کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ دلیل بی قراری و بی انگیزگی + روشهای کسب آرامش و انگیزه

هر سال که عوض می‌شود آدم‌های زیادی برای تغییر زندگی‌شان تصمیم می‌گیرند. ممکن است بخواهید لاغر شوید، درآمدتان را افزایش دهید، مجدداً به عقاید و ایمان‌تان بپردازید یا وقت بیشتری را با خانواده سپری کنید. با این حال، کمتر از ۸٪ آنها واقعاً به هدف‌شان می‌رسند. گاهی در جایی از مسیر، با مانعی روبرو می‌شوید که احساس بی قراری و بی انگیزگی در شما ایجاد می‌کند.

دلیل بی قراری و بی انگیزگی

درک اینکه احساس بی قراری و بی انگیزگی جزئی طبیعی از زندگی است ضرورت دارد. اتفاقات همیشه به همان سرعتی که پیش بینی می‌کنید با سرعت و به طور موثر اتفاق نمی‌افتند. بسته به اینکه چرا چنین احساسی دارید، اقدامات مختلفی وجود دارد که می‌توانید برای بازگشت به زندگی انجام دهید.

در این نوشتار هفت علت شایع بی قراری و بی انگیزگی همراه با چند راهکار برای کسب احساس آرامش و انگیزه گردآوری شده‌است. با ما هرماه باشید!

دلیل بی قراری و بی انگیزگی + روشهای کسب آرامش و انگیزه

۱. مهار شور و شوق واقعی

هر کس دو صدای کوچک در سر دارد. یک صدا متعلق به درون شماست، در حالی که صدای دیگر منتقد درونی شماست.

درون شما صدای تخیل، اعتماد به نفس و احساس هدفمندی شماست. این صدا به شما امکان می داد تا هنگامی که جوان بودید هر کاری را که دل‌تان می‌خواست انجام بدهید. اگر می‌خواستید بازی کنید، بازی می‌کردید. وقتی آماده خواب بودید، به خواب رفتید.

با این حال،‌در حین اینکه سن‌تان بالا رفت در شرایطی قرار گرفتید که باور کردید پیروی از هدف و میل خودتان شما را خودخواه یا بی‌مسئولیت می‌کند. منتقد درونی شما شروع به در دست‌گیری مسئولیت می‌کند و به شما می‌گوید ریسک نکردن و احتیاط بهترین گزینه است. در نتیجه، شما احساس بی‌قراری می‌کنید زیرا باید برای جلب رضایت دیگران آرزوهای خود را سرکوب کنید.

این نبرد داخلی دشوار است. بنابراین، شما باید تمام وقت نسبت به خود صادق باشید. به باطن خود اجازه دهید شما را راهنمایی کند و این واقعیت را بپذیرید که نمی‌توانید همه آدم‌ها را از خودتان راضی نگه دارید.

۲. درگیری در چند جبهه

وقتی می‌گویند می‌توانید هر چیزی را که می‌خواهید داشته باشید، به این معنا نیست که همه چیز را به یک باره خواهید داشت. ممکن است احساس بی‌قراری و بی انگیزگی کنید زیرا خود را برای شکست آماده کرده‌اید.

به عنوان مثال، ممکن است کاهش هزینه‌ها در حالی که می‌کوشید تغذیه‌ی سالمی داشته باشید، برای‌تان دشوار باشد. همه می‌دانیم که به هر حال، تغذیه سالم مستلزم این است که پول زیادی را صرف خرید مواد غذایی سالم کنید. از آنجایی که اهداف شما برعکس یکدیگر هستند، باید اهداف خود را اولویت‌بندی کنید.

اگر هدف شما کسب ترفیع و بیشتر در کنار خانواده بودن باشد، باز هم دچار چالش خواهید شد. برای کسب ارتقاء شغلی مجبور خواهید بود که پروژه‌های بیشتری را بپذرید و انجام بدهید. به طور طبیعی، از طریق آشنایی با کارهای جدید، بهره‌وری خود را افزایش خواهید داد، اما ممکن است در موارد متعدد نیز نیاز به اضافه کاری داشته باشید.

۳. دیدگاه منفی درباره زندگی

شکست باعث می‌شود شما زندگی خود را دوباره ارزیابی کنید. هنگام برخورد با شکست‌ها ممکن است سوالات زیر به ذهن شما خطور کند:

– آیا واقعاً این همان کاری بود که باید انجام می‌دادم؟

– آیا باید ریسک کمتری را می‌پذیرفتم؟

– آیا این کار اصلا به درد من می‌خورد؟

احساس بیقراری وقتی از خود می‌پرسید که آیا چند سال گذشته را برای تعقیب یک رویای دور از ذهن هدر داده‌اید، یک احساس طبیعی است.

مشکل پرسیدن این سوال که، “چه اشتباهی رخ داده است؟” این است که جواب منفی ایجاد می‌کند.

غلبه بر دیدگاه‌های منفی دشوار است. در حقیقت، ممکن است به شما نشان دهد که می‌توانستید بهتر عمل کنید. به همین دلیل بسیاری از آدم‌ها هرگز از مرحله تحلیل تغییر زندگی خود خارج نمی‌شوند. آنها درست قبل از اقدام، متوجه می‌شوند که چیزها چگونه می‌توانند بهبود بیابند، بنابراین در نهایت هیچ کاری نمی‌کنند.

به جای اینکه به طور مداوم همه اشتباهات دنیا را تشخیص دهید، کم کم یاد بگیرید که موارد درست زندگی خود را تشخیص دهید. سعی کنید از خود بپرسید، ” نتیجه مثبت تلاش و شکست چیست؟”

مطلب مرتبط: ۵ نشانه بی حوصلگی و راه‌های عالی مقابله با آن

۴. عدم اعتماد به نفس

جایی در طول این سفر که به آن زندگی می‌گوییم، دیگر باور نکردید که به اندازه کافی خوب هستید.

یک راه‌حل سریع برای حل این مشکل این است که به چیزی فکر کنید که به شما اعتماد به نفس فوق‌العاده‌ای می‌دهد. آن چیز می‌تواند به سادگی توانایی شما در دوچرخه سواری یا عملکرد عالی در یک مصاحبه شغلی باشد.

آیا منصفانه خواهد بود که بگوییم شما همیشه به مهارت‌های خود اطمینان نداشته‌اید؟ پس چه چیزی تغییر کرده‌است؟

آنچه تغییر کرده این واقعیت است که شما طی چندین سال شغل‌های مختلفی را با زحمت به دست آورده‌اید. همین ایده در مورد اعتماد به نفس شما در توانایی دوچرخه‌سواری هم صدق می‌کند.

هنگامی که هدفی را به سرانجام می‌رسانید، شک از ضمیر آگاه شما محو می‌شود. دیگر نیازی نیست که سه روز را جهت آماده شدن برای مصاحبه شغلی یا تحقیق در مورد دوچرخه‌سواری صرف کنید. شما اعتماد به نفس دارید زیرا قبلاً انواع سوالات مصاحبه را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اید.

اگر به اندازه کافی برای انجام وظیفه آماده نشده باشید، اعتماد به نفس ندارید و احساس بی‌قراری می‌کنید.

۵. وابستگی بیش از حد به دیگران

وابستگی به افراد دیگر همیشه چیز بدی نیست. چنانچه یک ضرب المثل آفریقایی می‌گوید: “اگر می‌خواهید سریع پیش بروید، تنها بروید. اما اگر می‌خواهید مسیر زیادی را طی کنید، با هم بروید. ”

هنگامی که با دیگران کار می‌کنید، یک همراه مسئولیت‌پذیر دارید که به شما انگیزه می‌دهد ادامه بدهید و به خط پایان برسید. با این حال، مشکل وقتی به وجود می‌آید که بیش از حد به دیگران وابسته باشید.

هرچه بیشتر به دیگران وابسته باشید، از کنترل بخشهایی از زندگی خود چشم‌پوشی می‌کنید.

این موضوع با آن دسته از پروژه های گروهی که در مدرسه داشتید قابل مقایسه است. اگر دوست ندارید تعلل کنید، از همراهی کسی که تا نزدیکی زمان تحویل پروژه هیچ کاری در جهت تکمیل آن انجام نمی‌دهد، ناامید خواهید شد.

برای اینکه دیگر احساس بی‌قراری نکنید و دیگران را از محو کردن انگیزه درونی‌تان دور نگه دارید، باید با افرادی همکاری کنید که ارزش‌های مشابه با شما دارند.

مطلب مرتبط: ۱۲ نکته برای مبارزه با تنبلی

۶. تجربه فرسودگی شغلی

فرسودگی شغبی ابدا شوخی نیست. این اتفاق معمولاً نتیجه انجام کار زیاد در مدت زمان کوتاه است. احساس می‌کنید گویی وقت خود را از دست داده‌اید. می‌خواهید پنج سال گذشته را در مدت زمان کوتاهی جبران کنید.

یک نمونه بارز کسی است که طی سه سال ۳۰ کیلو وزن اضافه کرده و حالا آرزو دارد همه آن را در مدت یک ماه از دست بدهد.

آیا چنین چیزی امکان دارد؟ مطمئنا خیر!

به همین ترتیب، می‌توان کسی را مثال زد که در چند سال گذشته مدام به دنبال این بوده که کسب و کار جدیدی را آغاز کند. او همیشه دلیلی برای عقب انداختن تاریخ شروع پیدا کرده‌است، اما حالا احساس اضطرار می‌کنند. در نهایت کار را شروع می‌کند و برای جبران تمام مدتی که تعلل کرده‌است شب و روز را کار می‌کند و از خواب و خوراک خود می‌زند.

بدون شک احساس می‌کنید که به این ترتیب بالاخره همه چیز در مسیر درست پیش خواهد رفت، اما تا کی می‌توانید این سرعت را ادامه دهید.

هنگامی که در نهایت احساس فرسودگی می‌کنید، بی‌قرار خواهید شد، به ویژه زمانی که نتایج‌تان به کندی خودشان را نشان می‌دهند. به همین دلیل، شما باید یک جدول زمانی واقع بینانه برای اهداف خود درست کنید. به یاد داشته باشید: شما در حال ایجاد عادت تغییر دهنده زندگی هستید و این امر قطعا زمان می‌برد.

۷. ارتش یک نفره بودن

خواه اعتماد به دیگران برای شما دشوار است و خواه می‌خواهید شکست خود را پنهان کنید، انجام دادن همه‌ی کارها تنها توسط خودتان تصمیم به شدت نادرستی است.

دلیلی وجود دارد که بهترین‌ها در بین ما مربی و معلم دارند. دیدن چیزها از نقطه نظرهای متفاوت مفید است، به خصوص اگر آن دیدگاه از یک فرد متخصص در زمینه همان هدفی باشد که برای خودتان تعیین کرده‌اید.

خیلی اوقات، وقتی خودتان را منزوی می‌کنید، ممکن است برداشت شما در اثر تعصبات شخصی شما منحرف شود. مطالعات متعدد در مورد تنوع، افزایش بازدهی ایجاد شده توسط یک هیئت مدیره متنوع در مقابل هیئت فاقد تنوع را اثبات می‌کنند.

گاهی اوقات تنها چیزی که شما از دست می‌دهید توانایی اجرای ایده توسط شخص دیگری است. با این حال صحبت کردن با دیگران فایده‌ای دارد. همه بار را خودتان به دوش نکشید. گذشته از احساس بی‌قراری و خستگی که بر وجودتان مستولی خواهد شد، ممکن است به نتایج مورد نظرتان هم دست پیدا نکنید.

کلام پایانی

اولین قدم برای جلوگیری از احساس بی‌قراری و بی انگیزگی، این است که درک کنیم چیزی مطابق با برنامه‌ای که تعیین کرده بودیم پیش نرفته‌است.

خواه یک جدول زمانی غیر واقعی تنظیم کنید و خواه با یک عقب گرد پیش‌بینی نشده روبرو شوید، باید بدانید که گاه سازگاری و پذیرفتن واقعیت کلید کار است. این امر به شما امکان می‌دهد جلوی گذشته را بگیرید تا بتوانید به آینده برسید.

احساس درماندگی و ناامیدی انگیزه شما را از بین می‌برد. با کسب بینش و دانش بیشتر و سازگاری در حین طی مسیر، موفقیت را به دست خواهید آورد. به یاد داشته باشید: اگر عملکردهایی را که نتایج گذشته شما را ایجاد کرده‌اند تغییر دهید، گذشته شما تاثیر منفی برای آینده‌تان نخواهد داشت.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: lifehack

۷ دلیل بی قراری و بی انگیزگی + روشهای کسب آرامش و انگیزه


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی