کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خانواده خوشبخت :۱۴ راز داشتن یک خانواده خوشبخت

همه‌ی ما ایده‌هایی داریم در مورد این‌که یک خانواده خوشبخت و شاد چگونه به نظر می‌رسد. آیا ایده‌های شما با تصویر یک خانواده خوشبخت و شاد متناسب است؟ اگر نیست، ناامید نشوید. وب‌گاه (وب‌سایت) وب‌ ام‌دی (WebMD) چند مورد از اسرار داشتن یک خانواده خوشبخت و شاد و  را در این نوشتار به شما ارائه می‌دهد. شما هم می‌توانید برخی از خوشبختی‌های خانوادگی را که قبلا به نظر می‌رسید فقط مخصوص سریال‌های تلویزیونی است، تجربه کنید.

خانواده خوشبخت

۱: از وجود یکدیگر لذت ببرید!

خاخام شمولی بوتیک، مشاور خانواده و ارتباطات ساکن در نیویورک و مجری برنامه‌ی تلویزیونی “شلوم در خانه” می‌گوید، جوهره‌ی یک خانواده خوشبخت این است که اعضای آن واقعا به همدیگر روحیه بدهند و باعث نشاط هم شوند و این به چگونگی رفتار آنها با یکدیگر بستگی دارد. بوتیک پدر هشت فرزند و نویسنده‌ی چندین کتاب از جمله شلوم در خانه می‌گوید، “یک جور شادی وجود دارد که تعامل آنها را تعریف می‌کند. پدر و مادر به خانه می‌آیند و بچه‌ها از دیدن آنها خوشحال می‌شوند و زمانی که بچه‌ها به خانه می‌آیند، پدر و مادر با دیدن آنها خوشحال می‌شوند.”

مطلب مرتبط:۹ بهترین کشور برای مهاجرت با خانواده

۲: همیشه چیزی برای در میان گذاشتن با فرزندان‌تان داشته باشید.

او می‌گوید، “هنگامی که بچه‌های‌تان به خانه برمی‌گردند، از آنها در مورد آنچه در مدرسه اتفاق افتاده سوال کنید و خودتان هم یک داستان برای آنها تعریف کنید. اگر شما دلسرد و نومید به خانه رسیده‌اید، واقعا علاقه‌ای به صحبت با بچه‌ها ندارید و پنج دقیقه بعد تلویزیون روشن می‌شود، چرا آنها باید از دیدن شما خوشحال شوند؟”

حرف آخر این است که وقتی شما به خانه می‌رسید، بچه‌های شما باید نخستین چیزی باشند که قرار است برایش وقت بگذارید. او می‌گوید، “شما باید همه‌ی کارهای‌تان را کنار بگذارید و همیشه وقتی به خانه می‌رسید چیزی برای در میان گذاشتن با فرزندان‌تان داشته باشید، خواه یک داستان باشد و خواه یک اتفاق جالب و کوتاه. به این ترتیب شما کاری می‌کنید که بچه‌های‌تان همیشه مشتاقانه چشم به راه شنیدن چیزی از شما باشند. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در زندگی خانوادگی خستگی است و این همان چیزی است که منجر به اختلال در عملکرد و رابطه‌ی نامشروع می‌شود و بچه‌ها بیش‌تر تمایل خواهند داشت که وقت‌شان را با دوستان‌شان سپری کنند تا خانواده!

۳: در کنارهم غذا بخورید.

خانواده‌هایی که در کنار هم غذا می‌خورند، با هم می‌مانند. ساده است. بوتیک می‌گوید، “شام‌هایی که خانواده در کنار هم صرف می‌کنند، بسیار مهم هستند. زمان صرف شام، زمانی است برای ارتباط بین اعضای خانواده.” او توصیه می‌کند که دست کم چهار بار در هفته کنار هم شام را صرف کنید.

۴: با هم بازی کنید.

بوتیک می‌گوید” یک یا دو فعالیت وحدت‌بخش داشته باشید که خانواده هر شب در کنار هم به آن بپردازند.” او پیشنهاد می‌کند که داستان‌های زمان خواب برای کودکان خردسال یا خواندن یک فصل از یک رمان برای کودک بزرگ‌ترتان می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

مطلب مرتبط:۱۵ چیز که فقط بچه وسط خانواده می‌داند

۵: خانواده را بر دوستان‌تان مقدم بدانید.

او می‌گوید، “در خانواده خوشبخت و شاد، خانواده بر دوستان تقدم دارند. مشاور اردوگاه چیزی را می‌فهمد که پدر و مادرها نمی‌فهمند و آن این است که مراقبت از بچه‌ها باید سرگرمی‌هایی هم داشته باشد. برای خانواده‌تان قوانینی تعیین کنید، اما بدانید که بچه‌ها به تفریح هم نیاز دارند. وقتی بچه‌ها در خانواده خسته و بی‌حوصله می‌شوند، کم‌کم در خارج از خانه به دنبال هیجان می‌گردند و این‌جا است که دوستان مهم‌تر می‌شوند. البته که دوستی مهم است، اما میزان اهمیت آن کم‌تر از اهمیت خانواده است.”

۶: فعالیت‌های پس از مدرسه‌ی کودکان را محدود کنید.

امروز، تعداد رو به افزایشی از بچه‌ها بیش از اندازه فعال هستند و در شش یا هفت فعالیت بعد از مدرسه هر هفته شرکت می‌کنند. مادر تبدیل به یک شوفر می‌شود و کودکان هرگز همزمان در خانه نیستند. بوتیک می‌گوید، این دستور تهیه‌ی یک خانواده خوشبخت و شاد نیست. “مشکلی نیست اگر که بچه‌های‌تان بزرگ شوند و رقص باله را بلد نباشند. نداشتن فعالیت بعد از مدرسه کم‌کاری است و داشتن هزار و یک برنامه و فعالیت بعد از مدرسه زیاده‌روی، اما این اعتدال است که باید مد نظر قرار بدهیم.” او توصیه می‌کند که فعالیت‌های بعد از مدرسه‌ی خودتان را به عنوان یک خانواده، داشته باشید. به عنوان مثال به عنوان یک خانواده بعد از مدرسه بچه‌های‌تان را برای اسکیت‌سواری، دوچرخه سواری یا شنا ببرید.

۷: رسم و رسوماتی داشته باشید و برای آنها ارزش قائل شوید.

بوتیک می‌گوید، “خانواده نیاز به برگزاری رسم و رسوم و برخی آیین‌ها دارد.” او می‌گوید، این آیین‌ها می‌توانند آیین‌های مذهبی، ملی، یا حتی مخصوص خانواده باشند.

باربارا فیز، دارای درجه‌ی دکترا، استاد و رییس روانشناسی در دانشگاه سیراکیوز در نیویورک، نیز چنین عقیده‌ای دارد. او می‌گوید، “خانواده‌های شاد مراسم هدفمندی دارند و نسبت به آنها هیچ گونه ناراحتی و مشکلی ندارند. این آیین‌ها و مراسم می‌توانند مخصوص خانواده‌ی خودتان باشند مانند خوردن نان بیگل در صبح‌های روز شنبه، یک شب در هفته پیتزا خوردن، یا حتی یک آهنگ خانوادگی. رسم و رسومات با ید با هدف نزدیک کردن اعضای خانواده به هم ترتیب داده شوند، چرا که در طول زمان تکرار می‌شوند.”

او می‌افزاید آداب و رسوم باید انعطاف‌پذیر باشند، تا تاثیر خود را بگذارد. فیز می‌گوید، “آن‌ها نباید سفت و سخت باشند. اگر جایی که همیشه در آن نان بیگل می‌خورید بسته است می‌توانید جای دیگری بروید! ”

۸: صدای‌تان را پایین نگه دارید.

به یاد داشته باشید که کودکان بر اساس تعادل و ثبات رشد می‌کنند. بوتیک می‌گوید، “در خانه باید یک محیط آرام وجود داشته باشد. با بچه‌های خود گفت‌وگو کنید، برای آنها قوانین سختگیرانه تعیین کنید، و در صورت لزوم آنها را تنبیه کنید، اما کنترل‌تان را از دست ندهید و داد و فریاد راه نیندازید. داد زدن سر بچه‌ها نشان می‌دهد که شما کنترل‌تان را از دست داده‌اید و به همین دلیل محیطی ناآرام در خانه ایجاد خواهید کرد.”

۹: هرگز جلوی بچه‌ها با هم دعوا نکنید.

بینندگان سریال تلویزیونی The Brady Bunch (سریالی که نمونه‌ی یک خانواده خوشبخت را به تصویر می‌کشد) هرگز ندیدند که کارول و مایک برادی جلوی بچه‌های‌شان با هم دعوا کنند. بوتیک می‌گوید، هرچند به هر حال کمی مجادله یا بحث و جدل احتمالا اجتناب‌ناپذیر است، اما سعی کنید این اتفاق دور از خانواده رخ بدهد. “اگر بچه‌های‌تان به طور اتفاقی دیدند که در حال دعوا و بحث هستید، عذرخواهی کنید و بگوئید، “متأسفیم که مجبور شدید چنین صحنه‌ای را ببینید. من و پدر فقط یک اختلاف نظر داشتیم، اما درحال‌حاضر هیچ مشکلی وجود ندارد. “

۱۰: بیش از اندازه کار نکنید.

مدام کار کردن و نداشتن هیچ گونه سرگرمی و نشاطی جو کسالت‌باری در خانواده ایجاد می‌کند. بوتیک می‌گوید، “این‌که شما همیشه دور از خانه باشید و فرزندان‌تان برای‌ شما در اولویت نباشند، باعث می‌شود که در آنها حس ناامنی ایجاد شود.” آنها کم‌کم به این باور می‌رسند که نزد شما ارزش چندانی ندارند.

۱۱: سازگاری را بین خواهر و برادر تشویق کنید.

وجود رقابت بین خواهر و برادر می‌تواند باعث تفرقه شود. بوتیک می‌گوید، “من سعی می‌کنم به بچه‌هایم بگویم که چه‌قدر خوشبخت هستند که خواهر و برادر دارند.”

۱۲: جوک و اسم‌های مستعار مخصوص خودتان داشته باشید.

فیز می‌گوید، خانواده‌های شاد و خوشبخت جوک‌های مخصوص به خودشان دارند. او ادامه می‌دهد، “جوک و اسم مستعار نشان می‌دهد که این گروهی است که شما به آن تعلق دارید و به عنوان نشانه‌ای برای تجربیات بزرگ‌تر عمل می‌کند.”

۱۳: انعطاف‌پذیر باشید.

فیز می‌گوید، “هرچند چنین چیزی در مقام کلام آسان است، اما خانواده‌ بر اساس ماهیت خود تغییر می‌کند بنابراین شما مجبور هستید که در برابر تغییر در عضویت و سن و سال انعطاف‌پذیر باشید. یکی ازدواج می‌کند، یکی می‌میرد، یکی دوباره ازدواج می‌کند. نوجوانان دیگر کودک نیستند و بزرگسالان جوان دیگر نوجوان نیستند، اما همه‌ی آنها هنوز هم بخشی از خانواده هستند.”

۱۴: با هم رابطه داشته باشید.

رز جی پرکینز، اد، استادیار روانشناسی در کالج استون‌هیل در استون ماساچوست، می‌گوید که یک خانواده شاد با یکدیگر ارتباط دارند. “غالبا خانواده‌ها به گونه‌ای هستند که هر یک از اعضا حرف‌شان را با مادر در میان می‌گذارد و مادر پیام را انتقال می‌دهد، اما در یک خانواده‌ی شاد، خطوط ارتباطی انعطاف‌پذیرتر و بازتری وجود دارد.” او ادامه می‌دهد، “در یک خانواده‌ی شاد و خوشبخت، تمام اعضای خانواده به طور آشکارا قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر هستند.”


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: webmd

خانواده خوشبخت :۱۴ راز داشتن یک خانواده خوشبخت و شاد

خانواده خوشبخت


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی