کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

راهنمای کامل تحصیل در آلمان: ۱۳ نکته درباره دانشگاه ها، هزینه ها و شرایط پذیرش

آلمان این کشور زیبای پیشرفته و صنعتی در اروپای غربی و اروپای مرکزی قرار دارد و از شمال با کشور دانمارک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس، از جنوب غرب با فرانسه و لوکزامبورگ و از شمال غرب با بلژیک و هلند مرز مشترک دارد. آلمان عضو اتحادیه اروپا است و به جهت رشد سریع و اعجاب‌برانگیز دانش و صنعت در این کشور هرروز نیاز به جذب نیروی انسانی متخصص درآن بیشتر احساس می شود و موجی از متخصصان سراسر جهان به این کشور زیبا مهاجرت می کنند. از این رو تحصیل در آلمان یکی از گزینه‌های انتخابی افراد بسیاری در ایران و سایر نقاط جهان است چرا که پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های خوب این کشور شانس یافتن کار و داشتن زندگی راحت و مرفه در آلمان و البته سایر کشورهای پیشرفته برای افراد بیشتر می‌شود. در این نوشتار با ما همراه باشید تا راهنمای کامل تحصیل در آلمان را بخوانید و ۱۳ نکته درباره دانشگاه ها، هزینه ها و شرایط پذیرش در دانشگاه های آلمان بدانید.

راهنمای کامل تحصیل در آلمان

راهنمای کامل تحصیل در آلمان

۱. دلایل انتخاب تحصیل در آلمان

دانشجویان ایرانی دلایل زیادی برای انتخاب این کشور جهت ادامه تحصیل دارند اما مهمترین دلایل این انتخاب در ادامه آمده است.

 • امکان تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی رشته ها و دانشگاه ها
 • رایگان بودن هزینه تحصیل در آلمان
 • اجازه کار دانشجویی در حین تحصیل
 • امکان سفر به تمامی مناطق اتحادیه اروپا با ویزای دانشجویی آلمان
 • داشتن رفاه اجتماعی بالا در این کشور
 • شانس یادگیری زبان آلمانی با تحصیل در این کشور
 • امکان تغییر اقامت تحصیلی به کاری
 • امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال

۲. آشنایی با دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی آلمان

موسسات آموزش عالی در آلمان به دو دسته تقسیم می‌شوند: موسسات آموزش عالی دولتی و موسسات آموزش عالی خصوصی مورد تایید دولت.

الف. دانشگاه های فنی

دانشگاه‌های فنی (Technische Hochschule) ، دانشگاه‌های معمولی و سنتی هستند و چون برخی از آنها در دوره‌ای روی رشته‌های فنی تمرکز داشته‌‌اند، به آنها دانشگاه فنی گفته می‌شود. البته امروزه دانشگاه‌ها بر علوم اجتماعی و علوم انسانی نیز تمرکز زیادی گذاشته‌اند. دپارتمان‌هایی که در بیشتر دانشگاه‌ها در این زمینه‌ها وجود دارند عبارتند از علوم انسانی، علوم فرهنگی، حقوق، علوم طبیعی، اقتصاد و تربیت معلم. ب

فهرست برترین و مهمترین دانشگاه های فنی آلمان

۲. دانشگاه‌ های عملی کاربردی

دانشگاه‌های علمی کاربردی در آلمان به (Fachhochschule) معروف هستند. همانطور که از نامشان پیداست، در این دانشگاه‌ها تمرکز زیادی بر دانش عملی وجود دارد. دانشگاه‌های علمی کاربردی در پاسخ به تقاضا برای تربیت نیروی حرفه‌ای در بازار رقابتی بین‌المللی تشکیل شدند.

فهرست برترین و مهمترین دانشگاه های علمی و کاربردی آلمان

 • Fachhochschule Aachen
 • Fachhochschule Aalen
 • Fachhochschule Amberg-Weiden
 • Technische Fachhochschule Berlin
 • Fachhochschule für Wirtschaft Berlin
 • Fachhochschule Coburg
 • Hochschule Bremerhaven
 • Fachhochschule Frankfurt am Main
 • Hochschule für Technik und Wirtschaft Dresden (FH)
 • Fachhochschule für Sozialwesen Esslingen
 • Muthesius-Hochschule Fachhochschule für Kunst und Gestaltung Kiel
 • Fachhochschule Hannover
 • Fachhochschule Osnabrück

مطلب مرتبط: ۱۰ بهترین ایده راه اندازی کسب و کار در آلمان در ۲۰۲۰

۳. کالج هنر و کالج موسیقی

کالج‌های هنر (Kunsthochschule/Musikhochschule) ، فیلم و موسیقی سهم بزرگی از موسسات آموزش عالی آلمان را تشکیل می‌دهند. اگر می‌خواهید نقاش، موسیقیدان، آهنگساز یا هنرپیشه شوید، آلمان مقصد خوبی برای شماست. حدود ۵۸ کالج هنر، موسیقی و نقاشی مورد تایید دولت در آلمان وجود دارد. آموزش عملی زیر نظر کارگردانان و هنرمندان معروف ارائه می‌شود. پذیرش در این کالج‌ها بسیار سخت است و فقط تعداد محدودی پذیرفته می‌شوند.

فهرست برترین و مهمترین دانشگاه های هنر و موسیقی آلمان

۴. موسسات خصوصی و تحت حمایت کلیسا

در آلمان ۴۱ موسسه‌ی آموزش عالی هستند که تحت نظر کلیسا فعالیت می‌کنند. این موسسات برنامه‌های منتهی به مدارج دانشگاهی ارائه می‌کنند و مورد تایید دولت هستند. علاوه بر دروس مذهبی که برای تربیت کشیش و موسیقی کلیسایی ارائه می‌شوند، دوره‌های آموزش رفاه اجتماعی، پرستاری، مددکاری و تعالیم مذهبی نیز در برخی از این موسسات آموزش عالی تدریس می‌شوند.

فهرست برترین و مهمترین دانشگاه های تحت حمایت کلیسا آلمان

 • Jacobs University Bremen
 • International School of Management (ISM) in Dortmund
 • Provadis School of International Management and Technology in Frankfurt/Main
 • The Bucerius Law School in Hamburg
 • The Europa Fachhochschule Fresenius University of Applied Sciences، Campus Cologne

۳. برترین دانشگاه‌های آلمان

با یک جستجوی ساده در خصوص سیر فزاینده اقبال متقاضیان تحصیل در آلمان درخواهیم یافت، این کشور یکی از اولویت‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی است.شرایط بسیار مناسب تحصیلی، استانداردهای بالای آموزشی و اجتماعی، خدمات متنوع و جامع دولتی، امکان کار و اخذ اقامت آلمان و هزینه بسیار پایین تحصیل در دانشگاه‌های دولتی همگی از مواردی هستند که دانشگاه‌های آلمان را به مقصدی امن و مطلوب برای ادامه تحصیل تبدیل کرده‌اند. در ادامه فهرست ۲۰ دانشگاه‌ برتر آلمان را بر اساس رتبه بندی برترین دانشگاه‌های جهان در ۲۰۲۰ آمده است.

فهرست برترین دانشگاه های آلمان در ۲۰۲۰

برای معرفی کامل دانشگاه های برتر آلمان به مقاله ۱۰ دانشگاه برتر آلمان در ۲۰۲۱ مراجعه کنید و اطلاعات بسیار کاملی در این زمینه کسب کنید.

۴. برترین دانشگاه های انگلیسی زبان آلمان

بسیاری از متقاضیان تحصیل در آلمان در بدو امر آغاز پذیرش دانشگاه با مشکل فراگیری زبان آلمانی مواجه میشوند چرا که آموزش در مقطع کارشناسی در دانشگاههای دولتی آلمان به زبان آلمانی است بنابراین بسیاری از متقاضیان در جستجوی یافتن دانشگاه های انگلیسی زبان هستند.

فهرست برترین دانشگاه های انگلیسی زبان آلمان

۵. تحصیل رایگان در دانشگاه های آلمان

همانطور که گفتیم یکی از ویژگی هایی که دانشگاه های آلمان را برای ایرانیان محبوب کرده است بدون شهریه بودن دانشگاه‌های دولتی آلمان است. اما برخی از رشته ای دانشگاهی هستند که با توجه به اینکه در دانشگاه های دولتی ارایه می شوند اما رایگان نیستند و شما مجبور به پرداخت شهریه خواهید بود. برای تحصیل در بیشتر دوره‌های حرفه‌ای و مدارک کارشناسی ارشد اجرایی مثل کارشناسی ارشد حقوق ، MBA (کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار) و MPA (کارشناسی ارشد مدیریت دولتی) شما مجبور به پرداخت شهریه هستید. همچنین دوره‌های تحصیلی خیلی تخصصی مثل دوره‌هایی که مستلزم آزمایشگاه یا فناوری تخصصی و تجهیزات هستند یا  برخی دوره‌های مربوط به برنامه‌های تحصیلی بین‌المللی مثل دوره‌های دو مدرکی که حاصل همکاری بین دانشگاه‌های آلمان و دانشگاه‌های خارجی هستند یا دوره‌های کارشناسی ارشد مشترک (مثل اراسموس موندوس Erasmus Mundus) نیز باید شهریه پرداخت کنند.

۶. سطح زبان آلمانی مورد نیاز برای دانشجویان ایرانی

طبق قوانین سفارت آلمان در تهران افرادی که قصد تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی و یا دوره های  کالج را دارند، حتما باید سطح زبان آلمانی حداقل B1 را داشته باشند تا به آن ها ویزای تحصیلی داده شود . نمته شایان توجه این است که سفارت آلمان در حال حاضر فقط مدرک زبان آلمانی موسسه گوته تهران و یا انجمن فرهنگی اتریش را معتبر می داند. اما برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آلمان، مدارک زبان آلمانی سایر موسسات معتبر سراسر کشور نیز مورد قبول است.همچنین تمام افرادی که قصد تحصیل در آلمان به زبان آلمانی را دارند باید مدارک DSH و یا TestDaF را داشته باشند.

۷. تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

اولین مقطع دانشگاهی در آلمان مانندایران مقطع کارشناسی است که دانشجویان می توانند این مقطع را در ۶ تا ۸ ترم به پایان برسانند. پس از این مقطع دانشجویان می توانند به کار حرفه ای خود بپردازند یا برای مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایند. برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی آلمان شما علاوه بر قبولی در دانشگاه های مورد تأیید مراجع کشور آلمان در ایران، می بایست گواهی پایان دوره مقاطع ۱۲ ساله اولیه(دیپلم) را داشته باشید.  در صورتی که در کنکور ایران شرکت نکرده اید یا قبول نشده اید، می توانید در دوره های فاندیشن و دوره های زبان آلمانی در آلمان شرکت کنید و سپس برای ورود به رشته مورد نظر خود آزمون دهید البته به این نکته توجه داشته باشید که از شرایط لازم برای این امر داشتن حداقل مدرک زبان آلمانی سطح B1 و برای رشته پزشکی داشتن معدل 20 دیپلم الزامی می باشد. بسته به دوره ای که در آن ثبت نام می کنید تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی نیز دارای اهمیت می باشد و با ارائه مدارک معتبر بین المللی می توانید مهارت خود در زبان را اثبات کنید.

شرایط کلی تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

 • داشتن مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی
 • داشتن دست کم ۱۸ سال سن
 • داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B1
 • داشتن تمکن مالی مناسب برای دست کم یک سال زندگی و تحصیل در آلمان

۸. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان بعد از اتمام مقطع کارشناسی شروع می شود که بسته به توانایی علمی اشخاص حدود ۲ سال طول خواهد کشید. تعداد زیادی از دوره های کارشناسی ارشد در آلمان به زبان انگلیسی ارائه می شود. آلمان از جمله کشورهایی است که از بیشترین دانشگاه ها با رتبه بندی جهانی برخوردار است و تحصیل در این دانشگاه ها تقریباً بدون نیاز به پرداخت شهریه است و هزینه پرداختی به دانشگاه کمتر از ۲۰۰ یورو در هر ترم تحصیلی است. همه این عوامل سبب شده است که افراد زیادی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، کشور آلمان را انتخاب کنند. معمولاً برای درخواست پذیرش باید در دانشگاه انتخابی، رشته مورد نظر خود را یافته و از طریق وبسایت دانشگاه اپلای کنید. تاریخ مهلت ثبت درخواست در هر دانشگاه متفاوت است که در وبسایت آن ها درج می شود.

مهم ترین مدرکی که در زمان اپلای برای کارشناسی ارشد باید ارائه دهید مدرک کارشناسی شما است که باید در آلمان دارای اعتبار باشد. سایر مدارک بسته به دانشگاه انتخابی متفاوت است. در برخی از دانشگاه ها ممکن است ریزنمرات دیپلم شما نیز درخواست شود و یا یک مصاحبه یا آزمون ورودی ترتیب داده شود. در صورتی که قصد دارید در دانشگاه های دولتی تحصیل کنید باید دوره کارشناسی خود را در دانشگاه های دولتی ایران گذرانده باشید، یا در دوره فاندیشن در آلمان شرکت کنید و در آزمون ورودی پذیرفته شوید.

شرایط کلی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

 • مدرک کارشناسی معتبر
 • امتحان ورودی (برای کارشناسی ارشد رشته‌های هنر)
 • استعداد ویژه (برای کارشناسی ارشد رشته‌های هنر)
 • اثبات برخورداری از حداقل یکسال تجربه کاری
 • نمره آیلتس شش و نیم یا معادل تافل (برای رشته‌های آلمانی مدرک B2 آلمانی)
 • داشتن توصیه نامه (۳ عدد)
 • داشتن تمکن مالی مناسب برای تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل در آلمان
 • سطح علمی مناسب

۹. تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

طول دوره‌ی دکتری در آلمان در اکثر رشته ها ۳ تا ۵ سال است. تحصیل در این مقطع در دانشگاه های متفاوت به زبان انگلیسی و آلمانی است. متقاضی تحصیل در مقطع دکتری باید با اساتید دانشگاه های مختلف در حیطه فعالیت پژوهشی مورد نظرش ارتباط برقرار کند و با نشان دادن صلاحیت علمی و توانایی خود نظر مساعد استاد را به عنوان استاد مشاورش جلب کند. سپس بقیه مراحل را طی کرده تا پذیرش دانشگاه را بگیرد. در صورت واجد شرایط بودن بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی نیز می تواند برای اخذ آن اقدام کند که معمولاحدود ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو در ماه است. مدرک زبان مورد نیاز برای مقطع دکتری در کشور آلمان در رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی ایلتس ۷ و در رشته های ارائه شده به زبان آلمانی مدرک B2 است.

شرایط کلی تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

 • داشتن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • داشتن مقالات علمی مندرج در نشریات معتبر همچون ISI
 • داشتن انگیزه نامه
 • داشتن توصیه نامه
 • داشتن پروپوزال
 • داشتن رزومه قوی علمی
 • یافتن استاد راهنمای مناسب با موضوع پروپوزال
 • اثبات قبولی در امتحان دولتی Erste Staatsprüfung

۱۰. بورسیه تحصیلی در آلمان

همانطور که گفتیم بیشتر دانشگاه ها و رشته های دانشگاه های دولتی آلمان رایگات هستند اما برای یک فرد خارجی مخصوصا ایرانی با تفاوت برابری نرخ یورو وریال تامین هزینه های زندگی در آلمان بسیار سخت است. از این رو بیشتر دانشجویان تمایل دارند که از بورسیه تحصیلی استفاده کنند. اکثر بورسیه های تحصیلی در مقطع دکتری بهدانشجویان اعطا می شود. مشهورترین انواع بورسیه های تحصیلی شامل موراد زیر می شود.

 • کمک هزینه تحصیلی: سوپروایزر شما ممکن است برای کمک مالی حدود 1،250 یورو در هر ماه از بنیاد ملی علوم آلمانی (Studienstiftung des Deutsche Volkes) به شما اعطا کند.
 • بورس تحصیلی DAAD: خدمات بورس تحصیلی آلمان (Deutscher Akademischer Austausch Dienst) برای دانشجویان خارجی برای تحصیل در رشته دکتری در آلمان، کمک هزینه تحصیلی را به مبلغ 1،200 یورو ارائه می دهد.
 • StipendiumPlus: توسط گروهی از ۱۳ سازمان ارائه شده است که در هر ماه برای دانشجویان بین المللی در آلمان هزینه ای بالغ بر 1،350 یورو ارائه می دهند.

۱۱. هزینه زندگی و تحصیل در آلمان

هزینه های زندگی در آلمان بسته به اینکه شما چگونه اوقات خود را بگذرانید و از چه سطح رفاهی برخوردار باشید متفاوت است. اما برخی از هزینه های ثابت و در سطح زندگی دانشجویی را می توانیم نام ببریم که کمینه ای از هزینه های زندگی و تحصیل داشته باشید. اکثر دانشگاههای آلمان ترمی ۳۰۰ یورو بابت هرینه تحصیل از دانشجویان دریافت می کنند. بیمه درمانی برای هر شش ماه نیز حدود ۳۰۰ یورو است. متوسط هزینه زندگی ماهیانه با احتساب خوابگاه و خورد و خوراک هم چیزی حدود ۸۰۰ یورو است. مبلغی به عنوان هزینه های حمل و نقل عمومی حدود ۸۰ یورو و هزینه های تلفن و اینترنت در حدود ۴۰ یورو نیز خواهید داشت. که جمعا حدود ۱۵۰۰ یورو در ماه خواهد بود.

۱۲. کار حین تحصیل در آلمان

بیشتر دانشجویان صرف نظر از ملیت و کشورشان تمایل دارند در حیل تحصیل کار هم بکنند و این موضوع در کشور آلمان به راحتی امکان پذیر است. دانشجویان می توانند مشاغلی نظیر کار در فروشگاه ها و رستوران‌ها، نمایشگاه‌ها ، کتابخانه دانشگاه، کمک به اسانید و یا حتی کار در کارخانه ها و مراکز صنعتی را تجربه کنند و درآمد کسب کنند. بسیاری از کارخانجات و شرکت‌ها هستند که با دانشگاه ها در ارتباط اند و تمایل دارند برای پیشبرد پروژه های خود از دانشجویان استفاده کنند و آن‌ها را در رشته های تحصیلی خود به کار گیرند. به این نوع از کار دانشجویی در زبان آلمانی، Werkstudent گفته می‌شود و تقریبا از ترم سوم لیسانس به بالا می‌توان روی آن حساب باز کرد.

۱۳. اقامت پس از تحصیل در آلمان

بسیاری از دانشجویان می‌خواهند پس از پایان دوران تحصیل خود اقامت آلمان را داشته باشند. با توجه به طول مدت اقامت در آلمان و همچنین شرایط فرد، پس از تحصیل اخذ چند نوع اقامت میسر خواهد بود. به طور کلی سه نوع اقامت پس از تحصیل با اعتبارهای مختلف برای دانشجویان وجود دارد که در ادامه به آن اشاره میکنیم.

۱. اخذ اقامت آلمان از طریق کار

متقاضیان زیادی علاقه مند به اقامت پس از تحصیل در آلمان از طریق کار می­ باشند. متقاضی برای جستجو و یافتن کار باید تخصص و رشته تحصیلی مناسب با آن شغل را داشته باشد. دانشجویانی که در کشور آلمان تحصیل کرده ­اند، به راحتی قادر خواهند بود کار مورد نظر را پیدا کنند. دانشجویان بین المللی پس از فارغ التحصیل شدن در آلمان، فرصت ۱۸ ماهه برای یافتن کار مناسب را دارند. پس از یافتن کار مورد نظر می­ توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهند. متقاضیان از طریق کار می­توانند با پرداخت مالیات و پس از دو سال اقامت دائم در کشور آلمان، تابعیت این کشور را اخذ کنند. آشنایی و تسلط به زبان آلمانی یکی از موارد مهم برای موفقیت در کار در کشور آلمان است.

یکی دیگر از راه ­های یافتن شغل مناسب، اخذ ویزای کار آلمان می ­باشد. متقاضی در این مدت باید به دنبال کار بگردد و بعد از منعقد نمودن قرارداد با کارفرما، اقامت آلمان را اخذ کند. شرایط و مدارک لازم برای اخذ اقامت این کشور از طریق کار شامل ترجمه و تأیید مدرک تحصیلی، آشنایی و تسلط به زبان انگلیسی یا آلمانی، داشتن سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی، گواهی تمکن مالی و رزومه مناسب از تخصص و مهارت­ های متقاضی است. بعضی از مشاغل پر تقاضا در کشور آلمان عبارتند از مهندسی، پزشکی، متخصصین علم، فناوری و فناوری اطلاعات هستند.

۲. اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج

اگر متقاضی خارجی با شهروند آلمانی ازدواج نماید، در این صورت متقاضی می­ تواند اقامت و تابعیت این کشور را کسب نماید. شرایط و مدارک اخذ اقامت کشور شامل، داشتن تمکن مالی برای تأمین هزینه ­های زندگی، حداقل مدرک زبان آلمانی سطح A1 و ارائه مدارکی مبنی بر اثبات هدف واقعی ازدواج متقاضی است. متقاضی با داشتن شرایط فوق می­ تواند به تحصیل رایگان بپردازد و مشغول به کار شود. پس از حدود سه سال زندگی مداوم در کشور آلمان می­ تواند اقامت آلمان را دریافت کند.

۳. اخذ اقامت آلمان از طریق ادامه تحصیل

دانشجویانی که در آلمان به تحصیل مشغولند، پس از فراغت از تحصیل با شانس بالای کاریابی و اخذ اقامت پس از تحصیل در آلمان روبرو هستند. از این رو بیشتر دانشجویان تمایل دارند پس از پایان هر مقطع تحصیلی به ادامه تحصیل در مقطع بعدی بپردازند و از آنجا که دانشجویان مقاطع لیسانس و فوق لیسانس حق ۲۰ ساعت کار در هفته و دانشجویان مقطع دکترا حق ۳۰ ساعت کار در هفته را دارند به راحتی می توانند هزینه های زندگی خود را تامین کنند.


تحریریه سایت کسب و کار بازده – پریسا جعفری

منبع: mastersportal

راهنمای کامل تحصیل در آلمان : ۱۳ نکته درباره دانشگاه ها، هزینه ها و شرایط پذیرش


 

مطالب مرتبط

برچسب ها

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی