌ی آدم‌ها تمایل دارند کارها را به همراه دوستان و آشنایان‌شان انجام دهند، ولی گاهی اوقات دیگران در برخی مسائل علاقه‌ی مشترکی با شما ندارند. اجازه ندهید این وضعیت باعث توقف شما شود. و به یاد داشته باشید، هیچ زمانی برای شروع بهتر از اکنون نیست؛ هیچ زمان کاملا مساعدی در آینده وجود نخواهد داشت.

در این صورت، از خودتان راضی خواهید بود، و دفعه‌ی بعد که در یکی از ماجراهای‌تان، با فرد جدیدی در حال گفتگو هستید، داستان‌های زیادی از موفقیت‌ها یا شکست‌های‌تان دارید که می‌توانید تعریف کنید.

از این مقاله نیز می‌توانید الهام بگیرید: ۳۳ جمله زیبا از هنری فورد درباره موفقیت، زندگی و یادگیری

۱۱. به خودتان پاداش دهید

لذت بردن از زندگی فقط و فقط مربوط به خود شما است.

برای کوچک‌ترین کارهایی که دقیقا طبق خواسته‌تان انجام داده‌اید، به خودتان پاداش بدهید. وقتی تمام کارها طبق برنامه‌ریزی‌تان انجام شده‌اند، و روز کاری خوبی را پشت سر گذاشته‌اید، یک بستنی برای خودتان بخرید.

پاداش‌ها از دو طریق به شما قدرت می‌بخشند. نخست، آن‌چه مشخص است، این است که پاداش به شما یک فرصت دوست‌داشتنی می‌دهد که فقط مخصوص خودتان است – خواه به شکل یک بستنی باشد، خواه به صورت یک جفت کفشی که مدت‌ها به دنبال خرید آن هستید، یا حتی رفتن به سینما.

تاثیر مثبت دیگری که پاداش دادن به خودتان به شما می‌گذارد، بهبود انگیزه است.

هر کدام از مواردی که در این فهرست گفته شد، نیازمند انگیزه هستند. انگیزه برای امتحان کردن چیزهای جدید، برای ملاقات با آدم‌های جدید؛ درنگ نکردن و اقدام برای کارهای مثبت؛ خودتان را به چالش بکشید و به خودتان پاداش بدهید.

۱۲. داوطلب شوید

ارتباط میان داوطلب شدن و شادکامی در زندگی غیر قابل انکار است. بر اساس گزارش رضایت جهانی، حتی اگر کمی وقت‌تان را نیز به دیگران اختصاص دهید، سطح سلامتی و تن‌درستی‌تان را بهبود می‌یابد. رفتارهای اجتماعی مثبت، نظیر داوطلب شدن، تاثیرات مثبت دوگانه‌ای به همراه دارند.

نخست این‌که چنین رفتارهایی باعث ایجاد حس خوبی در فرد می‌شوند؛ حسی که باعث می‌شود بار دیگر در آینده تمایل داشته باشید این رفتار را تکرار کنید؛ هم‌چنین، این گونه رفتارهای باعث انتقال شادی به دیگران می‌شود.

شما می‌توانید برای هزاران نوع فعالیت داوطلب شوید؛ ولی به خاطر داشته باشید، در این جا منظورمان از فعالیت، کوچک‌ترین اقدامات انسان‌دوستانه‌ای است که می‌توانید انجام دهید و از انجام‌شان لذت ببرید؛‌ مثلا باز نگه داشتن در، اهدای گل، احترام گذاشتن، لبخند شدن، بازگرداندن اشیای گم شده با صاحب‌شان، و غیره. همین کارهای کوچک در انتقال شادی به دیگران معجزه می‌کنند، و هم‌زمان، باعث می‌شوند خود شما نیز غرق شادی شوید.

۱۳. خوب بخوابید

شاید این یک مورد با سایر موارد موجود در این فهرست لذت بردن از زندگی متناقض به نظر بیاید؛ تا حدودی بله، و تا حدودی خیر. این مسئله را می‌توان با استفاده از ماسک اکسیژن یا اکسیژن درمانی مقایسه کرد.

مطالعات بی‌شماری درباره‌ی تاثیرات مهم خواب بر وضعیت سلامت جسمی و روانی انسان به عمل آمده‌اند. بدون خواب کافی دائما در معرض ارتکاب خطاها قرار داریم؛ نمی‌توانیم به خوبی از حافظه‌مان استفاده کنیم یا وظایف اساسی‌مان را انجام دهیم یا حتی به درستی فکر کنیم. میزان خواب مورد نیاز برای آدم‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است.

انسان‌های عادی معمولا به طور میانگین به هشت ساعت خواب نیاز دارند. اگر تمایلی به تغییر نداشته باشید، شاید در این مورد احساس گناه کنید؛ توصیه می‌شود متناسب با ساعاتی که به کار مشغول هستید، از خواب و استراحت با کیفیت بهره‌مند شوید. در غیر این صورت، هرگز نمی‌توانید به اندازه‌ی ظرفیت‌تان کارکرد داشته باشید، و از زمان‌های بیداری‌تان به خوبی لذت ببرید.

جمع‌بندی

شادی و رضایت و لذت بردن از زندگی وضعیتی است که به آسانی می‌تواند تحت تاثیر کوچک‌ترین رفتارهای و اقدامات‌مان در طول روز قرار بگیرد. به خودتان متعهد باشید، به تمام مسائل اساسی زندگی رسیدگی کنید، برخی اصول ساده برای زندگی‌تان تعیین کنید، و یک نفس راحت بکشید. آن‌چه لازم است به خاطر بسپارید این است که باید زندگی‌تان را به گونه‌ای بسازید که در خدمت شما باشد. تا وقتی که به ارزش خودتان آگاه هستید، به خوبی می‌دانید باید چه کارهایی انجام دهید تا به خوبی از زمان‌تان بهره‌مند شوید و از زندگی‌تان لذت ببرید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: lifehack

۱۳ راه برای لذت بردن از زندگی که بسیار ساده و موثر هستند


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی