کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ دلیل ابتلا به بیماری زردی (یرقان) در بزرگسالان را بدانید

زردی نوعی بیماری است که باعث زرد شدن رنگ پوست و سفیدی چشم‌تان می‌شود. نوزادان تازه متولد شده اغلب به این بیماری مبتلا می‌شوند. اما بزرگسالان نیز ممکن است دچار آن شوند. اگر که فکر می‌کنید بیماری زردی (یرقان) دارید بلافاصله به دکتر مراجعه کنید  . این می‌تواند نشانه‌ای از وجود مشکل در کبد، خون، یا کیسه صفرای‌تان باشد.

۵ دلیل ابتلا به بیماری زردی (یرقان) در بزرگسالان را بدانید

چرا بزرگسالان مبتلا به زردی می‌شوند؟

زردی زمانی اتفاق می‌افتد که بیلی‌روبین، یک ماده‌ی زرد – نارنجی، در خون شما به میزان زیادی وجود داشته باشد. این ماده در گلبول‌های قرمز خون شما یافت می‌شود. هنگامی که آن گلبول‌ها می‌میرند، کبد آنها را از جریان خون پاک می‌کند. اما اگر اشکالی وجود داشته باشد، و کبدتان نتواند کار خود را به درستی انجام بدهد، بیلی‌روبین جمع می‌شود و می‌تواند باعث زرد شدن پوست‌تان شود.

مطلب مرتبط: یرقان در بزرگسالان : علت و علایم بیماری‌زردی

یرقان در بزرگسالان نادر است، اما ممکن است بنا به دلایل مختلفی به این بیماری مبتلا شوید. برخی از این دلیل عبارتند از:

۱. هپاتیت:

در بیشتر مواقع، این عفونت توسط یک ویروس ایجاد می‌شود. این بیماری ممکن است کوتاه مدت (حاد) یا مزمن باشد، که یعنی به مدت دست کم ۶ ماه طول می‌کشد. داروها یا اختلالات خود ایمنی می‌توانند باعث بروز هپاتیت شوند. با گذشت زمان، این بیماری ممکن است به کبد آسیب برساند و منجر به یرقان شود.

۲. بیماری کبد مربوط به مشروبات الکلی:

در صورت مصرف بیش از حد الکل در طی یک دوره‌ی زمانی طولانی – به طور معمول ۸ تا ۱۰ سال – ممکن است به طور جدی به کبدتان آسیب وارد کنید. دو بیماری به طور خاص، هپاتیت الکلی و سیروز الکلی، به کبد آسیب می‌زنند.

۳. مجاری صفراوی مسدود شده:

این مجاری لوله‌های نازکی هستند که مایعی به نام صفرا را از کبد و کیسه صفرا به روده‌ی کوچک حمل می‌کنند. آنها گاهی اوقات، توسط سنگ کیسه صفرا، سرطان، یا بیماری‌های کبدی نادر مسدود می‌شوند. اگر این مجاری مسدود شوند، شما ممکن است به زردی مبتلا شودید.

۴. سرطان لوزالمعده:

این سرطان دهمین سرطان شایع در مردان و نهمی در زنان است. این بیماری می‌تواند مجرای صفراوی را مسدود کند و باعث ابتلا به زردی شود.

۵. برخی از داروها:

داروهایی مثل استامینوفن، پنی‌سیلین، قرص‌های ضد بارداری و استروئیدها با بیماری کبد در ارتباط هستند.

مطلب مرتبط: ۶۴ حقیقت جالب درباره بیماری دیابت

چگونه این بیماری تشخیص داده می‌شود؟

دکتر شما برای‌تان یک آزمایش بیلی‌روبین تجویز می‌کند. این آزمایش مقدار بیلی‌روبین موجود در خون شما را اندازه گیری می‌کند. اگر شما یرقان داشته باشید، سطح بیلی‌روبین در خون‌تان بالا خواهد بود.

دکترتان از شما در مورد علائم و سابقه‌ی پزشکی‌تان سوال می‌کند. او همچنین ممکن است شما را معاینه‌ی فیزیکی کند و آزمایش‌هایی به منظور بررسی کبدتان تجویز کند. و او را یک آزمایش شمارش کامل خون (CBC) انجام خواهد داد تا مشخص کند که چه چیزی باعث بروز زردی شده‌است.

مطلب مرتبط: ۱۰ نشانه که ابتلا به دیابت نوع دو را به شما هشدار می‌دهند

زردی چگونه درمان می‌شود؟

در بزرگسالان، خود زردی معمولا درمان نمی‌شود. اما دکتر اختلالی را که باعث بروز زردی شده‌است درمان می‌کند.

اگر شما مبتلا به هپاتیت حاد ویروسی باشید، زمانی که کبد کم‌کم بهبودی می‌یابد، زردی هم از بین خواهد رفت. اگر مجرای صفراوی مسدودشده باعث بروز زردی شده باشد، پزشک‌تان ممکن است برای باز کرد آنها عمل جراحی را توصیه کند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: webmd

۵ دلیل ابتلا به بیماری زردی (یرقان) در بزرگسالان را بدانید


 

برچسب ها

بازده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی