کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

دورکاری با بچه ها: ۹ راه که کودکان در دورکاری به شما کمک کنند

دورکاری با بچه ها و کمک گرفتن از آنان هنگامی که در خانه کار و فعالیت کسب و کاری می‌کنید، می‌تواند یک وضعیت برد – برد برای‌تان ایجاد کند. کودکان‌تان مهارت‌های ارزشمندی یاد می‌گیرند و خود را در انجام کارهایی که در تمام روز انجام می‌دهید، سهیم می‌بینند؛ به این ترتیب، یادآوری اصول و قواعدی که در زندگی برای آن‌ها تعیین می‌کنید، آسان‌تر خواهد شد. و والدین دورکار نیز این فرصت را به دست می‌آورند که بیش‌ از پیش با فرزندان‌شان وقت بگذرانند و از کمک مشتاقانه‌ی آن‌ها نیز بهره‌مند شوند.

دورکاری با بچه ها

رسیدن به این هدف نیازمند پیاده‌سازی یک استراتژی از جانب شما است تا بتوانید وظایفی مناسب سن و منطبق با علائق آن‌ها پیدا کنید، و هم‌زمان، از کمک‌های آن‌ها نیز به خوبی بهره‌مند شوید. همه‌ی والدین همواره به دنبال راه‌هایی هستند که بتوانند از طریق آن‌ها مهارت‌های جدیدی به کودکان‌شان بیاموزند و حس مسئولیت‌پذیری را در آن‌ها تزریق کنند. این فرصت بسیار مناسبی برای رسیدن به این هدف است.

هنگامی که سعی می‌کنید به کودکان‌تان بیاموزید چگونه در دفتر خانگی‌تان به شما کمک کنند، هر چه سن آن‌ها کم‌تر باشد، احتمالا اشتیاق‌شان بیش‌تر خواهد بود. با وجود این، بهره‌مندی روزانه و دائمی از کمک‌هایی که فرزندان کوچک‌تان قادر به ارائه‌شان هستند، همیشه آن‌چنان آسان نیست. هر چه آن‌ها بزرگ‌تر می‌شوند، کمک‌های بهتری می‌توانند به شما ارائه دهند.

در ابتدا، همه‌ی کارهایی که کودکان‌تان به عنوان کمک به شما انجام می‌دهند ممکن است واقعا برای‌تان مفید نباشند، ولی حتی همین کمک‌هایی نیز که واقعا به آن‌ها نیاز ندارید، می‌توانند در آینده برای‌تان مفید باشد. این وظایف می‌توانند به کودکان‌تان مهارت بیاموزند، باعث شوند آن‌ها احساس کنند مفید هستند، و هنگامی که در حال کار کردن هستید، آن‌ها را مشغول و سرگرم کنند. و به مرور زمان، مهارت‌هایی که کودکان‌تان می‌آموزند، به آن‌ها امکان می‌دهند واقعا برای شما مفید باشند.

هم‌چنین، با بزرگ‌تر شدن فرزندان‌تان، آن‌ها بیش از پیش از دشواری و پیچیدگی وظایف آگاه می‌شوند؛ بنابراین، لازم است پیچیدگی کارهایی را که به آن‌ها محول می‌کنید، به تدریج افزایش دهید. ایده‌هایی که در این مقاله به شما معرفی می‌کنیم، عموما متناسب با سن کودکان پیشرفت می‌کنند؛ یعنی این ایده‌ها با کارهایی که کودکان کم سن و سال می‌توانند انجام دهند، آغاز می‌شوند و به وظایف پیچیده‌تری که از عهده‌ی فرزندان بزرگ‌تان بر می‌آیند، ختم می‌شوند.

دورکاری با بچه ها و کمک گرفتن از آنها

۱. مرتب‌سازی و شمارش ‌

مرتب‌سازی و شمارش از آن‌ دسته کارهایی است که شاید به دردتان بخورد یا ممکن است به کارتان نیاید، ولی این کار مهارت‌های خوب به کودکان‌تان می‌آموزد، و باعث می‌شود آن‌ها احساس کنند مفید هستند. این وظیفه، برای کودکان پیش‌دبستانی به بالا، می‌تواند شامل سطوح مختلف و متناسب با سن آن‌ها باشد. کودکان خردسال می‌توانند لوازم اداری‌تان را بشمرند و مرتب کنند (فارغ از این‌که به این کمک نیاز دارید یا خیر). اگر در کسب و کار‌تان با فهرست موجودی و از این قبیل چیزها سر و کار دارید، کودکان بزرگ‌تر می‌توانند در تهیه‌ی این فهرست‌ها به شما کمک کنند. در غیر این صورت، آن‌ها می‌توانند لوازم کارتان را بشمرند – حتی اگر واقعا برای‌تان مهم نیست چند عدد گیره‌ی کاغذ یا خودکار روی میز کارتان دارید.

اگر در کسب و کار با پول نقد سر و کار دارید، به آن‌ها اجازه دهید بعد از شما پول‌ها را بشمرند. یادگیری این مهارت برای آن‌ها بسیار مفید است، و شمارش مجدد پول‌های نقد نه تنها ضرری ندارد، بلکه ممکن است برای‌تان مفید هم باشد.

۲. مرتب کردن برگه‌ها و پرونده‌ها

مرتب کردن برگه‌ها و پرونده‌ها معمولا جزء کارهایی است که آدم‌ها انجام‌شان را در اولویت قرار نمی‌دهند. همه‌ی ما با این وضعیت درگیر هستیم: ابتدا سعی می‌کنیم همه‌‌ی برگه‌ها را منظم بچینیم، ولی به مرور زمان همه چیز به هم می‌ریزد. با این حال، مرتب کردن برگه‌ها و پرونده‌ها از جمله کارهایی است که کودکان با کمی راهنمایی می‌توانند به خوبی از عهده‌شان بر بیایند. اگر شرایط کاری‌تان به گونه‌ای است که حفظ حریم شخصی یا محرمانه نگه داشتن اطلاعات در آن اهمیت دارد، شاید بهتر باشد مرتب‌سازی این قبیل برگه‌ها را به فرزندان‌تان محول نکنید. کودکانی که سواد خواندن دارند، می‌توانند در مرتب کردن برگه‌ها و پرونده‌ها غیر محرمانه به شما کمک کنند.

ولی این ایده فقط راجع به پرونده‌های کاغذی نیست. فرزندان‌تان می‌توانند در سامان‌دهی فایل‌های رایانه‌ای و ایمیل‌ها، جا به جایی عکس‌ها و سایر اطلاعات موجود در فولدرهای رایانه‌تان نیز به شما کمک کنند.

۳. خرد کردن کاغذها

پس از آن‌که فرزندان‌تان توانستند از عهده‌ی مرتب کردن برگه‌ها و پرونده‌های مورد نیازتان بر بیایند، از آن‌ها بخواهید برگه‌های به درد نخورتان را خرد کنند و از بین ببرند. کودکان عاشق خرد کردن هستند! اصلا به آن‌ها اجازه دهید حتی کاغذهای باطله‌ای را هم که اطلاعات محرمانه‌ای داخل‌شان وجود ندارد نیز برای بازیافت خرد کنند. این کار باعث سرگرم شدن‌شان می‌شود. اگر فرزندان‌تان خردسال هستند، بهتر است هنگام کار با دستگاه کاغذ خردکن، حواس‌تان به دقت به آن‌ها باشد.

۴. سر و سامان دادن به اتاق کار

به کودکان‌تان اجازه دهید در سر و سامان دادن به دفتر و اتاق کارتان داخل خانه به شما کمک کنند؛ و از این طریق، خلاقیت‌شان را تقویت کنید. حال اگر واقعا نیازی به مرتب کردن دفتر کار خانگی‌تان ندارید، به آن‌ها اجازه دهید فقط گوشه‌ای از اتاق‌تان را سر و سامان بدهید، یا فقط از آن‌ها بخواهید یک کشو یا یک کمد را برای‌تان مرتب کنند تا هنگام کار کردن‌تان آن‌ها نیز سرگرم باشند. از همه مهم‌تر، این کار باعث می‌شود آن‌ها فکر کنند در انجام کارهای مهم سهیم هستند و احساس کنند انجام بخشی از کارهای خانه را بر عهده دارند. و ممکن است شما هم از داشتن فرزندانی با سلیقه و خلاق شگفت‌زده شوید!

۵. تمیزکاری

گردگیری، جارو کردن، تی کشیدن کف اتاق‌ها و برخی دیگر از تمیزکاری‌های معمول خانه باعث می‌شوند فرزندان‌تان سرگرم شوند و اتاق کارتان نیز تمیز شود. آن‌ها می‌توانند سطل زباله‌ی اتاق کارتان را خالی کنند. کودکان کوچک‌تر نسبت به کودکان بزرگ‌تر علاقه‌ی بیش‌تری به تمیزکاری دارند و این قبیل کارها را سرگرم‌کننده می‌دانند؛ البته، کودکان بزرگتر برای انجام تمیزکاری‌ جدی و صحیح نیاز به مشوق (مثلا پول تو جیبی اضافه) دارند. تمیزکاری مهارتی است که فرزندان‌تان باید یاد بگیرند، ولی در شرایط کنونی، این کار بیش‌تر برای نگه داشتن آن‌ها در کنار خود و سرگرم کردن‌شان است – تا شما نیز بتوانید با خیال راحت به کارهای‌تان برسید. تمیزکاری یک روش خوب برای شروع (یا پایان) یک روز کاری است تا بتوانید با همکاری فرزندان‌تان خانه و دفتر کاری خانگی‌تان را کمی مرتب کنید.

۶. نگهداری از فرزندان کوچک‌تر

حتی بین فرزندان‌تان اختلاف سنی چندانی وجود نداشته باشد، باز هم می‌توانید از فرزند بزرگ‌ترتان بخواهید از خواهر یا بردار کوچک‌ترش نگهداری کند. آن‌ها از این تجربه مهارت‌های ارزشمند و اعتماد به نفس خوبی به دست می‌آورند. هم‌چنین، سپردن مسئولیت نگهداری از خواهر یا برادر کوچک‌تر به فرزندتان، به وی کمک می‌کند مهارت‌های لازم را برای اشتغال به شغل پرستاری از کودک به دست بیاورد. مسئولیت‌هایی که می‌توانید از فرزندتان بخواهید برای نگهداری از خواهر یا برادر کوچک‌ترش انجام دهد، صرفا می‌تواند شامل کتاب خواندن یا هم‌بازی شدن با آن‌ها باشند. یا اگر فرزندتان به اندازه کافی بزرگ شده باشد، می‌توانید از وی بخواهید خواهر یا برادر کوچک‌ترش را بیرون ببرد و هنگام بازی کردن، مراقب وی باشد. ولی حتما بابت زحمت‌هایی که فرزندتان برای نگهداری از خواهر یا برادر کوچک‌ترش می‌کشد، پاداشی در نظر بگیرید؛ در غیر این صورت، ممکن است پیامدهای منفی به همراه داشته باشد.

۷. وارد کردن اطلاعات / کارهای دفتری

البته، این کارها به نوع کسب و کار یا شغل‌تان بستگی دارند؛ ولی به طور مثال، اگر شما یک نویسنده‌ی فریلنسر هستید، از راه‌های مختلفی می‌توانید از فرزندتان بخواهید به شما کمک کند. البته، فرزندتان باید اصول کار با رایانه را بلد باشد. مثلا می‌توانید از وی بخواهید مطالب‌تان را بازبینی کند و خطاهای نگارشی و املایی‌تان را به شما گزارش دهد. هم‌چنین، آن‌ها می‌توانند اطلاعات مختلف را وارد انواع فرم‌های رایانه‌ای کنند. می‌توانید وظایفی را از وی بخواهید که برای بهبود بهره‌وری‌تان در طولانی‌مدت مفید باشند؛ لزومی ندارد کارهایی که انجام می‌دهند برای‌تان نتیجه‌ی فوری به همراه داشته باشد. البته، در این مورد نیز بهتر است پاداش زحمات فرزندان‌تان را نیز به سرعت بدهید تا هر دوی‌تان واقعا خوشحال شوید.

با این‌که بیش‌تر کارهای دفتری شاید فقط مناسب فرزندان بزرگ‌تر باشند، کوچک‌ترها نیز می‌توانند کارهایی از قبیل کپی کردن، مرتب کردن، یا منگنه زدن را انجام بدهند. آن‌ها می‌توانند بروشورها را دسته‌بندی کنند یا کارت‌های ویزیت‌تان را بسته‌های بازاریابی‌تان قرار دهند.

۸. ارائه‌ی کمک‌های فنی

وقتی فرزندان‌تان به سن نوجوانی برسند، احتمالا اطلاعات آن‌ها درباره‌ی فناوری و رایانه از والدین‌شان بیش‌تر خواهد شد. اگر دچار یک مشکل فنی شده‌اید یا به دنبال روش بهتری برای انجام یک کار در رایانه یا گوشی همراه‌تان هستید، از فرزندان نوجوان‌تان بخواهید به شما کمک کنند. نوجوانان هر روز در مدرسه یا در فضای مجازی ترفندهای جدیدی برای استفاده‌ی بهتر از فناوری یاد می‌گیرند. وقتی از خانه‌تان به صورت دورکاری فعالیت می‌کنید، همیشه فرصت یادگیری نحوه‌ی استفاده از فناوری‌های جدید را نخواهید داشت. فرزندان نوجوان‌تان ممکن است از ایده‌های جدید، میانبرهای مفید، یا برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های جدید آگاهی بیش‌تری داشته باشند. و هیچ چیز دلپذیرتر از مشورت و هم‌فکری با فرزندان نیست!

۹. عکاسی، استفاده از رسانه‌های اجتماعی، و بازاریابی

این حوزه‌ها نیز مانند حوزه‌های مربوط به فناوری از جمله مسائلی هستند که شاید تخصص فرزندان نوجوان‌تان در آن‌ها از شما بیش‌تر باشد. البته منظور ما این نیست که برای انجام کارهای بازاریابی‌تان در خانه از فرزندان‌تان کار بکشید، بلکه برای رسیدن به یک چشم‌انداز تازه از ایده‌های‌شان آگاه شوید و بهره ببرید. و اگر در کسب و کارتان به عکسبرداری نیاز دارید، می‌توانید از فرزند نوجوان‌تان درخواست کنید این کار را برای شما انجام دهد. اگر به جستجو در اینترنت نیاز دارید، ببینید آن‌ها چه چیزهایی می‌توانند در اینترنت برای‌تان پیدا کنند. نوجوانانی که کمی خوش‌سلیقه و هنرمند باشند، می‌توانند در طراحی تراکت‌ها یا پست‌های شبکه‌های اجتماعی به شما کمک کنند. همکاری با فرزندان‌تان در مورد چنین پروژه‌هایی به این معنی است که شما واقعا دل‌تان می‌خواهد درباره‌ی کسب و کار‌تان با آن‌ها گفتگو کنید. و در عوض، درک و احترام آن‌ها درباره‌ی کسب و کار شما نیز افزایش می‌یابد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: verywellfamily

دورکاری با بچه ها: ۹ راه که کودکان در دورکاری به شما کمک کنند


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی