کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خواص قهوه:۵۱ دلیل علمی که قهوه برای سلامتی و درمان مفید است

من عاشق قهوه هستم و همیشه آن را می‌نوشم، نه فقط برای این‌که در اثر کافئین حسابی سر حال بیایم، بلکه همچنین به دلیل این‌که عاشق آن هستم و عطر و طعم آن را بسیار دوست دارم. در این نوشتار به مهم ترین خواص قهوه از دیدگاه علمی پرداخته می شود.

۵۱ دلیل علمی که قهوه برای سلامتی مفید است

البته همه‌ی آدم‌ها به اندازه‌ی من برای قهوه احترام قائل نیستند. بیشتر مردم مدام تردید دارند در مورد این‌که آیا قهوه سالم است یا نه و آیا باید بخشی از رژیم غذایی روزانه باشد یا نه. بحث در مورد این موضوع بسیار زیاد است و دشوار است که واقعیت را بدانیم. از آن‌جا که من علاقه‌ی زیادی به قهوه‌ دارم، به طور گسترده‌ای در مورد آن تحقیق کرده‌ام، و تصمیم گرفتم فهرست جامعی از خواص قهوه‌ را آماده کنم.

من تمام خواص قهوه‌ برای سلامتی و پیامدهای نوشیدن آن را به طور کامل بررسی کرده‌ام و برای این کار از مطالعات علمی زیادی برای متمایز کردن حقیقت و شایعه استفاده کردم. هر خاصیتی که در این نوشتار آمده‌استبا ارجاع به یک پژوهش علمی پشتیبانی می‌شود.

البته قرار نیست که در این مقاله، در مورد پنجاه خاصیت فرپوچینوهای پر از شکر استارباکس (Starbucks) صحبت کنم! من در مورد قهوه‌ی سیاه، بدون تغییر و خالص یا اسپرسو صحبت می‌کنم. آن‌چه که شما بعد از دم کشیدن قهوه‌ و قبل از آن‌که لب‌های‌تان را لمس کند، انجام می‌دهید، میل خودتان است.

با توجه به تمام منافع شگفت‌انگیز که من کشف کردم، صادقانه بگویم، فکر می‌کنم که قهوه باید در دسته‌ی ابرخوراکی‌ها قرار بگیرد. قهوه‌ی سالم، مفید و خوشمزه است، و شما در این نوشتار علت آن را خواهید آموخت.

خواص قهوه برای سلامتی و درمان

۱. قهوه خواب را از سرتان می‌پراند.

این دلیل شماره‌ی یک است که چرا ما صبح‌ها قهوه می‌نوشیم. قهوه‌ حاوی کافئین است که به جریان خون جذب می‌شود و به مغز می‌رود. کافئین یک انتقال‌دهنده‌ی عصبی مهاری را متوقف می‌کند و به این ترتیب اثر تحریک‌کننده روی مغز دارد.

۲. قهوه تمرکز شما را افزایش می‌دهد.

کافئین یک محرک است که می‌تواند شما را هوشیارتر و متمرکزتر کند، بنابراین زمانی که تمرکز ندارید می‌تواند شما را هوشیارتر کند. یک مطالعه که در مجله‌ی تحقیقاتی روان داروشناسی (Psychopharmacology) منتشر شد، به بررسی این موضوع پرداخت که آیا قهوه حتی در دوز کم، می‌تواند رانندگان را در طول رانندگی طولانی مدت در بزرگراه هوشیارتر و بیدارتر نگه دارد یا خیر. یک فنجان قهوه‌ با ۸۰ میلی‌گرم کافئین می‌تواند برای کمک به بیدار نگه داشتن رانندگان کافی باشد.

این مطالعه با رانندگی شبیه‌سازی شده در بزرگراه و بر اساس عملکرد رانندگی توسط افرادی که نوشیدنی‌های دارای کافئین و بدون کافئین نوشیدند، انجام شد. نتایج نشان داد کسانی که قهوه‌ی دارای کافئین نوشیده بودند، عملکرد بهتری داشتند و خواب‌آلودگی‌شان کم شده بود.

بنابراین اگر معمولا در جاده سفر می‌کنید و شب‌ها پشت فرمان هستید قبل از شروع سفر یک فنجان قهوه‌‌ٔ بنوشید!

مطلب مرتبط:خواص قهوه‌ :۲۰ بهترین خواص‌قهوه برای سلامتی

۳. قهوه به تسکین سردرد کمک می‌کند.

کافئین همچنین می‌تواند گیرنده‌های خاصی را در بدن شما مسدود کند و به این ترتیب به تسکین سردرد یا میگرن کمک می‌کند. قهوه‌ یک ماده‌ی کلیدی فعال در بسیاری از داروهای سردرد است.

اعتقاد بر این است که اثربخشی داروهای مسکن مخصوص سردردها را ۴۰ درصد افزایش می‌دهد. همچنین به بدن کمک می‌کند تا داروهای سردرد را سریع‌تر جذب کند. نوشیدن قهوه‌ به طور مرتب تضمین می‌کند کافئین کافی در سیستم بدن شما برای جلوگیری از سردرد یا میگرن وجود دارد.

با این حال، قهوه‌ باید در حد اعتدال مصرف شود. مصرف بیش از حد این نوشیدنی می‌تواند منجر به اعتیاد شود، و همین سبب کاهش اثربخشی آن برای کاهش سردردها و میگرن می‌شود.

۴. قهوه باعث می‌شود که شما دقیق‌تر باشید.

قهوه‌‌ درحال‌حاضر پرمصرف‌ترین داروی فعال‌کننده‌ی روان در جهان است. مواد فعال‌کننده‌ی روان بر ذهن و رفتار فرد تاثیر می‌گذارد. بعضی از آنها اثر منفی دارند، در حالی که بعضی از آنها اثر مثبت دارند. قهوه‌ به طور مثبت روی مغز تاثیر می‌گذارد.

بر اساس یک مطالعه، کافئین موجود در قهوه‌ می‌تواند اثرات انتقال‌دهنده‌ی عصبی مهار‌کننده، آدنوزین، را خنثی کند و در نتیجه باعث فعال شدن سلول‌های عصبی در مغز، آزاد‌سازی انتقال‌دهنده‌های عصبی (مانند دوپامین و نوراپی‌نفرین) و بهبود عملکرد شناختی می‌شود.

۵. قهوه پر از مواد مغذی ضروری است.

قهوه فقط یک منبع عالی کافئین نیست. این نوشیدنی سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی دیگری است که برای زندگی روزانه به آنها نیاز دارید. یک فنجان قهوه حاوی مواد مغذی ضروری زیر است:

– ریبوفلاوین (ویتامین B۲): ۱۱٪ از میزان توصیه شده‌ی روزانه

– اسید پانتوتنیک (ویتامین B۵): ۶٪ از میزان توصیه شده‌ی روزانه

– منگنز و پتاسیم: ۳٪ از میزان توصیه شده‌ی روزانه

– منیزیم و نیاسین (B۳): ۲٪ از میزان توصیه شده‌ی روزانه

بنابراین، نوشیدن قهوه برخی از مواد مغذی ضروری را نیز به بدن شما می‌رساند.

مطلب مرتبط: ۱۵ فایده روغن اسانس‌قهوه و کاربرد آن

۶. قهوه منبع فوق‌العاده‌ای از آنتی‌اکسیدان‌ها است.

آنتی‌اکسیدان‌ها موادی طبیعی هستند که می‌توانند باعث جلوگیری از آسیب به سلول‌های شما شوند. آنها این کار را با جلوگیری از ایجاد رادیکال‌های آزاد در بدن شما انجام می‌دهند. نوشیدن قهوه‌ به طور منظم سبب افزایش قابل‌توجهی در میزان آنتی‌اکسیدان‌ها برای مبارزه با رادیکال‌های آزاد ایجاد می‌کند. در واقع قهوه غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها است. یک فرد بزرگسال به میزان ۱.۲۹۹ میلی‌گرم آنتی‌اکسیدان از طریق نوشیدن قهوه به‌دست می‌آورد.

یک مطالعه همچنین نشان می‌دهد که ارتباط بین رادیکال‌های آزاد و آنتی‌اکسیدان‌ها در هنگام بالا رفتن سن وجود دارد. رادیکال‌های آزاد موجب بروز استرس اکسیداتیو می‌شوند که می‌توانند باعث ایجاد آسیب در طول زندگی ما شوند. آنتی‌اکسیدان‌ها از بدن ما در برابر این رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند و به این ترتیب باعث جلوگیری از پیری زودرس می‌شوند.

۷. قهوه‌ باعث افزایش کلسترول خوب می‌شود.

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در قهوه همچنین می‌توانند کلسترول خوب را افزایش دهند. قهوه باعث افزایش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) در بدن شما می‌شود. این کلسترول خوب می‌تواند به شما در جلوگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی کمک کند. همچنین می‌تواند کلسترول LDL “بد” را از بدن شما حذف کند.

یک مطالعه که توسط محققان در دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه مینه‌سوتا (UMMS) و دانشکده‌ی بهداشت عمومی انجام شد، نشان داد که آنتی‌اکسیدان‌ها حاوی آنزیمی هستند به نام گلوتاتیون پراکسیداز یا GPx۳ که دارای مزایای حیاتی برای افرادی است که کلسترول HDL کمی دارند. محققان این مطالعه دریافتند که ” احتمال بروز بیماری قلبی عروقی در افرادی که سطوح بالای آنزیم GPx۳ و سطح پایین کلسترول خوب دارند، شش برابر کم‌تر است در مقایسه با افرادی که سطح هر دو در آنها پایین است”. همان‌طور که می‌دانیم قهوه‌ یک منبع عالی آنتی‌اکسیدان‌ها است.

مطلب مرتبط : مصرف همزمان قهوه‌ و مشروبات الکلی چه تاثیری بر کبد دارد

۸. قهوه التهاب را کاهش می‌دهد.

التهاب مشکلات زیادی در بدن ایجاد می‌کند و می‌تواند موجب بیماری شما شود و حتی ممکن است به بیماری قلبی جدی منجر شود. خوشبختانه قهوه باعث کاهش التهاب می‌شود.

یک مطالعه‌ی بالینی که در مجله‌ی امریکایی تغذیه بالینی منتشر شده‌است، ۴۷ داوطلب را برای بررسی این ادعا که قهوه/  التهاب را کاهش می‌دهد و سطح HDL را افزایش می‌دهد، گردآوری کرد. نتایج نشان داد که مصرف ۸ فنجان قهوه‌ به طور روزانه می‌تواند سطح کلسترول HDL بدن را تا ۷ درصد افزایش دهد و میزان التهاب مزمن را به میزان ۱۶ درصد نسبت به کسانی که قهوه نمی‌خورند، کاهش دهد.

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در قهوه‌ همچنین قادر هستند التهاب را که می‌تواند عامل بروز بیماری‌های قلبی باشد، کاهش دهند. رادیکال‌های آزاد یکی از علل التهاب هستند. از آن‌جایی که آنتی‌اکسیدان‌ها از ایجاد رادیکال‌های آزاد در بدن شما جلوگیری می‌کنند، خطر ابتلا به التهاب مربوط به بیماری‌های قلبی را نیز کاهش می‌دهند.

۹. قهوه یکی از کم‌کالری­ترین نوشیدنی‌ها است.

اگر شما در حال تلاش برای از دست دادن وزن‌تان هستید یا تمام تلاش‌تان را به کار بسته‌اید که وزن فعلی خود را حفظ کنید، قهوه انتخاب خوبی است. یک فنجان از این نوشیدنی به میزان حدود ۲۴۰ میلی‌لیتر تنها ۲ کالری دارد و اصلا چربی ندارد. مگر این‌که شما مدام به سراغ فرپوچینوهای استارباکس بروید!

این فقط در مورد قهوه‌ی سیاه دم‌شده است. هنگامی که شما به قهوه‌تان شکر، خامه و شیر اضافه کنید، آن وقت است که تبدیل به یک نوشیدنی ناسالم می‌شود که کالری بسیار زیادی هم دارد. بنا به گزارش هاروارد، یک قاشق غذاخوری خامه، شکر و شیر کامل به ترتیب حاوی ۵۲ کالری، ۴۸ کالری و ۹ کالری دارند. هر چند ۹ کالری ممکن است کم به نظر برسد، اما معمولا شیر را داخل قهوه می‌ریزیم بدون این‌که مقدار آن را اندازه‌گیری کنیم، بنابراین ممکن است چند قهوه پشت هم بخورید. هر زمانی که این افزودنیها را اضافه می‌کنید، شما تقریبا ۱۰۰ کالری اضافی به فنجان قهوه‌ی روزانه‌ی خود اضافه می‌کنید.

۱۰. قهوه متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد و چربی بیش‌تر را می‌سوزاند.

کافئین موجود در قهوه می‌تواند بدن شما را تحریک کند که در مدت کوتاهی چربی‌های بیش‌تری را بسوزاند. قهوه باعث افزایش میزان متابولیسم شما بین ۳ تا ۱۱ درصد می‌شود. نرخ متابولیسم شما اساسا نرخی است که بر طبق آن انرژی مصرف می‌کنید. چربی ذخیره شده در بدن شما ذخیره‌ی انرژی است. اگر متابولیسم شما بیش‌تر شود، چربی بیش‌تری می‌سوزانید و مصرف قهوه به طور منظم می‌تواند متابولیسم بدن‌تان را افزایش دهد.

یک آزمایش انجام شد که نشان داد افرادی که ۳۰ دقیقه قبل از آزمایش کافئین مصرف کرده بودند، تراکم غدد عرق بیش‌تر و اسیدهای چرب بیش‌تری داشتند نسبت به کسانی که نوشیدنی غیرکافئینی مصرف کرده بودند. به طور خلاصه، کافئین با تحریک سیستم عصبی سمپاتیک و افزایش لیپولیز، فعالیت غدد عرق و اسیدهای چرب آزاد (FFA) را افزایش می‌دهد.

قهوه به شما کمک می‌کند که سریع‌تر چربی بسوزانید، اما همراه کردن قهوه با ورزش می‌تواند این تاثیر را حتی بیش‌تر کند.

۱۱. قهوه شما را هیدراته نگه می‌دارد.

مطالعات متعدد نشان می‌دهند که قهوه می‌تواند به اندازه‌ی آب بدن را هیدراته کند.

گروهی از محققان دانشگاه بیرمنگام در انگلستان پس از مطالعه‌ی سطح مایعات در بدن ۵۰ مرد که روزانه ۳ تا ۶ فنجان قهوه مصرف می‌کردند، دریافتند که این نوع مصرف متعادل “قهوه” تاثیری مانند آب روی بدن دارد.

۱۲. قهوه عملکرد بدنی فیزیکی شما را بهبود می‌دهد.

کافئین سیستم عصبی را تحریک می‌کند و باعث می‌شود که این سیستم سیگنال‌ها را به سلول‌های چربی ارسال کند که چربی بدن را تجزیه کنند تا وارد جریان خون شود و به عنوان سوخت مصرف شود. همچنین سطح اپی‌نفرین (آدرنالین) را در خون افزایش می‌دهد.

یک مطالعه نشان می‌دهد که به دلیل این اثرات، نتیجه، یک بهبود ۱۱ تا ۱۲.۳ درصدی در عملکرد فیزیکی است. افرادی که قهوه مصرف می‌کنند، عملکرد استقامتی بهتری را در آزمون‌های ورزشی دارند.

۱۳. قهوه از عضلات شما محافظت می‌کند.

مطالعات نشان می‌دهند که قهوه می‌تواند بخشی از مغز شما را که فاکتور رشد را آزاد می‌کند، تحریک کند: فاکتور نورون‌زایی مشتق شده از مغز (BDNF).

BDNF عملکرد نروموتورها را ترویج و بهبود می‌دهد. عملکرد نروموتور را می‌توان به عنوان سوئیچ استارت عضلات توصیف کرد، یعنی توانایی سیستم عصبی برای گرم کردن عضلات. تحلیل رفتن نروموتور یکی از علل اصلی آتروفی عضلانی مرتبط با سن است. مصرف روزانه‌ی قهوه BDNF بدن را در سطح طبیعی نگه می‌دارد و بنابراین باعث تقویت و حفظ عضلات شما می‌شود.

۱۴. قهوه شما را کمک می‌کند که سنگین‌‌تر ورزش کنید.

بر اساس تحقیقات اخیر، ورزشکارانی که قبل از شروع تمرین کافئین مصرف می‌کنند، دیرتر خسته شوند، بیش‌تر ورزش می‌کنند و از لحاظ روانشناختی برای انجام تمرینات آماده‌تر هستند.

گروهی از محققان دریافتند که ترکیب کافئین / کربوهیدرات می‌تواند پس از انجام تمرینات سنگین گلیکوژن را بیش از ۵۰ درصد افزایش دهد. گلیکوژن نوعی کربوهیدرات است که در عضلات ذخیره می‌شود و می‌تواند قدرت و استقامت را افزایش دهد.

هنگامی که قهوه می‌نوشید، کافئین موجود در آن می‌تواند گلیکوژن را در عضلات شما افزایش دهد. نوشیدن قهوه به طور منظم تضمین می‌کند که همیشه ذخیره‌ی کافی گلیکوژن در عضلات خود دارید. داشتن یک منبع ثابت گلیکوژن، عملکرد فیزیکی شما را بهبود می‌دهد.

۱۵. قهوه پس از انجام تمرینات ورزشی باعث کاهش درد عضلات می‌شود.

کافئین می‌تواند سرعت بهبودی و کاهش درد عضلانی پس از تمرین را تا ۴۸ درصد کاهش دهد. گروهی از محققان دانشگاه ایلینوی دریافتند که کافئین بر سیستم مغزی و سیستم نخاعی تأثیر می‌گذارد و به این ترتیب درد را کاهش می‌دهد. مطالعه‌ی دیگری نیز نشان داد که مصرف قهوه درست قبل و بعد از تمرین مقاومتی در قسمت فوقانی بدن می‌تواند باعث بهبود عملکرد و کاهش درد عضلانی پس از تمرین سنگین شود، به این ترتیب ورزشکاران می‌توانند تعداد جلسات آموزشی خود را افزایش دهند.

اگر درد کم‌تری بعد از یک جلسه‌ی تمرینی احساس ‌کنید، کم‌تر احتمال دارد که بعد از گذشت چند ساعت درد داشته باشید. از آن‌جا که قهوه به حفظ ماهیچه‌های‌تان نیز کمک می‌کند، می‌تواند روند بهبودی شما را نیز سرعت ببخشد. هر چه سریع‌تر بهبود بیابید، بیش‌تر می‌توانید تمرینات ورزشی را انجام بدهید و پیشرفت کنید.

۱۶. قهوه به شما کمک می‌کند که میزان مورد نیاز روزانه از فیبر محلول را دریافت کنید.

قهوه منبع خوبی از فیبر غذایی است. یک فنجان قهوه حاوی ۱.۸ گرم فیبر غذایی است. یکی از پژوهش‌های صورت گرفته در این زمینه نشان می‌دهد که قهوه مقدار بیش‌تری فیبر محلول (۰.۴۷ تا ۰.۷۵ گرم در هر ۱۰۰ میلی‌لیتر قهوه) نسبت به بسیاری از دیگر نوشیدنی‌های معمول دارد.

مقدار مصرف توصیه شده‌ی فیبر غذایی در روز ۲۰ تا ۳۸ گرم است. اگر شما سه فنجان قهوه بنوشید، قادر خواهید بود بیش از یک چهارم از مصرف فیبر رژیمی ‌توصیه‌شده را دریافت کنید. فیبر غذایی برای سلامت شما فوق‌العاده است. به این دلیل که حرکت روده را طبیعی نگه می‌دارد، سطح کلسترول را پایین می‌آورد، قند خون را در سطح طبیعی نگه می‌دارد و وزن ایده‌آل را حفظ می‌کند.

۱۷. قهوه باعث حفظ سلامت روده و جلوگیری از یبوست می‌شود.

کافئین یک ماده‌ی طبیعی است که می‌تواند کمک کند که حرکات روده‌تان طبیعی و سالم بمانند. این ماده نه تنها باعث بهبود فرآیند هضم و دفع مواد زائد از بدن می‌شود، بلکه می‌تواند به عضلات سیستم گوارش شما کمک کند.

هر چه‌قدر هضم و حذف مواد زائد برای بدن‌تان ساده‌تر باشد، کم‌تر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های گوارشی قرار دارید.

قهوه یک محرک قوی است که باعث انقباض عضلات دستگاه گوارش و کولون (روده‌ی بزرگ) می‌شود که پریستالسی (حرکات لوله‌ی گوارش) را بهبود می‌دهد. پریستالسی کلمه‌ای فانتزی برای انقباض و شل شدن هماهنگ عضلات روده است که باعث حرکت روده می‌شود.

نوشیدن قهوه باعث کاهش خطر ابتلا به یبوست می‌شود. یک مطالعه نشان داد که میزان تاثیر نوشیدن قهوه بر حرکات لوله‌ی گوارش مشابه غذا خوردن است، ۶۰ درصد قوی‌تر از تاثیر نوشیدن آب و ۲۳ درصد قوی‌تر از نوشیدن قهوه‌ی بدون کافئین است.

۱۸. قهوه می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده‌ی بزرگ را کاهش دهد.

قهوه می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده‌ی بزرگ را کاهش دهد. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در قهوه‌ حاوی خواص ضد ‌سرطان هستند که به کاهش التهاب ایجاد کنند‌ه‌ی برخی تومورها کمک می‌کنند. مطالعه‌ای که در میان ۴۸۹۷۰۶ نفر از مردان و زنان انجام شد، نشان داد که خطر ابتلا به سرطان روده‌ی بزرگ در افرادی که ۴ تا ۵ فنجان قهوه در روز مصرف می‌کنند، ۱۵ درصد کم‌تر است.

مطالعه‌ی دیگری نیز به این نتیجه رسید که مصرف قهوه ریسک ابتلا به سرطان روده را کاهش می‌دهد. خطر ابتلا به سرطان روده در کسانی که ۴ فنجان قهوه یا بیش‌تر در روز می‌نوشند ۱۷ درصد کم‌تر است، و خطر ابتلا به این سرطان در کسانی که چهار تا پنج فنجان قهوه‌ی بدون کافئین در روزدمی‌نوشند، ۲۱ درصد کم‌تر است.

توجه داشته باشید که این مقدار قهوه، زیاد است و مشخص نیست که آیا مقادیر کم‌تر قهوه اثر مشابهی دارند یا نه.

۱۹. قهوه برای فلور روده فایده دارد.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۹ انجام شد، نشان می‌دهد که قهوه باعث افزایش فعالیت متابولیک و/یا تعداد بیفیدوباکترها می‌شود.

این گونه‌های مفید برای روده در ۱۲ نفر از ۱۶ سوژه‌ی مورد مطالعه که تحت رژیم غذایی محدودی بودند و ۶ فنجان قهوه در روز مصرف کردند افزایش یافت. بیفیدوباکترها اساسا “باکتری مفید” هستند که در روده یافت می‌شوند.

قهوه همچنین می‌تواند سبب شود که باکتری‌های مفید در روده‌ی شما سالم بمانند. این نوشیدنی حاوی مقدار قابل‌توجهی فیبر محلول و ترکیبات فنلی است که باکتری‌ها آنها را به نفع عملکرد خود استفاده می‌کنند.

۲۰. قهوه می‌تواند پس از جراحی روده‌ی بزرگ، فرآیند بهبودی را تسریع بخشد.

به گفته‌ی گروهی از محققان بیمارستان دانشگاه هایدلبرگ در آلمان، نوشیدن کمی قهوه به جای آب نه تنها می‌تواند عملکرد نرمال روده را در میان بیمارانی که جراحی روده‌ی بزرگ انجام داده‌اند بهبود بخشد، ‌بلکه بیمارانی که به طور منظم قهوه می‌نوشیدند، توانستند مواد غذایی جامد را سریع‌تر از افرادی که قهوه ننوشیدند، میل کنند.

دکتر ساشا مولر، نویسنده‌ی اصلی این مطالعه، در یکی از نشریات خبری گفت: “انسداد روده بعد از عمل یک مشکل شایع بعد از جراحی شکم است…” از آن‌جا که قهوه ملین است، می‌تواند به بازگشت عملکرد طبیعی روده، علی‌رغم انسداد، کمک کند. مصرف خوراکی‌های معمولی زمانی قابل انجام است که روده عملکرد طبیعی خود را از سر بگیرد.

۲۱. قهوه گردش خون را بهبود می‌بخشد.

یک مطالعه نشان داد که کافئین قلب را تحریک می‌کند به شیوه‌ای که موجب پمپاژ خون بیش‌تر از حد معمول می‌شود.

محققان با استفاده از لیزر داپلر فلومتری غیر تهاجمی، متوجه شدند که بعد از نوشیدن یک فنجان قهوه، شرکت‌کنندگان یک افزایش ۳۰ درصدی گردش خون را در انگشتان‌شان به مدت ۷۵ دقیقه تجربه کردند. خون اکسیژن را حمل می‌کند، چیزی که عضلات برای عملکرد خود به آن نیاز دارند.

هرچه عضلات اکسیژن بیش‌تری دریافت ‌کنند، بهتر می‌توانند عمل کنند. هرچه عضلات شما عملکرد بهتری داشته باشند، فعالیت فیزیکی شما بهتر خواهد بود.

۲۲. قهوه ترمیم DNA را بهبود می‌دهد.

قهوه حاوی اسید کلروژنیک (CLA) است که خواص قدرتمندی برای ترمیم DNA دارد. اسید کلروژنیک (CLA) یک ترکیب شیمیایی طبیعی است که در قهوه به میزان فراوانی وجود دارد. CLA به طور قابل‌توجهی آنزیم ترمیم DNA را افزایش می‌دهد. هرچه‌قدر بدن شما بهتر بتواند آسیب به DNA خود را تعمیر کند، کم‌تر در معرض خطر ابتلا به یک بیماری قرار دارید.

۲۳. قهوه از بروز آسیب به شبکیه جلوگیری می‌کند.

طبق یک مطالعه، CLA همچنین می‌تواند به جلوگیری از دژنراسیون (تحلیل) شبکیه به علت بیماری یا بالا رفتن سن کمک کند. CLA یک آنتی‌اکسیدان قوی است که می‌تواند سبب جلوگیری از آسیب دیدن شبکیه در اثر استرس اکسیداتیو و رادیکال‌های آزاد شود.

شبکیه به لحاظ متابولیکی به عنوان یکی از فعال‌ترین بافت‌ها، نیاز به جریان قابل‌توجه و مداوم اکسیژن برای عملکرد خود دارد. این امر سبب می‌شود که بسیار مستعد استرس اکسیداتیو باشد. قهوه‌ی خام شامل ۷ تا ۹ درصد CLA است و همین سبب می‌شود که این نوشیدنی قادر باشد با استرس اکسیداتیو مبارزه کند.

۲۴. قهوه می‌تواند مانع از بروز آب مروارید شود.

قهوه توانایی جلوگیری از ابتلا به بیماری آب مروارید را دارد.

مطالعه‌ای که روی گروهی از موش‌ها انجام شد، نشان داد که بروز آب‌ مروارید در موش‌هایی که کافئین مصرف کردند نسبت به گروه پلاسبو (دارونما) به میزان قابل‌توجهی کم‌تر بود. انسان‌ها باید بیش از ۶ فنجان قهوه (بیش از ۶۰۰ میلی‌گرم) در روز مصرف کنند تا خواص ضد آب مروارید را تجربه کنند.

تحقیقات و مطالعات مختلف نیز نشان داده‌اند که آنتی‌اکسیدان‌ها برای جلوگیری از آب مروارید بسیار مفید هستند. مصرف مولتی‌ویتامین‌هایی که مکمل‌های آنتی‌اکسیدان‌ نیز دارند می‌توانند خطر بروز و احتمال توسعه‌ی آب مروارید را تا یک سوم کاهش دهد؛ این تاثیر حتی بیش‌تر خواهد شد زمانی که این ماده‌ی مغذی بخشی از رژیم غذایی روزانه‌ی شما باشد.

و کجا می‌توانید مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان پیدا کنید جز قهوه؟ پس نوشیدن قهوه‌ را شروع کنید!

۲۵. کافئین می‌تواند مانع از اسپاسم پلک شود.

یک تیم از محققان دانشگاه باری کشف کردند که کافئین موجود در قهوه‌ می‌تواند مانع توسعه‌ی اسپاسم پلک شود. اسپاسم پلک اساسا اختلالی است که ویژگی آن انقباض عضلانی ناخواسته است.

این تیم متوجه شد که افرادی که قهوه مصرف می‌کنند کم‌تر از افرادی که قهوه‌ مصرف نمی‌کنند در معرض خطر ابتلا به این اختلال هستند. آنها همچنین متوجه شدند که هر چه میزان نوشیدن قهوه‌ بیش‌تر باشد، احتمال خطر ابتلا به این اختلال نیز کم‌تر است.

کافئین موجود در قهوه با تاثیر بر گیرنده‌های عقده‌های قاعده‌ای، منطقه‌ای از مغز که نقش کلیدی در کنترل حرکت دارد، این فایده را به بدن شما می‌رساند.

۲۶. قهوه باعث کاهش علائم آسم می‌شود.

کافئین موجود در قهوه تأثیرات مثبتی بر عملکرد ریه‌ی افراد غیر سیگاری دارد. این ماده می‌تواند به کاهش علائم آسم کمک کند.

یک مطالعه نشان داد که کافئین اثر مشابهی با تئوفیلین بر بدن دارد. تئوفیلین یک داروی برونکودیلاتور است.

این بدان معنا است که کافئین می‌تواند راه‌های تنفسی را باز کند و در نتیجه علائم آسم را از جمله نفس کم آوردن، خس خس، و سرفه از بین ببرد. از آن‌جا که قهوه غنی از کافئین است، مصرف آن به طور منظم به سیستم ریوی شما کمک می‌کند.

۲۷. قهوه خطر تشکیل سنگ‌های صفراوی و بیماری‌های مثانه را کاهش می‌دهد.

به گفته‌ی پزشکان دانشکده‌ی بهداشت عمومی هاروارد در بوستون، نوشیدن دست کم چهار فنجان قهوه در روز به طور منظم می‌تواند خطر تشکیل سنگ‌های صفراوی را کاهش دهد.

پزشکان متوجه شده‌اند که خطر تشکیل سنگ کیسه صفرا در مردان بیماری که چند فنجان قهوه در روز نوشیدند، ۴۰ درصد کم‌تر از مردان بیماری بود که قهوه ننوشیدند.

سنگ‌های صفراوی اساسا مایع ذخیره شده در کیسه صفرا هستند که سخت شده‌اند. تشکیل این سنگ‌ها می‌تواند مجرای صفرا را، لوله‌ی باریکی که کیسه صفرا را به روده متصل می‌کند، مسدود کند و باعث التهاب، درد مداوم، تب و زردی شود.

مطالعات مختلفی انجام شده و نتایج مثبتی را نشان داده‌اند. یک مطالعه‌ی ایتالیایی وجود یک رابطه‌ی معکوس را بین نوشیدن قهوه و خطر ابتلا به بیماری‌های مثانه و کیسه صفرا نشان داد.

تحقیقات انجام شده توسط HPPS (مطالعه‌ی تکمیلی افراد حرفه‌ای دست‌اندرکار امور بهداشت و سلامت) نیز نشان داد خطر تشکیل سنگ‌های صفراوی علامت‌دار در افرادی که روزانه ۲ تا ۳ فنجان قهوه مصرف می‌کنند ۴۰ درصد کم‌تر بود و خطر تشکیل سنگ در کسانی که ۴ فنجان یا بیش‌تر قهوه نوشیدند ۴۵ درصد کم‌تر از کسانی بود که اصلا قهوه نمی‌نوشیدند. مطابق با مطالعه‌ی «بهداشت پرستاران» برای زنان، خطر ابتلا به بیماری‌های صفراوی در مقایسه با کسانی که اصلا قهوه نمی‌نوشیدند ۹٪ کم‌تر بود، اگر ۱ فنجان قهوه به طور روزانه می‌نوشیدند، ۲۲٪ خطر کم‌تر بود اگر که ۲ تا ۳ فنجان قهوه می‌نوشیدند و ۲۸٪ خطر کم‌تر بود اگر ۴ فنجان یا بیش‌تر قهوه می‌نوشیدند.

۲۸. قهوه خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش می‌دهد.

هم قهوه‌ی بدون کافئین و هم قهوه‌ی کافئین‌دار می‌تواند خطر تشکیل سنگ کلیه در زنان را به ترتیب ۹ و ۱۰ درصد کاهش دهد. قهوه از طریق خواص دیورتیکی (ادرارآور) که دارد در هنگام مصرف چنین اثری روی بدن می‌گذارد. این نوشیدنی می‌تواند دفع ادرار را افزایش دهد.

هرچه بیش‌تر ادرار کنید، احتمال تشکیل سنگ کلیه در شما کم‌تر است. سنگ‌های کلیه، رسوبات سختی ازمواد معدنی و نمک‌های اسیدی هستند که در صورت غلظت ادرار در کلیه تشکیل می‌شود، و به مواد معدنی اجازه می‌دهد که کریستالیزه شوند و سپس به یکدیگر متصل شوند.

از آن‌جایی که قهوه یک منبع غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها است، به مبارزه با تشکیل سنگ در بدن کمک می‌کند. یک پژوهش نشان داد که بین نوشیدنی‌های مختلف و خطر داشتن سنگ کلیه ارتباطی وجود دارد. محققان این پژوهش متوجه شدند که یک فنجان قهوه‌ی ۲۴۰ میلی‌لیتری دارای تاثیرات مثبتی روی بدن است. یک فنجان قهوه‌ی کافئین‌دار می‌تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را به میزان ۲۶٪ کاهش دهد و یک فنجان قهوه‌ی بدون کافئین نیز احتمال تشکیل سنگ کلیه را تا ۱۶ درصد کاهش می‌دهد.

۲۹. قهوه خطر ابتلا به سرطان دهان را کاهش می‌دهد.

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف قهوه می‌تواند خطر ابتلا به سرطان دهان و گلو را کاهش دهد.

براساس یک پژوهش که توسط انجمن سرطان امریکا صورت پذیرفت، خطر ابتلا به سرطان دهان یا گلو در افرادی که روزانه بیش‌تر از ۴ فنجان قهوه‌ی دارای کافئین خورده بودند حدودا نصف کسانی بود که قهوه نمی‌خوردند یا فقط گاهی می‌خوردند.

این پژوهشگران چگونگی این تاثیر را کشف نکردند اما این خاصیت قهوه را برای سلامتی به آنتی‌اکسیدان‌ها و پلی‌فنول‌های آن نسبت می‌دهند. محققان گفتند این ترکیبات می‌توانند مانع از پیشرفت سرطان شوند.

۳۰. قهوه‌ خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش می‌دهد.

مطالعات نشان می‌دهند که خطر ابتلا به سرطان کبد در افرادی که قهوه‌ مصرف می‌کنند به میزان قابل‌توجهی کم‌تر از کسانی است که قهوه مصرف نمی‌کنند.

یک مطالعه انجام شده در اوایل امسال در نشست سالانه‌ی انجمن تحقیقات سرطان امریکا در سن‌دیگو نشان داد افرادی که چندین فنجان قهوه‌ در روز می‌نوشند، ۴۲ درصد کم‌تر از کسانی گاهی قهوه می‌نوشند یا اصلا قهوه‌ نمی‌نوشند در معرض خطر ابتلا به سرطان کبد هستند.

این محققان چگونگی این تاثیر را کشف نکردند، اما این فایده‌ی مهم قهوه‌ را برای سلامتی به ترکیبات فعال موجود در آن که می‌توانند به جلوگیری از پیشرفت سرطان کمک کنند، ‌نسبت می‌دهند.

۳۱. قهوه‌ مانع از بروز سیروز کبدی می‌شود.

احتمال ابتلا به سیروز کبدی در افرادی که ۴ فنجان (یا بیش‌تر) قهوه‌ در روز مصرف می‌کنند، تا ۸۰ درصد کم‌تر است. سیروز یکی از بیماری‌های متعددی است که بر کبد تاثیر می‌گذارد.

سیروز کبدی همچنین در میان افراد معتاد به الکل، شایع است و مشخصه‌ی آن، این است که فیبروز (فساد الیاف) جای بافت کبد را می‌گیرد.

ترکیبات موجود در قهوه‌ که سبب پیشگیری از بروز سیروز می‌شوند هنوز به طور کامل شناسایی نشده‌اند، اما بسیاری از محققان بر این باورند که این تاثیر به دلیل آنتی‌اکسیدان‌های قهوه‌‌ است که سبب ضد سرطان بودن این نوشیدنی نیز هستند.

۳۲. قهوه خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می‌دهد.

براساس یک مطالعه که به صورت آنلاین در ژورنال موسسه‌ی ملی سرطان منتشر شد، خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که چند فنجان قهوه‌ در روز می‌نوشند، ۶۰ درصد کم‌تر از کسانی است که اصلا قهوه‌ نمی‌نوشند.

پژوهش دیگری که توسط دانشمندان مرکز تحقیقات سرطان فرد هاچینسون به رهبری جانت ال. استنفورد صورت، نشان داد خطر ابتلا به سرطان پروستات و / یا پیشرفت آن در مردانی که چهار فنجان (یا بیش‌تر) قهوه‌ به طور روزانه مصرف می‌کنند، تا ۵۹ درصد کم‌تر است در مقایسه با کسانی که تنها یک یا چند فنجان در هفته قهوه می‌نوشند.

۳۳. قهوه خطر ابتلا به سرطان مخاط رحم را کاهش می‌دهد.

به گفته‌ی گروهی از محققان، سرطان مخاط رحم (نوع سرطانی که بر روی رحم تاثیر می‌گذارد) در بین خانم‌هایی که به طور متوسط ۴ فنجان (یا بیش‌تر) قهوه‌ به طور روزانه مصرف می‌کنند، نسبت به افرادی که فقط یک فنجان قهوه‌ در روز می‌نوشیدند، تا ۲۵ درصد کم‌تر بود.

محققان هنوز چگونگی این تاثیر را کشف نکرده‌اند، اما آنها آن را با یکی از اثرات قهوه بر روی انسولین و استروژن مرتبط می‌دانند. هنگامی که قهوه مصرف می‌کنید، سطح این هورمون‌ها در بدن کاهش می‌یابد. محققان در مطالعه خود اشاره کرده‌اند که داشتن سطح بالای هر دو هورمون با توسعه‌ی سرطان مخاط رهم مرتبط است.

۳۴. قهوه از بروز سرطان پستان با گیرنده‌ی استروژن منفی پیشگیری می‌کند.

یک مطالعه نشان می‌دهد زنانی که دست کم پنج فنجان قهوه در روز می‌نوشند، ۵۷ درصد کم‌تر در معرض ابتلا به سرطان پستان با گیرنده‌ی استروژن منفی هستند در مقایسه با کسانی که قهوه نمی‌نوشند.

سرطان پستان با گیرنده‌ی استروژن منفی یک نوع سرطان پستان است که مشخصه‌ی آن عدم وجود گیرنده‌های استروژن در بیماران است. گیرنده‌های استروژن، پروتئین‌هایی در سلول‌ها هستند که وقتی توسط استروژن تحریک می‌شوند، به تنظیم فعالیت ژن‌های خاصی کمک می‌کنند.

قهوه حاوی برخی از مواد شیمیایی گیاهی است که می‌توانند به عنوان استروژن عمل کنند. این نوشیدنی همچنین حاوی یک نوع فیتوکمیکال (ماده‌ی شیمیایی گیاهی) است که به کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه با گیرنده‌ی استروژن منفی منجر می‌شود.

۳۵. قهوه شما را از ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی محافظت می‌کند.

نوشیدن یک یا دو فنجان قهوه‌ در روز می‌تواند خطر مرگ و میر مرتبط با بیماری‌های قلبی عروقی را به طور قابل‌توجهی کاهش دهد.

در پژوهشی که توسط دکتر موری میتلمن انجام شد، و در ژونال “گردش خون: نارسایی قلب” منتشر شد، ارتباط مصرف قهوه‌ و نارسایی قلبی در میان ۱۴۰۲۲۰ نفر شرکت‌کننده مورد آزمایش قرار گرفت.

نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که این دو دارای رابطه J شکل معکوس هستند که در آن قوی‌ترین ارتباط معکوس برای ۴ وعده در روز مشاهده شد. مصرف قهوه در حد اعتدال برای رسیدن به بهترین نتیجه جهت کاهش خطر ابتلا به نارسایی قلبی توصیه می‌شود. نوشیدن ۴ فنجان قهوه در روز توصیه می‌شود، اما نوشیدن بیش از این مقدار ممکن است ریسک ابتلا به این بیماری‌ها را افزایش بدهد.

۳۶. قهوه خطر ابتلا به سکته‌ی مغزی را در زنان کاهش می‌دهد.

یک مطالعه که در سال ۲۰۱۱ روی ۳۴۶۷۰ زن شرکت‌کننده صورت پذیرفت، نشان داد کسانی که بیش از یک فنجان قهوه‌ در روز می‌نوشیدند، ۲۵ درصد کم‌تر از زنانی که کم‌تر از یک فنجان قهوه مصرف می‌کردند یا اصلا قهوه مصرف نمی‌کردند، در معرض ابتلا به سکته مغزی بودند.

یک مطالعه که در سال ۲۰۰۹ صورت پذیرفت، نشان داد زنانی که ۴ فنجان قهوه (یا بیش‌تر) در روز می‌نوشیدند ۲۰ درصد کم‌تر از زنانی که کم‌تر از ۴ فنجان قهوه‌ می‌نوشیدند، در معرض خطر بروز سکته‌ی مغزی قرار دارند.

این داده‌ها نشان می‌دهد که نوشیدن قهوه به میزان کم یا اصلا ننوشیدن قهوه می‌تواند با افزایش خطر بروز سکته‌ی مغزی در زنان مرتبط باشد بنابراین مصرف قهوه در طولانی مدت و در حد اعتدال می‌تواند این خطر را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد.

۳۷. قهوه برای پوست شما عالی است.

مصرف‌کنندگان قهوه‌ کم‌تر در معرض خطر ابتلا به سرطان سلول پایه‌ای (BCC) هستند در مقایسه با کسانی که قهوه‌ مصرف نمی‌کنند.

سرطان سلول پایه‌ای شایع‌ترین نوع سرطان پوست است. این بیماری حدود ۹۰ درصد از موارد سرطان پوست را تشکیل می‌دهد. حدود ۱ نفر در هر ۵ امریکایی در طول عمر خود به سرطان پوست مبتلا می‌شوند و ۴ نفر از از آن ۵ نفرِ مبتلا به سرطان پوست دارای یک مورد، مبتلا به سرطان سلول پایه‌ای هستند.

سلول‌ها می‌توانند سرطانی شوند، وقتی که توسط نور خورشید آسیب ببینند. کافئین می‌تواند این سلول‌های پیش سرطانی را از بین ببرد در زمانی که آنها در فرآیند تقسیم شدن در زمان قرار گرفتن در معرض نور قرار دارند.

یک مطالعه نشان می‌دهد خطر ابتلا به BCC در زنانی که بیش از سه فنجان قهوه‌ در روز می‌نوشیدند، به میزان ۲۰ درصد کم‌تر بود در مقایسه با زنانی که کم‌تر از ۳ فنجان قهوه در روز می‌نوشیدند و این ریسک در مردانی که قهوه می‌نوشیدند ۹ درصد کم‌تر بود.

۳۸. قهوه استرس را کاهش می‌دهد (احتمالا فقط از طریق استشمام بوی آن)

وقتی در محل کار دچار تنش می‌شوید، با بو کردن قهوه‌تان قبل از این‌که آن را بنوشید، می‌توانید حس و حال بهتری بیابید. گروهی از محققان دانشگاه ملی سئول با بررسی مغز چند موش محروم از خواب، متوجه شدند موش‌هایی که در معرض عطر قهوه بودند تغییراتی را در پروتئین‌های مغزشان که مرتبط با استرسی که داشتند، تجربه کردند و به این ترتیب استرس‌شان کاهش یافت. مطالعه‌ی عطر قهوه‌ اساسا بر استرس مربوط به محرومیت از خواب متمرکز بود.

با این وجود، مطالعات متعدد نشان داده‌اند که قهوه می‌تواند استرس را کاهش بدهد. پژوهشی به نام “فشارخون بالا” که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد نشان داد که فشار خون کسانی که قهوه مصرف می‌کنند در مواجهه با شرایط استرس‌زا تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد.

ممکن است کسانی که گاه گاهی قهوه می‌نوشند از این فایده‌ی قهوه بهره‌مند نشوند، اما کسانی که دائم قهوه‌ مصرف می‌کنند، کاهش استرس را نیز تجربه می‌کنند.

۳۹. قهوه با افسردگی مبارزه می‌کند.

قهوه خطر ابتلا به افسردگی را کاهش می‌دهد و به طور چشمگیری نیز خطر ابتلا به خودکشی را کم می‌کند.

یک مطالعه که توسط دانشکده‌ی بهداشت عمومی هاروارد صورت گرفت، نشان داد که نوشیدن دو تا چهار فنجان قهوه در روز می‌تواند خطر ابتلا به خودکشی را در مردان و زنان در حدود ۵۰ درصد کاهش دهد، و همین‌طور می‌تواند خطر ابتلا به افسردگی را در مقایسه با افرادی که یا کم‌تر قهوه می‌نوشند یا قهوه‌ی بدون کافئین می‌نوشند، در حدود ۲۰ درصد کاهش می‌دهد.

دلیل چنین تاثیری این است که قهوه با کمک به تولید انتقال‌دهنده‌های عصبی مانند سروتونین، دوپامین و نورآدرنالین، به عنوان یک داروی ضد افسردگی ملایم عمل می‌کند.

۴۰. قهوه خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می‌دهد.

مطالعات نشان می‌دهند که خطر ابتلا به دیابت نوع دوم در افرادی که قهوه مصرف می‌کنند، ۲۳ تا ۵۰ درصد کم‌تر است، و البته در میان این مطالعات، ‌یکی نشان می‌دهد که این کاهش ریسک ۶۷ درصدی است.

این تاثیر قهوه به دلیل کافئین، اسید کافئیک (CA) و اسید کلروژنیک (CGA) موجود در قهوه است. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که این ترکیبات مهم فعال موجود در این نوشیدنی می‌توانند از ایجاد پروتئین سمی، تجمع پلی پپتید آمیلوئیددار در جزایر لانگرهانس (hIAPP) در بدن جلوگیری کنند. هنگامی که رسوب‌های hIAPP تشکیل شده و در آنجا انباشته می‌شوند، می‌توانند باعث مرگ سلول‌های پانکراس شوند و همین خطر ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد.

گروهی از محققان نیز از دانشکده‌ی بهداشت عمومی هاروارد (HSPH) نتیجه گرفتند که ” خطر ابتلا به دیابت نوع دو در افرادی که در طول یک دوره ۴ ساله هر روز بیش از یک فنجان قهوه مصرف کرده‌اند، نسبت به افرادی که تغییری در مصرف قهوه‌ی خود ایجاد نکرده‌اند، ۱۱ درصد کم‌تر است، ” در حالی که خطر ابتلا به دیابت در کسانی که میزان مصرف خود را به کم‌تر از یک فنجان در روز کاهش داده بودند، یک افزایش ۱۷ درصدی نشان داد.

این حقیقت تأیید شده‌است که مصرف قهوه و خطر ابتلا به دیابت نوع دو یک رابطه‌ی معکوس دارند؛ هرچه بیش‌تر قهوه بنوشید، کم‌تر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دو هستید. با این حال، توصیه می‌شود فقط قهوه سیاه مصرف کنید، زیرا هنگامی که به نوشیدنی‌تان شکر و شیر اضافه کنید، در واقع کالری و قند را به نوشیدنی خود اضافه می‌کنید؛ و به این ترتیب فواید این نوشیدنی را از بین می‌برید.

۴۱. قهوه از بروز زوال عقل پیشگیری می‌کند.

کافئین موجود در قهوه می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد یا حتی وقوع آن را به تاخیر بیندازد.

در یک مطالعه، محققان ۱۲۴ فرد مسن را بین سنین ۶۵ تا ۸۸ سال که اختلالات شناختی خفیفی داشتند مورد مطالعه قرار دادند. آنها دریافتند که خطر ابتلا به زوال عقل برای افرادی که سطح کافئین خون‌شان بالا بود، کاهش یافت. واضح است که خطر ابتلا به زوال عقل در افرادی که در دوران میانسالی خود هستند و ۳ تا ۵ فنجان قهوه در روز می‌نوشند، در حدود ۶۵ درصد کم‌تر است.

محققان به “سطح بحرانی” از کافئین یعنی ۱۲۰۰ نانوگرم به ازای هر میلی لیتر پی بردند که برای بدن مورد نیاز است – تقریبا کافئینی معادل با نوشیدن چند فنجان قهوه.

واضح است که زوال عقل و بیماری آلزایمر یکسان نیستند. زوال عقل یک بیماری نیست بلکه گروهی از علائم و نشانه‌های (مثلا مشکل در به یاد آوردن مکالمات، نام یا رویدادهای اخیر، سردرگمی و بروز تغییراتی در رفتار) اختلالات مختلف، از جمله بیماری آلزایمر است.

۴۲. قهوه از بروز بیماری آلزایمر پیشگیری می‌کند.

مطالعات نشان می‌دهند که افراد سالخورده می‌توانند با نوشیدن حداقل سه فنجان قهوه در روز از بروز بیماری آلزایمر پیشگیری کنند.

پژوهشی که در سال ۲۰۱۲ از سوی مرکز تحقیقات بیماری آلزایمر فلوریدا منتشر شد، نشان داد که میزان بالای کافئین در خون افراد مسن با کاهش احتمال بیماری آلزایمر مرتبط است. نتایج این مطالعه نشان داد که نوشیدن حدود ۳ فنجان قهوه در روز می‌تواند مانع از ابتلا به آلزایمر شود یا اگر نتواند مانع از بروز آن شود، دست کم می‌تواند آن را به تاخیر بیندازد.

علاوه بر این، یک مطالعه‌ی موردی که در سال ۲۰۰۲ انجام شد، نشان می‌دهد که کافئین با یک مولفه‌ی ناشناخته‌ی قهوه ارتباط برقرار می‌کند تا سطوح یک فاکتور رشد را در خون افزایش دهد به شیوه‌ای که می‌تواند جلوی توسعه‌ی بیماری را بگیرد. این مطالعه که بیش از ۵۴ شرکت‌کننده داشت، نشان داد که قرار گرفتن در معرض کافئین رابطه معکوس با بیماری آلزایمر دارد زیرا کسانی که کافئین را در حدود ۱۳۵.۷ تا ۱۹۸.۷ میلی­گرم به طور منظم مصرف می‌کنند، کم‌تر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

۴۳. قهوه خطر ابتلا به پارکینسون را کاهش می‌دهد و علائم این بیماری را نیز تسکین می‌دهد.

خطر ابتلا به بیماری پارکینسون در کسانی که قهوه مصرف می‌کنند بسیار پایین‌تر است به این ترتیب که خطر ابتلا در آنها بین ۳۲ تا ۶۰ درصد کم‌تر است.

کافئین نه تنها خطر پارکینسون را کاهش می‌دهد، بلکه در یکی از مطالعات، بیمارانی که کافئین نوشیدند، بهبود علائم این بیماری را نیز تجربه کردند. محققان این مطالعه نشان دادند بیمارانی که دو بار در روز ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین مصرف می‌کنند، به لحاظ حرکتی کمی بهبودی می‌یابند.

این مطالعه نشان داد که کافئین می‌تواند گیرنده‌ی مغز آدنوزین A۲A را متوقف کند. بیماران مبتلا به بیماری پارکینسون بیش‌تر از بیمارانی که مبتلا به بیماری پارکینسون نیستند، از این گیرنده‌ها دارند. هر چه‌قدر گیرنده‌های مغز آدنوزین A۲A در بیمار مبتلا به پارکینسون کم‌تر باشد، وضعیت حرکتی او بهتر خواهد بود.

۴۴. قهوه‌ می‌تواند به تقویت حافظه‌ی شما کمک کند.

درست همان‌طوری که قهوه‌ می‌تواند از آلزایمر و پارکینسون جلوگیری کند، می‌تواند روی مغز شما نیز تاثیر بگذارد به نحوی که حافظه‌ی شما تقویت شود.

یک مطالعه نشان می‌دهد که قدرت یادآوری در افرادی که قهوه‌ مصرف می‌کنند در مقایسه با افرادی که قهوه‌‌ نمی‌نوشند، بالاتر است. یک مطالعه نیز در ارتباط با مقدار قهوه‌ی مورد نیاز برای تقویت قدرت یادآوری و تشخیص الگوی تصاویر انجام شد.

این مطالعه به این نتیجه رسید که دست کم یک دوز ۲۰۰ میلی‌گرمی کافئین برای مشاهده اثر کافئین بر افزایش حافظه مورد نیاز است.

۴۵. قهوه می‌تواند از زنگ زدن گوش جلوگیری کند.

در مطالعه‌ای که اخیرا در ژورنال پزشکی امریکا منتشر شده‌است، یک گروه از ۶۵۰۸۵ پرستار از سال ۱۹۹۱ تحت نظر قرار گرفتند. زنانی که بیش‌ترین مصرف کافئین را داشتند، کم‌تر از بقیه وزوز گوش را گزارش کرده بودند.

وزوز گوش واژه‌ی علمی برای زنگ زدن گوش است. محققان متوجه نشدند که چگونه، اما آنها معتقدند که قهوه‌ بر سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد، و به همین دلیل مانع از شنیدن صدای وزوز در گوش می‌شود.

۴۶. قهوه برای دندان‌های شما مفید است.

آنتی‌باکتری‌های موجود در قهوه، مانع از شکل‌گیری پلاک و جلوگیری از فساد دندان‌ها می‌شود. یکی از این آنتی‌باکتری‌ها کافئین است.

در تحقیقی که در شماره‌ی آوریل-ژوئن ۲۰۱۱ ژورنال جهانی بیماری‌های عفونی منتشر شد، تاثیر کافئین و تئوفیلین با تاثیر آنتی‌بیوتیک‌های آمپی‌سیلین سدیم و سفوتاکسیم سدیم در برخورد با چندین باکتری مختلف، از جمله گونه‌ی سالمونلا، اشریشیا کلی (E. coli) و استافیلوکوک‌ها، مورد آزمایش قرار گرفت.

محققان دریافتند که کافئین در غلظت ۱۰ میلی‌گرم در هر میلی‌لیتر، در مهار بسیاری از باکتری‌ها موثرتر از آمپی‌سیلین عمل می‌کند.

خواص قهوه ۴۷: قهوه می‌تواند رشد مو را تحریک کند.

پژوهش منتشر شده در ژورنال بین‌المللی درماتولوژی، نتیجه‌گیری می‌کند که کافئین “محرک رشد موی انسان” است. این پژوهش همچنین نشان داد که کافئین قادر است با اثرات رشد منفی تستوسترون مقابله کند.

اما بچه‌ها، قبل از این‌که تمام قهوه‌ای که دارید را دم کنید و بنوشید، باید بگوییم که متاسفانه، چند لیوان اضافی قهوه‌‌ احتمالا روشی قطعی برای رشد موهای‌تان نیست.

خواص قهوه ۴۸: قهوه مانع از بروز اختلال نعوظ می‌شود.

کافئین موجود در قهوه‌ می‌تواند جریان خون را در چندین اندام، از جمله آلت تناسلی، افزایش دهد. آلت تناسلی مرد نیاز به خون دارد تا بتواند افراخته شود.

اختلال نعوظ (ED) اساسا عدم توانایی رسیدن به وضعیت نعوظ و حفظ آن است. از آن‌جا که نوشیدن قهوه‌ به طور روزانه تضمین می‌کند که به طور مداوم کافئین به بدن‌تان برسد، انجام این کار می‌تواند به شما کمک کند از بروز اختلال نعوظ جلوگیری کنید.

در واقع، مردانی که روزانه ۲۵۰ تا ۳۷۵ میلی‌گرم کافئین مصرف می‌کنند، کم‌تر از بقیه در معرض خطر بروز ED هستند. کاهش خطر ابتلا به ED حتی در میان مردانی که به طور متوسط ۸۵ میلی‌گرم کافئین به طور روزانه مصرف می‌کنند، مشاهده شد.

دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه تگزاس در هوستون ۳۷۲۴ مرد ۲۰ ساله و بالاتر را مورد مطالعه قرار داد. محققان این مطالعه دریافتند که مصرف کافئین به اندازه‌ی حدود ۲ تا ۳ فنجان قهوه‌ با احتمال کم‌تر بروز اختلال نعوظ مرتبط است.

خواص قهوه ۴۹: کافئین به سلامت اسپرم‌ها کمک می‌کند.

کافئین موجود در قهوه‌ کمک می‌کند که اسپرم‌ها سالم بمانند.

در یک مطالعه که روی ۷۵۰ مرد انجام شد، یک گروه از محققان برزیلی کشف کردند که مصرف قهوه‌ باعث بهبود جنبدندگی اسپرم می‌شود.

جنبندگی اسپرم می‌تواند به عنوان قدرت و استقامت اسپرم‌ها توصیف شود زیرا آنها در هنگام لقاح به سمت تخمک‌ها حرکت می‌کنند. اسپرم زمانی که سالم‌تر است بهتر می‌تواند حرکت کند.

گروه دیگری از محققان ۴۴۷۴شرکت‌کننده‌ی مرد را مورد مطالعه قرار دادند. این مطالعه نشان داد که اسپرم افرادی که قهوه‌ی دارای کافئین مصرف می‌کردند، کیفیت و حجم بالاتری داشت و خطر آسیب DNA اسپرم در آنها نسبت به مردانی که قهوه نمی‌نوشیدند، کم‌تر بود.

خواص قهوه ۵۰: قهوه از بروز نقرس جلوگیری می‌کند.

محققان مطالعه‌ی بهداشت پرستاران (Nurses’ Health Study)، عادات بهداشتی نزدیک به ۹۰۰۰۰ پرستار زن را در طول ۲۶ سال بررسی کردند و ارتباطی مثبت بین مصرف قهوه‌ در طولانی مدت و کاهش خطر ابتلا به نقرس پیدا کردند.

این فایده‌، با مصرف قهوه به طور روزانه و منظم مرتبط بود. خطر ابتلا به نقرس در زنانی که بیش از چهار فنجان قهوه می‌نوشیدند، ۵۷ درصد کم‌تر بود. زنانی که بین یک تا سه فنجان قهوه می‌نوشیدند ۲۲٪ کم‌تر در معرض خطر نقرس بودند.

زنانی که یک فنجان کافئین در روز مصرف می‌کردند ۲۳٪ کم‌تر در معرض خطر این بیماری قرار داشتند. این نشان می‌دهد که مصرف قهوه‌ در دراز-مدت با کم‌تر بودن ریسک بروز نقرس در میان زنان مرتبط است.

خواص قهوه ۵۱: در نهایت، قهوه می‌تواند چند سال به عمر شما اضافه کند!

محققان موسسه‌ی ملی سرطان (NCI) کشف کردند که خطر ابتلا به سرطان در بزرگسالانی که سه فنجان (یا بیش‌تر) قهوه مصرف می‌کنند، ۱۰ درصد کم‌تر است.

یک مطالعه نیز توسط خبرنامه‌ی بهداشتی هاروارد روی بیش از ۴۰۰ هزار مرد و زن انجام شد. این مطالعه نشان می‌دهد که نوشیدن دو یا چند فنجان قهوه در روز می‌تواند مرگ و میر را در مردان ۱۰ درصد و در زنان ۱۵ درصد کاهش دهد در مقایسه با افرادی که قهوه نمی‌نوشیدند.

با توجه به این‌که قهوه می‌تواند از شما در برابر بیماری‌های زیادی مانند دیابت نوع ۲، سرطان، بیماری‌های قلبی و بسیاری دیگر محافظت کند، تعجبی ندارد که قهوه می‌تواند به شما کمک کند تا بیش‌تر عمر کنید!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: espressoperfecto

خواص قهوه:۵۱ دلیل علمی که قهوه برای سلامتی مفید است


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی