کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ راهکار ساده که دوران پیری مثبت و خوبی داشته باشید

افزایش سن مسئله‌ای اجتناب ناپذیر در زندگی تمام آدم‌ها است. با این‌که شاید تمام تلاش‌مان را در مبارزه علیه آن به خرج دهیم، دیر یا زود برای هر کدام از ما اتفاق خواهد افتاد. افزایش سن همیشه مسئله‌ای آن‌چنان ساده نیست؛ درست مثل نقل قول تلخی از بتی دیویس که می‌گوید، “‌در سنین پیری جایی برای آدم‌های بزدل نیست.‌”‌ البته، منظور ما این نیست که هیچ راهی جهت آماده کردن خودمان برای مواجهه با افزایش سن برای‌مان وجود ندارد. با رعایت نکات مفیدی که در ادامه‌ی این مقاله برای‌تان بازگو می‌کنیم، می‌توانید راحت‌تر با مسئله‌ی افزایش سن کنار بیایید و دوران پیری مثبت و خوبی داشته باشید.

راهکار ساده که دوران پیری مثبت و خوبی

راهکارهای ساده برای داشتن دوران پیری مثبت و خوبی

۱. حفظ یک نگرش مثبت درباره‌ی افزایش سن

موضوعی که درباره‌ی افزایش سن معمولا نادیده گرفته می‌شود، در واقع، نگرش آدم‌ها در مورد پیری است. به گزارش مجله انجمن پزشکی آمریکا، آدم‌هایی که افزایش سن و رسیدن به پیری را به عنوان فرصتی برای افزایش خرد و تجربه می‌دانند، در مقایسه با آن‌هایی که پیری را دوران بی مصرفی و درماندگی می‌دانند، به میزان ۴۰ درصد بهتر می‌توانند با مشکلات ناشی از افزایش سن مقابله کنند. فقط باید تا آن‌جا که می‌توانید، نگرش خود را مثبت کنید!

۲. حفظ یک رژیم غذایی متعادل

هیچ شکی در این مورد وجود ندارد؛ نحوه‌ی تغذیه یکی از مهم‌ترین عوامل در حفظ سلامتی انسان، و در نتیجه، حفظ سلامتی و قدرت در دوران پیری است. به گفته‌ی دکتر جفری بنابیو، مدیر بخش پزشکی موسسه‌ی تحول بهداشت در مرکز پزشکی کایزر، ‌”‌جدیدترین پژوهش‌ها نشان می‌دهند رژیم غذایی حاوی گلوکز پایین و سرشار از میوه‌ها و سبزی‌های تازه، غلات کامل، و پروتئین کم چربی به عنوان سالم‌ترین رژیم غذایی شناخته می‌شود.‌”‌ به این ترتیب، پیروی از دستورالعمل غذایی نظیر رژیم غذایی مدیترانه‌ای که غنی از مواد غذایی ارزشمند هستند، یک نکته کلیدی محسوب می‌شود. در حقیقت، به ادعای دکتر بنابیو، “‌غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا-۳ از قبیل گردو، ماهی سالمون، و تخم کتان به پوست‌تان کمک می‌کند روغن‌های ضروری را برای محافظت از خود تولید کند؛ به این ترتیب، این مواد غذایی کمک‌تان می‌کند پوست شاداب‌تر و جوان‌تری داشته باشید.‌”‌

۳. انجام مرتب فعالیت‌های ورزشی

این نکته نیز مسئله‌ای کاملا بدیهی به نظر می‌رسد، ولی هر چه از اهمیت حفظ فعالیت و انجام مرتب حرکات ورزشی برای حفظ سلامتی بدن در دوران جوانی و در حین افزایش سن بگوییم، کم گفته‌ایم. به گفته‌ی فابیو کومانا، کارشناس آکادمی ملی پزشکی ورزشی ایالات متحده، با افزایش سن، به تدریج توده‌ی ماهیچه‌ای‌مان را با سرعت بیش‌تری از دست می‌دهیم. با وجود این، قرار دادن فعالیت‌های بدنی و ورزشی به طور مرتب در برنامه‌ی روزانه زندگی‌تان می‌تواند به حفظ و حتی افزایش قدرت و توده‌ی ماهیچه‌ها، حتی پس از ورود به ۹۰ سالگی کمک کند.

ثانیا، طبق نتایج مطالعه‌ای که توسط نشریه‌ی پیشگامان علوم اعصاب در خصوص افزایش سن به عمل آمد، حفظ فعالیت بدنی باعث به حداقل رساندن میزان کاهش قدرت حافظه‌ی ناشی از افزایش سن می‌شود؛‌ زیرا ورزش و فعالیت بدنی به حفظ قدرت هیپوکامپ کمک می‌کند – هیپوکامپ بخشی از مغز است که به قدرت حافظه و یادگیری مربوط می‌شود.

۴. معاشرت و حفظ روابط اجتماعی

یکی دیگر از عوامل کلیدی در بهبود روند افزایش سن که ممکن است باعث تعجب‌تان شود، معاشرت و حفظ روابط اجتماعی سالم با اعضای خانواده و دوستان است. طبق نتایج مطالعه‌ای که در نشریه‌ی پلاس مدیسن به عمل آمد، داشتن پیوندهای دوستی و عاطفی مستحکم با سایر آدم‌ها احتمال افزایش طول عمر را حدود ۵۰ درصد (نسبت به آن‌هایی که روابط صمیمی اندکی دارند) بیش‌تر می‌کند.

۵. محافظت از سلامت پوست

قابل درک است – این‌که مجبور باشید همیشه از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید، بسیار آزاردهنده و خسته کننده است؛ به همین خاطر، معمولا بسیاری از آدم‌ها استفاده از کرم‌های ضد آفتاب را از برنامه‌ی روزانه‌ی زندگی‌شان حذف می‌کنند! ولی باور کنید! اگر می‌خواهید از پیر شدن پیش از موعد و تسریع در فرایند پیری‌تان پیشگیری کنید، باید از قرار گرفتن به صورت طولانی مدت در معرض مستقیم نور آفتاب خودداری کنید. دکتر جفری بنابیو در این باره می‌گوید، “‌هنگام قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید، پس از چند دقیقه تولید ویتامین D توسط پوست متوقف، و تولید سلول‌های سرطانی آغاز می‌شود.‌”‌ بنابراین، این پیام کاملا واضح و روشن است. نیاز به توضیح اضافه نیست: کم‌تر قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، و استفاده‌ی بیش‌تر از کرم ضد آفتاب!

۶. خواب به اندازه‌ی کافی

خوابیدن به اندازه‌ی کافی یکی از مهم‌ترین عوامل برای حفظ سلامتی انسان به شمار می‌رود؛ این عامل می‌تواند بر فرایند افزایش سن نیز تاثیر مثبت بگذارد. میزان ایده‌آل و مناسب خواب تقریبا بین ۷ الی ۹ ساعت در طول شب متغیر است. اگر فکر می‌کنید این مقدار خواب واقعا برای‌تان زیاد است و از همه‌ی کارهای‌تان عقب می‌افتید، بهتر است بدانید، کمبود خواب می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات و بیماری‌هایی از قبیل چاقی مفرط، دیابت، و بیماری قلبی را افزایش دهد. به علاوه، مطالعات نشان داده‌اند بی خوابی باعث می‌شود مغزمان با سرعت بیش‌تری پیر شود. دکتر بنابیو در این مورد می‌گوید، “‌نگاه بسیاری از آدم‌ها به خواب، بیش‌تر از آن‌که به صورت یک نیاز جسمی و روحی باشد، به شکل یک کار تفریحی است. اگر بتوانم آدم‌ها به ایجاد یک تغییر سالم و مثبت در زندگی‌شان ترغیب کنم، حتما از آن‌ها خواهم خواست به اندازه‌ی کافی بخوابند.‌”‌


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: dailyforest

۶ راهکار ساده که دوران پیری مثبت و خوبی داشته باشید


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی