کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۸ راهکار موثر برای تقویت مثبت نگری در زندگی

مطالعات فراوانی نشان داده اند که مثبت اندیشی و دوری از افکار و انرژی های منفی به سلامت جسم و روح شما کمک زیادی میکند و به نظر میرسد روال پیشرفت زندگی‌تان را بیشتر و جدی تر میکند. اگر تا امروز در زمره افراد بدبین، منفی نگر، بی حوصله و خنثی بوده اید تصمیم بگیرید همین یک امروز فارغ از تفکرات منفی و غرق شدن در گرانی قیمت مسکن، حباب دلار، ریزش بورس و فاجعه‌ی کرونا نگاه بهتری به دنیا و متعلقاتش بیندازید. ما در اینجا ۸ راهکار موثر برای تقویت مثبت نگری در زندگی و کسب و کارتان را به شما آموزش می دهیم. با ما همراه باشید.

تقویت مثبت نگری در زندگی

تقویت مثبت نگری در زندگی

۱. جملات تاکیدی مثبت را تکرار کنید

اگر حرفی را بارها تکرار کنید، بیش‌تر به آن اعتقاد پیدا خواهید کرد. ایده‌ی پشت جملات تاکیدی مثبت همین است، جملات مثبت به طور عمدی چندین بار تکرار می‌شوند تا به بخشی از تفکر شما تبدیل شوند، مانند “من هر روز احساس آرامش بیش‌تری می‌کنم” یا “من می‌توانم هر کاری را که برایم پیش می‌آید، انجام بدهم”. مهم است که این تأییدها ریشه در واقعیت داشته باشند. ناخودآگاه شما ممکن است عبارات دور از ذهن را مشخص کند، و شما را به حالت منفی ذهنی بازگرداند.

فکر کردن به تجربیات شکست و چیزهای ناامیدکننده پرهیز کنید. فکر کردن به شکست بار دیگر شکست‌تان می‌دهد!

تمرکز بر چیزهای منفی نه فقط آزاردهنده و ناخوشایند است، بلکه توان‌تان را برای رسیدگی به سایر وظایف پیش روی‌تان نیز تضعیف می‌کند. اندیشه‌ی منفی باعث منفی شدن اندیشه‌تان می‌شود!

وقتی چیزهای بد اتفاق می‌افتند – سعی نکنید آن‌ها را بارها و بارها به تصویر بکشید و اتفاقات ناخوشایند را در ذهن‌تان تثبیت کنید. در عوض، تصاویر و چشم‌اندازهای مثبت را در ذهن‌تان به تصویر بکشید.

۲. از آدم‌های نالان منفی نگر دوری کنید

همزمان، بهتر است از آدم‌های منفی نگر و بدبین دوری کنید. همان اصل در اینجا نیز صادق است. اگر زمان زیادی را کنار آدم‌های منفی و بدبین سپری کنید، پیدا کردن نکات مثبت زندگی برای‌تان دشوار می‌شود. باید بتوانید از چنین آدم‌هایی دوری کنید تا به فردی خوشبین تبدیل شوید.

مطلب مرتبط: افکار منفی: ببینید افکار منفی چه بلایی سر مغزتان می‌آورد

۳. برای تقویت مثبت نگری موفقیت را تجسم کنید

 به ‌کار بستن تونایی‌های تجسم یا ترسیم می‌تواند به عنوان ابزاری قدرتمند برای مثبت اندیشی بیش‌تر استفاده شود. بسیاری از بزرگ‌ترین ذهن‌های دنیا، شامل آپرا وینفری، ویل اسمیت، تایگر وودز، و آرنولد شوارزنگر به عنوان آدم‌هایی شناخته شده‌اند که از قدرت تجسم خود برای جذب آنچه می‌خواهند در سراسر زندگی استفاده می‌کنند. چرا شما این کار را انجام نکنید؟

با بستن چشمان خود کار را آغاز کنید. به رویداد‌ی مثبت بیندیشید که در گذشته‌ی شما رخ داده‌ است. از نظر ذهن خود، رویداد را دقیقاً آن طوری ببینید که رخ داده ‌است. خود را در آن رویداد قرار دهید و احساسات مثبت هنگام رخداد آن را حس‌ کنید. وقتی چشمان خود را باز می‌کنید، به خود اجازه دهید در آن وضعیت مثبت باقی بمانید. اثرات تجسم در صورتی مراقبه‌ی قبل از آن به شکل عملی انجام شود چند برابر می‌شود.

مطلب مرتبط: ۷ کار عالی برای اینکه مثبت اندیش باشید

۴. نه درر گذشته و نه در آینده بلکه در زمان حال زندگی کنید

زندگی کردن در حال، بهترین روش برای خوشبین ماندن است. وقتی در حال زندگی می‌کنید، نگران آینده نیستید. منتظر آینده و آنچه در بر خواهد داشت می‌مانید، اما تمرکزتان روی آنچیزهایی است که اکنون و در حال حاضر در حال وقوع هستند.

زندگی در زمان حال همچنین به شما کمک خواهد کرد و اجازه می‌دهد واقعا از زندگی تان لذت ببرید. وقتی در حال زندگی می‌کنید، می‌توانید تمام چیزهای خوبی را که در زندگی‌تان و اطراف‌تان اتفاق می‌افتد ببینید. روی چیزهای مثبت زندگی‌تان تمرکز می‌کنید و خاطرات ماندگاری رثم می‌زنید که می‌توانید سال‌ها برگردید و با لذت به آن نگاه کنید. وقتی در حال زندگی نمی‌کنید، ممکن است چیزهای خوب بسیاری را از دست بدهید.

۵. در موقعیت‌های دشوار نکات مثبت را پیدا کنید

دیدن جنبه‌های مثبت در موقعیت‌های دشوار نیز حائز اهمیت است. وقتی مشکلی پیش می‌آید یا کاری طبق نقشه پیش نمی‌رود، به جنبه‌های مثبت این وضعیت فکر کنید. مثلا، ممکن است برنامه‌ی بیرون رفتن‌تان به خاطر بارش باران به هم ریخته باشد، اما در عوض باغچه‌تان که از کم آبی رنج می‌برد سیراب شده پس گل‌ها و سبزیجات لذت زیادی برده‌اند.

همیشه می‌توانید در هر وضعیتی جنبه‌های مثبت را ببینید اگر به اندازه‌ی کافی خوب نگاه کنید. فارغ از اینکه اوضاع چقدر بد به نظر می‌رسد، می‌توانید در هر وضعیتی چیز مثبتی پیدا کنید. حتی اگر آن چیز مثبت فقط به سادگی این باشد که «چیز دیگری دچار مشکل نشده است»!

مطلب مرتبط: ۶ اندیشه مثبت و خوش‌ بینانه برای تغییر نگرش‌تان به زندگی

۶. خندیدن و شادی را هر روز امتحان کنید

خنده حقیقتا بهترین دارو برای بیش‌تر کسالت‌ها و ناراحتی‌ها است. خنده دستگاه ایمنی بدن‌تان را تقویت می‌کند، خلق و خوی‌تان را بهبود می‌بخشد، درد را از بین می‌برد، و از شما در برابر اثرات مخرب استرس محافظت می‌کند.

راه‌هایی پیدا کنید که با کمک‌شان دائما بخندید. فیلم کمدی نگاه کنید؛ عصرهای‌تان را با دوستان شوخ و بذله‌گویی بگذرانید که دائما شما را می‌خندانند. دوستان‌تان را شب‌ها به خانه دعوت کنید و با هم بازی کنید.

به همین خاطر توصیه می‌کنیم حتما مقاله‌ی ۴۷ فایده خندیدن برای زیبایی، بارداری و سلامتی جسم و روح را مطالعه کنید.

۷. قدرشناس و سپاسگزار باشید

صرف زمان برای تامل بر آن‌چه به خاطرش شاکر و سپاسگزار هستید، صرفا یک کار اصولی و صحیح نیست؛ این کار هورمون استرس یعنی کورتیزول را تا ۲۳% کاهش می‌دهد. پژوهش‌هایی که در دانشگاه دیویس کالیفرنیا انجام شده‌اند، پی بردند آدم‌هایی که به طور روزانه برای پرورش یک نگرش قدرشناسانه تلاش می‌کردند، در اثر کاهش سطح کورتیزول، بهبود خلق‌وخوی، انرژی و اضطرابِ به مراتب کم‌تری را تجربه کردند.

شما با صرف زمان روزانه برای تمرکز بر موضوعات مثبت، یک نگرش قدرشناسانه را در خود پرورش می‌دهید. هر بار افکار منفی یا بدبینانه را تجربه می‌کنید، این را به عنوان یک نشانه استفاده کنید برای این‌که تغییر مسیر بدهید و درباره‌ی چیزهای مثبت فکر کنید. در طول زمان، یک نگرش مثبت تبدیل به شیوه‌ی زندگی‌تان خواهدشد.

مطلب مرتبط: ۹ چیز که مانع تفکر مثبت شما هستند و آنها را نمی‌شناسید

۸. روی اهداف و انتظارات‌تان تمرکز کنید

عادت دیگر شروع به تمرکز بر روی اهداف و انتظارات در هر روز صبح است. به خودتان اجازه ندهید چنین فکرهایی به سرتان بزند که «اگر این … به مشکل بخورد چه؟» یا «اگر این مورد منفی اتفاق بیفتد چه؟». در عوض، درباره‌ی آنچه می‌خواهید در روز به اتمام برسانید فکر کنید.

تعیین اهداف و انتظارات معقول برای طول روزتان نیز می‌تواند به پرثمتر بودن‌تان کمک کند. تعین انتظارات واقع بینانه برای نحوه‌ی موفقیتی که در طول روز خواهید داشت نیز به شما کمک می‌کند مثبت تر و خوش بین‌تر باشید. دیدن خوبی‌ها وقتی انتظارات معقول تعیین کنید و نه اینکه انتظار داشته باشید همه چیز کامل و بی نقص باشد، آسان است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – پریسا جعفری

منبع:wikihow

۸ راهکار موثر برای تقویت مثبت نگری در زندگی


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی