کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳ نکته درباره دلایل ایجاد و درمان اضطراب و دلشوره

آلن واتس جمله بسیار زیبایی دارد و می گوید “‌اضطراب با هر مقداری باشد، نمی‌تواند جلوی وقوع هیچ اتفاقی را بگیرد.‌”‌ دقیقا حق با اوست. اضطراب شما هیچ کاری از پیش نمی برد جز اینکه شما را ویران کند. به جای آن‌که دائما تلاش کنید همه‌ی مشکلات را حل کنید، خودتان را از وضعیتی که باید دائما تحت کنترل قرار بگیرید، خارج کنید. برای شرح این موضوع، می‌توان از یک قیاس استفاده کرد. وقتی داخل آب می‌افتید، هر چه بیش‌تر دست و پا بزنید، زودتر غرق خواهید شد. وقتی یاد بگیرید چگونه می‌توانید با آرامش روی آب شناور شوید، قادر خواهید بود روی آب بمانید و به خود یا غریق نجات امکان دهید به راحتی از آب خارج شوید. پس دانستن روش هایی برای رهایی از اضطراب اولویت اول ماست. در ادامه با ما همراه باشید تا دلایل ایجاد و درمان اضطراب و دلشوره را بدانید.

درمان اضطراب و دلشوره

اضطراب، اضطراب می آورد

در ادامه، به مثالی اشاره می‌کنیم که نشان می‌دهد چگونه اضطراب می‌تواند اضطراب جدیدی ایجاد کند:

شما هنگام صبح داخل خودروی‌تان نشسته‌اید، و ناگهان در مورد سخنرانی در جلسه‌ا‌ی فکر می‌کنید ساعتی دیگر برگزار خواهد شد. پیش خودتان فکر می‌کنید، ای کاش این جلسه بعد از ناهار برگزار می‌شد تا زمان بیش‌تری برای آماده‌سازی در اختیار داشتید. احساس می‌کنید گیر افتاده‌اید، به توانایی‌تان تردید دارید و می‌ترسید خودروی‌تان را روشن کنید و راه بیفتید. هر چه بیش‌تر سعی می‌کنید دست‌تان را به سمت سوییچ خودرو ببرید، بیش‌تر احساس اضطراب می‌کنید. امروز صبح، به محض آن‌که پای‌تان را از خانه بیرون گذاشتید، گرفتار این چرخه‌ی بی‌پایان شده‌اید. قلب‌تان تندتر می‌زد، نفس‌تان تنگ شده‌ است، احساس می‌کنید سرتان سبک شده یا دچار سرگیجه شده‌اید. ولی … نمی‌توانید مرخصی بگیرید.

تصمیم می‌گیرید خودروی‌تان را روشن کنید و به جای کار به سمت یک کافی‌شاپ حرکت می‌کنید؛ نوشیدن مقداری قهوه در اول صبح باعث می‌شود هوشیارتر شوید. با وجود این، پس از نوشیدن قهوه و عدم عزیمت به محل کار، متوجه می‌شوید دیرتان شده است، و اگر بخواهید یک دقیقه بیش‌تر به این مسائل فکر کنید، حتما با تاخیر به محل کارتان خواهید رسید. و با این فکر، اضطراب‌تان حتی بیش‌تر نیز می‌شود! در این شرایط، باید چه کار کنید؟

در این سناریو چند کار نادرست انجام شده است؛ بنابراین، به دو مورد آن اشاره می‌کنیم. کافئین ممکن است اضطراب بیش‌تری ایجاد کند. انحراف از مسیر نیز باعث تاخیر در رسیدن به محل کار می‌شود، و ناگزیر همین مسئله نیز به افزایش اضطراب می‌انجامد.

دلایل ایجاد حس اضطراب

ولی آن‌چه در این میان به آن توجه نشده است، دلیل ایجاد حس اضطراب است:

۱. اضطراب و عاداتی را که باعث مضطرب شدن‌تان می‌شوند، شناسایی کنید. اضطراب‌تان را ردیابی کنید و افکاری را که پیش از بروز اضطراب، در حین آن، و پس از آن در ذهن‌تان وارد می‌شوند، ثبت کنید؛ این کار به درک محرک‌های اضطراب کمک می‌کند.
۲. یک تبلت همراه خود داشته باشید، و دائما موارد مختلف را در آن یادداشت کنید.
۳. به محرک‌های اضطراب در خود توجه کنید. از خودتان بپرسید، “‌امروز چه افکار مخربی در ذهن من ایجاد شدند که باعث افزایش اضطراب شده‌اند؟‌”‌

برای مثال، سناریویی که در بخش بالا به آن اشاره کردیم، غالبا با ترس از شکست در یک سخنرانی عمومی ارتباط داشت. شناسایی عامل اضطراب بخش مهمی از فرایند رفع آن به شمار می‌رود. این کار قدرت و احاطه‌ی اضطراب را بر شما در هم می‌شکند.

هنگامی که الگوی ایجاد اضطراب را شناسایی کردید، می‌توانید آن را به دام بیندازید. آن را با راه‌حل‌های خود غافلگیر کنید. و به سرعت با آن به مقابله بپردازید.

درمان خانگی اضطراب و دلشوره

اضطراب و نگرانی در اغلب اوقات به عنوان عوامل استرس‌زا و منفی شناخته می‌شوند؛ استرس مثبت هنگامی ایجاد می‌شود که شما احساس فشار کنید و در عین حال، هم‌چنان آرام باشید. بنابراین، چگونه می‌توان با اضطراب مقابله کرد؟

اضطراب و نگرانی دو مفهوم مشابه هستند. هنگامی که نگران هستیم، ممکن است احساس اضطراب کنیم. هنگامی که احساس اضطراب می‌کنیم، ممکن است بیش‌تر نگران شویم.

سعی کنید زمانی را برای نگرانی اختصاص دهید. به معنی واقعی کلمه، به خودتان اجازه دهید برای مدتی همه چیز را به هم بریزید. این روش کاملا کارساز خواهد بود.

وقتی این کار را به مدتی محدود (مثلا ۳۰ دقیقه) انجام می‌دهید، راه‌هایی را برای توقف افکار منفی (پیش یا پس از این ۳۰ دقیقه) به دست خواهید آورد. همیشه در این وضعیت باقی نمی‌مانید. اگر بار دیگر اتفاقات اضطراب‌آوری برای‌تان رخ دهند، همیشه می‌توانید این کار را مجددا انجام دهید.

با وجود این، آیا می‌خواهید از زمان‌تان حداکثر استفاده را ببرید؟ پژوهش‌ها نشان می‌دهند، فکر کردن به راه‌حل می‌تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند. سعی کنید مفید و سازنده باشید. پیش از آن‌که دیر شود و زمان‌تان به پایان برسد، فهرستی از راه‌حل‌های ممکن را تهیه کنید.

تا هنگامی که نگرانی همراه‌تان است، افکار منفی را از خود دور کنید؛ و از زندگی‌تان لذت ببرید!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: lifehack

۳ نکته درباره دلایل ایجاد و درمان اضطراب و دلشوره


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی