کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ راهکار مدیریت موثر و موفق نسل جوان هزاره و نسل Z

تیم‌ها در اندازه‌ها و شکل‌ها و سن‌های گوناگون موجود هستند. هیچ دو تیمی شبیه به هم نیستند. به عبارت دیگر، هر تیم رویکرد رهبری متفاوت و منحصربفردی را می‌طلبد. شرکت‌ها همواره بر استراتژی پشت مدیریت موثر و موفق نسل هزاره تمرکز کرده‌اند درحالیکه نسل زد( دهه هشتادی‌ها یا نسل اینترنت) نیز در حال پیوستن به نیروی کار هستند.

۵ راهکار مدیریت موثر و موفق نسل جوان هزاره و نسل Z

نسل هزاره کسانی هستند که بین سال‌های ۱۹۸۱ و ۱۹۹۶ متولد شده‌اند. کسانی که بعد از سال ۱۹۹۶ به دنیا آمده‌اند نسل زد یا نسل بعد از نسل هزاره نامیده می‌شوند. در دنیای امروز، این دو نسل اکثریت نیروی کار امریکا را به خود اختصاص داده‌اند.

نیروی کار برخاسته از این دو نسل افرادی زرنگ و دانا در حوزۀ فناوری هستند.آن‌ها مشتاق هستند کارشان را تمام‌وکمال به انجام برسانند و وضعیت موجود را به چالش بکشند. نقدهایی هم به آنها وارد می‌شود. این گروه از نیروی کار اغلب افرادی خودخواه و بی‌انگیزه نامیده می‌شوند.

شرکت ما تیم نسبتا جوانی دارد. برای همین من هم اهمیت منطبق کردن استراتژی رهبری‌مان با اولویت‌ها و ارزش‌های نسل‌های جوان‌تر را دریافته‌ام. درنتیجه، ما موفق شده‌ایم بهترین افراد را در تیم خود جذب کنیم، آنها را نگه داریم و به بهترین نتایج دست یابیم.

با توجه به تجربۀ من در رهبری یک تیم جوان، در این مقاله به ارائۀ ۵ راهکار مدیریت موثر و موفق می‌پردازم. رهبران تیم‌ها می‌توانند از این ۵ راهکار برای مدیریت موثر نسل‌های جوان‌تر از جمله نسل هزاره و نسل زد بهره ببرند.

مطلب مرتبط: مدیریت پروژه: ۸ نکته درباره طرح یا پلن مدیریت پروژه

۱.کانال‌های ارتباطی درستی تعریف کنید

شرکت‌هایی که در عصر دیجیتال رشد کرده‌اند می‌توانند این انتظار را داشته باشند که نسل‌های جوان‌تر راحت‌تر و موثرتر از فناوری در محیط کار استفاده کنند.

فناوری نقشی قابل‌توجه در زندگی نیروی کار نسل هزاره و نسل زد بازی می‌کند. این دو نسل برای دریافت اطلاعات مورد نیاز خود به فناوری وابسته هستند. بنابراین، لازم است شرکت‌ها کانال‌های ارتباطی مناسب در تیم‌های خود تشکیل دهند.

برای شفاف‌تر شدن این موضوع بهتر است مشخص کنیم چه زمانی ارتباط و تعامل رودرو مورد نیاز است و چه زمانی استفاده از فناوری‌هایی مثل پیام فوری و ایمیل می‌تواند موثرتر باشد.

نسل‌هایی که با فناوری بزرگ شده‌اند به راحتی می‌توانند مرزهای آنچه برای کانال‌های ارتباطی قابل‌پذیرش هست و قابل‌پذیرش نیست را کمرنگ کنند. به عقیدۀ من، فعال بودن و تعیین دستورالعمل‌های ارتباطی شفاف مانع از عدم تعامل و ارتباط در آینده می‌شود.

مطلب مرتبط: ۱۳ توصیه و ایده خلاقانه برای مدیریت بازاریابی و فروش

۲.برای یک مدیریت موثر و موفق  بازخورد منظم ارائه بدهید

طبق مطالعه‌ای که توسط مرکز سینتیک نسل‌ها در سال ۲۰۱۸ انجام شده است، بیش از ۵۶% از نسل زد می‌گویند برای اینکه به شغلی ادامه بدهند نیاز دارند حداقل هر هفته ورودی یا بازخوردی از ناظران و سرپرستان خود دریافت کنند. از طرف دیگر، نسل هزاره به بازخورد هفتگی نیازی ندارد. بااین وجود، درخواست دریافت بازخورد منظم از طرف هر دو نسل مطرح می‌شود.

به جای استفاده از بازبینی پراکنده و انفرادی عملکرد سالانه، آن را مرحله‌به‌مرحله انجام بدهید تا در طول سال بطور مداوم به اعضاء تیم خود بازخورد بدهید. فیدبک منظم- صرف نظر از سن کارمند- برای رشد و توسعۀ کارمند شما لازم و ضروری است.

۳. با کارمندان خود به عنوان یک انسان رفتار کنید نه یک کارمند

اگرچه نیازی به گفتن نیست اما هر شرکت باید بدون در نظر گرفتن سن افراد به کارمندان خود احترام بگذارد. بااین‌وجود، معمولا کارمندان جوان‌تر رفتارهای ناخوشایندی دارند که ممکن است مدیریت را وادار کند به آنها بی‌توجه شوند. گذاشتن برچسب‌هایی مثل ” بی‌انگیزه ” یا ” خودخواه” روی نسل هزاره یا نسل زد ممکن است کاری خطرناک باشد.

به عنوان کسی که با تیم جوانی کار کرده و آن را مدیریت کرده است، فکر می‌کنم بسیار مهم است که هر یک از کارمندان خود را فردی با مجموعه‌ای از نقاط قوت و ضعف منحصربه‌فردخودش بدانیم و در مواقع لازم آنها را هدایت کنیم تا به ظرفیت کامل خودشان دست یابند. بکار بردن این رویکرد در نهایت منجر به رشد و تداوم تیم ما شد.

ممکن است نسل‌های جوان‌تر سوالات زیادی بپرسند و وضعیت موجود را به چالش بکشند. در این شرایط مهم است فقط به این دلیل که تجربۀ آنها به اندازۀ دیگر کارمندان‌مان نیست، آنها را اخراج نکنیم.

مطلب مرتبط: ۵ راهکار توانمندسازی کارکنان که برای آینده مدیریت ضروری است

۴. انعطاف‌پذیری کاری برقرار کنید

مطالعات متعدد نشان می‌دهند امروزه افراد جوان‌ انعطاف‌پذیری را به عنوان یکی از ویژگی‌های شغلی در نظر می‌گیرند. دیگر کارمندان ترسی ندارند از اینکه از شرکت خود بخواهند از نظر ساعت و مکان کاری منعطف باشد. کارمندان نسل‌های هزاره و زد از خطرات فرسودگی شغلی مطلع هستند و تعادل بین کار و زندگی برای آنها ارزش به شمار می‌رود.

وقتی رهبری تیم جوانی را برعهده دارید، مدیریت باید شدیدا این موضوع را در نظر بگیرد که کارمندانش را آزاد بگذارد تا خودشان انتخاب کنند کی و کجا کارشان را انجام بدهند. اگر اعضای تیم شما می‌توانند چند روز در هفته را در خانه باشند یا مثلا یک ساعت زودتر به محل کار بیایند و یک ساعت هم زودتر بروند و کار مفید انجام بدهند، در این صورت هم اعضاء تیم و هم شرکت برنده به شمار می‌روند.

۵. عملکرد کارمندتان را شناسایی کنید و به او پاداش بدهید

همۀ کارمندان- صرف‌نظر از سن آن‌ها- دوست دارند به شکلی مورد تقدیر قرار بگیرند. کارمندان جوان-بویژه- دوست دارند شناخته شوند و پاداش دریافت کنند.

تقدیر – ولو کوچک- از نسل‌های جوان‌تر در محیط کار به آنها احساس رضایتمندی شخصی بیشتری می‌دهد و در نگه‌داشتن کارمند موثر است. بعلاوه، ۷۹% از کارمندان معتقد هستند که افزایش پاداش و تقدیر از آنها موجب وفاداری بیشتر آنها می‌شود.

پاداش- از طریق ایمیل یا بصورت پیش‌پرداخت- به کارمندان شما نشان می‌دهد که شما قدر آنها را می‌دانید و حضور آنها برای تیم شما باارزش است. من یاد گرفته‌ام که قدردانی موجب بالا بردن رضایت کارمند و افزایش مشارکت او می‌شود.

نیروی کار نسل هزاره و نسل زد در مقایسه با نسل‌های قبلی اولویت‌ها و ارزش‌های متفاوتی دارند. اما این به این مفهوم نیست که مدیریت کردن آنها کار سختی است. آنها خواستار انعطاف‌پذیری، بازخورد، دستورالعمل و قدردانی هستند. آنها می‌خواهند شما به عنوان رهبر و مدیریت مجموعه رفتاری انسانی و محترمانه با آنها داشته باشید.

هرچه رهبران درک بهتری از کارمندان جوان خود داشته باشند، قادر خواهند بود مدیریت موثر و موفق در تیم خود داشته باشند و به بهترین نتایج دست یابند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه یحیی

منبع:forbes

۵ راهکار مدیریت موثر و موفق نسل های جوان از جمله نسل هزاره و نسل Z


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی