کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۶ راهکار جذاب برای شاد نگه داشتن کارکنان در همه‌ی کسب و کارها

رضایت کارمندان برای موفقیت کلی یک شرکت ضروری است؛ به همین خاطر است که ایجاد یک فرهنگ سازمانی مثبت و ارائه‌ی مشوق‌ها و مزایای شغلی که موجب افزایش هیجان و الهام بخشیدن به کارکنان فعلی، و هم‌چنین، جذب استعدادهای عالی در فرایند استخدام کارکنان جدید شوند، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. با این‌که هر کارمندی دوست دارد حقوق‌اش افزایش یابد، در کنار افزایش دستمزد کارگردان از لحاظ مالی، راه‌های دیگری نیز برای پاداش دادن به آن‌ها وجود دارند. در این مقاله، به ۱۶ راهکار جذاب برای شاد نگه داشتن کارکنان در همه‌ی کسب و کارها اشاره می‌کنیم.

راهکار جذاب برای شاد نگه داشتن کارکنان در همه‌ی کسب و کارها

راهکارهای شاد نگه داشتن کارکنان

۱. رشد و توسعه‌ی حرفه‌ای در خانه

بسیاری از فیلم‌های سینمایی درباره‌ی شخصیتی ساخته شده‌اند که در آغاز، یک کارمندان دون‌پایه در یک شرکت بود و آرزو می‌کرد روزی به مدیر عامل آن شرکت تبدیل شود. برخی از شرکت‌های بزرگ برنامه‌های رشد و توسعه‌ی حرفه‌ای در خانه را به کارمندان‌شان ارائه می‌دهند؛ این برنامه می‌تواند مسیر به ظاهر رویاییِ تبدیل شدن یک کارمند به مدیر عامل را به واقعیت تبدیل کند.

به عنوان مثال، شرکت اجاره‌ی خودرو آمریکایی، اینترپرایس، به اجرای یک برنامه‌ی پرورش مدیر پرداخته است که از طریق آن، کارآموزان در محلی نزدیک این شرکت آموزش می‌بینند، و سپس به محل مدیریت فرودگاه برده می‌شوند، و از آن‌جا نیز به پست‌ها و جایگاه‌های احتمالی‌شان در شرکت می‌رسند.

برنامه‌ی رشد حرفه‌ای شرکت اینترپرایس آزمون خود را به خوبی پس داده است. پاملا نیکلسون که سال‌ها پیش در این برنامه شرکت کرده بود، هم‌اکنون به عنوان مدیر عامل این شرکت مشغول به کار است.

۲. ماساژ و یوگا

محیط اداری و فرهنگ سازمانی در موسسه‌ی تغذیه‌ی یکپارچه، به گونه‌ای طراحی شده است که از سلامت روانی و هیجانی کارمندان‌اش محافظت کند.

بنابراین، جای تعجب نیست که تمام بخش‌های این شرکت گزینه‌های غذایی سالمی را به کارکنان‌اش ارائه بدهند. هم‌چنین، این شرکت مزایای خاصی برای کارکنان‌اش دارد؛ از جمله ماساژ و کلاس‌های هفتگی یوگا که در طول ساعات کاری در طول هفته برگزار می‌شوند تا مدیران این شرکت مطمئن شوند، کارمندان‌شان در طول روز احساس آسایش، شادی، و خلاقیت می‌کنند.

۳. کتاب‌های رایگان

کارمندانی که عاشق کتاب‌های رایگان هستند به برنامه‌ی کتاب‌های رایگان که در موسسه‌ی انتشاراتی پنگوئن رندوم هاوس اجرا می‌شود، بسیار علاقه‌مند خواهند بود. کارمندان می‌توانند از میان فهرستی حاوی بیش از ۱۰۰ عنوان کتاب – که در صورت سال به‌روز می‌شود، به صورت کاملا رایگان چندین کتاب کاغذی و الکترونیکی سفارش بدهند. هم‌چنین، کارمندان می‌توانند به باشگاه‌های کتاب ملحق شوند (یا به همراه همکاران‌شان یک باشگاه کتاب راه‌اندازی کنند) تا بتوانند درباره‌ی موضوع کتاب‌ها بحث کنند و فعالیت گروه‌سازی را به خوبی تمرین کنند.

۴. سهمیه‌ی بستنی روزانه

شرکت بستنی‌سازی بن اند جری روزانه به کارمندان‌اش ۳ لیوان بستنی به عنوان پاداش می‌دهد. با این‌که شاید به نظر برسد این تصمیم مدیران بن اند جری مغایر با بسیاری از برنامه‌های سلامت و ارائه‌ی خوراکی‌های سالمی است که معمولا در شرکت‌های مختلف برای کارمندان‌شان اجرا می‌کنند، کارمندان بن اند جری از این برنامه بسیار شاد و راضی هستند؛ زیرا به خاطر همین برنامه بین دوستان و عزیزانی که می‌توانند این پاداش روزانه را با آن‌ها تقسیم کنند، بسیار محبوب شده‌اند. هم‌چنین، این کارمندان می‌توانند برای طعم‌های مختلف بستنی‌های تولیدی توسط این شرکت یک نام انتخاب کنند، و اگر نام پیشنهادی آن‌ها پذیرفته شود، می‌توانند بین سایر کارمندان رجزخوانی کنند و از این انتخاب به خودشان افتخار کنند.

۵. عدم وجود ساعات کاری رسمی

یکی از مزایای اشتغال در نت‌فلیکس وجود ساعات کاری انعطاف پذیر و تعادل بسیار مناسب میان کار و زندگی است؛ همین مسئله این شرکت را در میان مشهورترین شرکت‌هایی قرار داده است که بهترین مزایا را برای شاد نگه داشتن کارکنان شان در نظر می‌گیرند.

روزهای تعطیلی و روزهای کاری در دفتر مرکزی نت‌فلیکس در کالیفرنیا بررسی پیگیری نمی‌شوند. این شرکت فقط میزان عملکرد کارمندان‌اش را بررسی می‌کند؛ اگر کارمندان به خوبی کارشان را انجام داده باشند، دیگر مهم نیست چه وقت سر کارشان آمده یا به چه میزان داخل شرکت مانده‌اند.

این شرکت کارمندان‌اش را، در هر سطح، تشویق به دریافت مرخصی می‌کند؛ از جمله مرخصی کارمندانی که به تازگی بچه‌دار شده‌اند. این شرکت ادعا می‌کند مرخصی زایمان کارمندان‌اش معمولا چهار الی هشت ماه به طول می‌انجامد. با این حال، شرکت نت‌فلیکس هیچ‌ گونه سیاست رسمی مرخصی زایمان را نپذیرفته است. با وجود این، زمان تعطیلات ممکن است کاملا زمان فراغت از کار نباشد. طبق توضیحات موجود در فرهنگ سازمانی این شرکت، “‌ما تا حدودی زمان کاری و شخصی را با هم تلفیق کرده‌ایم؛ ممکن است در بعضی زمان‌های عجیب و غریب مجبور باشیم به ایمیل‌مان جواب بدهیم، یا بعد از ظهر یک روز کاری برای بازی با کودک‌مان از کار دست بکشیم.‌”‌

۶. تعطیلی‌های فراوان

وقتی به خوبی کار و تلاش می‌کنید، چه بهتر که کارفرمای خوبی هم داشته باشید که به شما اجازه دهد به خوبی تفریح نیز بکنید؛ درست مثل شرکت مخابراتی متیس در بوستون آمریکا. کارکنان این شرکت، علاوه بر سه هفته تعطیلات، می‌توانند روز تولدشان را نیز سر کار حاضر نشوند. هم‌چنین، آن‌ها یک هفته تعطیلات اضافه نیز دارند؛ یعنی آخرین هفته‌ی دسامبر نیز تعطیل هستند. بعد از آن‌که سابقه‌ی کار کارمندان این شرکت به چهار سال رسید، یک هفته‌ی دیگر به سه هفته تعطیلات‌شان اضافه می‌شود؛ بعد از گذشت پنج سال از اشتغال آن‌ها در این شرکت، در طول تابستان می‌توانند جمعه‌ها نیز سر کار حاضر نشوند. ایجاد یک تعادل مناسب میان کار و زندگی از خصوصیات برجسته‌ی فرهنگ سازمانی در شرکت متیس است.

۷. تمرکز بر خانواده

شرکت دیلویت برای حفظ تمرکز کارمندان‌اش بر خانواده (برای آن‌هایی که صاحب فرزند هستند یا قرار است بچه‌دار شوند) مزایایی باورنکردنی در نظر گرفته است. کارمندان واجد شرایط، هم مادر و هم پدر، می‌توانند تا ۱۶ هفته مرخصی زایمان با حقوق داشته باشند تا بتوانند با نوزادشان یا حتی کودکی که به تازگی به سرپرستی قبول کرده‌اند، پیوند عاطفی مناسبی برقرار کنند. هم‌چنین، کارمندان این شرکت می‌توانند برای مراقبت از همسر، همخانه، فرزند، خواهر و برادر، یا مادر و پدری که به بیماری‌های خطرناک مبتلا شده‌اند، مرخصی دریافت کنند. کارمندان واجد شرایط حتی می‌توانند تا ۲۵۰۰۰ دلار از هزینه‌های مربوط به قبول سرپرستی فرزند یا رحم اجاره‌ای را از شرکت پس بگیرند.

۸. ارائه‌ی خدمات پزشکی و بهداشتی در محل کار

شرکت استیل‌کیس، علاوه بر مزایای استاندارد مربوط به بیمه‌ی مشاغل، از سلامت کارمندان‌اش داخل محیط کار نیز مراقبت می‌کند. این شرکت طراحی و تولید، داخل مجموعه‌ی خود،‌ دارای یک مرکز بهداشت و سلامت است که کارمندان می‌توانند با وقت قبلی از ماساژ درمانی یا کمک‌های درمانی یک پرستار مجاز و مجرب بهره‌مند شوند. هم‌چنین، این شرکت در سالن‌های غذاخوری‌ خود ایستگاهی درست کرده است که در آن، مواد اولیه‌ی “‌غذاهای خانگی سالم‌”‌ را در اختیار کارمندان قرار می‌دهد تا آن‌ها به جای خوردن غذاهای آماده بتوانند داخل خانه‌شان غذاهای سالم تهیه کنند. به علاوه، شرکت استیل‌کیس برگزارکننده‌ی همایش‌های “‌ذهن‌های کنجکاو‌”‌ است که در آن‌ها، مجموعه‌ای از سخنرانی‌ها با موضوعاتی نظیر تندرستی فردی یا مراقبت از سالمندان ارائه می‌شود.

۹. مراقبت از سلامت روانی

شرکت مالی کپیتال وان یکی از دیگر از شرکت‌هایی است که تندرستی کارمندان‌، از جمله سلامت روان آن‌ها برای‌اش اهمیت دارد. برنامه‌ی همیار کارمند در این شرکت خدماتی نظیر مشاوره، چه به صورت حضوری و چه تلفنی، و هم‌چنین، خدمات اطلاع‌رسانی جهت کمک به کارمندان در تغییرات بزرگ زندگی‌شان، نظیر جابه‌جایی خانه یا بچه‌دار شدن، ارائه می‌کند.

۱۰. ادامه‌ی تحصیل

با افزایش روز افزون هزینه‌های تحصیل و کاهش توان مالی بسیاری از آدم‌ها برای ادامه‌ی تحصیل، شرکت‌ها کمک هزینه‌های تحصیلی را به عنوان مزایای شغلی به کارمندان‌شان ارائه می‌کنند. در شرکت استارباکس – که بسیاری از مردم جهان آن را به عنوان یکی از شرکت‌های خوش‌نام آمریکایی در زمینه‌ی بهترین مزایای شغلی برای کارمندان‌اش می‌شناسند – کارمندان تمام وقت یا نیمه وقت واجد شرایط این مزایا می‌توانند از برنامه‌ی دستاوردهای تحصیلی شرکت از طریق برنامه‌ی آنلاین دانشگاه ایالتی آریزونا برای دریافت مدرک کارشناسی، با بازپرداخت کامل شهریه، بهره‌مند شوند.

در ۲۰۱۷، شرکت استارباکس این برنامه را با برنامه‌ای تحت عنوان مسیری برای پذیرش گسترش داد؛ این برنامه به کارمندانی که نتوانسته بودند شرایط ورود به فضای آکادمیک را به دست بیاورند، فرصت دوباره می‌دهد. دانشگاه ایالتی آریزونا از متخصصانی که بتوانند به کارمندان کمک کنند دوره‌های آموزشی مورد نیازشان را برای کسب صلاحیت ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر شناسایی کنند، حمایت می‌کند. سپس آن‌ها می‌توانند دوره‌های سال اول دانشگاه را، با هر تعداد دفعات لازم، بدون نیاز به شهریه، بگذرانند تا صلاحیت ورود به دانشگاه را به دست بیاورند.

۱۱. بازپرداخت وام دانشجویی

وام‌های دانشجویی برای کارمندانی که مدرک دانشگاهی دارند، می‌تواند کمک قابل توجهی برای بازپرداخت وام‌های قدیمی‌شان باشد. این مزایا می‌توانند شرکت‌هایی نظیر PwC را به یک شرکت جذاب و خاص تبدیل کنند؛‌ این شرکت به کارمندان‌اش کمک می‌کند تا بتوانند وام‌ها و بدهی‌های‌شان را که از دوران دانشجویی برای‌شان مانده است، بپردازند – این مزیت شغلی تقریبا شبیه همان بازپرداخت شهریه است. شرکت PwC ماهانه به کارمندان‌اش ۱۰۰ دلار، در مجموع سالانه ۱۲۰۰ دلار، جهت پرداخت وام دانشجویی‌شان می‌پردازد. این پرداخت تا شش سال ادامه می‌یابد که با احتساب سود می‌تواند تا ۱۰۰۰۰ دلار در مخارج کارمندان صرفه‌جویی داشته باشد.

۱۲. موج‌سواری در میان روز

شرکت پاتاگونیا، تولید کننده‌ی لباس‌های خاص برای کوهنوردی و سایر فعالیت‌ها، همواره کارمندان‌اش را ترغیب می‌کند تا از لحاظ بدنی فعال باشند. این شرکت که در کالیفرنیا واقع شده است، برای کارمندان‌اش امکاناتی نظیر دوچرخه‌سواری، زمین والیبال، و باشگاه یوگا ایجاد کرده است. ولی این شرکت، با اعمال ساعات کاری انعطاف پذیر به معنی حقیقی کلمه، کارمندان‌اش را ترغیب می‌کند در اواسط یک روز کاری به موج‌سواری بروند: مسئول پذیرش به صورت روزانه گزارش‌هایی درباره‌ی موج‌سواری تهیه می‌کند و به طور گسترده به تمام کارمندان شرکت اعلام می‌کند چه روزهایی برای انجام موج‌سواری مناسب هستند.

۱۳. جبران بخشندگی

بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند، کارمندان، به خصوص کارمندان نسل جدید، به برندها و کارفرمایانی احترام واقعی می‌گذارند که بر انجام کارهای خیر در دنیا تاکید می‌کنند. به همین خاطر نیز شرکت‌هایی نظیر غول بزرگ فناوری، گوگل – برندی که مدت‌های طولانی است که در میان شرکت‌های بزرگ و مشهوری قرار دارد که مزایای فوق‌العاده‌ای برای کارمندان‌شان در نظر می‌گیرند – به کارمندانی که تلاش‌های داوطلبانه و خیرخواهانه انجام می‌دهند، کمک می‌کنند. شرکت گوگل نه تنها کمک‌های خیر مالی کارمندان‌اش را مدیریت و هماهنگ می‌کند، بلکه در ازای هر پنج ساعت کار داوطلبانه‌ای که کارمندان‌اش برای امور خیریه انجام می‌دهد، ۵۰ دلار پاداش در نظر می‌گیرد.

۱۴. برگزاری مهمانی

در یک شرکت توسعه‌ی دهنده‌ی موسیقی به نام اسمیول که در سن فرانسیسکو واقع است، کارمندان می‌توانند آلات موسیقی‌شان را به همراه خود به شرکت بیاورند تا در مهمانی‌های هفتگی این شرکت با یکدیگر خوش بگذرانند. هم‌چنین، به مناسبت‌های مختلف در این شرکت مهمانی‌هایی برگزار می‌شود، از جمله مهمانی هالووین، ناهار روز شکرگزاری، انواع مهمانی‌های مختلف در روزهای تعطیل، شب‌های بازی در چهارشنبه‌ها، و مهمانی‌های ماهانه‌ی کارائوکه.

شارون نگیو، رئیس بخش منابع انسانی اسمیول، در این باره می‌گوید، “‌امسال … آغاز سال چینی را با هم جشن گرفتیم و با یکدیگر غذاهای چینی درست کردیم. ما معتقدیم ایجاد حس تعلق عمیق میان کارمندان‌مان که هر یک دارای پیش زمینه و تجربه‌های متفاوتی هستند، تجربه‌ی زندگی‌مان را به عنوان کارمند و انسان بسیار ارزشمندتر و معنادارتر می‌کند.‌”‌

۱۵. آزادی (و تخصیص بودجه) برای سفر

یک شرکت رزرو هتل به نام هتل‌تو‌نایت به کارمندان‌اش این فرصت را می‌دهد تا به صورت رایگان مسافرت کنند یا از طرف هتل‌ها از تخفیفات قابل ملاحظه‌ای بهره‌مند شوند. کارمندان شرکت هتل‌تونایت این شانس را دارند تا از طریق قرعه‌کشی‌های ماهانه به طور ناگهانی برنده‌ی مرخصی به همراه مسافرت شوند؛ هم‌چنین، این کارمندان می‌توانند از تعطیلات انعطاف پذیر بهره‌مند شوند؛‌ یعنی هر هنگام که بخواهند با استفاده از اپلیکیشن هتل‌نونایت بتوانند یکی از هتل‌های طرف قراردادشان را برای خود رزرو کنند.

۱۶. محیط مناسب برای حیوانات خانگی

آیا دوست چهارپای‌تان را مثل فرزندتان دوست دارید؟ شرکت پت‌اسمارت نیز حیوانات را دوست دارد، و مزایا متعددی برای راحتی حیوانات خانگی کارمندان‌اش قرار داده است. کارمندان شرکت پت‌اسمارت، علاوه بر آن‌که از ۱۵ درصد تخفیف برای خرید کالاهای مخصوص حیوانات خانگی و ابزار تیمار آن‌ها بهره‌مند هستند، می‌توانند از مزایای شغلی دیگری نیز نظیر شرکت در کلاس‌های آموزشی و خدمات دامپزشکی با تخفیف استفاده کنند. و اگر دوست ندارید سگ‌تان را در خانه تنها بگذارید، با استخدام در این شرکت می‌توانید آن را به همراه خود به محیط کار بیاورید.

داگ‌توپیا یکی دیگر از شرکت‌هایی است که محیط کاری‌اش را با حیوانات خانگی سازگار کرده است. کارمندان این شرکت می‌توانند در برنامه‌های سلامتی شخصی این شرکت کنند؛ از این برنامه‌ها می‌توان برای مراقبت‌های روزانه از سگ‌های خانگی و ملاقات با دامپزشکان استفاده کرد. با وجود این، کارمندانی که حیوان خانگی ندارند، نیز می‌توانند در این برنامه‌ها شرکت کنند و از عضویت در باشگاه و خوردن خوراکی‌ها و ناهار سالم لذت ببرند. تونی تپلیتسکی، مدیر بازاریابی شرکت داگ‌توپیا، در این مورد می‌گوید، “‌ما از این موضوع اطمینان حاصل می‌کنیم که همه‌ی کارمندان بتوانند از این بودجه و مزایا بهره‌مند شود، زیرا همه‌ی افراد در این شرکت حیوان خانگی ندارند.‌”‌


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: businessnewsdaily

۱۶ راهکار جذاب برای شاد نگه داشتن کارکنان در همه‌ی کسب و کارها


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی