کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

ذهن آگاهی چیست: ۵ روش افزایش ذهن آگاهی در خودمان

یک مفهوم که اخیرا محبوبیت زیادی کسب کرده‌، ذهن آگاهی است. در این نوشتار، ما توضیح خواهیم داد که ذهن آگاهی چیست و شما چگونه می‌توانید ذهن آگاهی را در خودتان افزایش دهید و در مقالات بعدی درباره فواید ذهن آگاهی سخن خواهیم گفت. با ما همراه شوید.

ذهن آگاهی چیست

ریشه و تاریخچه ذهن آگاهی چیست

ذهن آگاهی ریشه در بودیسم دارد. با این حال، در چند دهه‌ی گذشته، به عنوان یک مفهوم سکولار وارد دنیای غرب شده‌است. هر کسی در هر مرحله‌ای از زندگی، منافع ذهن آگاهی را کشف کرده‌است. این یکی دیگر از مفهوم به درد نخور و چرند نیست، بلکه ریشه در علم دارد. افرادی که ذهن آگاهی بیش‌تری دارند، قادر به انجام فعالیت‌های بیش‌تری هستند و می‌توانند زندگی طولانی‌تر، شادتر و سالم‌تری را در مقایسه با کسانی که چندان ذهن آگاه نیستند، سپری می‌کنند. ذهن آگاهی یک معجزه نیست، بلکه یک روش علمی ثابت شده برای سالم‌تر بودن است.

ذهن آگاهی چیست و یک فرد ذهن آگاه کیست

ذهن آگاهی، در ساده‌ترین حالت، به این معنا است که به طور کامل روی زمان حال و اطراف‌تان متمرکز باشید. یک فرد ذهن‌آگاه اين صفات را نشان می‌دهد:

* به شدت نسبت به حس‌ها و اتفاقات اطراف‌اش آگاهی دارد

کسی که در فضای بیرونی مشغول قدم زدن است و ذهن‌ آگاهی دارد ممکن است لمس باد را روی پوست خود احساس کند و حتی حس کند که پوست‌اش چه واکنشی نسبت به آن نشان می‌دهد. شخص ذهن‌آگاه می‌تواند اشیا را جدا از بوی متمایزی که دارند یا با دست زدن به آن‌ها بشناسد و احساس خوبی از لمس بافت‌ آن‌ها داشته باشد. کسی که ذهن آگاه است، می‌تواند صداهایی را که می‌شنود از هم مجزا کند. اگر به موسیقی گوش می‌دهد، می‌تواند زیر و بم و آلات  مختلف موسیقی را تشخیص دهد و آهنگ را به بهترین حالت ممکن تجزیه و تحلیل کند.

مطلب مرتبط: ۷ خطر باز شدن چشم سوم یا چاکرای آجنا

* یک فرد ذهن آگاه به خاطر گذشته نگران نیست، زیرا نمی‌تواند آن را تغییر دهد

او می‌توانند از آن درس بگیرد، اما می‌داند که پشیمانی از آن‌چه که انجام داده یا انجام نداده نمی‌تواند گذشته را تغییر دهد. یک فرد ذهن آگاه همچنین زیاد درباره آینده نگران نیست. او نمی‌تواند پیش بینی کند که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. همه چیز می‌تواند به سرعت تغییر کند و هیچ کس واقعا نمی‌تواند آماده باشد.

* یک فرد ذهن آگاه می‌داند که چگونه افکار خود را تنظیم می‌کند

اگر هر گونه افکار منفی، نگرانی، یا افکار خودشکن و خودبرانداز وجود داشته باشد، فرد ذهن آگاه می‌تواند به راحتی آن‌ها را کنار بگذارد و متوجه است که این‌ها افکار سازنده نیستند.

* یک فرد ذهن آگاه در عوض، روی زمان حال تمرکز دارد

آن‌چه که او در حال حاضر تجربه می‌کند، مهم‌ترین است و نسبت به همه‌ی کارهایی که در هر زمانی انجام می‌دهد، دقت و توجه کامل دارد.

* یک فرد ذهن آگاه همچنین بسیار ژرف‌اندیش است

او رفتار درستی با بدن‌اش دارد، و به عنوان مثال وقتی تمرین تنفس انجام می‌دهد، ورود و خروج هوا را احساس می‌کند، و به بدن خود یک زندگی جدید می‌دهد.

مطلب مرتبط: علائم باز شدن چشم  سوم :۵ نشانه که چشم  سوم شما باز است

* نگاه درستی به آینده و حال و گذشته دارد

یک فرد ذهن آگاه می‌داند که زمان دارد که به آینده نگاهی بیندازد و خود را مورد انتقاد قرار بدهد، اما این‌که مدام نگران باشد و خود را مورد انتقاد قرار بدهد، فایده‌ای برای‌اش ندارد و ‌کاری از پیش نخواهد برد.

این‌ها جنبه‌های اصلی ذهن آگاهی به طور خلاصه هستند. شخص ذهن آگاه اين صفات و بسياري از ویژگی‌های ديگر را دارد.

ذهن آگاهی چیست

چگونه ذهن آگاهی را در خودمان افزایش دهیم

حالا که دانستید ذهن آگاهی چیست اگر می‌خواهید ذهن آگاه شوید یا آن را بیش‌تر در خودتان پرورش بدهید، راه‌های زیادی وجود دارد. این روش‌های افزایش ذهن‌ آگاهی برای یک تازه‌گار، خانواده‌تان و هر کسی که دوست دارید آن را یاد بگیرد، عالی است. در این‌جا چند شیوه‌ی بهبود ذهن آگاهی را با هم می‌بینید.

۱.‌ تنفس ذهن آگاه

از آن‌جایی که ذهن آگاهی ناشی از مراقبه است، بسیاری از اشکال مراقبه برای رسیدن به ذهن آگاهی تاثیر بسیار زیادی دارند. یکی از این اشکال، تنفس ذهن آگاه است که تمرینات تنفسی را شامل می‌شود. شما می‌توانید از هر گونه تمرین تنفسی استفاده کنید.

به مدت چند ثانیه نفس عمیق بکشید. از طریق بینی نفس را وارد بدن‌تان کنید و از دهان‌تان آن را بیرون بدهید. احساس نکنید که هوا وارد بدن‌تان و از آن خارج می‌شود. بلکه تصور کنید نفس کشیدن وجودتان را پر از انرژی می‌کند. هر گونه حواس پرتی در اطراف شما یا افکار منحرف‌کننده در سرتان دیگر وجود نخواهند داشت. تنفس ذهن آگاه می‌تواند اضطراب و نگرانی شما را کاهش دهد و به شما توان این را بدهد که پر انرژی به زندگی‌تان ادامه بدهید. نمونه‌ای از تنفس ذهن آگاه به شیوه‌ی زیر است:

* از طریق دهان کامل نفس‌تان را بیرون بدهید. آرام آرام بازدم را خارج کنید و این کار را در موقعیتی انجام دهید که باعث شود احساس راحتی و آرامش داشته باشید.

* به مدت ۴ ثانیه نفس‌تان را تو بکشید. اگر می‌توانید از بینی خود برای این کار استفاده کنید.

* نفس‌تان را به مدت هفت ثانیه نگه دارید.

* به مدت هشت ثانیه نفس‌تان را بیرون بدهید. برای انجام این کار از دهان‌تان استفاده کنید.

* این تمرین تنفس را تکرار کنید تا زمانی که احساس آرامش را به دست بیاورید.

این تمرین تنفس بسیار ساده است که می‌تواند شما را به زمان حال بیاورد.

۲. جهانی را که در اطراف‌تان است، ‌مشاهده کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای این‌که ذهن آگاهی را در خودتان افزایش بدهید این است که در طبیعت قدم بزنید و واقعا ببینید چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است. یک نفس عمیق بکشید و به حرکت درختان نگاه کنید. حشراتی را که روی چمنزار حرکت می‌کنند نگاه کنید. در حالی که روی برگ‌ها قدم برمی‌دارید، صدای آن‌ها را به دقت گوش بدهید. طبیعت را با تمام حس‌های‌تان جذب کنید. با انجام این کار، می‌توانید نسبت به جهان دور و برتان خوب آگاه شوید و یک زندگی پر از ذهن آگاهی داشته باشید.

ذهن آگاهی چیست

۳. بافت‌ها را حس کنید

یکی از راه‌هایی که می‌توانید توسط آن ذهن آگاهی را در خودتان افزایش بدهید این است که اشیاء خاصی را حس کنید. چند چیز را در جعبه قرار دهید، اما نباید بدانید که آن‌ها چه هستند. باید از شخص دیگری بخواهید که این کار را برای‌تان انجام بدهد. سپس، باید اشیا را حس کنید. به شکل و بافت آن‌ها توجه داشته باشید. چه چیزی ممکن است باشند؟ سعی کنید تشخیص بدهید که هر کدام از آن‌ها چه هستند و زمانی که درست تشخیص بدهید، معلوم می‌شود که ذهن آگاهی در شما افزایش یافته‌است.

این تمرین همراه با حس‌های دیگر تاثیری عالی خواهد داشت. شما می‌توانید چند چیز بودار را در یک جعبه قرار دهید و با استشمام بوی آن‌ها و قوی کردن حس‌تان سعی کنید حدس بزنید که آن‌ها چه هستند. یا می‌توانید به چند موسیقی گوش دهید و سعی کنید نت‌ها و آلات موسیقی هر آهنگ را احساس کنید. راه‌های زیادی برای تقویت حواس شما وجود دارد و شما می‌توانید این کار را با وارد کردن آن‌ها به زمان حال انجام بدهید.

مطلب مرتبط: تست چاکراها با استفاده از روح در حال ترک بدن

۴. اسکن بدن

اسکن بدن راهی است که توسط آن به طور کامل از آن‌چه در بدن شما جریان دارد، آگاه خواهید شد. بسیاری از ما دوست داریم باور کنیم که بدن‌مان را می‌شناسیم، اما هرگز دست از بررسی درون بدن‌مان برنمی‌داریم. برای انجام اسکن بدن، روی زمین دراز بکشید. اسکن بدن‌تان را از انگشت پا تا سر آغاز کنید. تصور کنید انرژی درون بدن‌تان جریان دارد، و از پاهای‌تان به سمت سرتان بالا می‌رود. انرژی به آرامی حرکت می‌کند، و در عین حال روی بدن‌تان تاثیر می‌گذارد.

راه‌های زیاد دیگری وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توانید ذهن آگاهی بیش‌تری داشته باشید، از بررسی دقیق بدن گرفته تا بازی حدس زدن. اگر برای رسیدن به ذهن آگاهی نیاز به کمک دارید، راه دیگری وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید و آن کمک گرفتن از یک فرد حرفه‌ای است.

۵. از یک فرد حرفه‌ای کمک بگیرید!

یکی از شیوه‌هایی که یک مشاور برای درمان بیماری روحی روانی شما به کار می‌برد، آموزش ذهن آگاهی به شما است. یک درمانگر یا مشاور ممکن است راه‌های مختلفی را برای افزایش ذهن آگاهی شما توصیه کند، مانند بررسی دقیق بدن، تجزیه و تحلیل جهان اطراف‌تان و همدل و عاطفی بودن نسبت به دیگران. اگر برای ذهن آگاه بودن آمادگی دارید، همین امروز با یک درمانگر صحبت کنید و آن‌چه در این مسیر لازم است، یاد بگیرید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- سارا فیضی

منبع:betterhelp

ذهن آگاهی چیست: ۵ روش افزایش ذهن آگاهی در خودمان


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی