کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

استخوان درد: ۱۸ نکته درباره دلایل، علائم و درمان استخوان درد

به افزایش تحریک‌پذیری، درد شدید، یا سایر ناراحتی‌های مربوط به یک یا چند استخوان بدن ‌‌استخوان درد‌ می‌گویند. استخوان درد با درد ماهیچه و مفصل متفاوت است، زیرا فارغ از حرکت یا عدم حرکت بدن، این درد دائما ادامه دارد. این درد معمولا با بیماری‌هایی در ارتباط است که بر کارکرد طبیعی یا ساختار استخوان‌ها تاثیر می‌گذارند.

استخوان درد

علت‌های بروز استخوان درد

وضعیت‌ها و اتفاقات مختلف ممکن است به استخوان درد منجر شوند.

۱. صدمه

صدمه علت شایع بروز درد استخوان است. معمولا این درد هنگامی بروز می‌کند که فرد دچار اشکال مختلفی از صدمات نظیر تصادف با خودرو یا برخورد با زمین می‌شود. اثر این صدمات ممکن است به شکستگی یا ترک خوردگی استخوان منجر شود. وارد آمدن هر گونه صدمه‌ای به استخوان می‌تواند باعث استخوان درد شود.

۲. کمبود مواد معدنی

استخوان‌ها برای حفظ قدرت و استحکام خود به انواع مختلفی از مواد معدنی و ویتامین‌ها از قبیل کلسیم و ویتامین D نیاز دارند. کمبود کلسیم و ویتامین D معمولا به پوکی استخوان منجر می‌شود؛ پوکی استخوان شایع‌ترین نوع بیماری استخوانی به شمار می‌رود. بیماران معمولا در مراحل پیشرفته‌ی این بیماری دچار استخوان درد می‌شوند.

۳. سرطان پیشرفته (متاستاز)

به سرطانی که ابتدا، در نقطه‌ای از بدن شروع می‌شود، و سپس به سایر بخش‌ها گسترش می‌یابد، متاستاز گفته می‌شود. سرطان‌های سینه، ریه، تیروئید، کلیه، و پروستات از جمله سرطان‌هایی هستند که معمولا به استخوان‌ها سرایت می‌کنند.

۴. سرطان استخوان

وقتی سلول‌های سرطانی، از همان ابتدا، از خود استخوان‌ها به وجود بیایند، سرطان استخوان ایجاد می‌شود. سرطان استخوان بسیار نادرتر از سرطان استخوان متاستاتیک است. این سرطان با ایجاد اختلال یا نابودی ساختار طبیعی استخوانی می‌تواند باعث ایجاد درد استخوان شود.

۵. بیماری‌هایی که باعث اختلال در تامین خون استخوان‌ها می‌شوند

برخی از بیماری‌ها از قبیل کم‌خونی داسی‌شکل، در کار تامین خون به استخوان‌ها اختلال ایجاد می‌کنند. بافت‌های استخوانی بدون وجود منبع خونی پایدار به تدریج می‌میرند. این وضعیت باعث ایجاد درد شدید استخوانی و ضعف استخوان‌ها می‌شود.

۶. عفونت

چنان‌چه یک عفونت داخل استخوان‌ها ایجاد شده باشد یا به استخوان‌ها سرایت کند، می‌تواند باعث ایجاد وضعیت خطرناکی به نام عفونت استخوان شود. عفونت استخوان می‌تواند سلول‌های استخوانی را از بین ببرد و باعث استخوان درد شود.

۷. لوسمی یا سرطان خون

به سرطان مغز استخوان لوسمی گفته می‌شود. داخل بیش‌تر استخوان‌ها مغز استخوان وجود دارد؛ مغز استخوان مسئول تولید سلول‌های خونی است. بیماران مبتلا به لوسمی یا سرطان خون معمولا دچار استخوان درد، به خصوص در پاها، می‌شوند.

۸. علائم مرتبط با استخوان درد

برجسته‌ترین علامت استخوان درد شامل بروز ناراحتی و درد در داخل استخوان‌ها است – چه در حال حرکت و چه در حال سکون.

سایر علائم نیز به علت‌های خاص بروز استخوان درد بستگی دارند.

علت استخوان دردسایر علائم مرتبط با استخوان درد
صدمهتورم، شکستگی یا تغییر شکل قابل مشاهده‌ی استخوان، شنیدن صدای شکستن یا خرد شدن هنگام وارد آمدن صدمه
کمبود مواد معدنیدرد بافت و ماهیچه، مشکلات خواب، گرفتگی ماهیچه، خستگی مفرط، ضعف
پوکی استخوانکمر درد، خمیدگی، کاهش قد به مرور زمان
سرطان متاستاتیکطیف گسترده‌ای از علائم که به محل گسترش سرطان بستگی دارند؛ که ممکن است شامل سردرد، درد قفسه‌ی سینه، شکستگی استخوان، تشنج، سرگیجه، زردی (یرقان)، تنگی نفس، ورم شکم
سرطان استخوانافزایش شکستگی‌های استخوان، ایجاد غده یا توده زیر پوست، کرختی یا گزگز (به دلیل فشار تومور بر اعصاب)
اختلال در تامین خون به استخوان‌هادرد مفصل، اختلال در کارکرد مفصل، و ضعف
عفونتقرمزی، رگه‌های قرمز رنگ در محل عفونت، تورم، افزایش حرارت محل عفونت، کاهش دامنه‌ی حرکتی، حالت تهوع، کاهش اشتها
لوسمیخستگی مفرط، رنگ پریدگی، تنگی نفس، تعریق شبانه، کاهش وزن بی‌دلیل

 

۹. استخوان درد در دوران بارداری

درد استخوان لگن یکی از مشکلات شایع برای بسیاری از زنان باردار است. این درد گاهی اوقات با نام کمردرد لگنی مربوط به بارداری (PPGP) شناخته می‌شود. علائم این وضعیت شامل درد در ناحیه‌ی استخوان شرمگاهی، و هم‌چنین گرفتی و درد در مفاصل لگن هستند.

کمردرد لگنی مربوط به بارداری معمولا تا بعد از زایمان برطرف نمی‌شود. با این حال، درمان زود هنگام می‌تواند علائم این وضعیت را کاهش دهد. گزینه‌های درمانی برای این وضعیت عبارت هستند از:

الف. درمان دستی برای حرکت صحیح مفاصل
ب. فیزیوتراپی
پ. تمرین‌های آبی
ت. انجام ورزش‌هایی جهت تقویت دیافراگم لگنی

با این‌‌که کمردرد لگنی مربوط به بارداری وضعیت شایعی است، هم‌چنان به عنوان مسئله‌ای غیر طبیعی شناخته می‌شود. در صورت ابتلا به درد لگن باید جهت انجام اقدامات درمانی به پزشک مراجعه کنید.

۱۰. نحوه‌ی تشخیص استخوان درد

پزشک جهت انجام اقدامات صحیح درمانی به شناسایی علت اصلی بروز درد نیاز دارد. درمان علت اصلی درد می‌تواند به اندازه‌ی قابل توجهی درد را کاهش دهد یا از بین ببرد.

پزشک معالج همراه با انجام معاینات جسمی، سوابق بیماری‌تان را نیز بررسی می‌کند. پرسش‌های رایجی که پزشک هنگام معاینه از بیمار می‌پرسد، عبارت هستند از:

الف. دقیقا در کجای بدن‌تان احساس درد می‌کنید؟
ب. چه زمانی برای نخستین بار درد را تجربه کردید؟‌
پ. آیا دردتان روز به روز افزایش می‌یابد؟
ت. آیا علائم دیگری را نیز به همراه استخوان درد در خود احساس می‌کنید؟‌

پزشک معالج جهت بررسی احتمال وجود کمبود ویتامین یا نشانه‌های سرطان ممکن است دستور انجام آزمایش‌های خون را صادر کند. به علاوه، آزمایش‌های خون ممکن است به پزشک در تشخیص عفونت‌ها و اختلالات غدد فوق کلیوی که می‌توانند در سلامت استخوان تداخل ایجاد کنند، کمک می‌کنند.

تصاویر رادیولوژی از استخوان، ام‌آر‌آی، و سی‌تی اسکن می‌توانند به پزشک در ارزیابی نواحی دردناک جهت شناسایی صدمات، ضایعات استخوانی، و تومورهای موجود در استخوان کمک کنند.

بررسی ادرار بیمار نیز جهت تشخیص ناهنجاری‌های موجود در مغز استخوان، نظیر مولتیپل میلوما، حائز اهمیت است.

در برخی موارد، پزشک معالج آزمایش‌های متعددی به عمل می‌آورد تا احتمال بروز وضعیت‌های مختلف را بررسی و رد کند، و بتواند به علت اصلی استخوان‌درد پی ببرد.

روش‌های درمان استخوان درد

هنگامی که پزشک علت اصلی درد استخوان را شناسایی کرد، اقدامات درمانی را جهت رفع علت درد آغاز می‌کند. پزشک ممکن است به شما توصیه کند تا آن‌جا که می‌توانید محل درد را بی‌حرکت و در وضعیت استراحت نگه دارید. احتمالا پزشک برای تسکین استخوان درد متوسط تا شدید داروهای مسکن تجویز خواهد کرد.

چنان‌چه پزشک متوجه‌ی علت اصلی درد استخوان نشود و به عفونت مشکوک شده باشد، یک دوره آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد کرد. دوره‌ی مصرف آنتی‌بیوتیک را کامل کنید، حتی اگر در چند روز نخست علائم استخوان دردتان از بین رفته باشد. هم‌چنین، معمولا  برای کاهش التهاب از کورتیکواستروئیدها (کورتون) استفاده می‌شود.

گزینه‌های درمانی برای استخوان‌درد شامل موارد زیر می‌شوند:

۱۱. استفاده از داروهای مسکن

داروهای مسکن جزء رایج‌ترین داروهای تجویزی برای کاهش استخوان درد هستند، ولی نمی‌توانند علت اصلی درد را درمان کنند. داروهای بدون نسخه‌ای نظیر ایبوپروفن یا استامینوفن نیز می‌توانند درد را کاهش دهند. برای تسکین دردهای متوسط یا شدید معمولا داروهایی نظیر پاراستامول یا مورفین تجویز می‌شوند.

۱۲. آنتی‌بیوتیک

چنان‌چه به عفونت استخوان دچار شده باشید، پزشک معالج ممکن است آنتی‌بیوتیک‌های قدرتمندی تجویز کند تا عوامل ایجاد کننده‌ی عفونت را از بین ببرد. این آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است شامل سیپروفلوکساسین، کلیندامایسین، یا وانکومایسین باشند.

۱۳. مکمل‌های غذایی

بیمارانی که از پوکی استخوان رنج می‌برند، باید سطوح کلسیم و ویتامین D بدن‌شان را بازیابی کنند. پزشک معالج جهت درمان کمبود مواد معدنی توصیه می‌کند از مکمل‌های غذایی استفاده کنید. مکمل‌ها معمولا به اشکال مایع، قرص، یا جویدنی در دسترس هستند.

۱۴. درمان‌های سرطان

درمان استخوان درد ناشی از سرطان دشوار است. برای تسکین درد، پزشک معالج ابتدا باید سرطان را درمان کند. روش‌های رایج درمان سرطان شامل جراحی، رادیوتراپی، و شیمی درمان (که می‌تواند درد استخوان را بیش‌تر کند) هستند. بیس فسفونات نوعی دارو است که به پیشگیری از آسیب استخوانی و استخوان در بیماران مبتلا به سرطان استخوان متاستاتیک کمک می‌کند. هم‌چنین، پزشک معالج برای تسکین درد این بیماران نیز ممکن است از داروهای مسکن مخدر استفاده کند.

۱۵. جراحی

جهت خارج کردن بخش‌هایی از استخوان که به دلیل بروز عفونت از بین رفته‌اید، باید عمل جراحی انجام شود. هم‌چنین، جهت قرار گرفتن صحیح استخوان‌های شکسته در کنار هم و خارج کردن تومورهای ناشی از سرطان نیز به انجام عمل جراحی نیاز است. در موارد شدید نیز که به جا به جای و جایگزینی مفاصل نیاز است، از عمل جراحی بازسازی استفاده می‌شود.

۱۶. نحوه‌ی پیشگیری از استخوان درد

با حفظ استحکام و سلامتی استخوان‌ها ساده‌تر می‌توانید از بروز استخوان‌درد جلوگیری کنید. جهت حفظ بهینه‌ی سلامت استخوان‌ها، نکات زیر را به خاطر بسپارید:

الف. انجام مرتب فعالیت‌های بدنی سالم
ب. مصرف کافی کلسیم و ویتامین D
پ. پرهیز از مصرف الکل
ت. اجتناب از مصرف سیگار

در کنار بهبود وضعیت سلامت استخوان‌ها، باید از بروز صدماتی که به استخوان‌درد منجر می‌شوند نیز جلوگیری کنید. جهت پیشگیری از سقوط و برخورد با زمین، وسایل غیر ضروری را که احتمال برخورد با آن‌ها وجود دارد، از کف خانه‌تان بردارید؛ هم‌چنین، از عدم سر خوردن فرش‌ها و تاریک ماندن اتاق‌ها نیز اطمینان حاصل کنید. به علاوه، هنگام بالا و پایین رفتن از پله‌ها نیز باید مراقب خودتان باشید. برای انجام فعالیت‌های ورزشی، به خصوص ورزش‌های پر برخورد نظیر فوتبال یا بوکس، حتما از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده کنید.

۱۷. دوره‌ی نقاهت

در بسیاری از موارد، درمان مشکلاتی که باعث ایجاد استخوان درد می‌شوند، چه شیمی درمانی و چه شکستگی، مدت زمانی به طور می‌انجامد.

در طول این دوره، از تکان دادن یا فشار آوردن بر نواحی آسیب دیده اجتناب کنید. این کار از بروز صدمات و ایجاد دردهای اضافه پیشگیری می‌کند و باعث می‌شود فرایند درمان‌تان با موفقیت طی شود. در صورتی که خطر بروز آسیب‌های دیگر نیز وجود دارد، تا آن‌جا که می‌توانید به ناحیه‌ي آسیب دیده استراحت دهید، و آن ناحیه‌ را بی‌حرکت نگه دارید.

در برخی موارد، استفاده از آتل، انواع بندها، و سایر تجهیزاتی که نواحی آسیب دیده را بی‌حرکت نگه می‌دارند نیز کمک می‌کند تا روند درمان با موفقیت طی شود و درد بیمار نیز کاهش یابد.

۱۸. زمان مناسب برای رفتن نزد پزشک

گاهی اوقات استخوان‌درد به خاطر وجود برخی وضعیت‌های خطرناک بروز می‌کند. حتی یک استخوان درد خفیف نیز ممکن است نشان دهنده‌ی یک وضعیت اورژانسی باشد. اگر بی‌دلیل به استخوان‌درد دچار شده‌اید، و دردتان بعد از گذشت چند روز بهبود نیافته است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

هم‌چنین، اگر استخوان دردتان با کاهش وزن، کاهش اشتها، یا خستگی عمومی بدن همراه باشد، نیز باید نزد پزشک بروید.

استخوان درد ناشی از وارد آمدن صدمه نیز باید فورا تحت مراقبت‌های پزشکی قرار بگیرد. شکستگی‌هایی که مستقیما بر اثر وارد آمدن ضربه بر استخوان ایجاد شده‌اند، باید درمان شوند. استخوان‌های شکسته، بدون مراقبت‌های درمانی مناسب، ممکن است به شکل نامناسبی التیام یابند و انجام حرکت را برای فرد دشوار کنند. وارد آمدن ضربه به استخوان نیز می‌تواند به بروز عفونت منجر شود.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: healthline

استخوان درد: ۱۸ نکته درباره دلایل، علائم و درمان استخوان درد


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی