کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۸ راهکار کنترل استرس و اضطراب در افراد مبتلا به حمله اضطراب

استرس و اضطراب می‌تواند از تمام جهات به سمت ما هجوم آورد – محل کار، روابط، و حتی عادات روزانه‌مان – و این مسئله گاهی اوقات می‌تواند حتی خونسردترین آدم‌های اطراف‌مان را نیز دچار آشفتگی و فرسودگی کند. حالا این وضعیت زمانی بدتر میوشد که فرد به مشکلات حمله اضطرابی هم دچار باشد و این وضعیت را همیشه تجربه کند. خوشبختانه، راه‌های متعددی برای کنترل استرس و اضطراب وجود دارند؛ بنابراین، ما در خصوص انتخاب روش‌های خاصی که برای نوع شخصیت و موقعیت‌مان مناسب باشند، گزینه‌های مختلفی پیش رو داریم. در ادامه ۸ راهکار کنترل استرس و اضطراب در افراد مبتلا به حمله اضطراب آمده است.

راهکار کنترل استرس و اضطراب

راهکارهای کنترل استرس و اضطراب

۱. آگاهی از علائم

اگر بدانید هر وقت دچار استرس یا اضطراب شدید می‌شوید، چه نشانه‌هایی در جسم و روان‌تان ایجاد می‌شوند، شاید بتوانید اقدامات مناسبی جهت کاهش این علائم انجام بدهید. سردرد، ایجاد مشکلات خواب، یا پرخوری، همگی ممکن است جزء علائمی باشند که به شما نشان می‌دهند وقت آن رسیده است که کمی به خودتان استراحت بدهید یا از یک متخصص کمک بخواهید.

۲. آگاهی از محرک‌ها

اگر بتوانید متوجه شوید چه عواملی باعث می‌شوند احساس اضطراب کنید، شاید قادر باشید اقدامات مناسبی برای کنترل این محرک‌ها انجام بدهید. شاید وظایف بسیار زیادی بر عهده دارید که باید انجام‌شان بدهید. آیا می‌توانید از کسی کمک بخواهید؟ آیا مصرف قهوه یا الکل باعث وخامت وضعیت‌تان می‌‌شود؟ سعی کنید کاهش مصرف این دو ماده را در برنامه‌ی غذایی‌تان مد نظر قرار دهید.

۳. رژیم غذایی

یک سبک زندگی پر مشغله می‌تواند به مصرف بیش از اندازه‌ی فست‌فودها یا کاهش شدید فعالیت‌های بدنی منجر شود. سعی کنید به جای آن‌که مدام همبرگر و پیتزا سفارش دهید، برای نوش جان کردن یک وعده‌ی غذایی سالم وقت بیش‌تری صرف کنید، یا از خانه برای خود ناهار بیاورید و آن را به همراه میوه‌ها و سبزی‌های تازه نوش جان کنید.

۴. فعالیت بدنی

نشستن به مدت طولانی پشت کامپیوتر یا روی صندلی خودرو باعث ایجاد عوارض ناخوشایندی در سلامت جسمی و روحی انسان می‌شود. سعی کنید حدود ۳۰ دقیقه به خودتان استراحت بدهید و در طول روز کمی پیاده‌روی کنید تا بتوانید وضعیت سلامتی‌تان را بهبود ببخشید.

۵. یادگیری برخی تکنیک‌های ریلکسیشن

‌ فنون تنفسی یوگا، مراقبه، و سایر استراتژی‌ها می‌توانند به کاهش استرس و اضطراب کمک کنند. طبق برخی شواهد، استفاده از رایحه درمانی نیز ممکن است به کاهش استرس کمک کند؛ با وجود این، برای اثبات این ادعا به انجام پژوهش‌های بیش‌تری نیاز است.

۶. انجام یک فعالیت جدید

گوش دادن به موسیقی، مراقبه، باغبانی، یا پیوستن به یک گروه کر، انجام تمرین‌های یوگا، پیلاتس، یا سایر فعالیت‌های گروهی می‌توانند به تسکین استرس کمک کنند و ذهن‌تان را برای مدتی از عوامل نگران کننده‌ی زندگی‌تان دور سازند. در این فعالیت‌های گروهی، ممکن است با آدم‌های جدیدی آشنا شوید که آن‌ها نیز مشکلات و نگرانی‌های مشابه‌ی شما را داشته باشند؛ به این ترتیب، می‌توانند احساسات خود را با یکدیگر در میان بگذارید.

۷. اجتماعی بودن

وقت بیش‌تری را با دوستان و اعضای خانواده‌تان سپری کنید؛ یا به گروهی بپیوندید تا بتوانید با سایر آدم‌ها ملاقات کنید – مثلا می‌توانید برای فعالیت‌های خیریه‌ی گروهی داوطلب شوید یا به یک گروه پشتیبانی بپیوندید. شاید در این گروه‌ها بتوانید حمایت عملی و هیجانی مورد نیازتان را به دست بیاورید؛ هم‌چنین، از این طریق می‌توانید مدتی مشکلات ذهنی‌تان را فراموش کنید.

۸. تعیین اهداف

اگر مثلا غرق در مشغولیت‌ها و مشکلات مالی و اداری هستید، کمی وقت بگذارید و برای زندگی‌تان برنامه‌ریزی کنید. اهداف و اولویت‌هایی برای خود تعیین کنید و با رسیدن به هر یک از آن‌ها، در کنارشان علامت تیک بگذارید. هم‌چنین، داشتن یک برنامه کمک‌تان می‌کند بتوانید به درخواست‌ها و کارهای دیگری که وقت کافی برای انجام‌شان در اختیار ندارید، “‌نه‌”‌ بگویید.

نکته مهم

استرس بخشی از زندگی است. با آنهمه کاری که هر روز باید انجام بدهیم، بی شک عوامل استرس زا در هر گوشه و کناری انتظارمان را می‌کشند.

با وجود این، چگونگی واکنش‌مان به آن کاملا تحت اختیار خودمان است. مهارت‌های مقابله‌ای و کنترلی وجود دارند که می‌توانیم انجام دهیم تا ما را در وضعیت بهتری برای کنترل موقعیت‌های استرس‌زا قرار دهد تا سلامت‌مان را حفظ کنیم و نیک بود و حال خوشمان را در اولویت امور سال پیش روی‌مان قرار دهیم .


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: medicalnewstoday

۸ راهکار کنترل استرس و اضطراب در افراد مبتلا به حمله اضطراب


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی