کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

دوست داشتن خود: ۱۰ کار برای درمان ناکامی و شکست در زندگی

حس ناکامی و شکست در زندگی ما را در آسیب‌پذیرترین حالت ممکن قرار می‌دهد و عزت نفس و عشقی که نسبت به خودمان داریم خدشه‌دار می‌کند. اگر چه به طور درونی می‌دانیم که برای رسیدن به قله‌، حتما گاه گاهی شکست را تجربه خواهیم کرد، اما با این وجود، زمانی که کاستی‌هایی داریم، این آگاهی چندان تسلی‌بخش ما نیست! در این نوشتار درباره روش هایی برای دوست داشتن خود زمانی که دچار احساس ناکامی و شکست هستید آمده است.

دوست داشتن خود

آیا این گفته‌ها برای‌تان آشنا نیستند؟

“من یک بازنده‌ام.”

“من نمی‌توانم هیچ کاری را به درستی انجام دهم!”

“من یک آدم ضعیف هستم.”

“من در ازدواجم شکست خوردم.”

“من به عنوان یک پدر (یا مادر) شکست خورده‌ام.”

“من در کارم شکست خوردم.”

“شکست خوردن حس بسیار وحشتناکی است!”

“من تاب و توان شکست خوردن را ندارم!”

هنگامی که ما در کاری شکست می‌خوریم، اغلب به جای این‌که آن را یک اتفاق موقتی بدانیم، فکر می‌کنیم که رویدادی که پیش آمده تمام زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده‌است. تصور می‌کنیم که نه تنها شکست خورده‌ایم، بلکه بسیار ضعیف و ناتوان هستیم. این احساس که لایق و کارآمد نیستیم، ما را از بین می‌برد، و منجر به بروز اشتباهات و پس‌روی‌های بیش‌تر می‌شود، و در نتیجه به جای این‌که بازخورد کارمان را ببینیم و اطلاعات خوبی برای حرکت دوباره‌ی رو به جلو کسب کنیم، دچار محدودیت‌ها می‌شویم!

مطلب مرتبط: ۳۳ موثرترین روش غلبه بر ناکامی

درس گرفتن از اشتباهات

خبر خوب این است که ما می‌توانیم شکست‌های‌مان را در مسیر موفقیت قرار بدهیم. و در این مقاله، به شما نشان خواهیم داد که چه‌طور باید از شکست‌ها به نفع پیروزی‌های آینده استفاده کنیم.

ما می‌توانیم از شکست‌های‌مان درس بگیریم، نه این‌که توسط ارواح خبیسه‌ی آن‌ها تسخیر شویم. می‌توانیم این تفکر را که یا همه‌چیز یا هیچ‌چیز کنار بگذاریم و به این ترتیب اشتباهات و شکست‌های‌مان به جای  این‌که سد راه‌مان شوند، به پله‌هایی برای موفقیت ما تبدیل خواهند شد. شکست می‌تواند به موفقیت و رشد شما کمک کند.

ما از تاریخ داستان‌های زیادی خوانده‌ایم در مورد آدم‌های معروفی که در ابتدا شکست خورده‌اند اما بعدها به موفق‌ترین آدم‌های این سیاره تبدیل شده‌اند!

مطلب مرتبط: این ۷ چیز را وقتی احساس یاس و ناامیدی می‌کنید به یاد آورید

در این‌جا فقط تعداد انگشت‌شماری از این آدم‌ها را می‌بینید:

  • والت دیسنی

والت دیزنی در سن ۲۲ سالگی از روزنامه‌ی میسوری اخراج شد با این دلیل که “به اندازه‌ی کافی خلاق نبوده‌است”. سپس استودیو لایف-او-گرام، یکی از اولین سرمایه‌گذاری‌های‌اش، ورشکست شد.

  • کلنل ساندرز

کلنل ساندرز در سن ۶۵ سالگی ورشکست شد و فقط با ۱۰۵ دلار به راه خود ادامه داد و به مدت ۲ سال در ماشین‌اش زندگی کرد و از یک رستوران به رستوران دیگری رفت تا جایی را برای پیاده کردن دستور پخت مرغی که مخصوص خودش بود، پیدا کند. او قبل از پیدا کردن یک رستوران که از رسپی‌اش استفاده کند و امتیاز آن را به دست بیاورد، ۱۰۰۹ بار پاسخ نه شنید.

  • مایکل جردن

مایکل جردن از تیم بسکتبال دبیرستان خود اخراج شد.

  • سوس گابزل

و فکر می‌کنم که من آن را در خیابان مولبری دیدم،” اولین کتاب کودکان کودک دکتر تئودور سوس گایزل، قبل از این‌که از سوی انتشارات Vanguard Press منتشر شود، توسط بیش از ۲۰ ناشر رد شد.

  • استیو جابز

استیو جابز در سن ۳۰ سالگی، هنگامی که از هیئت مدیره‌ی شرکت اپل اخراج شد، خود را به عنوان یک بازنده اعلام کرد. به این ترتیب، او پیش از آن‌که بعد از یک دهه دوباره به اپل بازگردد و آیپاد، آی فون و آی پد را معرفی کند، در کارهای دیگری مانند پیکسار و NeXT سرمایه‌گذاری کرد. او در سخنرانی مشهور خود در سال ۲۰۰۵ در Stanford Commencement، این شکست را به عنوان بهترین چیزی که برای او اتفاق افتاده‌است، ذکر کرد، زیرا در نتیجه‌ی آن توانست دوباره خلاقانه‌ترین دوران زندگی‌اش را شروع کند.

  • توماس ادیسون

توماس ادیسون پس از کار بر روی اختراع خود به مدت چند ساعت از محل کارش اخراج شد، به این دلیل که یک ماده‌ی شیمیائی روی زمین و میز رئیس‌اش ریخت و به آن‌ها آسیب رساند. پس از اخراج، او کار خود را به عنوان یک مخترع شروع کرد. بعدها، زمانی که مشغول کار بر روی باتری نیکل- آهن خود بود، به خبرنگار گفت: “من شکست نخورده‌ام. من فقط ده هزار راه پیدا کردم که موفقیت‌آمیز نیستند. ”

مطلب مرتبط: ۱۰ دلیل که در زندگی احساس گم گشتگی می‌کنید

دوست داشتن خود

این‌ّها فقط چند نمونه از آدم‌های موفق زیادی است که ثابت می‌کنند موفقیت پس از شکست امکان‌پذیر است. به همان اندازه که این داستان‌ها الهام‌بخش هستند، بسیاری از ما پس از شکست خوردن به جای این‌که انگیزه بگیریم، به ستوه می‌آییم و دست از تلاش برمی‌داریم. حتی این‌که بدانیم شکست، قابل حل است، باز هم تغییری در احساسی که نسبت به خودمان داریم ایجاد نمی‌کند. عدم موفقیت می‌تواند عزت نفس و عشقی که نسبت به خودمان داریم را کاهش دهد و حس خوش‌بینی ما را نسبت به آینده کم کند.

پس چگونه می‌توانیم احساس بهتری در مورد خودمان داشته باشیم؟ در ادامه ۱۰ توصیه درباره دوست داشتن خود می‌بینید که پس از شکست می‌توانید با کمک آن‌ها دوباره حس عشق به خودتان را پرورش بدهید.

۱. خودتان را ببخشید که هیچ آینده‌نگری در مورد آن‌چه اکنون باید انجام بدهید ندارید.

توانایی بخشش شاید بزرگ‌ترین هدیه‌ای است که می‌توانیم به خودمان بدهیم تا از حس پشیمانی و فکر کردن به اشتباهات‌مان خلاص شویم.

به جای این‌که خودمان را برای ندانستن چیزی که اکنون آشکار است، سرزنش کنیم، خودمان را به عنوان کاری که در حال پیشرفت است ببینیم و بخشش را به خودمان هدیه کنیم.

دوست داشتن خود ۲: روی محبت به خودتان تمرکز کنید.

محبت به خویشتن شاید مهم‌ترین عنصر عزت نفس و انعطاف‌پذیری باشد. سابقا به نظر می‌رسید که پیشرفت و موفقیت در رسیدن به هدف، راه صحیح عزت نفس است.

با این حال، این مسیر عزت نفس بیش از حد شرطی است و اطمینان می‌دهد که هر فردی که در حد معمول یا پایین‌تر از حد معمول است، شایسته یا خاص نیست. محبت به خویشتن به همه‌ی آدم‌ها، چه کسانی که به موفقیت‌های بالا دست پیدا کرده‌اند و چه کسانی که به موفقیت‌های پایین‌تری دست پیدا کرده‌اند، اطمینان می‌دهد که آن‌ها به هر روی و بدون هیچ شرطی، ارزش دوست داشته شدن را دارند.

۳. از قضاوت کردن خودتان دست بردارید

کنار گذاشتن برچسب‌هایی که به خودتان می‌زنید، در واقع نوعی عشق ورزیدن به خود است. به جای این‌که خودتان را “بازنده” بنامید، دقیق‌تر باشید و شکست پیش آمده را به همه‌ی جوانب زندگی‌تان بسط ندهید.

عدم موفقیت قرار نیست که شما و ارزش شما را تعریف کند. خودگویی‌های‌تان را از “من یک بازنده هستم” تبدیل کنید به “من نتوانستم در این کار به موفقیت برسم” یا ” من اشتباهاتی مرتکب شدم و از این تجربه به عنوان راهنمایی برای گام برداشتن به طرف جلو استفاده می‌کنم. ”

دوست داشتن خود ۴: شکست خود را به اهداف تبدیل کنید.

به جای «من در ازدواجم شکست خوردم» می‌توانید بگویید «من در برقراری ارتباط در ازدواجم مشکل داشتم و در حال یادگیری برای برقراری ارتباط بهتر هستم».

اولین گفته ریشه در در گذشته دارد و نمی‌تواند تغییر کند در حالی که دومی چشم به آینده دارد و به شما قدرت بیش‌تری می‌دهد.

دوست داشتن خود ۵: خودتان را در آغوش بگیرید

به جای این‌که اجازه بدهید منتقد درون‌تان به سلطنت کامل برسد، چه‌طور است که خودتان را در آغوش بگیرید؟

همه‌ی ما گاهی اوقات به آغوش نیاز داریم – مخصوصا از سوی خودمان! آیا شما سزاوار آن نیستید؟

۶. خودتان را به عنوان یک کودک کم سن و سال، پر از معصومیت و زیبایی تصور کنید.

به یاد داشته باشید که چیزی به عنوان یک کودک بی‌ارزش یا بچه‌ای که از اول محکوم به شکست بوده‌است، وجود ندارد. ما همان قدر ارزش داریم که در زمان تولد، داشتیم.

گاهی اوقات باید ورای زخم و جای زخم را نگاه کنیم و ببینیم که آن عنصر گرانبها هنوز هم در وجود ما هست.

مهم نیست چه‌قدر شکست می‌خوریم، ارزش ما باقی می‌ماند و هنوز هم زیبا هستیم.

۷. ذهنیت خود را تغییر دهید و خود را به جای یک قربانی به عنوان یک فرد برنده بپذیرید.

هنگامی که احساس می‌کنید یک فرد شکست‌خورده هستید، به جای این‌که خودتان را یک قربانی ببینید، بر انعطاف‌پذیری و توانایی‌تان برای بازگشت به عقب، تمرکز کنید.

گذشته از همه‌ی این‌ها، این‌که چند بار شکست خورده‌ایم مهم نیست – آن‌چه واقعا اهمیت دارد این است که چند بار دوباره به عقب برمی‌گردیم و هر بار کمی عاقلانه‌تر شروع می‌کنیم.

دوست داشتن خود ۸: ذهن‌اگاهی بیش‌تری داشته باشید

ذهن‌آگاه بودن صرفا در مورد مراقبه یا تنفس عمیق و ساکت نشستن در انزوا نیست. بلکه به این معنا است که در زندگی روزمره‌تان کاملا در زمان حال باشید و هر کاری که انجام می‌دهید را مدام قضاوت نکنید.

هنگامی که ما ذهن‌آگاه هستیم، به جای نگاه کردن به اشتباهات قدیمی‌مان یا نگرانی در مورد آینده، ریشه در زمان حال داریم. چنان‌چه می‌گویند، “امروز یک هدیه است، با نگرانی در مورد فردا و فکر به گذشته این هدیه را نابود نکنید!”

9. با یک جعبه‌‌ی آرام‌بخش خودتان را آرام کنید.

گاهی اوقات ما نیاز به چیزی ملموس داریم تا وقتی که احساس غم و اندوه داریم ما را آرام کند. به عنوان یک درمانگر، گاهی اوقات از مراجعینم می‌خواهم که یک جعبه برای آرام کردن خودشان درست کنند تا با استفاده از آن بتوانند اوقاتی را که استرس به سراغ‌شان می‌آید، خودشان را کنترل کنند.

استفاده از اشیاء واقعی که ذهن‌تان را منحرف می‌کند و سبب آرام شدن‌تان می‌شود، می‌تواند روش خوبی برای کسب مجدد آرامش باشد.

یک مجله، یک توپ استرس، یک سنگ جلا داده شده و روغن بدن، نمونه‌هایی از چیزهایی هستند که می‌توانید در داخل جعبه‌ی آرامش قرار بدهید. این‌ها برای اوقاتی که دچار غم و اندوه هستید، شما را کمک می‌کنند تا دوباره آرام شوید.

۱۰. با دیگران ارتباط برقرار کنید.

هنگامی که مردم احساس شکست می‌کنند، اغلب خودشان را در کنج خانه حبس می‌کنند، و به جای این‌که با دیگران رابطه داشته باشند، از همه دوری می‌کنند.

به دنبال حمایت اجتماعی بودن یکی از بهترین گزینه‌هایی است که وقتی احساس شکست می‌کنید، می‌توانید داشته باشید. جویا شدن دیدگاه فردی دیگر به شما کمک خواهد کرد تا نگاه تکسوگرایانه‌ای را که دیدگاه شخصی خودتان را نیز تحریف می‌کند، کنار بگذارید.

درخواست کمک، داشتن شجاعت برای ارتباط با دیگران به جای حبس کردن خودتان، راه را نه تنها برای پرهیز از تنهایی باز خواهد کرد، بلکه سبب تقویت ارتباطات شما با دیگران نیز خواهد شد.

این ۱۰ برنامه‌ی عملی برای دوست داشتن خود و شکست دادن احساس شکست به عنوان یک تخته‌ی پرش برای داشتن یک زندگی انعطاف‌پذیر و کامل عمل می‌کنند. به جای تمرکز بر شکست که با کاستی‌ها همراه است، افتخار کنید که جرات کردید رویاهای‌تان را با شجاعت و شور و شوق دوباره دنبال کنید.

به قول وینستون چرچیل:

“موفقیت شامل حرکت از شکست به شکست، بدون از دست دادن شور و شوق است.”


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- سارا فیضی

منبع: lifehack

دوست داشتن خود: ۱۰ کار برای درمان ناکامی و شکست در زندگی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی