کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

انتخاب تور مسافرتی: ۸ نکته برای انتخاب تور مسافرتی ایده آل

تور مسافرتی گروهی معمولا ما را به یاد اتوبوس‌های بزرگ و شمار زیادی گردشگر با دوربین‌ می‌اندازند که با پرداخت هزینه‌های هنگفت، از یک یا چندین کشور دیدن می‌کنند. این تصور از تور‌های مسافرتی تصوری قدیمی و تاریخ گذشته است.

تور مسافرتی

آدم‌های بسیاری عاشق مسافرت با تور هستند. حتی برخی گردشگران مستقل هم مسافرت با تور را روش فوق‌العاده جالبی برای سفر می‌دادند که در آن می‌توان با آدم‌های مختلف آشنا شد، از وجود یک راهنما بهره برد، و تجربه‌ی جدید و دلچسبی را از مسافرت به دست آورد. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند اولین مسافرت خارج از کشورشان را با کمک تورهای مسافرتی سازمان‌دهی کنند. افراد جوان و بی‌تجربه معمولا الفبای مسافرت را بلد نیستند؛ و مسافرت با تور می‌تواند اعتماد به نفس لازم را به آن‌ها بدهد، تا بتوانند در آینده به صورت مستقل مسافرت کنند. تورهای مسافرتی زمان لازم را برای سازگار شدن با سبک زندگی گردشگری در اختیار آدم‌ها می‌گذارد.

مطلب مرتبط: ۶ دلیل که افراد اهل سفر در محل کار موفق تر هستند

امروزه، بسیاری از تورهای مسافرتی مسائل سازگاری با محیط زیست را رعایت می‌کنند، تمام سبک‌های مسافرتی را در اختیار مشتری قرار می‌دهند، بسیار ارزان هستند، و از سامانه‌ی حمل و نقل و راهنمای محلی بهره می‌برند.

شاید تورهای مسافرتی هم‌چنان نتوانند تمام خواسته‌ها و سلایق همه‌ی آدم‌ها را برآورده کنند، ولی قطعا نسبت به گذشته بسیار متفاوت شده‌اند! و رفتن به بسیاری از مقاصد گردشگری در دنیا (نظیر خلیج هالونگ، جزایر گالاپاگوس، سرنگتی، و ماچو پیچو) بدون تورهای مسافرتی بسیار دشوار است.

در این مقاله، قصد داریم نکاتی را درباره‌ی چگونگی پیدا کردن و انتخاب تور مسافرتی معرفی کنیم؛ تورهای مسافرتی که گران‌قیمت نباشند، دوستدار محیط زیست باشند، راهنماهای محلی ارائه کنند، و از جامعه‌ی محلی حمایت کنند:

۱. درباره‌ی هزینه‌ها تحقیق کنید

تورهای مسافرتی همیشه به همان اندازه‌ که از شما پول دریافت می‌کنند، خدمات ارائه نمی‌دهند. بسیاری از تورهای مسافرتی پول گزافی از شما مطالبه می‌کنند و بابت بی‌ارزش‌ترین خدمات هزینه‌های اضافی می‌گیرند، در حالی‌که برخی دیگر از این شرکت‌ها واقعا سعی می‌کنند بابت هر یک ریال‌تان حداکثر خدمات را ارائه دهند. اگر واقعا می‌خواهید به ازای پول پرداختی‌تان بهترین خدمات را دریافت کنید، چگونگی خرج کردن پول‌ها را از مسئولان تور مسافرتی‌ بپرسید. چه میزان از پول پرداختی شما، جزء هزینه‌های سربار آن‌ها است؟ آیا پول یک هتل لوکس را پرداخت کرده‌اید ولی در یک هتل دو ستاره اقامت دارید؟ باید با شرکتی قرارداد ببندید که نحوه‌ی قیمت‌گذاری‌ها را به طور شفاف به شما ارائه دهد.

مطلب مرتبط: شخصیت شناسی بر اساس انتخاب مقصد سفر

به علاوه، مطمئن شوید هنگام رسیدن به مقصد، هزینه‌های اضافه از شما مطالبه نخواهد شد.

بسیاری از شرکت‌های گردشگری با شروع مسافرت از شما مبالغ اضافه طلب می‌کنند، یا برای بازدید و استفاده از مکان‌های دیدنی و تفریحی، هزینه‌های ورودی را از خودتان دریافت می‌کنند. اگر مجبور باشید در طول مسافرت برای هر چیز هزینه‌ای جدا بپردازید، پس این تور مسافرتی که ابتدا ظاهرا ارزان‌تر از جاهای دیگر بود، شاید از خیلی شرکت‌های دیگر برای‌تان گران‌تر تمام شود.

هم‌چنین، در صورتی که تنها هستید، از خرید تورهای مسافرتی که از مسافران تک نفره هزینه‌ی اضافه دریافت می‌کنند، خودداری کنید. بسیاری از تورهای مسافرتی از مسافرانِ تنها، مبلغ اضافه دریافت می‌کنند؛ مبلغ اضافه برای داشتن اتاق شخصی؛ زیرا نمی‌خواهند مسافران غریبه را با هم در یک اتاق قرار دهند. این کار ظالمانه است و باعث رنجش مسافرانی می‌شود که دوست دارند تک نفره (به تنهایی) با تور مسافرت کنند. هرگز با این تورها مسافرت نکنید.

برخی دیگر از تورهای مسافرتی هستند که مسافرانِ تنها (با جنسیت مشابه) را با هم جفت می‌کنند و به آن‌ها یک اتاق دو نفره می‌دهند. چنان‌چه به جز یک نفر، هیچ مسافر تنهای دیگر وجود نداشته باشد، برای وی یک اتاق شخصی می‌گیرند. اگر شرکت مسافرتی مورد نظر، قرار است چنین هزینه‌های اضافی را از شما طلب کند، هرگز با آن مسافرت نکنید.

ایتالیایی

۲. مخاطبان عمده‌ی تور مسافرتی مورد نظرتان را شناسایی کنید

آیا اکثر مشتریان تور مورد نظرتان زوج‌های سالمند هستند؟‌آیا همگی جوان هستند؟ یا عموما این تور را خانواده‌ها تشکیل می‌دهند؟ وقتی بعد از مدت‌ها کار سخت، به دنبال سپری کردن تعطیلاتی آرام و ساکت هستید،‌ حتما دل‌تان نمی‌خواهد با یک گروه شلوغ و پر سر و صدایی از جوانان بیست ساله همسفر شوید. هر شرکت مسافرتی مخاطبان مخصوص به خود را دارد، یا برای هر گروه از آدم‌ها، تورهای مخصوصی برگزار می‌کند – بنابراین توری را انتخاب نکنید که مخاطبین‌اش با تمایلات و سلایق‌تان همسو نباشند.

مطلب مرتبط: ۱۰ بهترین شهر دنیا برای مسافرت در ۲۰۱۷

بیش‌تر شرکت‌های گردشگری آمار جمعیتی مهمانان‌شان را در بخش “‌درباره‌ی ما‌”‌ فهرست می‌کنند؛ معمولا بر اساس عکس‌های متعلق به تورهای گذشته‌ی این شرکت می‌توانید به مخاطبین عمده‌ی آن پی ببرید.

هم‌چنین، می‌توانید از روی محل اقامت، به مخاطبین خاص یک تور پی ببرید: اگر محل اقامت تور مورد نظرتان، خوابگاه یا مهمانسرا باشد، معمولا مخاطبین آن را کوله‌ به دوش‌ها و مسافران صرفه‌جو تشکیل می‌دهند؛ و اگر هتل‌ نسبتا خوبی باشد، احتمالا متعلق به مسافران سالمند و خانواده‌ها است.

این مسئله از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا خصوصیات و شرایط عمده‌ی همسفران‌تان را نشان می‌دهد؛ و قطعا همه‌ی آدم‌ها دوست دارند با افرادی همسفر شوند که تمایلات و سلایق مشترکی داشته باشند. گاهی اوقات افرادی که در تور با یکدیگر همسفر هستند، در ادامه به دوستان نزدیکی تبدیل می‌شوند. همیشه به دنبال توری باشید که با مخاطبین آن ویژگی‌های مشترک داشته باشید. به این ترتیب، سفری فوق‌العاده و شاید، دوستانی همیشگی خواهید داشت.

۳. آیا تور مورد نظرتان، راهنمای محلی دارد یا خیر؟

افرادی که به عنوان راهنمای تور در کنارتان هستند، می‌توانند مسافرت خوبی را برای‌تان بسازند، یا حتی آن را نابود کنند. آن‌ها همه‌ی چیزهای لازم را به شما توضیح می‌دهند و به طور کلی، مسافرت‌تان را به جریان می‌اندازند. هیچ کس دوست ندارد راهنما یا (تور لیدر) بیش از حد جوان و نابلد باشد، یا به خوبی از مکان‌های مختلف آگاهی نداشته باشد. راهنماها در برخی تورها دایره‌المعارف زنده هستند، و برخی دیگر از تورها از راهنماهایی وقت‌شناس و برنامه‌ریز بهره‌ می‌برند.

مطلب مرتبط: ۱۴ برترین مکان جذب گردشگران در جهان

پیش از رزرو تور حتما از وجود راهنماهای محلیِ آگاه و باتجربه اطمینان حاصل کنید. راهنمای تور باید از افراد محلی یا دست‌کم مقیم با سابقه‌ی شهر یا کشور مقصد باشد، زبان محلی را به خوبی بداند، تجربه‌ی سفر داشته باشد، و از فنون مربوط به نجات جان افراد آگاهی کامل داشته باشد.

۴. مدارک و گواهی‌های ایمنی شرکت مورد نظر را بررسی کنید

از رعایت الزامات ایمنی مناسب و اخذ گواهی‌نامه‌های مربوطه از طرف دولت محلی – دولتی که شرکت مورد نظر در آن به ثبت رسیده است – و سایر سازمان‌های تجاری مربوطه اطمینان حاصل کنید.

۵. تعادل جدول زمانبندی‌شان را بررسی کنید

شما به این دلیل به شرکت گردشگری پول می‌دهید که برای تمام ساعات سفرتان برنامه‌ریزی داشته باشند. بنابراین، آن‌ها چگونه این کار را انجام خواهند داد؟ آیا آن‌ها واقعا برای این کار برنامه‌ریزی مناسب دارند؟ آیا آن‌ها فعالیت‌های زیادی را برای‌تان سازمان‌دهی کرده‌اند، یا قرار است شما را به حال خود رها کنند؟ پیش از رزرو تور، حتما از جدول زمانبندی تمام فعالیت‌های آن مطلع شوید، و توری را انتخاب کنید که جدول زمانبندی متعادلی داشته باشد. اگر قرار باشد در دوران تعطیلات‌تان بیش از اندازه فعالیت داشته باشید، ترجیح خواهید داد کمی تعطیلات‌تان را تعطیل کنید تا به آرامش برسید؛ البته قرار هم نیست که کل این دوران را به بطالت و نشستن سپری کنید.

انتخاب یک تور با تعداد همسفران اندک باعث می‌شود تعادل در برنامه‌های زمانی به خوبی برقرار شود. اگر در یک تور مسافرتی قرار باشد با یک اتوبوس بزرگ، ۶ شهر را در ظرف ۵ روز بگردید، هرگز آن تور را رزرو نکنید!

۶. تاثیرات محیط زیستی تور را بررسی کنید

امروزه در میان گردشگران، روند رو به رشدی به نام اکوتوریسم (بوم گردشگری) جریان پیدا کرده است. اکوتوریسم یعنی گردشگری مسئولانه‌تر؛ نه فقط نسبت به محیط زیست، بلکه نسبت به تمام چیزهای محلی در نواحی گردشگری؛ از جمله راهنماهای محلی، هتل‌ها، و خدمات؛ و هم‌چنین اطمینان از کاهش زباله‌ها و رد پاهای انسانی در زیستگاه های محلی.

به علاوه، شرکت‌های گردشگری معمولا مایل هستند تورهای بهتر و جذاب‌تری را ارائه کنند؛ در این تورهای مسافرتی، شرکت‌ها سعی می‌کنند مشتریان‌شان تا حدودی بتوانند مستقل و آزاد باشند؛ ولی در کنار این مسئله، شرکت‌ها هرگز نباید مسافران را به حال خود رها کنند تا به طبیعت آسیب برسانند.

علی‌رغم این‌که آدم‌ها مسئول امور خودشان هستند، ولی شرکت‌های مسافرتی باید جهت فرهنگ‌سازی و مراقبت از مسافران و طبیعت (به طور هم‌زمان) نهایت تلاش‌شان را انجام دهند.

آن دسته از شرکت‌های گردشگری را انتخاب کنید که ارزش زیادی برای مقاصد گردشگری قائل باشند و بخواهند از آن حمایت کنند. گذشته از این‌ها، قطعا نمی‌خواهید مکان‌های گردشگری را نابود کنید تا دیگر، نه خودتان و نه دیگران بتوانند از آن لذت ببرند؟

فهرست شرکت‌های گردشگریِ دارای گواهی‌نامه‌های اکوتوریسم را می‌توانید از طریق مراجع ذیربط در زمینه‌ی گردشگری دریافت کنید. متاسفانه، با پول‌های هنگفتی که بسیاری از شرکت‌ها در این صنعت به دست می‌آورند، با شرکت‌های سودجو و فریبکاری بر خواهید خورد که ادعا می‌کنند دوستدار محیط زیست هستند ولی در عمل، درگیر سوء استفاده‌های وحشتناک از نیروی کار، حیوانات، و هدر دادن منابع طبیعی هستند.

۷. تعداد افراد حاضر در یک تور را بررسی کنید

آن دسته از شرکت‌های گردشگری که دارای تورهای گروهی کم جمعیت هستند، معمولا نسبت به محیط زیست و اثرات به جا مانده از خود بر محیط زیست مسئولیت ‌پذیرتر هستند. به علاوه،‌ ارائه‌ی خدمت به یک گروه ۱۲ نفری به مراتب آسان‌تر از ارائه خدمت به گروهی ۶۰ نفری است. معمولا افراد ترجیح می‌دهند در گروه‌هایی با حداکثر ۱۵ نفر مسافرت کنند. با وجود این، افراد بسیاری هم عاشق مسافرت کردن همراه ۴۰ یا ۵۰ نفر دیگر هستند. بنابراین، مواظب باشید که تور انتخابی‌تان کوچک‌تر یا بزرگ‌تر از میزان مورد علاقه‌تان نباشد.

۸. شهرت و خوشنامی شرکت را بررسی کنید

آیا سایر مشتریان این شرکت گردشگری از انتخاب تورهای مسافرتی آن راضی بوده‌اند؟‌ برای آگاهی از شهرت و خوشنامی شرکت‌های گردشگری می‌توانید به اظهارنظرهای افراد مختلف در اینترنت مراجعه کنید. البته همیشه حرف‌ها و ادعاهای افراد در اینترنت در مورد شرکت‌ها و محصولات کاملا دقیق و صادقانه نیست، ولی به هر حال، پیش از رزرو تور لازم است حقیقت را درباره‌ی شرکت مورد نظر به دست بیاورید.

به خاطر داشته باشید، بیش‌تر آدم‌ها معمولا فقط وقتی در مورد یک شرکت اظهارنظر می‌کنند که اشکال و خطایی در کار آن شرکت دیده باشند؛ بنابراین همیشه بهتر است ابتدا بدترین انتقادات را بخوانید و سپس به سراغ اظهارنظرها متعادل‌تر بروید.

برخی افراد ممکن است فقط به این دلیل از کار یک شرکت گردشگری ناراضی باشند که مثلا، زرده‌ی تخم مرغ‌های آب‌پز هتل محل اقامت شل بوده‌اند! از این رو، بهتر است برای قضاوت یک شرکت از روی اظهارنظرهای مشتریان، حد وسط را در نظر بگیرید.

ولی همیشه به خاطر داشته باشید، نباید به سرعت همه‌ی اظهارنظرها را بپذیرید. به همین خاطر نیز باید مطالعه‌ی اظهارنظرهای مشتریان را به آخرین مرحله برای بررسی و انتخاب تور مسافرتی مناسب موکول کنید. اگر از همان ابتدا تصمیم بگیرید به سراغ اظهارنظر افراد بروید، این اظهارنظرها بر نحوه‌ی قضاوت‌تان در هفت مورد قبلی تاثیر منفی خواهند گذاشت.

مسافرت با تور بسیار شیرین و دوست‌داشتنی است. در تور می توانید با آدم‌های مختلف آشنا شوید، با کمک راهنماهای محلی به اطلاعات و تجربه‌ها ارزشمندی دست پیدا کنید، و به نقاطی مسافرت کنید که به تنهایی هرگز نمی‌توانید به آن‌ نواحی پا بگذارید. البته مسافرت‌های شخصی و مستقل را نیز فراموش نکنید.

با پیروی از نکات مذکور در این مقاله، حتما اوقات خوشی را در مسافرت‌های‌تان با تورهای مسافرتی تجربه خواهید کرد. قطعا مسافرت‌های گروهی به یکی از شیرین‌ترین خاطرات مسافرت‌های‌تان تبدیل خواهند شد. بنابراین اگر در انتخاب تور مسافرتی نکات بالا را لحاظ کنید، قطعا پشیمان نخواهید شد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: nomadicmatt

انتخاب تور مسافرتی: ۸ نکته برای انتخاب تور مسافرتی ایده آل


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی