کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

راز شاد زیستن: ۴ راه عالی برای شادمانی و خوشبختی بیشتر

به دنبال لذت و شادی بودن احتمالا خواسته‌ای به قدمت نژاد بشر است. همه‌ی ما گزارش‌هایی را درباره‌ی شادترین کشورها و نقاط کره‌ی زمین خوانده‌ایم و از خودمان می‌پرسیم « راز شاد زیستن آن‌ها چیست؟»

دانشمندان بر روی تعریف و سنجش میزان شادی سال‌ها کار کرده‌اند. آن‌ها درباره‌ی آنچه بر شادمانی افراد تاثیر می‌گذارد مطالب بسیاری آموخته‌اند – و ، در کمال تعجب، این موضوع لزوما به میزان ثروت آدم‌ها مربوط نمی‌شود.

در یک مطالعه‌ی بزرگ که سعادتمندی عاطفی بیش از ۴۵۰.۰۰۰ نفر را بررسی و ارزیابی می‌کرد دریافتند شادمانی‌شان با ارتقاء میزان درآمد سالانه افزایش پیدا می‌کند، اما فقط تا زمانی که به مبلغ ۷۵.۰۰۰ دلار برسند. وقتی نیازهای اولیه‌ و اصلی‌شان برآورده شود، درآمد بیشتر برای‌شان دیگر به معنی شادتر بودن نیست.

آیا می‌خواهید سطح شادمانی و خوشبختی‌تان را افزایش دهید؟ پژوهش‌ها نشان داده‌اند این چهار تمرین می‌توانند به شما کمک کنند لذت و شادمانی بیشتری را در زندگی روزمره‌ی خود احساس کنید.

راز شاد زیستن

۱. با سایرین مهربان‌تر باشید

پژوهشگران به این مورد «تمرین دوست داشتن مهربانی» می‌گویند. آن را می توان به مهربان بودن با آدم‌هایی که با آن‌ها در طول روز تعامل دارید خلاصه کرد. به کسی که زیر بار سنگینی است کمک کنید. به عیادت همسایه‌ی بیمارتان بروید. با یک تعریف معقول روحیه‌ی همکارتان را تقویت کنید.

وقتی نسبت به دیگران مهربانی خالصانه نشان می‌دهید، این کار بخشی از مغزتان را که به شما کمک می‌کند احساس لذت کنید فعال می‌سازد. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که لطافت طبع و سخاوت روح‌تان ممکن است حتی مسری باشد، پس احتمال دارد شادمانی را از خود به اشخاص دیگر منتقل کنید.

مطلب مرتبط: هورمون شادی : ۱۲ نکته که باید درباره سروتونین بدانید

۲. مراقبه را شروع کنید

مراقبه‌ی عشق-به مهربانی (LKM) به شما انگیزه می‌دهد در عین آنکه سرگرم افکار دوست داشتنی هستید در کمال آرامش بنشینید و لذت ببرید. کسانی که به مدت یک ساعت در هفته LKM را تمرین می‌کنند گزارش می‌دهند که احساس رضایتمندی و لذت بیشتری می‌کنند.

به همین صورت، نشان داده شده است مراقبه‌ی ذهنی – که به افزایش آکاهی شما از لحظه‌ی حال و پذیریش نفس بیشترتان منجر می‌شود – بخشی از مغز را که مسئول تنظیم احساسات و عواطف است بزرگتر می‌کند. این امر می‌تواند به شما کمک کند حتی وقتی با موانع و دشواری‌های اجتناب ناپذیر زندگی روبرو می‌شوید شادمانی خود را حفظ کنید.

مطلب مرتبط: هورمون سروتونین : ۹ روش افزایش سروتونین در مغز

۳. یک راز شاد زیستن این است که ورزش کنید

همه می‌دانیم که ورزش کردن به سلامتی کلی انسان‌ها کمک می‌کند، اما در پژوهش‌های انجام شده دریافته‌اند که می‌تواند به شادی بیشتر ما نیز بینجامد. در یک مطالعه، بزرگسالانی که ورزش منظم را آغاز کرده بودند گزارش دادند بعد از هشت هفته، به طرز چشمگیری احساس شادی بیشتری می‌کردند.

در مطالعه‌ی دیگری دریافتند وقتی افراد غیر فعال سطح فعالیت جسمی‌شان را افزایش می‌دهند، سطح شادمانی‌شان نیز بهبود پیدا می‌کند. در حالی که برای تشخیص بهترین نوع ورزش به مطالعات بیشتری نیاز است، اما می‌توانید با پیاده روی، دویدن، شنا یا هر آنچه به بهتر شدن روحیه‌تان کمک می‌کند شروع کنید.

مطلب مرتبط: ۱۲ عامل افزایش سروتونین(هورمون ضد افسردگی)

۴. ذهنیت مثبت‌تری ایجاد کنید

وقتی پژوهشگران بر روی کارکنان مراقبت و درمان که سخت تحت استرس بودند کار می‌کردند تا نگرش‌شان را به زندگی بهبود ببخشند، دریافتند که بعد از ۱۲ هفته کارکنان گزارش می‌دهند شادتر هستند و حتی از زندگی‌شان رضایتمندی بیشتری نیز دارند.

بخشی از این مداخله‌ی درمانی شامل کار بر روی قدرشناسی و بخشش می‌شد. مثلا، می‌توانید یک دفترچه‌ی قدرشناسی داشته باشید، چیزهای خاصی را که به خاطرشان شکرگزار هستید در آن یادداشت کنید. وقتی کسی با شما برخورد سخت و زننده‌ای می‌کند، به جای آسیب زدن به او یا عصبانی شدن ، او را ببخشید. وقتی این ویژگی‌ها را تمرین کنید، ممکن است متوجه شوید که سطح شادمانی تان نیز افزایش پیدا می‌کند.

آیا آماده هستید بر بهبود سطح شادمانی خود تمرکز کنید؟ ممکن است این کار حتی بازخوردهای بزرگتری نیز برای‌تان داشته باشد. پژوهشگران نشان داده‌اند وقتی آدم‌ها بیشتر بر روی مهربانی و رفتارهای خوب دیگر تمرکز می‌کنند، نه تنها احساس شادی بیشتری دارند بلکه توانایی قدرتمندتری نیز برای مبارزه با بیماری‌های خواهند داشت. بله این یک بازی برد-برد است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: mayoclinic

راز شاد زیستن: ۴ راه عالی برای شادمانی و خوشبختی بیشتر


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی