کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ دمنوش گیاهی برای کاهش استرس و اضطراب

برای افرادی که با استرس روبرو هستند، انجام کارهایی مانند تمرین تکنیک‌های آرامش، ورزش منظم و خواب کافی و صحبت با یک متخصص بهداشت روان اهمیت بسیار زیادی دارد.نوشیدن یک فنجان چای گرم گیاهی وسط روز یا عصر می‌تواند یک مراسم آرامش‌بخش شما باشد و شواهدی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد برخی از انواع دمنوش گیاهی برای کاهش استرس و اضطراب کمک کننده هستند. در این نوشتار به شش چای گیاهی می‌پردازیم که می‌توانند برای تسکین استرس موثر باشند.

دمنوش گیاهی برای کاهش استرس

دمنوش گیاهی برای کاهش استرس

۱. چای زیرفون

در برخی از انواع طب سنتی، نوعی گیاه دارویی به نام زیرفون می‌تواند به کاهش اضطراب کمک کند. تصور بر این است که مصرف عصاره‌ی گل‌های این گیاه به صورت چای می‌تواند به شما کمک کند که آرامش پیدا کنید و احتمالاً بی‌خوابی‌تان (اختلالی که معمولاً با مشکلات اضطراب مرتبط است) را رفع کند.

اگرچه تحقیقات زیادی در مورد مزایای سلامتی بالقوه این گیاه دارویی انجام نشده‌است، اما یک مطالعه‌ی مقدماتی که در ژورنال اتنوفارماکولوژی منتشر شده‌است نشان می‌دهد که این گیاه می‌تواند به کاهش اضطراب کمک کند. نویسندگان این مطالعه در آزمایشاتی که روی موش‌ها صورت گرفته، مشاهده کردند که عصاره‌ی گیاه زیرفون ممکن است دارای خواص آرام‌بخش باشد.

برای کمک به مقابله با اضطراب و بی‌خوابی، گیاهانی مانند سنبل‌الطیب و رازک ممکن است مفید باشند. نوشیدن چای‌های آرامش‌بخش مانند بابونه، تنفس عطر و رایحه‌ی آرام‌بخش روغن اسطوخودوس یا انجام تکنیک‌های آرامش مانند مدیتیشن نیز می‌تواند به شما کمک کند قبل از خواب تا حد زیادی آرامش پیدا کنید.

۲. چای سبز

گفته می‌شود، اسید آمینه‌ای که به طور طبیعی در چای سبز یافت می‌شود، باعث آرامش و درمان تعدادی از مشکلات سلامت روان می‌شود. به عنوان مثال، بسیاری از مردم مکمل‌های تیانین را برای کاهش اضطراب، مبارزه با افسردگی و کاهش استرس مصرف می‌کنند.

تاکنون دانشمندان اثرات بهداشتی تیانین را به طور گسترده بررسی نکرده‌اند. با این حال، تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که این ترکیب ممکن است به بهبود خلق و خوی، تقویت عملکرد مغز و آرام کردن واکنش بدن در برابر استرس کمک کند.

در حالی که توصیه‌ی مکمل‌های تیانین برای درمان یا جلوگیری از هرگونه بیماری هنوز زود است، اما دریافت مقدار زیادی از تیانین با نوشیدن چای سبز ممکن است طیف گسترده‌ای از مزایای سلامتی را به شما ارائه دهد. در حقیقت، مطالعات نشان می‌دهند افرادی که به طور مرتب چای سبز می‌نوشند در برابر فشار خون بالا و کلسترول بالا (دو عامل مهم در بروز بیماری قلبی) و همچنین برخی از انواع سرطان‌ها مقاومت بیش‌تری دارند.

۳. چای بابونه

برای این‌که بتوانید شب‌ها ۸ ساعت خواب آرام و عمیق داشته باشید، سعی کنید به بابونه متوسل شوید. گفته می‌شود که بابونه برای آرامش اعصاب مفید است؛ در یک مطالعه‌ی راهنمای منتشرشده در ژورنال طب مکمل و جایگزین BMC در سال 2011، چای بابونه عملکرد افرادی را که دچار بی‌خوابی هستند، در طول روز بهبود می‌بخشد.

در گزارشی از ژورنال روانشناسی سلامت، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد اختلال در خواب ممکن است سبب افزایش وزن‌تان شود. در این گزارش، دانشمندان اظهار داشتند که نداشتن خواب کافی در طول شب، باعث می‌شود که در طی ساعات بیداری بیش از حد بخورید.

علاوه بر نوشیدن چای بابونه، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد بوی بابونه (استفاده از ترکیب مخصوص آروماتراپی که حاوی اسانس بابونه است) ممکن است به شما کمک کند که خواب راحت‌تری داشته باشید. برای به دست آوردن اثرات آرامش‌بخش بابونه، این روغن را با روغن‌های آرامبخش دیگر (مانند اسطوخودوس) و با روغن حاملی مانند جوجوبا یا بادام شیرین ترکیب کنید. توجه به این نکته ضروری است که روغن‌های معطر هرگز نباید به صورت خوراکی مصرف شوند.

۴. چای رزماری

برای اینکه ذهن‌تان را در طول سال‌ها تیز نگه دارید، مهم است که از نظر جسمی و روحی فعال بمانید، از رژیم غذایی سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و اسیدهای چرب امگا 3 پیروی کنید و استرس‌تان را تحت کنترول نگه دارید. برخی از داروهای طبیعی مانند گیاه دارویی رزماری نیز ممکن است کمک‌کننده باشد. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد رزماری با تحریک فعالیت مغز به کنترل خلق و خو و تقویت سلامت مغز کمک می‌کند.

در یک مطالعه‌ی مقدماتی که در سال 2013 در مجله فیتوتراپیا منتشر شد، دانشمندان کشف کردند که رزماری به بهبود حافظه‌ی طولانی مدت در موش‌ها کمک می‌کند. این مطالعه نشان می‌دهد که ترکیبات موجود در رزماری ممکن است در فعالیت آنزیم‌های شناخته شده برای افزایش اختلال در حافظه‌ی مرتبط با پیری تداخل ایجاد کند.

برای این‌که ذهن‌تان را تیزتر کنید، مراقبه را نیز مد نظر داشته باشید. یافته‌های آزمایشات بالینی منتشر شده در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که انجام مراقبه ممکن است به کاهش استرس و مبارزه با تحلیل رفتن حافظه کمک کند.

۵. چای نعناع گربه‌ای

برای رفعه استرس، برخی از طرفداران داروهای گیاهی، چای نعناع گربه‌ای می‌نوشند، نوعی گیاه دارویی که به خانواده‌ی نعناعیان تعلق دارد. تصور بر این است که نعناع گربه‌ای بیش‌تر به عنوان یک ماده آرام‌کننده‌ی طبیعی برای گربه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که دارای خواص آرام بخش است و همچنین می‌تواند به توسعه‌ی آرامش در انسان کمک کند.

در حالی که چای نعناع گربه‌ای گاهی اوقات برای مشکلات سلامتی ناشی از استرس مانند اضطراب و بی‌خوابی مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حال حاضر شواهد علمی برای حمایت از اثرات مثبت آن کافی نیستند. در حقیقت، تحقیقات کمی که در مورد این گیاه دارویی وجود دارد، نشان می‌دهد که مصرف این گیاه می‌تواند تحریک‌کننده باشد.

برای داشتن ترکیبی مناسب از گیاهان دارویی که ممکن است با استفاده از آن آرام شوید، می‌توانید چای تهیه شده با ترکیب گل بابونه، گل ساعتی و / یا سنبل‌الطیب را امتحان کنید. مطالعات نشان می‌دهند که هر یک از این گیاهان ممکن است به آرامش سیستم عصبی مرکزی کمک کرده و استرس شما را کاهش دهند.

۶. گاه جوی دوسر

کاه جو دوسر به عنوان افزایش‌دهنده‌ی طبیعی انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده از قسمت‌های پایین گیاه جو دوسر است که بعد از استخراج دانه باقی می‌ماند. اعتقاد بر این است که در زمان افت انرژی وسط روز می‌توانید با نوشیدن چای کاه جوی دوسر دوباره پرانرژی شوید. به علاوه، با مصرف این دمنوش گیاهی می‌توانید مشکلات متداول مانند اضطراب، بی‌خوابی و استرس مزمن را کاهش دهید.

اگرچه استفاده از این داروی گیاهی به عنوان دارویی برای جبران کردن افت انرژی و آرام کردن ذهن سابقه‌ای طولانی وجود دارد، اما حجم مطالعات علمی که ادعای انرژی‌زا بودن این ماده را اثبات کنند، کافی نیست. با این حال، تحقیقات اولیه نشان می‌دهند که سایر قسمت‌های گیاه جو دوسر ممکن است به تقویت سلامتی کمک کند: به عنوان مثال، سبوس جو دوسر می‌تواند به کاهش سطح کلسترول کمک کند و از سخت شدن شریان‌ها (یکی از مهم‌ترین عوامل خطر برای بیماری‌های قلبی عروقی) جلوگیری‌ کند.

۷. نکاتی اضافی در مورد مبارزه با استرس

برای بالا بردن سطح انرژی و آرام کردن ذهن‌تان، سعی کنید روال خواب‌تان را تنظیم کنید، مصرف قند را متوقف کنید، و فعالیت‌های شدید بدنی را به برنامه‌ی روزانه‌تان اضافه کنید. علاوه بر این، تنفس رایحه و عطرهای خوش روغن‌های معطر مانند لیمو و گریپ‌فروت ممکن است به تقویا انرژی شما کمک کند، در حالی که تمرین تکنیک‌های مدیریت استرس نیز ممکن است با فرسودگی شغلی مبارزه کند.

اگر در حال بررسی استفاده از هر نوع داروی جایگزین (از جمله چای‌های گیاهی) برای مدیریت استرس هستید، حتما ابتدا با پزشک‌تان مشورت کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: verywellmind

۶ دمنوش گیاهی برای کاهش استرس و اضطراب


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی